Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απογοήτευση.. μετά από 5 συνεχόμενα τρεξίματα πάει το supercell.. ειδικά ο παλιός τζίφος βγάζει ψεύτικο cape.. αμάν πια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Ξύπνησα με μία αγωνία ,μόλις άνοιξα τα μάτια μου να δω gfs και Ευρωπαϊκό αν μπαίνει λίγο μωβακιμέσα στα αγγλικά σύνορα. Δυστυχώς δεν μπαίνει πάλι αλλά μας χάρισε μία επιπλέον μέρα καύσωνα το Σάββατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Ευρωπαϊκό βέβαια οι χάρτες είναι στις 12 τα μεσάνυχτα και δεν ξέρω τι παίζει στις 12:00 το μεσημέρι. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο βάσει ευρωπαϊκού να μπαίνει μωβάκι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζέστη σήμερα, αύριο και την Δευτέρα και από Δευτέρα βράδυ βοριάς!!!! 

 

Οι μέγιστες στην Εύβοια κυρίως αύριο, που στις γνωστές περιοχές θα φθάσει τους 37c!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Δευτέρα λοιπόν θα έχουμε αστάθεια, αλλά όχι αυτά τα τρελά που έταζαν εχθές.. Να αλλάξει ο Legacy ¨ομως που είναι χάλια σαν σενάριο..

εντωμεταξύ ο ευρωπαίος για μετά έβγαλε βαρβάτη  ψυχρή εισβολή για καλοκαίρι στην ανατολική ευρώπη. Ενώ φαίνεται ότι προς το παρόν αποφεύγουμε κάποιο παρατεταμένο κύμα καύσωνα, εκτός από 2 μέρες του ΣΚ που στην Λάρισα την Κυριακή θα φτάσουμε για πρώτη φορά φέτος τους 40 βαθμούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμια προοπτικη αλλαγης προς το λιγοτερο θερμο εδω περα. Αυριο μεθαυριο ο ιουνιος φτανει σε μεση τιμη το 2007 και το 2012. Να δουμε αν θα φτασουμε.τελικα τους 27 βαθμους μεση τιμη τον ιουνιο. Απο το 2005 που μπηκε ο σταθμος δεν εχει γινει ποτε. Ουτε καν το 2007 με τον τεραστιο καυσωνα που ειχε ελαχιστη πανω απο 30. 

 

Και μονο αυτο τα λεει ολα για το τι γινεται φετος τον ιουνιο και ποσο "φυσιολογικα και δροσερα" κυλανε τα πραγματα. Χωρις καν να ερθουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες στα 850. Το φετινο καλοκαιρι εχει ολα τα φοντα να ξεπερασει και το 2012 εδω περα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Στο μέσο όρο των μεγιστων τιμών αναφέρεσαι η στο μέσο όρο της ημερήσιας θερμοκρασίας ;

Μεση ημερησια. Στις μεσες μεγιστες ειμαστε αρκετα ψηλα και παλι,αλλα δεν εχω δει που ακριβως. Σαν μεση ημερησια θα σπασουμε ρεκορ τον ιουνιο.

 

Βασικα τωρα το ειδα κι αυτο. Ηδη ειμαστε πιο πανω και στις μεσες μεγιστες. Κι απο το 2007 κι απο το 2012. Ιστορικα ζεστος ιουνιος στη βορεια ελλαδα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

Μεση ημερησια. Στις μεσες μεγιστες ειμαστε αρκετα ψηλα και παλι,αλλα δεν εχω δει που ακριβως. Σαν μεση ημερησια θα σπασουμε ρεκορ τον ιουνιο.

 

Βασικα τωρα το ειδα κι αυτο. Ηδη ειμαστε πιο πανω και στις μεσες μεγιστες. Κι απο το 2007 κι απο το 2012. Ιστορικα ζεστος ιουνιος στη βορεια ελλαδα

Μιας και δεν ειμαι πανω με βαλες να ψαξω να δω τι παιζει.

Φλωρινα  το 2012 ειχε 21,2 μεση κ 14 μερες >30.

Το 2007 δεν υπαρχει ολο και κει καπου 21-21,5 μεση ειχε και 10 μερες >30 αφου το πρωτο μισο ειχε βροχες.

Φετος μεχρι σημερα εχει 19,4 μεση και 5 μερες >30. Με δεδομενο οτι απο Δευτερα εχει βροχες και δεν τπαρχει κοκκινο χρωμα ξανα μεχρι 30/6 αποκλειεται να πλησιασει τα τερατα.

