Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Η βλακεια σ αυτή τη χώρα δεν έχει πάτο.... 

Εγώ που έχω μπαστακωθει στο σπίτι μου με τη γυναίκα μου και τα 3 παιδια 10 μέρες τώρα  μακακας είμαι?????? 

Ακόμα και σούπερ μάρκετ delivery κάνω... 

Και εγώ κοντεύω να σαλτάρω από τη βαρεμάρα.... και εγώ έχω εξοχικά στην επαρχία.... Αλλά δεν πάω..... 

Έλεος πια με όλους τους χαβαλεδες σ αυτήν την χώρα.... 

Τελικά κάποιοι απροσαρμοστοι (και είναι πολλοί) με τον ίδιο ηλιθιο τρόπο ψηφίζουν, παντρεύονται, συναναστρεφονται με τους γύρω τους, συμπεριφερονται στην πανδημία.... 

 

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η βλακεια σ αυτή τη χώρα δεν έχει πάτο.... 

Εγώ που έχω μπαστακωθει στο σπίτι μου με τη γυναίκα μου και τα 3 παιδια 10 μέρες τώρα  μακακας είμαι?????? 

Ακόμα και σούπερ μάρκετ delivery κάνω... 

Και εγώ κοντεύω να σαλτάρω από τη βαρεμάρα.... και εγώ έχω εξοχικά στην επαρχία.... Αλλά δεν πάω..... 

Έλεος πια με όλους τους χαβαλεδες σ αυτήν την χώρα.... 

Τελικά κάποιοι απροσαρμοστοι (και είναι πολλοί) με τον ίδιο ηλιθιο τρόπο ψηφίζουν, παντρεύονται, συναναστρεφονται με τους γύρω τους, συμπεριφερονται στην πανδημία.... 

Οι περισσοτεροι σκεφτονται " ελα μωρε , μια απλη γριπουλα ειναι..." αλλα οταν γινουμε σαν την Ιταλια , οι ιδιοι θα κατηγορουν το κρατος...Πρεπει να απαγορεψουνε την κυκλοφορια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η βλακεια σ αυτή τη χώρα δεν έχει πάτο.... 

Εγώ που έχω μπαστακωθει στο σπίτι μου με τη γυναίκα μου και τα 3 παιδια 10 μέρες τώρα  μακακας είμαι?????? 

Ακόμα και σούπερ μάρκετ delivery κάνω... 

Και εγώ κοντεύω να σαλτάρω από τη βαρεμάρα.... και εγώ έχω εξοχικά στην επαρχία.... Αλλά δεν πάω..... 

Έλεος πια με όλους τους χαβαλεδες σ αυτήν την χώρα.... 

Τελικά κάποιοι απροσαρμοστοι (και είναι πολλοί) με τον ίδιο ηλιθιο τρόπο ψηφίζουν, παντρεύονται, συναναστρεφονται με τους γύρω τους, συμπεριφερονται στην πανδημία.... 

 

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!! 

ρε εδώ σου λέω εχθές στο αλκαζάρ που έκανα βόλτα με το εξοπλισμό που έδειξα πριν, και είχε ΧΑΜΟ και κανένας σχεδόν δεν φορούσε μάσκα. αποστάσεις μηδαμινές, ζευγαράκια, αγκαλίτσες έξω ότι πρέπει .. την κάτσαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η βλακεια σ αυτή τη χώρα δεν έχει πάτο.... 

Εγώ που έχω μπαστακωθει στο σπίτι μου με τη γυναίκα μου και τα 3 παιδια 10 μέρες τώρα  μακακας είμαι?????? 

Ακόμα και σούπερ μάρκετ delivery κάνω... 

Και εγώ κοντεύω να σαλτάρω από τη βαρεμάρα.... και εγώ έχω εξοχικά στην επαρχία.... Αλλά δεν πάω..... 

Έλεος πια με όλους τους χαβαλεδες σ αυτήν την χώρα.... 

