Jump to content
teo_73

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτός από το ότι αυξάηθηκαν σήμερα οι πιθανότητες ακόμα και το πρωί να έχουμε κακοκαιρία την Πέμπτη στην ορκωμοσία [χεχχεχεχεχεχεχε] ακόμα και στο θερμό κύμα δεν θα έχουμε ήλιο όπως φαίνεται

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

φυσικά αν βγουν τα παραπάνω σημαίνει ασθενείς έως μέτριας έντασης ποτιστικές βροχές, και σε καμία περίπτωση καταιγίδα, αφού η κατακόρυφη θερμοβαθμίδα είναι ανύπαρκτη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εαν φτασουμε το φυσιολογικο για την εποχη να το θεωρησουμε ..θερμη εισβολη...τοτε παμε καλα...κανενα θερμο επεισοδιο δεν υπαρχει μπροστα μας ,ισα ισα βλεπω τα μοντελα να το κλωθογυρνανε στο ακριβως αντιθετο...βεβαια μεχρι τοτε εχουμε πολλες μερες φθινοπωρο μπροστα οποτε....😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι να μας πει η στενη θερμη γλωσσιτσα εγκλωβισμενη και πιεσμενη αναμεσα σε δυο χαμηλα-πεδια χαμηλεων πιεσεων(σπανια περιπτωση) ενα στη δυτικη και αλλο ενα στην αν.μεσογειο...θα την φαει η μαρμαγκα την γλωσσιτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, notios_polos είπε:

τι να μας πει η στενη θερμη γλωσσιτσα εγκλωβισμενη και πιεσμενη αναμεσα σε δυο χαμηλα-πεδια χαμηλεων πιεσεων(σπανια περιπτωση) ενα στη δυτικη και αλλο ενα στην αν.μεσογειο...θα την φαει η μαρμαγκα την γλωσσιτσα

ναι αλλά αν κατέβει ο αυλώνας στα δυτικά τότε θα καούμε και μάλιστα με διάρκεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να ζεσταίνει ο καιρός μετά τις 23 του μήνα ίσως και πολύ......πάντως έτσι για μια βδομάδα θέλω να την κάνει την ζεστούλα του και την καιρική ηρεμία...και όταν λέω ζεστούλα εννοώ 25αρια όχι πολύ παραπάνω από τόσο νωρίς.....αρκετή βροχή φάγαμε και ψύχρα(κρύο) επιπέδου Νοεμβρίου.....ας κάνει ένα διάλειμμα και μετά από τις 5 Μαΐου να ξεκινήσουν οι θερινού τύπου αστάθειες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαιρινό τρέξιμο ο ευρωπαίος για μετά τις 23 του μήνα και έως τουλάχιστον τις 26 με 13-15 βαθμούς στα 850 σχεδόν σε όλη τη χώρα....και άρα πάνω από 25 βαθμούς σε πολλές περιοχές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, sotos*snow είπε:

Καλοκαιρινό τρέξιμο ο ευρωπαίος για μετά τις 23 του μήνα και έως τουλάχιστον τις 26 με 13-15 βαθμούς στα 850 σχεδόν σε όλη τη χώρα....και άρα πάνω από 25 βαθμούς σε πολλές περιοχές.....

ναι αλλά σε όλα μα ΌΛΑ τα 12ωρα μέχρι τις 240 ώρες δίνει ένα αχνό γαλάζιο υετού σε αρκετ΄ές περιοχές της χώρας. Το οποίο σημαίνει πυκνές υψισυννεφιές, και όχι ηλιοφάνεια+ ότι θα έχουμε πολύ έντονη μεταφορά σκόνης, άρα πχ 30αρια δεν θα χτυπηθεί πουθενά ούτε στην Κρήτη, και 25αρια έχουμε ξαναχτυπήσει, νομίζω ότι δεν θα τα ξεπεράσουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

ναι αλλά σε όλα μα ΌΛΑ τα 12ωρα μέχρι τις 240 ώρες δίνει ένα αχνό γαλάζιο υετού σε αρκετ΄ές περιοχές της χώρας. Το οποίο σημαίνει πυκνές υψισυννεφιές, και όχι ηλιοφάνεια+ ότι θα έχουμε πολύ έντονη μεταφορά σκόνης, άρα πχ 30αρια δεν θα χτυπηθεί πουθενά ούτε στην Κρήτη, και 25αρια έχουμε ξαναχτυπήσει, νομίζω ότι δεν θα τα ξεπεράσουμε.

Συμφωνώ δεν λέω το αντίθετο ....δεν θα χουμε ντάλα ήλιο από ότι δείχνει.....άρα απλά θα έχουμε πολύ μαλακό καιρό και όταν και αν και όπου βγει ο ήλιος απλά θα χουμε πάνω από 25 βαθμούς....αλλιώς 20-25 το πολύ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, sotos*snow είπε:

Συμφωνώ δεν λέω το αντίθετο ....δεν θα χουμε ντάλα ήλιο από ότι δείχνει.....άρα απλά θα έχουμε πολύ μαλακό καιρό και όταν και αν και όπου βγει ο ήλιος απλά θα χουμε πάνω από 25 βαθμούς....αλλιώς 20-25 το πολύ....

