Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το Σαββατο και μετά και έως την Τρίτη Τετάρτη θα ζεστάνει στη χώρα γενικά περισσότερο στην νότια και ανατολική....αλλά γενικά θα θυμηθούμε ότι βρισκόμαστε προς τα τέλη Μαίου..... μετά πάλι δροσιές φαίνονται...και ίσως και κάποιες αστάθειες....αντε να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άσχημα στο σύνολό τους τα σημερινά τρεξίματα, ακόμα χειρότερα τα 6αρια.. εξαφανίστηκε η κακοκαιρία μεσοβδομάδα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πρωτο (σχετικά) μεγάλο καψαρ για φέτος, ανυπομονωντας για τα 35αρια με 70% υγρασία.🙄

Λεμεσός:

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εδώ προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι πολύ θερμό το επόμενο δεκαήμερο ... φυσιολογικά πράγματα έως ίσως και δροσούλα με πιθανές αστάθειες .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Τη πατήσαμε. Κιτρινιλες βλέπω για Γαλλία το Σαββατοκύριακο.

στείλε καμιά φώτο με τις καταιγίδες εκεί. χαχαχα. Αν και έτσι όπως το πάει θα βγάλει χαμηλό και θα βρέχει και το πρωί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Τις καλημερες μου..Οπως ειπε και ο Σωτηρης ερχονται φυσιολογικες ζεστες και οχι κατι το ιδιαιτερο...Μαλιστα μεσα στην εβδομδα θα εχουμε και καποιες συννεφιες και ισως καποιες βροχουλες δευτερα προς τριτη..Με λιγη τυχη ισως το τελευταιο πενθημερο να βγει γερη ασταθεια...Εγω προσωπικα αυτο επιδιωκω απο δω και περα..2-3 μερες γερες με ασταθεια να δω την καταιγιδαρα μου, να γεμισω μπαταριες μεχρι την επομενη ασταθεια..Αλλα πρεπει να ερχεται κατι δυνατο αλλιως θα συμβαινει οτι και χθες..Δηλαδη τρομερες τοπικοτητες μεσα σε λιγα χιλιομετρα..Η ασταθεια εαν σε πιασει μπορει να σε πνιξει αλλα παντα υπαρχει και ο κινδυνος να μεινεις απλος θεατης..Δεν ειναι οργανωμενο συστημα για να εχεις το σιγουρακι..που λεμε...Κακος ο μαιος για μας εδω κατω..Αλλα απολυτα λογικο..Οταν ο Απριλης μας εδωσε 115 χιλιοστα και οταν ηδη το ετος ειναι στα 330mm επομενο ειναι να υπαρξει καποια περιοδος με λιγες η και καθολου βροχες..Τουλαχιστον εβρεξε πολυ καλυτερα τοσο στα δυτικα οσο και στα βορεια της χωρας....Τις καλημερες μου..Να εχετε ενα ομορφο σκ...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε όλους! Φαίνεται να κολλάει ο καιρος .Υψηλές πιέσεις στην Κεντρική Μεσόγειο, το ίδιο και στην Τουρκία και εμείς ανάμεσα.Η κεντρική Ευρώπη θα δεχθεί λογικά πολλές καταιγίδες σε αντίθεση με εμάς αυτή την εβδομάδα . Τίποτα όμως το ενοχλητικό όσο αφορά την θερμοκρασία για εδώ. Καλό ΣΚ και από εμένα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επαναφορά αστάθειας την Πέμπτη από τα 6αρια [αν και το πρωινό παράλληλο ήδη ήταν καλύτερο σε σχέση με πριν.] για το μετά βλέπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, [weathermaniac] said:

στείλε καμιά φώτο με τις καταιγίδες εκεί. χαχαχα. Αν και έτσι όπως το πάει θα βγάλει χαμηλό και θα βρέχει και το πρωί

Αν έχει καταιγίδες  ετοιμάσου για να στείλω βρισίδια. Όχι φωτογραφίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα μετα απο αρκετες μερες και απο μενα μιας και καποια προσωπικα θεματα-τρεξιματα με εχουν κανει να χασω 10 κιλα απο το πασχα και μετα( πραγμα πολυ καλο μιας και το χρειαζομουν οποτε βρηκα κατι θετικο σε ολο αυτο που περναω αυτες τις μερες..χαχαχαχα).ευτηχως ο καιρος ειναι συμμαχος μεχρι στιγμης γιατι δεν θα την παλευα αν ειχαμε ζεστες.Βεβαια η θεσσαλονικη πραολες τις δροσιες και τις συννεφιες συνεχιζει να εχει μακρα περιοδο ανομβριας και πηγαινει φουλ για αρνητικο υετο ρεκορ ετσι οπως το κοβω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Πολυ καλα τα 12 αρια και για τα κοντινα και για πιο μετα..Βημα βημα...Απο μινι καυσωνες παμε σε μινι διαταραχες μεχρι και σε full κακοκαιριες...Με το καλο να ερθουν καποιες ζεστουλες της πλακας απο δευτερα μπας και ενισχυσουν τις μετεπειτα κατεβασιες λιμνων...Σοβαρη ασταθεια δεν μπορει να προκυψει οσο cape και αν εχουμε εαν πρωτα δεν εχει ζεσταθει η ατμοσφαιρα..Αυτο ειναι νομος!!!Καλο σαββατοβραδο σε ολους αδερφια...