Τελικά κάποιοι απροσαρμοστοι (και είναι πολλοί) με τον ίδιο ηλιθιο τρόπο ψηφίζουν, παντρεύονται, συναναστρεφονται με τους γύρω τους, συμπεριφερονται στην πανδημία.... 

 

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!! 

Μεγάλο ζήτημα αυτό της ΨΗΦΟΥ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

είδα στον αντ1 πριν κλείσιμο μέχρι 10 απριλίου άρα μετά το Πάσχα και τα πανεπιστήμια.. πωωωω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η βλακεια σ αυτή τη χώρα δεν έχει πάτο.... 

Εγώ που έχω μπαστακωθει στο σπίτι μου με τη γυναίκα μου και τα 3 παιδια 10 μέρες τώρα  μακακας είμαι?????? 

Ακόμα και σούπερ μάρκετ delivery κάνω... 

Και εγώ κοντεύω να σαλτάρω από τη βαρεμάρα.... και εγώ έχω εξοχικά στην επαρχία.... Αλλά δεν πάω..... 

Έλεος πια με όλους τους χαβαλεδες σ αυτήν την χώρα.... 

Τελικά κάποιοι απροσαρμοστοι (και είναι πολλοί) με τον ίδιο ηλιθιο τρόπο ψηφίζουν, παντρεύονται, συναναστρεφονται με τους γύρω τους, συμπεριφερονται στην πανδημία.... 

 

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!! 

.... μπράβο .... και λίγα λες ...!!!!!✌️✌️✌️.... συμφωνώ 100000 % ..... και εγώ έχω ριζώσει μέσα στο σπίτι .... και δεν μου είναι καθόλου,μα καθόλου εύκολο .... όπως σε κανένα που κατανοεί και πειθαρχεί και μένει μέσα ....

ΥΓ. ..... αφού υπάρχουν αρκετοί ανεγκέφαλοι αναμεσά μας .... ας απαγορευθεί από το κράτος η μετακίνηση προς όλους .... (....εννοείται τους μη έχοντας εργασία ή πραγματικά σοβαρό λόγο ....)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστιο πρόβλημα για την εκπαίδευση των παιδιών μας οι ιδεοληπτικοί απολιθωμένοι καθηγητές .....

μονο ντροπή για την Θέση τους κατά της τηλεκπαίδευσης με θοκοκουλτουριακα επιχειρήματα....

https://www.parapolitika.gr/parapolitika/article/1042040/koronaios-ektos-pragmatikotitas-i-olme-adidraseis-gia-tin-tilekpaideusi/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, THUNDERSNOW1965 said:

υπάρχουν αρκετοί ανεγκέφαλοι αναμεσά μας .... ας απαγορευθεί από το κράτος η μετακίνηση προς όλους ....

Προσεχε τι ευχεσαι φιλε μου, σχετικως με τα σκληροτερα/απαγορευτικα μετρα...

 

Γιατι και στην Βορεια Κορεα, τα σκληρα μετρα για καλο των πολιτων εχουν παρθει.

Το καλο, οπως οριζεται απο την εξουσια εννοειται!

 

Επισης, να κανω και μια εννοιολογικη διακριση για οσους ενδιαφερονται ακομη να φερουν τον τιτλο 'πολιτης'.

 

Ο τιτλος του πολιτη ειναι τιμητικος και σχετιζεται με υποχρεωσεις αλλα και δικαιωματα.

Τιτλος ο οποιος πρωτο-καθοριστηκε απ'τους Ελληνες στην εποχη της κλασσικης Αθηνας.

Ακομη και στις ημερες μας παραμενει τιμη το να φερει καποιος ανθρωπος την ιδιοτητα του πολιτη.

Ουσιαστικα και οχι φαινομενικα.

 

Τωρα ερχομαι στην εννοια 'υπηκοος' (υπο+ακοη).