πάντως εμένα δεν με χαλάει, γιατί είμαι και κρυουλιάρης.. δεν μπορώ να βγω το βράδυ και να μην κρυώσω.. Το μεγαλύτερο κακό για εμένα στις ζέστες είναι τα χαζοζουζούνια...  Τέλος πάντων ας κάνει το διάλειμμα , για να κάνει τις αγαπημένες μου αστάθειες, όταν θα έχουμε τις σοβαρές ζέστες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 του μήνα αρχίζει η σαπίλα και η υπομονή. Αν εξαιρέσεις τις Τ το Χειμώνα που ήταν φυσιολογικά κρύες το έτος μέχρι στιγμής πάει αρκετά αδιάφορα εώς και άσχημα για εδώ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε βλεπω τοποθετησεις για την αυριανη μερα απο τους Αττικαριους.Παλι δε μας γεμιζει το ματακι?😎 

13.30-18.00 το αυριανο ενδιαφερον απο την ασταθεια που θα δημιουργηθει κοντα και πανω απο τους ορεινους ογκους και μπορει να κινηθει ολουθε στον νομο,με λιγοτερες εως μηδαμινες πιθανοτητες για τα πολυ νοτια τμηματα.

Πολυ πιθανων να ειναι λιγοστες οι ευκαιριες για κατι καλο εως το τελος του μηνα μετα την αυριανη μερα.

Modele GFS - Carte prévisions

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Δε βλεπω τοποθετησεις για την αυριανη μερα απο τους Αττικαριους.Παλι δε μας γεμιζει το ματακι?😎 

13.30-18.00 το αυριανο ενδιαφερον απο την ασταθεια που θα δημιουργηθει κοντα και πανω απο τους ορεινους ογκους και μπορει να κινηθει ολουθε στον νομο,με λιγοτερες εως μηδαμινες πιθανοτητες για τα πολυ νοτια τμηματα.

Πολυ πιθανων να ειναι λιγοστες οι ευκαιριες για κατι καλο εως το τελος του μηνα μετα την αυριανη μερα.

Modele GFS - Carte prévisions

 

Ξεχασες και την Πεμπτη αδερφε....Πονηρες και οι δυο μερες γειτονα...Εγω παντως εχω μονιμα το μπαλκονι στολισμενο..Οτι βρεξει ας κατεβασει...Αρκει να βρεξει..Με 318 χιλιοστα ετησιο νοιωθω πολυ χαλαρος πλεον..Διχως μεγαλα λογια και φανφαρες..Ενα θα σου πω..Πεμπτη βραδυ 330mm..🤗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ότι ειδα περιορίστηκαν κάπως τα πολύ θερμά σενάρια για μετά τις 23 απλά το σίγουρο είναι ότι θα ζεστάνει αρκετά σε σχέση με με όλο το τελευταίο διάστημα πάντως προσωπικά θέλω να ζεστάνει νορμαλ πλέον το παρατράβηξε άρχισαν και οι αρρώστιες πάλι όλος ο κόσμος κάτι έχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταια ημερα καιρικου ενδιαφεροντος η αυριανη..Κρυο για την εποχη το σκ αλλα με ελαχιστα φαινομενα η εστω λιγα..Και μετα ξεκιναει η ανοδος της Τ και η βαρετοκαιρια που μαλλον θα κρατησει μεχρι τα τελη του μηνα.Ας ειναι..Χρειαζομαστε ενα restart και επιπλεον Πασχα ερχεται..Ας φτιαξει λιγο ο καιρος...Το θεμα ειναι οτι φαγαμε αναιμακτα τα 2/3 ενος μηνα που συνηθως κυλα χωρις κανενα ενδιαφερον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος σε πείσμα όλων δεν θέλει να μας ζεστάνει εμάς εδώ στη βόρεια χώρα με τίποτα μέχρι τις 240 ώρες δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από του 10 ούτε μια μέρα από όσο κατάλαβα μόνιμα μια ψυχρή λίμνη στα κεντρικά Βαλκάνια δίνει !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά δεν αντέχεται άλλο αυτό το πράγμα με τη ψυχρά και να βρέχει κάθε μέρα. Ωραία είπαμε να βρέξει οκ. Εδώ βρέχει κάθε μέρα. Έχουμε και δουλειές. Μακάρι να κάνει 25 άρια για κάνα 10ημερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, billipiros12 είπε:

Παιδιά δεν αντέχεται άλλο αυτό το πράγμα με τη ψυχρά και να βρέχει κάθε μέρα. Ωραία είπαμε να βρέξει οκ. Εδώ βρέχει κάθε μέρα. Έχουμε και δουλειές. Μακάρι να κάνει 25 άρια για κάνα 10ημερο. 

α εμένα δεν με πειράζει καθόλου ότι και να έχω να κάνω. 

Εξάλλου εμένα ποτέ ο καιρός δεν με εμποδίζει σε καμία δουλειά. Οι δουλειές μου εμποδίζουν τον καιρό μου🤣

 

καιρομανιακός Απρίλιος 2019.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 17/4/2019 at 10:55 ΜΜ, billipiros12 είπε:

Παιδιά δεν αντέχεται άλλο αυτό το πράγμα με τη ψυχρά και να βρέχει κάθε μέρα. Ωραία είπαμε να βρέξει οκ. Εδώ βρέχει κάθε μέρα. Έχουμε και δουλειές. Μακάρι να κάνει 25 άρια για κάνα 10ημερο. 

Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ όχι τόσο για τις βροχές όσο για την ψυχρα που κάνει... λίγο να ζεστάνει σε νορμαλ επίπεδα πάντα φτάνει και λίγο να ηρεμήσει με τις βροχές απλά να κάνει ένα διάλειμμα ... τουλάχιστον αυτό φαίνεται να γίνεται τις επόμενες μέρες σταδιακά ...και θα ζεστάνει και θα κόψουν οι πολλές βροχές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μόνο το ευρωπαικό δεν μου αρέσει, όλα τα άλλα μου αρέσουν για το Πάσχα χαχα. Είναι η πρώτη καλοκαιρινή λίμνη αυτή που βγαίνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...