Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Fu man chu είπε:

Συγκρίνεις 2 ανόμοιες περιόδους της ιστορίας... πιστεύεις ότι αν συνέβαινε κάτι ανάλογο την σημερινή εποχή ο Έλληνας θα άφηνε το i phone σπίτι του???όχι... όσο για το τι έκαναν οι Έλληνες σαν μετανάστες η πρόσφυγες υπάρχουν τα εξαίρετα παραδείγματα υπήρχαν και υπάρχουν και αυτοί που αν μάθεις τι έκαναν θα ντραπεις για την καταγωγή σου με τον τρόπο που "τίμησαν" τις χώρες υποδοχής τους...δεν όλοι οι κακοί και εμείς οι καλοι 

εύχομαι να μη χρειαστεί να λάβουμε φύλλο πορείας για να διαπιστώσουμε από κοντά την "απελπισία¨ των "δύσμοιρων" που ευκολία συντάσσονται με γκρίζους λύκους, στρατοχωροφύλακες και ότι πιο αρρωστημένο υποστηρίζει τον ομόθρησκο τους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

Εσύ θα έπαιρνες το iphone σου και θα ξεχνούσες να πάρεις την ταυτότητα σου η' ένα χαρτί που να λέει ποιος είσαι?

Αυτοί είχαν αυτά που λες???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. Αυτοί δεν περάσαν από 10 χώρες για να πάνε στις πιο πλούσιες της Ευρώπης με τα επιδόματα..και 2. παίρνουν τα iphone,τα ρούχα τους,τα λεφτά τους (πληρώνουν κάτι χιλιάρικα για να περάσουν μέσω θαλάσσης εδώ) και ξεχνάνε τις ταυτότητες?????Ξεχνάνε δηλαδή το μοναδικό πράγμα που θα μπορούσαν για να πάνε αεροπορικώς με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ΝΟΜΙΜΑ στις χώρες που θέλουν να πάνε???!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μην το παμε στο πολιτικο. 

Θα πουμε βαριές κουβέντες ο ένας στον άλλον που δεν χρειάζονται. 

Δεν είναι πολιτικό,είναι θέμα απλής λογικής..Δηλαδή είναι δυνατόν να παίρνεις όλα σου τα υπάρχοντα και να μην παίρνεις το πιο σημαντικό πράγμα που είναι η ταυτότητα η' το διαβατήριο σου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kilkis1989 είπε:

Δεν είναι πολιτικό,είναι θέμα απλής λογικής..Δηλαδή είναι δυνατόν να παίρνεις όλα σου τα υπάρχοντα και να μην παίρνεις το πιο σημαντικό πράγμα που είναι η ταυτότητα η' το διαβατήριο σου?

Εγώ μαζί σου είμαι. Απλά δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μάς. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, Fu man chu said:

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι όλοι τα βάζουν με τους ανθρώπους με τα i phone ...η οργή σου και η αγανάκτηση σου στρέφεται προς λάθος κατεύθυνση.... 

Οταν καποιοι (δεν μ'ενδιαφερει η καταγωγη τους) γινονται τουρκικες σφαιρες στην θαλαμη οπλου που απειλει την πατριδα σου, εσυ θες να δειξεις ...οικτο??

Ολοι αυτοι που επιτεθηκαν μαζικα στα συνορα μας με σκοπο την ολικη αποσταθεροποιηση, μονο οικτος δεν τους ταιριαζει.

Συνελθε φιλε μου..

 

Στην σφαιρα που ερχεται κατα πανω σου για να σε πληξει, δεν δυναται να δειξεις οικτο.

Ακομη και εαν προκειται για ανθρωπους που εργαλειοποιουνται.

 

Αμυνεσαι πρωτα για να μην πληγεις και μετα κανεις οποιαδηποτε αλλη ενεργεια..

 

Κοινως, αυτο που λες ειναι εκτος τοπου και χρονου και αρμοζει σε αλλες συνθηκες.


 

 

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, teo_73 said:

Παίδες ας μείνουμε στην Ελληνική επικαιρότητα πλην άλλων σχολιων.

Εαν γινεται κοσμια συζητηση με επιχειρηματα χωρις ad hominem επιθεσεις με χαρακτηρισμους, δεν νομιζω οτι τιθεται ζητημα λογοκρισιας.

Βεβαιως εσυ αποφασιζεις, απλως θετω την αποψη μου.