Εκει ανηκουν οσοι επιδεικνυουν υπακοη στην αρχη που τους εξουσιαζει.

Αυτη ειναι και η μοναδικη τους υποχρεωση ουσιατικα.

Δεν θεωρειται τιμιτικος τιτλος παρ'οτι εχει υιοθετιθει ως συγχρονος επισημος ορος. 

Απ'την εννοια του υπηκοου επομενως δεν απορρεουν δικαιωματα.

 

Τελος φιλε μου, βασει των οσων σου υπενθυμισα πρεπει να σου εστιασω την προσοχη σου στο παρακατω μυνημα:

Για ολες τις εξουσιες ανα την ιστορια και ανα τον κοσμο, ειναι φυσικα ευκολοτερο να διαχειριζονται υπηκοους και οχι πολιτες.

Εχε το υποψιν σου αυτο.

 

Νομιζω πως οσοι με αντιλαμβανονται, ελαβαν και το μυνημα.

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασύλληπτες μαρτυρίες Ελλήνων γιατρών από νοσοκομεία της βοριας Ιταλίας.... 

Ο Θεός να βάλει το χέρι του... 

Ουτε σε χολυγουντιανη ταινία επιστημονικής φαντασίας τέτοια πραγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ άλλο σπίτι.

Ουτε σχολείο παω, ουτε γυμναστήριο, ουτε μπουκάλια ανοίγω. 

Έχω τρελαθεί μέσα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, evonimos είπε:

Προσεχε τι ευχεσαι φιλε μου, σχετικως με τα σκληροτερα/απαγορευτικα μετρα...

 

Γιατι και στην Βορεια Κορεα, τα σκληρα μετρα για καλο των πολιτων εχουν παρθει.

Παντα για το καλο των πολιτων, το οποιο οριζεται απο την εξουσια!

 

Επισης, να κανω και μια εννοιολογικη διακριση για οσους ενδιαφερονται ακομη να φερουν τον τιτλο 'πολιτης'.

 

Ο τιτλος του πολιτη ειναι τιμητικος και σχετιζεται με υποχρεωσεις αλλα και δικαιωματα.

Τιτλος ο οποιος που πρωτο-καθοριστηκε απ'τους Ελληνες στην εποχη της κλασσικης Αθηνας.

Ακομη και στις ημερες μας παραμενει τιμη το να φερει καποιος ανθρωπος την ιδιοτητα του πολιτη.

Ουσιαστικα και οχι φαινομενικα.

 

Τωρα ερχομαι στην εννοια 'υπηκοος' (υπο+ακοη).

Εκει ανηκουν οσοι επιδεικνυουν υπακοη στην αρχη που τους εξουσιαζει.

Αυτη ειναι και η μοναδικη του υποχρεωση ουσιατικα.

Δεν θεωρειται τιμιτικος τιτλος παρ'οτι εχει υιοθετιθει ως συγχρονος επισημος ορος. 

Απ'την εννοια του υπηκοου επομενως δεν απορρεουν δικαιωματα.

 

Τελος φιλε μου, βασει οσως σου εξηγησα πρεπει να σου εστιασω την προσοχη σου στο παρακατω μυνημα:

Για ολες τις εξουσιες ανα την ιστορια και ανα τον κοσμο, ειναι φυσικα ευκολοτερο να διαχειριζονται υπηκοους και οχι πολιτες.

 

Νομιζω πως οσοι με αντιλαμβανονται, ελαβαν το μυνημα.

Αν είναι να μην γίνουμε Ιταλία ας απαγορευτεί η κυκλοφορία άμεσα κιόλας.... 

Εκτως κι αν θέλουμε να βλέπουμε εκατομβες νεκρών σε σακούλες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/3/2020 at 8:22 ΜΜ, Orinos είπε:

Σοβαρός άνθρωπος και προπονητής... 

