Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χαμηλακι που έβγαλε ο τζίφος.

Από ωραίο σημείο περνάει για να έχουν εκπλήξεις περιοχές της κέντρο - βόρειας χώρας.

210-515GR.gif.d51a9753424eb5006b5373df506b2846.gif216-515GR.gif.071b84d0ccd986332993637aeaa882e5.gif

 

204-779GR.gif

210-779GR (1).gif

216-779GR (2).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βλέπω στο σκάμμα να κάνω πάλι τον Φελπς από τα νερά και την Κομανέτσι στις παρειές για να μη γλιστρήσω στις λάσπες. Τώρα βρήκε να κάνει διάλειμμα η κλιματική αλλαγή; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση πως οι "καλοανοιξακηδες" και οι "καμηλιερηδες" θα πάνε κουβά μέχρι Καθαρά Δευτέρα και βλέπουμε.

Για να δούμε....

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Έχω την εντύπωση πως οι "καλοανοιξακηδες" και οι "καμηλιερηδες" θα πάνε κουβά μέχρι Καθαρά Δευτέρα και βλέπουμε.

Για να δούμε....

Εχεις ακομα χρονο μεχρι ιουνιο....

Τα ιδια ελεγες απο νοεμβριο...

Μεχρι και ο χορταρεας κατι πετυχαινει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Το χαμηλακι που έβγαλε ο τζίφος.

Από ωραίο σημείο περνάει για να έχουν εκπλήξεις περιοχές της κέντρο - βόρειας χώρας.

210-515GR.gif.d51a9753424eb5006b5373df506b2846.gif216-515GR.gif.071b84d0ccd986332993637aeaa882e5.gif

 

204-779GR.gif

210-779GR (1).gif

216-779GR (2).gif

τι εκπλήξεις να γίνουν με θετικές στα 850;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο το συρτοχαμηλο δεν μπορει να βγει  οπως το δειχνει ο τζιφος?

Τουλαχιστον αφου ο φετινος χειμωνας δεν ειχε κατι το αξιολογο

Ας μας δωσει αυτο το δωρακι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Εχεις ακομα χρονο μεχρι ιουνιο....

Τα ιδια ελεγες απο νοεμβριο...

Μεχρι και ο χορταρεας κατι πετυχαινει.....

δεν ξέρεις εσύ, ακόμα ξεχνιονίζουμε τα "χιόνια ως τη θάλασσα"¨:P 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Eκτος Λαρισας δεν ξερω. Δεν ειχα διαβασει καποια αναφορα για εκτος. Στο παλιο φορουμ για τα ιδια χαλια εγραφαν σε Λαρισα - Θεσσαλονικη

Μιας και το εφερε η συζητηση εδω ειναι και οι χιονιαδες απο 5 εκατοστα + στην Λαρισα

Με τον όρο χιονιάς εννοούμε την χιονοστρωση τουλάχιστον 5εκ χιονιού και την διατήρηση του για τουλάχιστον μια ημέρα σε γρασίδι σε ανοιχτό χώρο μακριά από κατοικίες , δρόμους και κτήρια. Τα στοιχεία διασταυρώθηκαν από πολλές πηγές όπως εφημερίδες

XIONIADESLARISA.PNG.f31c4c44e9dfbb1e7709ec121e755067.PNG

 

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ -ΑΝΑΛΥΣΗ : Πανάκογλου Βασίλειος -Ερασιτέχνης μετεωρολόγος , Προγνώστης.

http://e-meteolarissa.blogspot.com/2014/11/1955-2014.html

Ναι λειπει το 2007 εδω πχ γιατι ο βασιλης δεν το ειχε βαλει στην νεα που φτιαχνει θα ειναι μεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Αυτο που εγραψα και και εγω παραπανω.

Λαρισα - Γιαννενα - θεσσαλονικη τα ιδια χαλια. Το ειχαμε αναλυσει και πιο παλια.

Δεν υπηρχαν τα σχεδον 10 εκατοστα που γραφτηκε παραπανω στην Λαρισα. 

 

Ειχε σιγουρα πανω απο 5 το θυμαμαι χαρακτηριστικα γιατι δουλευω βραδυ στις 6 το πρωι που γυριζα σπιτι ειχε σιγουρα πανω απο 5 το πρωι που ξυπνησα ειχε φαει το μεγαλυτερο..εκτος και αν θυμαμαι λαθος ημερομηνια τι να πω τεσπα μεγαλεια πλεον και αυτα..τα 2-3 η 5+ εκατοστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ψυχρή λίμνη στην τέλεια θέση νομίζω είναι η μόνη διάταξη που μπορεί να δώσει πάνω από 1 μέτρο χιόνι σην πεδινή Θεσσαλία μέσα σε 24 ώρες.. Θυμάμαι και 1 σενάριο από πέρσι που έβγαζε ψυχρή λίμνη και χαμηλάκι που μπαίνει από το αιγαίο μέσα στην Θεσσαλία και έδινε 165 χιλιοστά χιονουετού στην Λάρισα. Ωραία θα ήταν, αν και θα μέναμε χωρίς δέντρο για δέντρο και καλώδιο για καλώδιο.😆

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ψυχρή λίμνη στην τέλεια θέση νομίζω είναι η μόνη διάταξη που μπορεί να δώσει πάνω από 1 μέτρο χιόνι σην πεδινή Θεσσαλία μέσα σε 24 ώρες.. Θυμάμαι και 1 σενάριο από πέρσι που έβγαζε ψυχρή λίμνη και χαμηλάκι που μπαίνει από το αιγαίο μέσα στην Θεσσαλία και έδινε 165 χιλιοστά χιονουετού. Ωραία θα ήταν, αν και θα μέναμε χωρίς δέντρο για δέντρο και καλώδιο για καλώδιο.

