Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρχισε να χαλάει και η αναδίπλωση στον μέσο όρο.. καλή παραμένε, αλλά είναι χειρότερη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, winter reign είπε:

Το κλίμα έχει αλλάξει οριστικά και οι χειμώνες τείνουν στην ανυπαρξία ενώ τα καλοκαίρια είναι εφιαλτικά ακόμα και στα νησιά των Κυκλάδων ενώ έχουν παρατηρηθεί 37άρια ακόμα και σε 1500 μ χωριά. Εγώ που κρατάω στοιχεία από davis 20 χρόνια έχει ανέβει η ετήσια 1-1,5 βαθμούς στην Καλαμπάκα από 14,5 έφθασε και 16,5.Κι επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους εδώ μέσα δε δέχομαι ότι έτσι ήταν οι χειμώνες στην Ελλάδα ήπιοι. Κάθε χρόνο χιόνιζε 5-6 φορές και το χιόνι έμενε αρκετές μέρες και βδομάδες ακόμα ενώ κ η αίσθηση του χειμώνα ήταν άλλη. Λέγανε είναι χιονιάς έξω....τώρα βλέπουμε ότι δεν υπάρχει χειμώνας ίσως είναι παροδικό ίσως όχι. Κ οι πιο μεγάλοι μιλάνε για ακόμα πιο βαρείς χειμώνες. Στην Καλαμπάκα έχει χιονίσει κάμποσες φορές και Οκτώβριο και Απρίλιο και τώρα δε μπορεί να χιονίσει ούτε λίγες ώρες Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη. Δεν κατεβαίνουν αυλώνες δεν υπάρχει συνδυασμός προυπαρχοντος κρύου κ κυκλογέννεσης κλπ ο πολικός στρόβιλος είναι συμπαγής όλο το χειμώνα εδώ κ κάποια χρόνια...Δε χρειάζεται κάποιος και από σας ακόμα που έχετε πολλοί εδώ μέσα γνώση του αντικειμένου να καταλάβει ότι με τέτοιο κλίμα ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Ούτε εικονικοί δεν εμφανίζονται πλέον στα μοντέλα. Και δε φταίνε τα μοντέλα που δε χιονίζει αλλά ο κακός μας ο καιρός και η γενικότερη καταστροφή του πλανήτη. Πάντως οι επιστήμονες είχαν προειδοποιήσει οτι το borderline ήταν ο 1,5 βαθμοί κελσίου που φέτος ξεπεράστηκε. Ίσως από δω κ πέρα η κατάσταση να γίνει ακόμα πιο ανεξέλεγκτη και   ο στόχος να είναι η αποφυγή ακραίων κυμάτων ζέστης. Μακάρι να αλλάξει κάτι γιατί τα παιδιά μας θα ζήσουν εφιαλτικές καταστάσεις..

Πολύ σωστή και τεκμηριωμένη αναλυση. Έχω ημερολόγιο καιρού από το 1982 καταγράφοντας καθημερινά τις καιρικές συνθήκες από Νοέμβριο μέχρι και Φλεβάρη και κάποιες χρονιές και Μάρτιο. Ξεφυλλιζοντας τα έχω δει ότι οι χρονιές που ακολουθούσαν μετά από τα διαστήματα 1981-1987 και 2002-2008 ( χρονικές περίοδοι με μεγάλες χιονοκακοκαιριες ανά 2 έτη ) είχαν χειμώνες που στην πλειοψηφία τους αν τους είχαμε φέτος θα βγαίναμε στους δρόμους να πανηγυρίσουμε. Επίσης παρόμοια εικόνα είχαν και οι χειμώνες στα Γιάννενα το διάστημα 1989-1999 όπου ζούσα εκεί λόγω σπουδών με ορατή την αίσθηση του χειμώνα τις χρονιές που δεν χιόνισε μέσα στην πόλη. Θυμίζω τις μεγάλες χιονοκακοκαιριες εκεί 1991, 1993, 1994 και 1999. Επομένως ως συμπέρασμα τόσο σε Αθήνα όσο και στα Γιάννενα όταν είχαμε χειμώνα το καταλαβαίναμε απόλυτα. Το πρώτο καμπανάκι ήρθε τον χειμώνα του 2000-2001 και το δεύτερο καμπαναριό πλέον το διάστημα 2009-2020. Σταδιακά άρχισα να γράφω 10 ακόμα και 20 μέρες μαζεμένες σε 5-6 γραμμές λόγω βαρετοκαιριας. Την συνέχεια δηλαδή το 2021-2023 την ξέρετε όλοι όπου η Μήδεια, ελπίδα και Βαρβάρα έσωσαν τους κατά τα άλλα μέτριους χειμώνες και όχι σε όλη την χώρα βέβαια. Πληρώσαμε με 13 χρόνια αχιονιας το 2002-2008. Άραγε με πόσα χρόνια θα πληρώσουμε το 3 στα 3; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν όλη η Ευρώπη στα ίδια χάλια πάνω κάτω.

