Jump to content
gakhun

Ελληνική επικαιρότητα

Message added by teo_73

Καλησπέρα σας. Σας ενημερώνουμε οτι στα τόπικ Ελληνική επικαιρότητα και Διεθνείς Ειδήσεις,εφεξής θα μπαίνει μονο η είδηση με το λινκ,χωρίς περαιτέρω σχολιασμούς.Οποιαδήποτε άλλου είδους ανάρτηση θα σβήνεται.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Κορωνοϊός: Πότε ο καιρός και το κλίμα ευνοούν την εξάπλωση ιογενούς λοίμωξης [πίνακες]

Παρόλο που δεν έχει προσδιοριστεί με ακρίβεια η επίδραση των περιβαλλοντικών συνθηκών στο νέο κορωνοϊό, τα επιδημιολογικά δεδομένα και τα στοιχεία για παλαιότερα στελέχη κορωνοϊών υποδηλώνουν ότι οι κλιματολογικές συνθήκες μπορούν να έχουν καθοριστικό ρόλο στην εξάπλωση του ιού.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-kairos-klima-eynooyn-exaplosi-iogenoys-loimoxis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, weatherlover 64 είπε:

Μετά μου θέλετε κρύα και βροχές. Ζέστη να καούν οι ιοί να γίνουν σταχτη

Εμ εδώ που φτασαμε πολύ σωστά... να ζεστάνει να δουμε και καμια καταιγίδα!! Είναι γεγονός παράλληλα πως το ζεστό περιβάλλον, δεν ευνοει την εξαπλωση του ιού! Το ίδιο διαβασα και για το υγρο περιβάλλον (υγρασία)...!! Αντιθετως το ξηρο και κρυο περιβάλλον ευνοεί περισσότερο...

Το πιο τρομακτικό για μένα ειναι πως και να 'χει κάποιος τον υιο μπορει να τον μεταδωσει σε αλλους πρωτου εμφανισει τα συμπτώματα.. αρα δε μπορεις να εισαι βέβαιος στο 100%... μια εννοια την έχω απλά.....

Η μανα μου επιπλέον, επειτα από μια δυνατη ιωση του αναπνευστικου (που κι εγω ειχα κολλήσει!) τα Χριστουγεννα του 2016, εχει αποκτησει ευαισθησία να το πω? Αλλεργια να το πω? Πάντως τη πιανει βηχας απο τοτε, βηχει και δε ξερουμε απο τι... παιρνει απο τοτε φαρμακα, εχει εξαρσεις και υφεσεις.. ενα απλο κρυολογημα επιδεινώνει τη κατάστασή της! Αυτη ειναι η αλήθεια! Σκέψου να ρθει κι ο κορωναιός!! Δε θα βγαινει καθολου εξω λεει!! Κι αλλα κι αλλα.. βλέπω μασκες στο λεωφορειο μερικούς.. και μπορω να πω πως με τρομάζουν λίγο χαχα... θα το περασουμε παιδες μαζι.. μπορα ειναι θα περασει κι αυτή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

Εμ εδώ που φτασαμε πολύ σωστά... να ζεστάνει να δουμε και καμια καταιγίδα!! Είναι γεγονός παράλληλα πως το ζεστό περιβάλλον, δεν ευνοει την εξαπλωση του ιού! Το ίδιο διαβασα και για το υγρο περιβάλλον (υγρασία)...!! Αντιθετως το ξηρο και κρυο περιβάλλον ευνοεί περισσότερο...

Το πιο τρομακτικό για μένα ειναι πως και να 'χει κάποιος τον υιο μπορει να τον μεταδωσει σε αλλους πρωτου εμφανισει τα συμπτώματα.. αρα δε μπορεις να εισαι βέβαιος στο 100%... μια εννοια την έχω απλά.....

Η μανα μου επιπλέον, επειτα από μια δυνατη ιωση του αναπνευστικου (που κι εγω ειχα κολλήσει!) τα Χριστουγεννα του 2016, εχει αποκτησει ευαισθησία να το πω? Αλλεργια να το πω? Πάντως τη πιανει βηχας απο τοτε, βηχει και δε ξερουμε απο τι... παιρνει απο τοτε φαρμακα, εχει εξαρσεις και υφεσεις.. ενα απλο κρυολογημα επιδεινώνει τη κατάστασή της! Αυτη ειναι η αλήθεια! Σκέψου να ρθει κι ο κορωναιός!! Δε θα βγαινει καθολου εξω λεει!! Κι αλλα κι αλλα.. βλέπω μασκες στο λεωφορειο μερικούς.. και μπορω να πω πως με τρομάζουν λίγο χαχα... θα το περασουμε παιδες μαζι.. μπορα ειναι θα περασει κι αυτή!

Τα συμπτωματα εμφανιζονται απο 2 ως και 11 ημερες μετα ενω στην χειροτερη περιπτωση μπορει να φτασει ακομα και τις 14 ημερες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

αλλά στο λεωφορείο είμαστε στοιβαγμένοι σαν σαρδέλες... ένας να το κόλλησε, αν είναι στο λεωφορείο τα πράγματα θαα εξελιχθούν άσχημα.. εγώ έχω μάσκες πάντως..