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, evonimos είπε:

Εαν γινεται κοσμια συζητηση με επιχειρηματα χωρις ad hominem επιθεσεις με χαρακτηρισμους, δεν νομιζω οτι τιθεται ζητημα λογοκρισιας.

Βεβαιως εσυ αποφασιζεις, απλως θετω την αποψη μου.

Η κοινή γραμμή  admins-mods από την αρχή είναι οχι πολιτικα στο φόρουμ,γιατί η κατασταση μπορεί εύκολα να ξεφύγει.

Κουβεντουλα για ότι λέει το τοπικ εκτός πολιτικών.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τοτε καλο θα ηταν να σβηνονται τα προκλητικα posts με πολιτικο/κομματικο χαρακτηρα ωστε να προλαμβανεται η οποια κατασταση.

Βεβαια το κομματικο στοιχειο ειναι ευκολο να το απομονωσεις. Το πολιτικο ομως ειναι πιο δυσκολο, διοτι επι της ουσιας δεν υπαρχει κατι που να σχετιζεται με την επικαιροτητα και να μην εχει πολιτικες προεκτασεις.

 

Η πολιτικη εν ολιγοις δεν μπορει να απομονωθει. Ειναι η φυση της τετοια που διαπερνα τα παντα που σχετιζονται με τους πολιτες ενος κρατους.

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Η κοινή γραμμή  admins-mods από την αρχή είναι οχι πολιτικα στο φόρουμ,γιατί η κατασταση μπορεί εύκολα να ξεφύγει.

Κουβεντουλα για ότι λέει το τοπικ εκτός πολιτικών.

 

Ναι παίδες θερμή παράκληση να μην ξεφεύγουμε από το θέμα με πολιτικές προεκτάσεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθενας εχει την κοσμοθεωρια του και την πολιτικη του θεση.Εχω ξαναπει,αν θελετε να μεινει ανοικτο το θεμα αυτο,να αποφευγετε οτιδηποτε οξυνει τα πνευματα και προσβαλλει τα ιερα και τα οσια του αλλου.Αν δεν μπορειτε να το κανετε,θα κλεισουμε το θεμα ωστε να προφυλαξουμε το πολυ καλο κλιμα του φορουμ του οποιου το αντικειμενο ειναι ο ΚΑΙΡΟΣ!

Υπαρχουν χιλιαδες σελιδες,ομαδες κλπ οπου ο καθενας μπορει να εκφραστει οπως θελει για πολιτικοκοινωνικα ζητηματα,να βριστει,να "σφαχτει" και τελοσπαντων να κανει οτι θελει.Εδω μεσα ΔΕΝ προκειται να συμβει αυτο.

Συγγνωμη παιδες αλλα η προσφατη φορουμικη ιστορια,αυτο μας διδαξε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το συγκεκριμενο θεμα ,θελωντας και μη για πολλες μερες θα στρεφεται γυρω απο τον κορονοιο και τις επιπτωσεις του.Ο καθενας απο εμας εχει διαφορες θεωριες-πληροφοριες-πιστευω κτλ.Ολοι μας μπορουμε οτι εχουμε στο κεφαλι μας να το εκδηλωνουμε σε πολλους αλλους χωρους.Εδω μεσα ομως οτιδηποτε παει να ξεφυγει απο το ζητουμενο της ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ και της ΧΡΗΣΤΙΚΗΣ βοηθειας για ενα τοσο ζωτικςη σημασιας θεμα τοτε πολυ απλα θα διαγραφεται .οποτε επειδη ειναι κριμα να κλειδωθει απο τις πολλες διαγραφες μηνυματων κατι τοσο σημαντικο οπως αυτο που ζουμε ας το προστατεψουμε απο οτιδηποτε περριτο σαν σχολιο η σαν κριτικη που εχει πολιτικη χροια.Οχι αλλη πολιτικη συζητηση η κριτικη και μαλιστα σε τετοιο ζητημα.Επισης δεν ειναι αποδεκτο οτιδηποτε εχει να κανει με αναφορα σε κατι που δεν ειναι κοινα αποδεκτο η επιστημονικα αποδεδειγμενο (και αυτο το λεω εγω που αν καποιος με διαβασει η συζητησει μαζι μου για το θεμα αυτο και για πολλα αλλα θα τους πεσουν τα μαλλια..αν εχει😆)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένας χειρουργημένος στο νοσοκομείο ήταν θετικός στον κορωνοιό, αλλά όλο το προσωπικό που ασχολήθηκε μαζί του δεν το ήξερε.. Κόλλησαν όλοι δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ένας χειρουργημένος στο νοσοκομείο ήταν θετικός στον κορωνοιό, αλλά όλο το προσωπικό που ασχολήθηκε μαζί του δεν το ήξερε.. Κόλλησαν όλοι δυστυχώς

Ποσοι περιπου και σε ποιο νοσοκομειο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποσοι περιπου και σε ποιο νοσοκομειο? 

Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Λάρισας. Δεν γνωρίζω πόσα άτομα είναι, αλλά είναι πάνω από 10. Υπάρχουν και άλλα πολλά άσχημα νέα που έχω αλλά πρέπει και εγώ να κάνω την δουλειά μου σαν σωστός πολίτης και να μην αναφέρω άλλα. Γιατί ο πανικός μπορεί να οδηγήσει σε χειρότερα πράγματα. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τελείωσαν οι στολές μέσα στο νοσοκομείο και η μαμά μου είναι μέσα μόνο με μάσκα και γάντια.. Ειλικρινά σκέφτομαι μήπως μόνος στα Γιάννενα είναι καλύτερη επιλογή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Λάρισας. Υπάρχουν και άλλα πολλά άσχημα νέα που έχω αλλά πρέπει και εγώ να κάνω την δουλειά μου σαν σωστός πολίτης και να μην αναφέρω άλλα. Γιατί ο πανικός μπορεί να οδηγήσει σε χειρότερα πράγματα. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τελείωσαν οι στολές μέσα στο νοσοκομείο και η μαμά μου είναι μέσα μόνο με μάσκα και γάντια.. Ειλικρινά σκέφτομαι μήπως μόνος στα Γιάννενα είναι καλύτερη επιλογή

Και στα Γιαννενα εχει καποια κρουσματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Και στα Γιαννενα εχει καποια κρουσματα...

ναι αλλά δεν έχω την μαμά μου εκεί να δουλεύει στο νοσοκομείο. Αν κολλήσει η μαμά μου είναι δεδομένο ότι θα κολλήσω εγώ. και 3/5 στην οικογένεια είμαστε στις ευπαθείς ομάδες...  Την γιαγιά η οποία μένει από κάτω στο σπίτι που έχουμε την τηλεφωνούμε να φανταστείς!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακαλω θερμα οταν αναφερομαστε σε κρουσματα για την Ελλαδα, να χρησιμοποιουμε στοιχεια απο την επισημη βαση δεδομενων του World Health Organization.

Ειναι ο επισημος Οργανισμος Παγκοσμιας Υγειας.

 

Παραθετω τα τελευταια στοιχεια αυτην την στιγμη:

Screenshot_20200317-154136_Drive.thumb.jpg.0af4d0e9d8235dfef76a266d30dc9376.jpg

 

Στο παρακατω link μπορει οποιος θελει να τα ανασυρει σε πραγματικο χρονο. Η ανανεωση τους γινεται ημερησιως.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports

 

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Λάρισας. Δεν γνωρίζω πόσα άτομα είναι, αλλά είναι πάνω από 10. Υπάρχουν και άλλα πολλά άσχημα νέα που έχω αλλά πρέπει και εγώ να κάνω την δουλειά μου σαν σωστός πολίτης και να μην αναφέρω άλλα. Γιατί ο πανικός μπορεί να οδηγήσει σε χειρότερα πράγματα. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τελείωσαν οι στολές μέσα στο νοσοκομείο και η μαμά μου είναι μέσα μόνο με μάσκα και γάντια.. Ειλικρινά σκέφτομαι μήπως μόνος στα Γιάννενα είναι καλύτερη επιλογή

... δυστυχώς υπάρχουν τρομερές ελλείψεις στο νοσοκομεία .... κατ'αρχας για το προσωπικό .... που αν νοσήσει ... the game is over ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, THUNDERSNOW1965 είπε:

... δυστυχώς υπάρχουν τρομερές ελλείψεις στο νοσοκομεία .... κατ'αρχας για το προσωπικό .... που αν νοσήσει ... the game is over ....

Αυτό είναι το θέμα. Πλέον οι στολές πηγαίνουν ε ελάχιστους ανθρώπους και όχι στους νοσηλευτές. Εντωμεταξύ όταν πήγα τον Σεπτέμβριο Αμερική, ένα βράδυ στις ειδήσεις έλεγε για το πως ο πλανήτης δεν θα ήταν έτοιμος για κάποια νέα πανδημία σε όλους τους τομείς. Και κοίτα να δεις που έγινε τελικά αυτό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...