Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλα εισαι Μιχαηλ!!!Στη νεα πενταετια δεν θα εχεις ουτε εναν χειμωνα με χιονι..🤣Σε λιγα χρονια η Λαρισα θα λεγεται..."Λαχταρισα"η "Λαχταρσα"😘Μην απογοητευεσαι αδερφε μου..Και η Αττικη...Σε λιγα χρονια θα λεγεται Αττικαμα...Απο την γνωση ερημο Ατακαμα..Η Θεσσαλονικη θα ονομαστει Χεσαλονικη,η Πατρα, Τσατρα,,η Σπαρτη Παρτην,η Κατερινη Μαρια...Και η Μολα της Παρνηθας θα ονομαστει...Τι αλλο???Φολα!!😅Καλα παμε καιρικα..Σκιζουμε..

Περα απο την πλακα στον καιρο  δεν εχει σημασια εαν εισαι αισιοδοξος η μη..Τα στοιχεια και τα νουμερα μιλανε απο μονα τους!!!Οποιος τα αγνοει απλα εθελοτυφλει..Για να αντιμετωπισεις ενα προβλημα πρεπει να αντιληφθεις την υπαρξη του...Ο καιρος εχει ντυθει καρναβαλος οπως εγω πριν 22 χρονια σε σπιτι φιλης....🤣

IMG-5b41f9a5add14fa07642718320d91036-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Αυτό μπορεί άνετα να είναι θέμα περιοδικότητας. Μετά απο έναν δυνατό χειμώνα ακολουθούν δύο ήπιοι χειμώνες, μετά πάλι ένας δυνατός κ.ο.κ.

Συνήθως έτσι γίνεται.

Πχ οι μέτριοι χειμώνες 2009-2010 και 2010-2011 ακολουθήθηκαν από το μυθικό 2011-2012.

Πάντως, δημοσιεύματα ήδη μιλούν για το 2024 ότι θα είναι ίδιο με τα προηγούμενα δύο χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Συνήθως έτσι γίνεται.

Πχ οι μέτριοι χειμώνες 2009-2010 και 2010-2011 ακολουθήθηκαν από το μυθικό 2011-2012.

Πάντως, δημοσιεύματα ήδη μιλούν για το 2024 ότι θα είναι ίδιο με τα προηγούμενα δύο χρόνια.

Ακριβώς. Μετά το 2011-2012 ακολούθησαν τα πιο ήπια 12-13 και 13-14 για να ξαναέρθει μετά πιο σοβαρός χειμώνας το 14-15. Κάπως έτσι συμβαίνει πάντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teopap7 είπε:

Μαρεσει ο τζίφος εκεί λίγο κοντά στο 3ημερο καθαρας...χιονια στα βουνά ο δικός μου στόχος.Ουτε αυτό δεν είχαμε φετος

Καθαρα Δευτέρα=Διαταραχή αρκετές χρονιές. Τι πιο σύνηθες να συμβεί 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Καλα εισαι Μιχαηλ!!!Στη νεα πενταετια δεν θα εχεις ουτε εναν χειμωνα με χιονι..🤣Σε λιγα χρονια η Λαρισα θα λεγεται..."Λαχταρισα"η "Λαχταρσα"😘Μην απογοητευεσαι αδερφε μου..Και η Αττικη...Σε λιγα χρονια θα λεγεται Αττικαμα...Απο την γνωση ερημο Ατακαμα..Η Θεσσαλονικη θα ονομαστει Χεσαλονικη,η Πατρα, Τσατρα,,η Σπαρτη Παρτην,η Κατερινη Μαρια...Και η Μολα της Παρνηθας θα ονομαστει...Τι αλλο???Φολα!!😅Καλα παμε καιρικα..Σκιζουμε..

Περα απο την πλακα στον καιρο  δεν εχει σημασια εαν εισαι αισιοδοξος η μη..Τα στοιχεια και τα νουμερα μιλανε απο μονα τους!!!Οποιος τα αγνοει απλα εθελοτυφλει..Για να αντιμετωπισεις ενα προβλημα πρεπει να αντιληφθεις την υπαρξη του...Ο καιρος εχει ντυθει καρναβαλος οπως εγω πριν 22 χρονια σε σπιτι φιλης....🤣

IMG-5b41f9a5add14fa07642718320d91036-V.jpg

Τα νούμερα φίλε παρακάτω μας λένε ότι η παγκόσμια θερμοκρασία ανεβαίνει αυτή την στιγμη με ρυθμο πάνω απο 0,5 βαθμό ανα εξάμηνο αφού μιλάνε απο μονα τους.Να τα πιστέψω ή να σκεφτώ;

 

 

fig3_GCH2023_PR_daily_global_temperature_increase_above_preindustrial_2023.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Λες; Χαχαχα

 