Κλειστό 5ετες στο Θρυλο χθες!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Αν είναι να μην γίνουμε Ιταλία ας απαγορευτεί η κυκλοφορία χθες κιόλας.... 

 

Φοβος, χειριστος συμβουλος.

Το εχω γραψει πολλες φορες...

 

Ιδωμεν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, evonimos είπε:

Φοβος, χειριστος συμβουλος.

Το εχω γραψει πολλες φορες...

 

Ιδωμεν..

Νομίζω ότι ο χειρότερος σύμβουλος είναι η αδιαφορία, αναισθησία, και ο χαβαλές ορισμένων συμπολιτών μας... 

Τέλος πάντων.... Ελπίζω όλα να πάνε γρήγορα καλά με όσο δυνατόν λιγότερες απωλειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, evonimos είπε:

Προσεχε τι ευχεσαι φιλε μου, σχετικως με τα σκληροτερα/απαγορευτικα μετρα...

 

Γιατι και στην Βορεια Κορεα, τα σκληρα μετρα για καλο των πολιτων εχουν παρθει.

Το καλο, οπως οριζεται απο την εξουσια εννοειται!

 

Επισης, να κανω και μια εννοιολογικη διακριση για οσους ενδιαφερονται ακομη να φερουν τον τιτλο 'πολιτης'.

 

Ο τιτλος του πολιτη ειναι τιμητικος και σχετιζεται με υποχρεωσεις αλλα και δικαιωματα.

Τιτλος ο οποιος πρωτο-καθοριστηκε απ'τους Ελληνες στην εποχη της κλασσικης Αθηνας.

Ακομη και στις ημερες μας παραμενει τιμη το να φερει καποιος ανθρωπος την ιδιοτητα του πολιτη.

Ουσιαστικα και οχι φαινομενικα.

 

Τωρα ερχομαι στην εννοια 'υπηκοος' (υπο+ακοη).

Εκει ανηκουν οσοι επιδεικνυουν υπακοη στην αρχη που τους εξουσιαζει.

Αυτη ειναι και η μοναδικη τους υποχρεωση ουσιατικα.

Δεν θεωρειται τιμιτικος τιτλος παρ'οτι εχει υιοθετιθει ως συγχρονος επισημος ορος. 

Απ'την εννοια του υπηκοου επομενως δεν απορρεουν δικαιωματα.

 

Τελος φιλε μου, βασει των οσων σου υπενθυμισα πρεπει να σου εστιασω την προσοχη σου στο παρακατω μυνημα:

Για ολες τις εξουσιες ανα την ιστορια και ανα τον κοσμο, ειναι φυσικα ευκολοτερο να διαχειριζονται υπηκοους και οχι πολιτες.

Εχε το υποψιν σου αυτο.

 

Νομιζω πως οσοι με αντιλαμβανονται, ελαβαν και το μυνημα.

.... σ'ευχαριστώ για το μάθημα αγωγής του πολίτη .... ...... όμως θεωρώ ότι το Α και το Ω σε μιά Δημοκρατία είναι οι υπεύθυνοι πολίτες .... ..... όταν το κράτος και οι πολίτες βρίσκονται αντιμέτωποι με κάτι τόσο ακραία επικίνδυνο όπως αυτός ο ιός .... τότε για την προστασία της υγείας όλων μας θεωρώ ότι πρέπει να επιβληθούν ίσως και ''ακραία'' μέτρα όπως ο αναγκαστικός περιορισμός .... (.....αφού αρκετοί δυστυχώς συμπολίτες μας ''ζουν σε άλλο πλανήτη'' .... ).....

ΥΓ.   (1) .... σταματώ εδώ και ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τέτοιες ώρες .... τα πολλά λόγια .... είναι περιττά... χρειάζονται πράξεις ευθύνης από ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .....

(2) .... δεν θα σου απαντήσω σε ότι γράψεις ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η επιβολη απαγορευτικων μετρων, πολυ απλα αντιβαινει στην εννοια του πολιτη.