Ωραια δροσια το μεσημερι στην Πειραικη οπου βρισκομουν με πατερα και πεθερο..Και καποια νεφη ασταθειας ανευ σημασιας...Ωραιο το κεφαλι απο το τσιπουρο αλλα θα προτιμουσα να την ειχα ακουσει απο κανα χαλαζι να σκαει στην κεφαλα μου...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα δείχνουν ότι πάμε σε ένα νορμαλ θερμοκρασιακά διάστημα χωρίς ζεστές ακρότητες ...και πιθανόν και σε κάποιες τοπικές ίσως και ποιο γενικευμένες κάποιες μέρες αστάθειες....πλέον από εδώ και πέρα σιγά σιγά όσο μπαίνουμε ποιο κοντά μέσα στο καλοκαίρι τόσο θα χαιρόμαστε για καθε διάστημα με φυσιολογικές συνθήκες που θα περνάμε και θα γλιτώνουμε από ακραίες ζέστες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε δεν μπορεί να ζεστάνει με τίποτα λέμε!! Η μία προσπάθεια ψυχρής λίμνης μετά την άλλη. Πέμπτη ή/και Παρασκευή θα έχουμε μάλλον αστάθεια, αλλά πρέπει να κάνει καλύτερο timing η λίμνη για να πετύχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/17/2019 at 11:24 PM, [weathermaniac] said:

στείλε καμιά φώτο με τις καταιγίδες εκεί. χαχαχα. Αν και έτσι όπως το πάει θα βγάλει χαμηλό και θα βρέχει και το πρωί

Απ το κακό στο χειρότερο πάει η πρόβλεψη μέρα με τη μέρα για Λυών. Τη Παρασκευη θα ρίχνει τα κέρατα του όλη μερα.  Δεν μπορεί να γίνει χειρότερο. 15 βαθμούς και 200 χιλιοστά βγαζει. 

 

Στα τσακιδια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Απ το κακό στο χειρότερο πάει η πρόβλεψη μέρα με τη μέρα για Λυών. Τη Παρασκευη θα ρίχνει τα κέρατα του όλη μερα.  Δεν μπορεί να γίνει χειρότερο. 15 βαθμούς και 200 χιλιοστά βγαζει. 

 

Στα τσακιδια. 

βρήκαμε άλλο άτυχο από την ανάποδη τώρα, μόνο που η δικιά σου ατυχία κάνει κακό και στο υπόλοιπο 99% μη καιρόφιλο κόσμο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακά τα 12αρια όσο αφορά την δεύτερη λίμνη, αλλα αυτή είναι πολύ  μακριά ακόμα [τζίφος και τζεμ μόνο καλά] όμως έχουμε να ασχοληθούμε με αυτά της Πέμπτης και Παρασκευής, ειδικά το [παράλληλο ο τρόπος με τον οποίο βγάζει υετό την Πέμπτη το βράδυ σημαίνει δυνατές καταστάσεις.]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό με το καλό και κακό με μπερδεύει. Μπορείς να λες αν εννοείς ότι θα έρθει η λίμνη η θα πάει αλλού;

 

Γιατί έχω να κάνω δύο μετατροπές απ την έννοια του καλού και του καλού.

 

Λέει κακά άρα εννοεί ότι δεν θα πάει η λίμνη, άρα Καλό για Ελλάδα. Αρα κακό για Αγγλία. 

 

Κι αυτο με παίρνει ώρα να το κάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Αυτό με το καλό και κακό με μπερδεύει. Μπορείς να λες αν εννοείς ότι θα έρθει η λίμνη η θα πάει αλλού;

 

Γιατί έχω να κάνω δύο μετατροπές απ την έννοια του καλού και του καλού.

 

Λέει κακά άρα εννοεί ότι δεν θα πάει η λίμνη, άρα Καλό για Ελλάδα. Αρα κακό για Αγγλία. 

 

Κι αυτο με παίρνει ώρα να το κάνω.

Εφόσον μένω ελλάδα και είμαι καιρόφιλος, καλό τρέξιμο=λίμνη εδώ. όμως και αυτή η λίμνη για να έρθει πρώτα από κάπου περνάει και στην προκειμένη περνάει από Γαλλία είτε έρθει είτε όχι χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Κώστας. είπε:

Ανάθεμα τις βρωμολιμνες 

Μετά την Παρασκεύη, το Σκ θα είναι αρκετά αίθριο για Γαλλία νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω 30 βαθμούς για 6 μήνες για να συνελθει η ψυχή μου. Έχει φρικάρει με τις λίμνες και τα σύννεφα.

Θα σταματήσω να δουλεύω και θα πάω 6 μήνες στις Σεϋχέλλες . Να έχω μια βερμούδα κι ένα βρακί. Να γινουν μαυρες οι φτερνες μου, και να μη σκέφτομαι ΤΙΠΟΤΑ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μετά την Παρασκεύη, το Σκ θα είναι αρκετά αίθριο για Γαλλία νομίζω.

Ναι. Το είδα. Και Το Σάββατο χάλια θα είναι. Μόνο Κυριακή και Δευτέρα καλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...