Όσο κρατάει η ενεργειακή κρίση δεν θα βλέπετε χειμώνα ούτε με κυάλι.

Συνομωσιολογικο ακούγεται αυτό αλλά άλλη εξήγηση δεν βρίσκω, η θεωρια της κλιματικής αλλαγής δε νομίζω ότι μπορεί να εξηγήσει αυτή την πολύ απότομη και αλλόκοτη αλλαγή του καιρού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τΖιφος φέτος παρουσίασε σημάδια σοβαρού μοντέλου και έδειξε να ανακάμπτει. Επίσης, πήγαν πολύ καλά νομίζω  αυτές οι μακροπρόθεσμες του cfs. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Aris prosinemos είπε:

Πολύ σωστή και τεκμηριωμένη αναλυση. Έχω ημερολόγιο καιρού από το 1982 καταγράφοντας καθημερινά τις καιρικές συνθήκες από Νοέμβριο μέχρι και Φλεβάρη και κάποιες χρονιές και Μάρτιο. Ξεφυλλιζοντας τα έχω δει ότι οι χρονιές που ακολουθούσαν μετά από τα διαστήματα 1981-1987 και 2002-2008 ( χρονικές περίοδοι με μεγάλες χιονοκακοκαιριες ανά 2 έτη ) είχαν χειμώνες που στην πλειοψηφία τους αν τους είχαμε φέτος θα βγαίναμε στους δρόμους να πανηγυρίσουμε. Επίσης παρόμοια εικόνα είχαν και οι χειμώνες στα Γιάννενα το διάστημα 1989-1999 όπου ζούσα εκεί λόγω σπουδών με ορατή την αίσθηση του χειμώνα τις χρονιές που δεν χιόνισε μέσα στην πόλη. Θυμίζω τις μεγάλες χιονοκακοκαιριες εκεί 1991, 1993, 1994 και 1999. Επομένως ως συμπέρασμα τόσο σε Αθήνα όσο και στα Γιάννενα όταν είχαμε χειμώνα το καταλαβαίναμε απόλυτα. Το πρώτο καμπανάκι ήρθε τον χειμώνα του 2000-2001 και το δεύτερο καμπαναριό πλέον το διάστημα 2009-2020. Σταδιακά άρχισα να γράφω 10 ακόμα και 20 μέρες μαζεμένες σε 5-6 γραμμές λόγω βαρετοκαιριας. Την συνέχεια δηλαδή το 2021-2023 την ξέρετε όλοι όπου η Μήδεια, ελπίδα και Βαρβάρα έσωσαν τους κατά τα άλλα μέτριους χειμώνες και όχι σε όλη την χώρα βέβαια. Πληρώσαμε με 13 χρόνια αχιονιας το 2002-2008. Άραγε με πόσα χρόνια θα πληρώσουμε το 3 στα 3; 

Συγχωρέστε με δεν ανέφερα την Αριάδνη μια πολύ μεγάλη χιονοπεριοδο μέσα στο διάστημα 2009-2020.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Που ήσουν εσύ???11 χρόνια παλευαμε με τις πετσες τις ισχυρές νιφαδοπτωσεις τους ανατολικούς ανέμους τις ισχυρές πασπαλες στις εύκολες κτλ κτλ ..η ευλογημένη Αριάδνη έσπασε την κατάρα...

Γιάννενα αλλα είχε κάνει και καλά χιόνια σε αυτά τα διαστήματα εδώ 2008 - 2010 -  2012 και αρκετές πέτσες.(2006 - 2007)    (2013 - 2014)  (2015 - 2016)  ειναι οι χειρότεροι χειμώνες που θυμαμαι εδώ. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο τΖιφος φέτος παρουσίασε σημάδια σοβαρού μοντέλου και έδειξε να ανακάμπτει. Επίσης, πήγαν πολύ καλά νομίζω  αυτές οι μακροπρόθεσμες του cfs. 

Οι μακροπροθεσμες πηγαν ολες καλα οσο αφορα τις θερμ αποκλισεις στα συν ...σε θεμα διαταξεων οχι και τοσο.οι μακρο των μοντελων εννοω

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ναι το βραδυ προς 25 απιστευτη χιονοθυελλα και κανα 5ποντο

Το θυμάμαι εκείνο το χιόνι στην Λάρισα, με πολύ αέρα και κρύο για την εποχή. Την ίδια μέρα πρωί - μεσημέρι είχε χιονίσει και στο Κέντρο της Αθήνας, το έλεγαν στην τηλεόραση. Από τότε δεν έχει ξαναχιονίσει τέλη Μαρτίου στην Λάρισα, ενώ Αθήνα τα κατάφερε σερί το 2021 και το 2022 με νιφαδοπτώσεις Κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

σχεδόν ίδιος ευρωπάιος με τζίφο...

gfs-0-168.png?12ECM1-168.GIF?12-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Aris prosinemos είπε:

Συγχωρέστε με δεν ανέφερα την Αριάδνη μια πολύ μεγάλη χιονοπεριοδο μέσα στο διάστημα 2009-2020.