Θεσσαλονικη δεν πιασαν οι βροχες, δεν πεφτει και η ελάχιστη λογω υγρασιας αμονιων κλπ οποτε μαλλον για αυτο εχει τοσο ακραια τιμη. ο μηνας πραγματι ειναι πολυ ζεστος στα 850 μετα το πρωτο 4μερο ολο στο πολυ συν ειμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος οριστικό τα supercells.. βασικά ούτε δυνατές καταιγίδες πια την Δευτέρα.. Ασι στα δι@λα.. Το ήξερα ότι τώρα που έχω χρόνο θα μου κάνει τις μούφες μαζεμένες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειναι ιεροσυλια και μονο να συγκρινεται το φετος με τα τερατα του 2007 και του 2012...απλα καμια σχεση.τυπικοτατο ελληνικο καλοκαιρι προς την ζεστη του εκδοση αλλα πολυ υετοφορο για πολλες περιοχες της χωρας ,απλα η θεσσαλονικη απο περυσι ειναι μαλωμενη με με την βροχη .Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο μεχρι στιγμης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, notios_polos είπε:

ειναι ιεροσυλια και μονο να συγκρινεται το φετος με τα τερατα του 2007 και του 2012...απλα καμια σχεση.τυπικοτατο ελληνικο καλοκαιρι προς την ζεστη του εκδοση αλλα πολυ υετοφορο για πολλες περιοχες της χωρας ,απλα η θεσσαλονικη απο περυσι ειναι μαλωμενη με με την βροχη .Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο μεχρι στιγμης 

τα νούμερα είναι αυτά. τώρα αν εσύ δεν τα δέχεσαι είναι πρόβλημά σου,επειδή δεν έχει κάνει μεγάλο καύσωνα (που λόγω αυτού βγήκε ζεστός ο ιούνης το 2007,γιατί κατά τα άλλα το πρώτο μισό και βάλε ήταν από δροσερό έως αρκετά δροσερό(1 30αρι είχε κάνει όλο κι όλο στις 15 του μήνα).  το 2012 ήταν πιο ζεστό στην αρχή,αλλά οι ελάχιστες δεν είχαν ανέβει τόσο πολύ από τόσο νωρίς. πως θα συνεχίσει στη συνέχεια το καλοκαίρι θα φανεί,προς το παρόν ο ιούνιος εδώ πέρα πάει να βγει ο θερμότερος της 15ετίας(και φαντάζομαι της ιστορίας,δεν ξέρω αν έχει κάνει θερμότερο ιούνιο από το 2007,το 2012 και το 2016 που έχουν τις μεγαλύτερες μέσες τιμές)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εγώ πιστεύω τις στατιστικές. 

αφού τις πιστεύεις πάρε να χεις

2007

μέση ελάχιστη:22,8

μέση μέγιστη:30,2

μέση ημερήσια:26,4

 

2012

μέση ελάχιστη:22,9

μέση μέγιστη:30,1

μέση ημερήσια:26,5

 

2019

μέση ελάχιστη:22,1(κάθε μέρα ανεβαίνει)

μέση μέγιστη:30,3

μέση ημερήσια:25,9 (χθες ήταν 25,5 για να καταλάβουμε πόσο ανεβαίνει κάθε μέρα όπως είναι λογικό όταν οι ελάχιστες είναι 24+)

 

 

είναι και το 2016

μέση ελάχιστη:22,6

μέση μέγιστη:29,9

μέση ημερήσια:26,1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Κώστας. said:

 Το 12αρι του gfs βάζει μωβακι μέσα στην Αγγλία

 

 

GFSOPEU12_153_2.png

Μ αυτούς τους χάρτες το Ευρωπαϊκό δίνει κάτι φλωρικες μέγιστες απίστευτα χαμηλές. Τι στο καλο; μεθυσμένο ειναι;

 

Δείτε στο yr.no τι δίνει για τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

τα νούμερα είναι αυτά. τώρα αν εσύ δεν τα δέχεσαι είναι πρόβλημά σου,επειδή δεν έχει κάνει μεγάλο καύσωνα (που λόγω αυτού βγήκε ζεστός ο ιούνης το 2007,γιατί κατά τα άλλα το πρώτο μισό και βάλε ήταν από δροσερό έως αρκετά δροσερό(1 30αρι είχε κάνει όλο κι όλο στις 15 του μήνα).  το 2012 ήταν πιο ζεστό στην αρχή,αλλά οι ελάχιστες δεν είχαν ανέβει τόσο πολύ από τόσο νωρίς. πως θα συνεχίσει στη συνέχεια το καλοκαίρι θα φανεί,προς το παρόν ο ιούνιος εδώ πέρα πάει να βγει ο θερμότερος της 15ετίας(και φαντάζομαι της ιστορίας,δεν ξέρω αν έχει κάνει θερμότερο ιούνιο από το 2007,το 2012 και το 2016 που έχουν τις μεγαλύτερες μέσες τιμές)

της ιστοριας κι ολας...!!!!!που ησουν ολη την ανοιξη και με το που εσκασε μυτη λιγη ζεστουλα αρχισες τα ιστορικα..οπως καθε χρονο αλλωστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μην ξεφευγουμε παιδια.

Ζεστες θα κανει. Τωρα το πως το αισθανεται ο καθένας ειναι διαφορετικο.

Ναι τα νουμερα εχουν εν μερη σημασία αλλα κατ εμε το καυτο καλοκαιρι ειναι αυτο με  τις μεγαλυτερες μεγιστες. Οχι ελαχιστες αυτες δεν με νοιαζουν αφου μεσα στο σπιτι περναει η νυχτα οποτε δεν με επιρρεαζει οτι κκαινα κανει.

Για του λογου το αληθες, ναι τα βραδια φετος ζεσταναν νωρις , γιαυτο και οι υψηλες μεσες ημερησιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για σήμερα βάση μοντέλων μπορούμε να αναμένουμε τα πάντα. από πλήρη ηλιοφάνεια μέχρι μπουρίνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...