Screenshot_2024-03-03-19-37-21-787_de.wetteronline.wetterapp.jpg

WRF-Ltng-2km-T48.png

Screenshot_2024-03-03-19-36-48-124_de.wetteronline.wetterapp.jpg

Με τα τώρα στοιχεία η Αττική θά δεχτεί ένα πολύ καλό πέρασμα από Δευτέρα απόγευμα μέχρι τρίτη πρωί...την Πέμπτη μακριά .... ακόμα... μάλλον πάμε σέ βορισια βροχα και σημαντική οι πτώση θερμοκρασίας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τα νούμερα φίλε παρακάτω μας λένε ότι η παγκόσμια θερμοκρασία ανεβαίνει αυτή την στιγμη με ρυθμο πάνω απο 0,5 βαθμό ανα εξάμηνο αφού μιλάνε απο μονα τους.Να τα πιστέψω ή να σκεφτώ;

 

 

fig3_GCH2023_PR_daily_global_temperature_increase_above_preindustrial_2023.png

Μητσακο μου δε νομιζω οτι εχουμε πλεον περιθωριο να σκεφτουμε..Μονο να προβληματιστουμε..Στους 10 τελευταιους χειμωνες οι 6 ηταν οι θερμοτεροι ολων των εποχων...Τα Γιαννενα πρωτη φορα περσι δεν ειδαν ουτε νιφαδα και φετος ξανασυμβαινει το ιδιο...!!Σχεδον ολοι οι μηνες καθε ετους βγαινουν πανω απο τα κλιματικα και μαλιστα κατα πολλους βαθμους..Ολοι εχουμε παραδειγματα στην περιοχη μας...

Ακομα και μεις εδω στην Αθηνα το 3/3 μας εφερε απλα στους μεσους ορους μας μετα απο 13 χρονια αχιονιας κυριως στο κεντρο...Δεν υπαρχει γυρισμος...Δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο ολο αυτο η αν οντως η κλιματικη αλλαγη χτυπα κοκκινο...Ο χρονος θα δειξει και μαλλον εμεις θα εχουμε φυγει απ αυτο τον κοσμο για να ξερουμε..Αλλα σιγουρα οι συνθηκες σημερα δεν ιδιες οπως πριν 20 η 30 χρονια..Και αναφερομαι στις θερμοκρασιες..Η συχνοτητα με την οποια ερχονται ζεστοι χειμωνες εχει σπασει την λογικη και τη στατιστικη..

Αυτο ομως που με προβληματιζει ακομα περισσοτερο ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν αποδεχονται τα αυτονοητα..Γι αυτο εγραψα και παραπανω..Δε γινεται να λυσεις ενα προβλημα εαν πρωτα δεν παραδεχτεις την υπαρξη του...!!

Εμεις βεβαια τον χαβα μας..Θα συνεχισουμε ν ασχολουμαστε με το χομπι μας..Ειμαστε αρρωστοι,τρελοι,καψουρηδες,ρομαντικοι...Αλλα καιροφιλος δε γινεσαι...Εισαι απο την κοιλια της μανας σου...!!Απλα οσο μεγαλωνεις τοσο η καψουρα επεκτεινεται!!!Ανιατη καψουρα!!Και οσο μας πληγωνει τοσο θα μας πορωνει!!

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μητσακο μου δε νομιζω οτι εχουμε πλεον περιθωριο να σκεφτουμε..Μονο να προβληματιστουμε..Στους 10 τελευταιους χειμωνες οι 6 ηταν οι θερμοτεροι ολων των εποχων...Τα Γιαννενα πρωτη φορα περσι δεν ειδαν ουτε νιφαδα και φετος ξανασυμβαινει το ιδιο...!!Σχεδον ολοι οι μηνες καθε ετους βγαινουν πανω απο τα κλιματικα και μαλιστα κατα πολλους βαθμους..Ολοι εχουμε παραδειγματα στην περιοχη μας...

Ακομα και μεις εδω στην Αθηνα το 3/3 μας εφερε απλα στους μεσους ορους μας μετα απο 13 χρονια αχιονιας κυριως στο κεντρο...Δεν υπαρχει γυρισμος...Δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο ολο αυτο η αν οντως η κλιματικη αλλαγη χτυπα κοκκινο...Ο χρονος θα δειξει και μαλλον εμεις θα εχουμε φυγει απ αυτο τον κοσμο για να ξερουμε..Αλλα σιγουρα οι συνθηκες σημερα δεν ιδιες οπως πριν 20 η 30 χρονια..Και αναφερομαι στις θερμοκρασιες..Η συχνοτητα με την οποια ερχονται ζεστοι χειμωνες εχει σπασει την λογικη και τη στατιστικη..

Αυτο ομως που με προβληματιζει ακομα περισσοτερο ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν αποδεχονται τα αυτονοητα..Γι αυτο εγραψα και παραπανω..Δε γινεται να λυσεις ενα προβλημα εαν πρωτα δεν παραδεχτεις την υπαρξη του...!!