Το έχω γράψει πολλές φορές, ο χειμώνας 2021-2022 ήταν πολύ καλός.

Κακώς συνέχεια κάποιοι τον συγκρίνουν με τον περσινό ή με το 2020-2021.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως που δεν μας επηρεασε σημερα τα ξημερωματα η καταιγιδα στην Αθηνα...Ελεος πια...Τη μια βδομαδα χιονια μεχρι τις βαρκες..Την αμεσως επομενη νοτιαδες και καταιγιδες...Ελεος...θελω λιγο ηλιο..Απο τον Σεπτεμβρη μας εχει παει ζουμι...Θελω μια μερα με ηλιο....Μη ζητατε αλλα χιονια ρε παιδια...Θα παει Ιουνιος,θα πηγαινω για μπανιο κι ακομα θα βλεπω χιονουρες δεξια κι αριστερα της ποσειδωνος...Ας ερθει επιτελους καλοκαιρι και Αλκυονιδες....Και υπαρχουν ανοητοι που μιλανε για κλιματικη αλλαγη....Μα ειναι δυνατον??

Τετοια αλφαδια,τετοια ταξη στον φετινο χειμωνα δεν εχω ξαναματαδει...Τα σεβη μου απο το Μπαφαλο-Χαροκοπειο,Καλλιθεας..

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως πχ στις στις 192 ώρες ο παιός είναι πολύ καλός, με λίγες αλλαγές ( σίγουρα θα γίνουν αλλά το θέμα είναι να είναι θετικές για εμάς) κυρίως στο Ριτζ μπορούμε να ελπίζουμε για ψυχρή εισβολή 

ECM0-192 (2).gif

ECM1-192 (7).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον φέτος είδα το χωριό μου στρωμένο… έστω και για 2 ώρες που κράτησε…άλλες χρονιές δεν είχα ούτε αυτό και απ ότι φαίνεται αυτό είναι το ταβάνι μας πλέον 🥹🥲

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Ναι το βραδυ προς 25 απιστευτη χιονοθυελλα και κανα 5ποντο

Δεν μας χαλάει ας κάνει τίποτα και ας ειναι και Μάρτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Πραγματικά απίστευτο αν έγινε κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη. 

Φυσικά έγινε αλλα δεν εννοούμε ούτε νιφαδα, εννοούμε δεν ειχε ούτε πενταποντο στο κέντρο πάντα, κατι χαζοεφημεριδες ειχε κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια φορά κι έναν ΚΑΙΡΟ υπήρχε κλίμα....

Μια φορά κι εναν ΚΑΙΡΟ υπήρχαν διακριτές  εποχές , όπως άνοιξη ,καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνας , που κάθε μια είχε την δική της χάρη ... 

Μια φορά κι έναν ΚΑΙΡΟ οι άνθρωποι προγραμμάτιζαν τις εργασίες τους  με βάση ΚΑΙ  τις καιρικές συνθήκες....

Μια φορά κι έναν ΚΑΙΡΟ υπήρχαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ .......

.....και στο τέλος ζούσαν  αυτοί καλά.............. κι εμείς::::το κακό μας το ΚΑΙΡΟ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο χαλια οσο ανυπαρκτος οσο τραγικος και αν ειναι ο χειμωνας που ειναι ολα αυτα μαζι δεν μπορει να μην κανει τιποτα..

Μην ψαχνετε τις 300 ωρες αυτα εχουν περασει ανεπιστρεπτι..η οποια αλλαγη του καιρου θα ερθει  ξαφνικα και σε χαμηλα προγνωστικα ωρες...

Να μην χαθει το 20-23 του μηνα τουλαχιστον για μια αξιοπρεπη κακοκαιρια ημιορεινων..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Τραγικά μοντέλα τραγικά τα μεσοπροθεσμα τους τα μακροπρόθεσμα τους οι δείκτες που στηρίζουν αυτά τα μεσοπροθεσμα και μακροπρόθεσμα...όλα σκουπίδια!!!!μόνο ο τζιφος σαν την μύγα μέσα στο γάλα ξεχώρισε...

Μου αρέσει που αγρίεψες επιτέλους.. 😉Έτσι σε θέλω!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...