Α ρε Μιχαηλ έτσι ειναι.. αυτο με το λεωφορείο ήταν που 'ταν θρίλερ, τείνει να γίνει θρίλερ δυο φορες, μη πω και παραπάνω! Μάσκες πήραμε σήμερα για τη μανα μου κυρίως, για να μαστε προετοιμασμένοι! Τώρα με τον κοροναιο ήδη με παει να!! Ήδη μερικες φορες ερχεται ο πατερας μου και με παίρνει χαχα για να μη γίνω σαρδελα απ' τη σχολή μεχρι το μετρο! Και δε ξέρω τι λεωφορεια εχετε εσεις.. εδώ κάθε μιση ώρα δρομολόγιο αυτο που παιρνω και τα περισσοτερα ειναι μικρα!

Εδω δεν εχουμε ακομη κρουσμα.. αλλα από τι καταλαβα ανησυχουμε και οι δυο για τις μαμάδες μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Α ρε Μιχαηλ έτσι ειναι.. αυτο με το λεωφορείο ήταν που 'ταν θρίλερ, τείνει να γίνει θρίλερ δυο φορες, μη πω και παραπάνω! Μάσκες πήραμε σήμερα για τη μανα μου κυρίως, για να μαστε προετοιμασμένοι! Τώρα με τον κοροναιο ήδη με παει να!! Ήδη μερικες φορες ερχεται ο πατερας μου και με παίρνει χαχα για να μη γίνω σαρδελα απ' τη σχολή μεχρι το μετρο! Και δε ξέρω τι λεωφορεια εχετε εσεις.. εδώ κάθε μιση ώρα δρομολόγιο αυτο που παιρνω και τα περισσοτερα ειναι μικρα!

Εδω δεν εχουμε ακομη κρουσμα.. αλλα από τι καταλαβα ανησυχουμε και οι δυο για τις μαμάδες μας!

φίλε έτσι ακριβώς!! προετοιμασία πάνω από όλα! Απλά ξέρω ότι θα μου χτυπήσει την πόρτα όπως και η γρίπη των χοίρων στην β γυμνασίου που... έκλεισα όλο το σχολείο τότε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κορωνοϊός: Ουσία που ανακαλύφθηκε στη Βιέννη φέρεται να καταπολεμά τη νόσο
Δοκιμάζεται ήδη σε ασθενείς στην Κίνα που έχουν προσβληθεί από βαριές λοιμώξεις - Το γενετικό υλικό του κορωνοϊού ταυτίζεται σε ποσοστό 80% με εκείνο του παθογόνου SARS που είχε εμφανιστεί το 2003
 
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

  

13 hours ago, weatherlover 64 said:

ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ  αλκαλοποιηστε τον οργανισμο σας με την διατροφη σας, μασκες και μουτσουνες ειναι ημιμετρα

Συμφωνω.

Ο πανικος, που δυστυχως καλλιεργειται απο το μεγαλυτερο ποσοστο των μεσων, εντος και εκτος επικρατειας, μπορει να φερει μονον αρνητικα αποτελεσματα.

Ψυχραιμια, εγρηγορση και κριτικη σκεψη...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γελάει ο κόσμος με άλλη μια παγκόσμια γελιοτητα που δημιουργήθηκε για λόγους που όλοι καταλαβαινουμε

Πανικός για έναν ιό που δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια απλή ίωση..... Πόσοι Κινέζοι είπαμε ότι πεθαναν από το 1.500. 000.000 πληθυσμού???? 

Απλά να πω ότι από την εποχική γρίπη πεθαίνουν κάθε χρόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

...Απλά να πω ότι από την εποχική γρίπη πεθαίνουν κάθε χρόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες..... 

Ακριβως.

Συμφωνα με τον ΟΗΕ, ετησιως οι θανατοι απο απλη γριπη υπολογιζονται στις 290 εως 650 χιλιαδες (μεσος ορος).

 

Απλως για να εχουμε ολοι μας την εικονα των αριθμων....

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

  παιδιά να ξέρετε δυστηχως η λογική λέει πως θα γίνει εδώ σαν την Ιταλία θα φτάσουμε και 100αδες κρούσματα γιατί αν το σκεφτητε ...... Με ποσά άτομα ηρθαν σε επαφη αυτοι οι τρεις νοσουντες από τον ιο και πιθανόν να τον μεταδωσαν σε πολλά άτομα και τα άτομα αυτα το μεταδωσαν σε παραπάνω άτομα κτλ ((αν καταλαβατε τι ενοοω )))

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

  παιδιά να ξέρετε δυστηχως η λογική λέει πως θα γίνει εδώ σαν την Ιταλία θα φτάσουμε και 100αδες κρούσματα γιατί αν το σκεφτητε ...... Με ποσά άτομα ηρθαν σε επαφη αυτοι οι τρεις νοσουντες από τον ιο και πιθανόν να τον μεταδωσαν σε πολλά άτομα και τα άτομα αυτα το μεταδωσαν σε παραπάνω άτομα κτλ ((αν καταλαβατε τι ενοοω )))

