Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ''ΖΗΝΟΒΙΑ'' 27-31/12/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Στους 3 βαθμούς η θερμοκρασία πλέον.... 19mm...λιγα σε σχέση με την υπόλοιπη αττικη αλλά ρίχνει ασταματητα από το ξημέρωμα.... 

Είμαι σε φάση που δεν ξέρω να κλαψω(χάσαμε επικό στρωσιμο για 1-2 βαθμους) η να γελάσω (από τα 300μ ο Υμηττός κουραμπιές και η Πάρνηθα με ένα μέτρο χιόνι τουλάχιστον).... 

Εγω χαιρομαι απειρα. Στρωσιμο προσωρινο στις ευκολες μεχρι αστυνομικα ( 250-270 μετρα) και ολικη πιο πανω με καλο στρωσιμο ( 10ποντο απο τα 450+) . Απο τα 600 ο Υμηττός εχει 30ποντο τωρα πια. 

Θα ειμαι ακομα πιο χαρουμενος εαν με τη ανοδο της Τ σταματησουν τα φαινόμενα για να μεινει το βουνο λευκο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ξερουμε αν θα σταματησει η βροχη συντομα? Γενικα τα φαινόμενα? 

Λογικα οσο περναει η ωρα θα πρεπει να εξασθενουν αλλα δεν θα σταματησουν πριν το ξημερωμα τουλαχιστον τα φαινομενα..Μπορει να εχουμε καποιες εξαρσεις ακομα..Παντως η Τ παιρνει την ανιουσα..Ηδη 4.3!

Τα χιονια στο νομο σιγα σιγα θα μεινουν μονο στα βουνα μας...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Λογικα οσο περναει η ωρα θα πρεπει να εξασθενουν αλλα δεν θα σταματησουν πριν το ξημερωμα τουλαχιστον...Μπορει να εχουμε καποιες εξαρσεις ακομα..Παντως η Τ παιρνει την ανιουσα..Ηδη 4.3!

Μην λιωσουν τα χιονια απο τα 500+ φοβαμαι....

Κριμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για ακόμη μία φορά η Λιβαδειά μας αποδεικνύει ότι το σημείο στο οποίο χτίστηκε, δεν επιλέχθηκε στην τύχη.

Όλες οι πρωτεύουσες νομών της ανατολικής Ελλάδας είναι χτισμένες σε σημεία προστατευμένα απ τους δύσκολους προσήνεμους χιονιάδες. Όταν λέω προστατευμένες, εννοώ σε σχέση πάντα με άλλα πεδινά τμήματα των νομών τους. Όχι ότι είναι άχιονες.

Ο Βόλος προστατεύεται από το Πήλιο, η Λαμία από την Όθρυ, η Λιβαδειά από το Χλωμό, η Χαλκίδα από τη Δίρφυ, η Αθήνα από Πάρνηθα-Πεντέλη και η Κόρινθος από τα Γεράνεια.

Όλες οι παραπάνω πόλεις για να δουν αρκετό χιόνι θέλουν συγκυρίες που είναι λιγότερο συχνές. Φυσικά για Αθήνα και Χαλκίδα πιο σπάνιες, για Κόρινθο έως υπερσπάνιες.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλπάζει η θερμοκρασία... 3.9 τωρα

Ας σταματήσουν τα φαινομενα τώρα να μείνουν ατόφια τα χιόνια γύρω μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί στην περιοχή μου να κυνηγήσαμε το χιόνι με το ντουφέκι αλλά κρατάω ότι μετά από πολλά χρόνια είχαμε συνεχόμενα φαινόμενα για ένα εικοσιτετράωρο ίσως και παραπάνω,ξεπερασαμε το 50 χιλιοστά όχι με καταιγίδες του μισάωρου,αλλα με συνεχόμενη έντονη βροχή και χιόνι κατα διαστήματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν ως τωρα σήμερα εδώ είχα σύμφωνα με το σταθμο μου

Ελαχιστη θερμοκρασια 1.6

Μεγιστη 6. 2

Μεση θερμοκρασία 3.5

Ελαχιστη υγρασία 63%

Μεγιστη 93%

Μεγιστη ριπη ανεμου 61.8

Ελαχιστο wind chill  - 2.5

Υετος 19mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Πιστευω στα 750+ προς καισαριανη θα εχει 50 ποντους. Κεραίες ισως και μετρο

Νωρίτερα λίγο πριν πέσει νύχτα  φίλος μου πεζοπορος μου είπε πως στις κεραίες στα 900 είχε 50 ποντους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Καποιος με επαγγελματικη καμερα αν μπορεσει να βγαλει καθαρη εικονα τον υνηττο ειναι οτι καλυτερο 