Ως προς τον ορισμο του τι εστι πολιτης, τον κατεθεσα.

 

Καλο βραδυ και να ειστε ολοι δυνατοι!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, evonimos said:

Η επιβολη απαγορευτικων μετρων, πολυ απλα αντιβαινει στην εννοια του πολιτη.

Ως προς τον ορισμο του τι εστι πολιτης, τον κατεθεσα.

 

Καλο βραδυ και να ειστε ολοι δυνατοι!

 

Άιντε. Βαρκούλες αρμενιζουν. 

 

 Ποιος πολίτης και ποια Βίρνα Δράκου. Θα τρελαθουμε;

 Όταν υπάρχουν καταστάσεις τέτοιες οι ελευθερίες ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ  . Τις παραδίδεις μόνος σου οικειοθελώς για το καλό όλων. 

Ποιος πολίτης και ποιοι περιορισμοι. Τι ακούω. 

 Φυσικά θα δεχτώ μείωση των ελευθεριών μου σε τέτοια κατάσταση.

  Στη Κίνα πως νομίζετε ότι το περιόρισαν. Στη Κίνα έχουν δικτατορία.   

Είπαν . Δεν κυκλοφορεί κανένας έξω.   Ο πρώτος που κυκλοφόρησε έφαγε τη σφαίρα στο δόξα πάτρι και επειδή έχουν ζήσει τα σκατα του κομ*****σμού δεκαετίες και ξέρουν τι εστί κράτος εκει, παλουκωθηκαν ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ.

 

ΕΧΑΣΑΝ την ελευθερία τους. 

Παροδικά.

 Η Ευρώπη δυσκολεύεται. Δεν μπορεί. Λόγω της δημοκρατίας. 

Προλαβαίνω για να μην παρεξηγηθω. 

1000 φορές δημοκρατία κι όχι Κίνα. Αλλά πρέπει όλοι να καταλάβουμε και να ΠΑΛΟΥΚΩΘΟΥΜΕ μέσα. 

 

Δεν τίθεται θέμα ελευθεριών. Πρέπει μόνοι μας να τις παραδώσουμε προσωρινά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι ανεύθυνες συμπεριφορές οδηγούν σε πρόωρες και σκληρές απαγορεύσεις! Έκλεισε και ο Υμηττός

https://www.militaire.gr/oi-aneythynes-symperifores-odigoyn-se-proores-kai-sklires-apagoreyseis-ekleise-kai-o-ymittos/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...αναφέρεται σε άτομα νεαρής ηλικίας ....

ΠΟΥ: «Δεν είστε αόρατοι» μπροστά στον κορονοϊό

https://www.militaire.gr/poy-den-eiste-aoratoi-mprosta-ston-koronoio/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοροναϊός : Η ανευθυνότητα φέρνει γενική απαγόρευση κυκλοφορίας 

https://www.in.gr/2020/03/20/greece/koronaios-aneythynotita-fernei-geniki-apagoreysi-kykloforias-stous-10-oi-nekroi-stin-ellada/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μονη λυση να βγει ο στρατος στους δρομους....Αρεσει δεν αρεσει...Θα γραφα πολλα αλλα τελος παντων....Υπομονη και πειθαρχια παιδες...Η κυβερνηση στεκεται ομολογουμενως στο υψος των περιστασεων...Εχει απο την μια να αντιμετωπισει τα προβληματα στον Εβρο και απο την αλλη ενα προβλημα πρωτογνωρο με αγνωστες προεκτασεις και συνεπειες,αυτο του κορωνοιου..Κρατος υπαρχει...Ας γινουμε αρωγοι και μεις σε αυτην την προσπαθεια...Αλλα οπως εγραψα και στην αρχη..Μονη ουσιαστικη λυση για να πειθαρχησει ολος ο κοσμος ειναι ο στρατος να βγει στους δρομους...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...