Θα γινει και αυτο καποια στιγμη μην αγχωνεσαι ευκολακι ειναι πλεον🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Θα γινει και αυτο καποια στιγμη μην αγχωνεσαι ευκολακι ειναι πλεον🤣🤣🤣

Πιστεύω ότι θα δούμε όλα τα ακραία φαινόμενα ΕΚΤΟΣ από την ακραία ποσότητα χιονιού γα εδώ.😕

 

Βέβαια δεν με χαλάει να έχω και ουρανό Λεμεσού που είχε τις προάλλες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πιστεύω ότι θα δούμε όλα τα ακραία φαινόμενα ΕΚΤΟΣ από την ακραία ποσότητα χιονιού γα εδώ.😕

 

Βέβαια δεν με χαλάει να έχω και ουρανό Λεμεσού που είχε τις προάλλες!

Και αυτο θα το δεις εγω ειμαι σιγουρος οχι μονο θεσσαλια γενικα ελλαδα ακραια ποσοτητα χιονιου δηλαδη....αρχιζουν να δημιουργουνται οι συνθηκες για κατι τετοιο..πολλες καταστροφες ρε συ ειδες βιντεο ?ροδο ηταν πιο χαλαρα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και αυτο θα το δεις εγω ειμαι σιγουρος οχι μονο θεσσαλια γενικα ελλαδα ακραια ποσοτητα χιονιου δηλαδη....αρχιζουν να δημιουργουνται οι συνθηκες για κατι τετοιο..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μεσοπροθεσμα να πουμε οτι ασθ εν τελει ουσιαστικα δεν θα γινει απλα θα πεσουν οι ανεμοι για μια μερα στο 0 οπως το γεναρη αλλα τωρα δειχνουν τζιφος και παιος σοβαρη ασθ για το διαστημα 5-9 μαρτη καπου εκει...αν γινει ισως αρπαξουμε τελικα καπου εκει καμια σοβαρη ψυχρη εισβολη...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ναι λειπει το 2007 εδω πχ γιατι ο βασιλης δεν το ειχε βαλει στην νεα που φτιαχνει θα ειναι μεσα

 

32 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ειχε σιγουρα πανω απο 5 το θυμαμαι χαρακτηριστικα γιατι δουλευω βραδυ στις 6 το πρωι που γυριζα σπιτι ειχε σιγουρα πανω απο 5 το πρωι που ξυπνησα ειχε φαει το μεγαλυτερο..εκτος και αν θυμαμαι λαθος ημερομηνια τι να πω τεσπα μεγαλεια πλεον και αυτα..τα 2-3 η 5+ εκατοστα

A οκ thanks ICELARISSA  

Σε αυτες τις περιπτωσεις σιγουρα θα παιζει και ρολο το σημειο μιας και μπορει να υπηρχαν διαφορες στα εκατοστα στην δυτικη η ανατολικη πλευρα της Λαρισας πχ.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

τι εκπλήξεις να γίνουν με θετικές στα 850;

Δεν μιλάω για χιόνια αλλά για βροχές. Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

 

A οκ thanks ICELARISSA  

Σε αυτες τις περιπτωσεις σιγουρα θα παιζει και ρολο το σημειο μιας και μπορει να υπηρχαν διαφορες στα εκατοστα στην δυτικη η ανατολικη πλευρα της Λαρισας πχ.

Παντα υπαρχουν ναι σε δυτικη ανατολικη φοβερο για μια μικρη σε εκταση πολη γιαννενα πχ εχουν πολυ μεγαλυτερη εκταση και ας ειναι μικροτερα.. μπορει να θυμαμαι και λαθος γερασα κιολας να τα λεμε🤣🤣🤣🤣 ολα. δεν εχουμε και βιντεο απο τοτε εγω οτι εχω σε βιντεο εικονες ειναι απο το 2012 και μετα...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Στα μεσοπροθεσμα να πουμε οτι ασθ εν τελει ουσιαστικα δεν θα γινει απλα θα πεσουν οι ανεμοι για μια μερα στο 0 οπως το γεναρη αλλα τωρα δειχνουν τζιφος και παιος σοβαρη ασθ για το διαστημα 5-9 μαρτη καπου εκει...αν γινει ισως αρπαξουμε τελικα καπου εκει καμια σοβαρη ψυχρη εισβολη...

Ο Βασίλης μου έλεγε ότι αυτή η ΑΣΘ το Μάρτη ενδέχεται να φέρει ψυχρή άνοιξη όπως πέρσι... Την βάψαμε δηλαδή φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Δεν μιλάω για χιόνια αλλά για βροχές. Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε 😉

η βροχή το Φλεβάρη δεν είναι έκπληξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ο Βασίλης μου έλεγε ότι αυτή η ΑΣΘ το Μάρτη ενδέχεται να φέρει ψυχρή άνοιξη όπως πέρσι... Την βάψαμε δηλαδή φιλε

Ναι γιατι αν γινει παντα δειχνει να ειναι πολυ σοβαρη οπως η περσινη του φλεβαρη...ναι ειδα που μιλουσατε🤣🤣🤣...εγω περα απο ασθ κλπ σαν διαισθηση πες ειμαι σιγουρος οτι θα κανει ενα σοβαρο επεισοδιο ψυχους που θα καταστρεψει οτι εχισ μεινει στον αγροτικο τομεα καλα εδω θεσσαλια δεν εχει μεινει και τιποτα...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλα τα χιονοδρομικα σε λιγα χρονια μονο για βολτα ιππασια και φαι θα ειναι οπως το παει...

Ναι ειχε αλογα, γουρούνες και τοξοβολία. Τουλάχιστον τον Γεραρη που ήρθα ειχε μια στρώση για έλκηθρο, τωρα πέτρες και 11β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...