Έχω εγώ μηχανή δυνατή.... Θα βγω μπαλκόνι και σε ένα άνοιγμα θα βγαλω

Edit..... Δεν βλέπω τίποτα.... Πολύ βαρυς ο καιρός.... Βασικά δεν έχει αλλάξει κάτι ακόμα σε σχέση με όλη τη μέρα... Μόνο η θερμοκρασία που ανεβαινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω εγώ μηχανή δυνατή.... Θα βγω μπαλκόνι και σε ένα άνοιγμα θα βγαλω

Βγαλε βγαλε. Θα κρατησω οτι εικονες βρω απο Υμηττό και οτι εβγαλα σημερα να θυμαμαι την απρόβλεπτη αυτη κακοκαιρια που εν τελη ο Υμηττός βγηκε τερμα κερδισμενος . Που λεγανε χιονια απο τα 400+ στα ανατολικα και στρωσιμο πιο πανω και ξυπνησα και χιονιζε και πολυ ηλιουπολη στα 233 και εστρωνε στα 270 στις εξαρσεις. 

Τι να λεμε .

Εδω ελαχιστη 0.9 σε εξαρση . Ενω η ελάχιστη προβλεπόμενη ηταν 3 βαθμοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eδω πλεον μη μετρησιμος υετος..Αλλα η μερα υπεροχη..Ειδα στουπες στον Ασπροπυργο..Χιονοκουρτινες απο τα τριγυρω βουνα να φτανουν μεχρι το σαρωνικο..Και τη θερμοκρασια ολη μερα να ειναι κατω απο τους 3.5 βαθμους..Σημερα ηταν πραγματικη κακοκαιρια..

Χαρηκα που στο χωριο της γυναικας μου και χωριο του φιλου μου του δημητρη(oldboy332),εβαλε 30 και βαλε ποντους με συνοδεια και ηλεκτρικων κι ας το λιωνει πλεον...

Χαρηκα επισης γιατι ο σταθμος στο γκαζι 600αρισε για πρωτη φορα..570.4 εχει αλλα και με 30mm χαμενα..

Χαρηκα επισης γιατι ο σταθμος που βρισκεται πιο κοντα στο νεο μου σπιτικο,το χαροκοπειο εχει ηδη κανει κι αυτος νεο υετικο ρεκορ ξεπερνωντας τα 576mm... 

Χαιρομαι επισης γιατι τα νερα των τελευταιων χρονων εχουν ανεβασει πολυ τον μεσο ετησιο...

Γκαζι 476.5mm  σε εντεκα χρονια λειτουργιας..

Χαροκοπειο 495.6mm με 3 χρονια λειτουργιας...(βασει Ε.Α.Α)

Ως βροχακιας αλλα και ως λατρης των στατιστικων χαιρομαι ιδιαιτερως...Προπαντων ομως χαιρομαι για τον ιδιο τον καιρο..Παντα μα παντα θα εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λογο..Και θα μας ξαφνιαζει ευχαριστα η δυσαρεστα..Αλλα εμεις εκει...Αρρωστοι..

Αυριο θα παραθεσω στο θεμα στατιστικων τα νουμερα των δυο σταθμων για ολα τα χρονια λειτουργιας τους..Καλο βραδυ σε ολους...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευοσμος ( 36m) 3.9  με ανεμο δυτικο - βορειοδυτικο

Καλαμαρια ( 4m )  3.5 με βορειο - βορειοανατολικο

Επταπυργιο ( 175 m) 1.3  με βορειοανατολικο

Γιατι η Καλαμαρια ειναι ψυχροτερη απο Ευοσμο και γιατι υπαρχει σχετικα μεγαλη διαφορα με Επταπυργιο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Κώστας. said:

Επειδή δεν είχα χρόνο να δω και να διαβάσω το forum μπορείτε Ποιος να μου πει αν όντως στη Θήβα έχει χιονίσει;

Πασπαλα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Inkas said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλα.  OLYMPUS MONS είσαι στο ρεύμα εξόδου; ρωτώ γιατί κάτι φίλοι επιστρέφουν.  Αν ρεύμα εισόδου  προχωρά. Συγγνώμη  για το άκυρο  παιδία. 

Και μια αναφορά από Κορυδαλλό. Η παγωμένη  βροχή συνοδεία αέρα  καλά κρατεί 

Φίλε μου τώρα σε διάβασα,ήμουν στο ρεύμα για Αθήνα στην αρχή της Μαλακάσας,μεγάλη ταλαιπωρία πάνω από 5 ώρες ,ευτυχως(ντρέπομαι που το λέω)που το γύρισε σε βροχή στις 5 μισή γτ θα κοιμομασταν μεσα στα αμάξια τη νύχτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...