 

Ρε άσε τις αναλύσεις και κοίτα την ομάδα που παίζει στη  Κρητη😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματική αλλαγή...γιατί δεν το λένε ξεκάθαρα υπερθέρμανση όπως πριν?το κλιματική αλλαγή σαν όρος είτε ψυχος είτε ζεστή είτε πολλή βροχή τότε πολύ χιόνι είτε ξηρασία τα έχει όλα μέσα και είσαι σε όλα μέσα....αυτά 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώπα!!!!πάει να το κάνει ..να τραβήξει τώρα χωρίς αποκοπές και βλακείες η χαμηλαρα όλο τον Αυλώνα δυτικά και να προχωρήσει το χαμηλό προς τα ανατολικά ...πάει για καλό ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μητσακο μου δε νομιζω οτι εχουμε πλεον περιθωριο να σκεφτουμε..Μονο να προβληματιστουμε..Στους 10 τελευταιους χειμωνες οι 6 ηταν οι θερμοτεροι ολων των εποχων...Τα Γιαννενα πρωτη φορα περσι δεν ειδαν ουτε νιφαδα και φετος ξανασυμβαινει το ιδιο...!!Σχεδον ολοι οι μηνες καθε ετους βγαινουν πανω απο τα κλιματικα και μαλιστα κατα πολλους βαθμους..Ολοι εχουμε παραδειγματα στην περιοχη μας...

Ακομα και μεις εδω στην Αθηνα το 3/3 μας εφερε απλα στους μεσους ορους μας μετα απο 13 χρονια αχιονιας κυριως στο κεντρο...Δεν υπαρχει γυρισμος...Δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο ολο αυτο η αν οντως η κλιματικη αλλαγη χτυπα κοκκινο...Ο χρονος θα δειξει και μαλλον εμεις θα εχουμε φυγει απ αυτο τον κοσμο για να ξερουμε..Αλλα σιγουρα οι συνθηκες σημερα δεν ιδιες οπως πριν 20 η 30 χρονια..Και αναφερομαι στις θερμοκρασιες..Η συχνοτητα με την οποια ερχονται ζεστοι χειμωνες εχει σπασει την λογικη και τη στατιστικη..

Αυτο ομως που με προβληματιζει ακομα περισσοτερο ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν αποδεχονται τα αυτονοητα..Γι αυτο εγραψα και παραπανω..Δε γινεται να λυσεις ενα προβλημα εαν πρωτα δεν παραδεχτεις την υπαρξη του...!!

 

Εμένα με προβληματίζει που η μεση παγκόσμια Θ είχε ανέβει 1,2 βαθμούς από τα επίπεδα του 1800 εώς 1900 μέχρι τον Ιούνιο και τώρα  ξαφνικά ανέβηκε 0,5 βαθμούς σε 6 μήνες.Αν το πιστέψω πρέπει να φτιάξω υπόγειο καταφύγιο. 

Το ότι ανέβηκε η μεση Θ του πλανήτη κατά 1,2 βαθμούς μεσα σε 120 χρόνια και εμεις μπορούμε να διακρίνουμε τα αποτελέσματα στο τι κάνει εξω απο την πόρτα μας( ειδικά εμεις του forum) , θα μου επιτρέψεις να τα ακούω αλλά να μην δινω βάση. Πάνω σε αυτό βασικά είναι τα σχόλια μου . 

Τέλος, ξέρουμε ολοι τι φταίει.  Δεν μπορει να κάνει κανενας τίποτα όπως έχουμε φτιάξει την κοινωνια μας. Έιναι απλώς χαζό να βάλω π.χ 1000 ανεμογεννήτριες και 1000 φωτοβολταικά πάρκα ( για να είμαι "πράσινος") και την ίδια ώρα να λέω ότι θα διπλασιάσω τις εμπορικές συναλλαγές και τον Τουρισμό από την Ινδία. Νοιάζομαι μόνο για την μπίζνα και στις 2 περιπτώσεις. Η εποχή που ο καθένας κατανάλωνε ότι παρήγαγε έχει τελειώσει και συνειδητά δεν θα επιστρέψει. Μόνο απο ανάγκη που θα προκύψει μέσα απο πολυ άσχημες παγκόσμιες  καταστάσεις άρα ας το αφήσουμε. 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

ΑΑΑΑΑ...πάει για καμήλα δεινόσαυρο!!!δυτικά δεν φεύγει ο αυλωναρος με την καμία....πωπω παίζει ραναρα επιτέλους 

Το γυροφερνε και ο τζιφος το κλείσιμο του Ατλαντικού αφού μπει το χαμηλό πρώτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Το γυροφερνε και ο τζιφος το κλείσιμο του Ατλαντικού αφού μπει το χαμηλό πρώτα 

Ναι και στη αρχή με είχε χαλάσει πολύ όταν εμφανίστηκε αυτή η προοπτική....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tendcol είπε:

Με τα τώρα στοιχεία η Αττική θά δεχτεί ένα πολύ καλό πέρασμα από Δευτέρα απόγευμα μέχρι τρίτη πρωί...την Πέμπτη μακριά .... ακόμα... μάλλον πάμε σέ βορισια βροχα και σημαντική οι πτώση θερμοκρασίας 

Η ουρά των μετώπων πάντα μου άρεσε γιατί αν και σύντομο φαίνεται πως θα είναι ισχυρό..

Τεσπά εγώ στην ταράτσα θα είμαι και θα βλέπω κεραυνούς όπως και να χει χεχεχε

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...