Οποιος αρρωσταινει και με απλη γριπη θα ειναι κορωνοιος σπο δω και περα. ΛΑΛΑΚΙΕΣ .Πρεπει να ξεχαστουν και τα επεισοδεια στην λεσβο που ειναι πολυ πιο σοβαρα αποτι λενε τα μμε. ΠΑΝΙΚΟΣΣΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣΣΣΣΣ. Ακυρωση στις καρναβαλικες εκδηλωσεις ολης της χωρας. Ας σταματησουν και τα μεσα μαζικης μεταφορας τοτε που ειναι πολυ πιο επικινδυνα. Καποιοι καπου εχουν μεγαλα συμφεροντα απο αυτο

 

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προφανώς και πρεπει να υπάρξει ψυχραιμία γιατί εμείς ως άτομα δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.Πανικος και ακρότητες θα οδηγήσουν σε καταστάσεις που είναι εναντίον μας. Η κατάσταση έτσι κι αλλιώς έχει ξεφύγει.

Κατά τα άλλα τα νούμερα φαίνονται παρακάτω για το πόσο "απλή" είναι η Ίωση αυτή .Εάν προσθέσεις την παράμετρο οτι το 14% αυτών που έγιναν καλά βρεθηκαν να είναι πάλι θετικοί /φορείς του ιού σημαίνει μάλλον ότι το κατάλληλο φάρμακο ακόμη δεν έχει βρεθεί. 

Επίσης , στην Ιταλία το 5% αυτών που έχουν κάνει test βρέθηκαν θετικοί στην ίωση( δηλαδή η χώρα δεν κατάλαβε από που της ήρθε και ποτέ της ήρθε) .Αντίθετα σε οργανωμένα κράτη όπως π.χ η μεγάλη Βρετανία μόλις το 0,2 % βρέθηκε θετικό . Το πιο αστείο κομμάτι είναι οι τελευταίες γραμμές με την χθεσινή απόφαση της Ιταλίας. Δεν νομίζω  ότι πλέον χρειάζεται να μετράμε σε παγκόσμιο επίπεδο τους ασθενείς . 

SmartSelect_20200226-214016_Samsung Internet.jpg

SmartSelect_20200227-160430_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλείνουν τα σχολεία στην Ιαπωνία λόγω κοροναϊού

Μέχρι τον Απρίλιο θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία στην Ιαπωνία εξαιτίας του κοροναϊού.

https://www.lifo.gr/now/world/271682/kleinoyn-ta-sxoleia-stin-iaponia-logo-koronaioy

Τι να ξέρουν και αυτοί οι Ιάπωνες; 🤔

Υπερβολές και συνωμοσίες. Εμείς στο "Ελλάντα", δεν μασάμε από αυτά ...🙄 .. μέχρι αφού την πάθουμε, να "τρέχουμε και να μην φτάνουμε"...

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα καρναβάλια ακύρωσαν τα καρναβαλια🤣 🤣 δεν είναι λογική αυτή, εάν θέλεις πρόληψη κλείνεις τα πάντα, θέατρα σινεμά γήπεδα λεωφορεία και πολλά ακομα, κάποιοι επένδυσαν πολλά αυτό το τριήμερο και θα τα χάσουν,  κρίμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψυχραιμια και κυριως μην αναπαραγετε οτι παπαρια διαβαζετε δεξια και αριστερα.Οταν συγκρινουμε εναν νεο ιο με εναν υπαρχων δε συγκρινουμε τα θυματα,αλλα το ποσοστι θνησιμοτητας.Στην παρουσα στιγμη ο κοροναιος ειναι περιπου 20 ΦΟΡΕΣ πιο θανατηφορος απο τη γριππη.Δευτερον,εχουν παρθει δραστικα μετρα,με καραντινες ολοκληρων περιοχων αρα αντετωπιζεται πιο δραστικα ο ιος και η εξαπλωση του,απ'οτι η γριππη.

Τα προληπτικα μετρα που παιρνονται ΠΡΕΠΕΙ να παρθουν ωστε να μην φτασουμε σε μια πανδημια.Η πολιτεια οφειλει να προστατευει τους πολιτες,εστω κι αν αυτοι ειναι ξερολες ή εχουν τεραστιο καημο να καρναβαλιστουν Τα μμε οφειλουν.μα ενημερωνουν τον κοσμο παραθετοντας στοιχεια της εξελιξης της νοσου και τη γνωμη των ςιδικων επιστημονων ωστε να μην αφηνουν τον καθε καφενετζη παντογνωστη να διασπειρει τις δικες του θεωριες "επιπεδης γης".

Το χρεος του καθενα μας στην οικογενεια μας και στην κοινωνια ειναι να τηρουμε τους κανονες της ατομικης υγιεινης και ολα θα πανε καλα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω το εσβησα το μηνυμα σου Σακουλινο.Μη λεμε τα ιδια.Ολα τα αναλογα μηνυματαΘΑ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ!!

Ριουυυυ...Ελα κοκκινο ρε να γνωρισεις τον βατραχο..Σβησε και αυτο και θα τα πουμε...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...