Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά περιμένω απο "γηραιότερους" και πιο έμπειρους να είναι πιο εγκρατείς στους χαρακτηρισμους κ στα σχόλια... Για όνομα του Θεού χαλαρώστε κ απολαύστε... Για όνομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες συνεχιζουμε με σχολιασμο.Ημουν κι εγω παραπανω εκνευρισμενος.Εσβησα και το δικο μου σχολιο φιλε galanto και catha!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα εσνέμπλ του τζίφου δεν βγάζουν υετό εδώ, αλλά χιονίζουν τα Γιάννενα κανονικά και με τον νόμο.. ότι να ναι. Λογικά θα πέσει κάτι και στα Γιάννενα, αλλά τα εσνεμπλς τα πασπαλίζουν κιόλας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

αν ανέβεις στο βουνό Προσοχή μην ποστάρεις από Λιβύη μεθαύριο 

ναι η αληθεια ειναι οτι εχει πολυυυυ αερα εκει

DSC00021.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχολιασμός χαρτών σε ερασιτεχνικό φορουμ! Διαβάζω εγκράτεια κλπ. Υπαρχουμε εμείς οι εμείς που είμαστε άσχετοι κ ξέρουμε τα απολύτως βασικά κ χαιρόμαστε να διαβάζουμε στο φόρουμ παρεηστικα. Δε τίθεται θέμα παραπληροφόρησης. αυτή δεν είναι η έννοια του φόρουμ? Αλλιώς ας γράφουν μετά από κάθε ραν 4 ειδήμονες κ τέλος. Αυτά από εμενα φιλικά πάντα! Χιλια συγνωμη για το οφ τοπική να το διαγράψετε εάν υπάρχει πρόβλημα.

Επεξεργάστηκε από theodors3
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τα εσνέμπλ του τζίφου δεν βγάζουν υετό εδώ, αλλά χιονίζουν τα Γιάννενα κανονικά και με τον νόμο.. ότι να ναι. Λογικά θα πέσει κάτι και στα Γιάννενα, αλλά τα εσνεμπλς τα πασπαλίζουν κιόλας

Και εδω το ιδιο μιχαηλ...ειναι επειδη αγγιζει ιονιο....και μενα εδω οταν αγγιζει ιονιο μου ρχεται υετος απο τη βασιλιτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι τελευταιες αλλαγες θα γινουν στα σημερινα 12 αρια αφου θα χει παρει σχημα ο αυλωνας

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, theodors3 said:

Σχολιασμός χαρτών σε ερασιτεχνικό φορουμ! Διαβάζω εγκράτεια κλπ. Υπαρχουμε εμείς οι εμείς που είμαστε άσχετοι κ ξέρουμε τα απολύτως βασικά κ χαιρόμαστε να διαβάζουμε στο φόρουμ παρεηστικα. Δε τίθεται θέμα παραπληροφόρησης. αυτή δεν είναι η έννοια του φόρουμ? Αλλιώς ας γράφουν μετά από κάθε ραν 4 ειδήμονες κ τέλος. Αυτά από εμενα φιλικά πάντα! Χιλια συγνωμη για το οφ τοπική να το διαγράψετε εάν υπάρχει πρόβλημα.

Εγκράτεια στους χαρακτηρισμους φίλτατε συνδαιτημονα. Όχι στις προγνώσεις. Ελεύθεροι είμαστε όλοι να λέμε τη γνώμη μας αλλά με όριο τη "προσωπικότητα" των γύρω μας... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα δείχνουν ότι πάμε για υποτροπή Δευτέρα βράδυ που θα ευνοήσει περισσότερο το λεκανοπέδιο. Ας περιμένουμε τα 12αρια που είναι και πιο σοβαρά τρεξίματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Οι τελευταιες αλλαγες θα γινουν στα σημερινα 12 αρια αφου θα χει παρει σχημα ο αυλωνας

Μάλλον ήταν πολύ μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας της διάταξης. Αλλιώς είναι κουφό να προβλεφθεί σωστά ο Αυλώνας όταν παίρνει το τελειωτικό του σχήμα. Νομίζω ότι ακόμη και 30 ώρες πριν έχουμε διάφορες. Πχ Τζιφος με γαλλικο.

Από την αρχή φάνηκε ότι δυσκολεύονται τα μοντέλα στη διαταξη

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Hlioupolitis98 said:

Μέχρι τα 150 το λεκανοπέδιο θα δει καλές χιονοπτώσεις, ιδίως γύρω από ορεινούς όγκους( Πάρνηθα Πεντέλη Υμηττού). Φυσικά για στρώσιμο ούτε λόγος αφού είναι κάτι πολύ ρευστό και δυσπρόσβλητο. 

Εγώ προσωπικά ποντάρω στο οτι οι Τ θα βγουν χαμηλότερες του αναμενόμενου κατά 1-1,5 βαθμούς καθώς και στην όμορφη θέση του χαμηλού που άμα κάτσει λιγάκι δυτικότερα θα βγάλουμε πολύ καλή σύγκλιση με ότι συνεπάγεται αυτό.

στα 500 είμαστε μεταξύ -27 με -31 διαρκώς κατά το πικ του υετού και στα 850 -5 με -6 για ένα 18ωρο με κάλο υετο διαρκώς (δηλαδή χωρίς ανοίγματα καθόλου)

το επίπεδο παγιοποίησης φαίνεται να είναι στα 400-600 μέτρα κατα την διάρκεια του 18ωρου.

όσον άφορα την πλευρά των ανεμών στο 18ωρο αυτό, στην επιφάνεια θα μιλάμε για Βόρειας διεύθυνσης κυρίως άνεμους με εναλλαγές Β σε ΒΑ ανά διαστήματα. Προς το τελευταίο εξάωρο όπου θα εξασθενίσει η ένταση τους,  θα γυρνάνε σε Β-ΒΔ όποτε και προς το τέλος ίσως δούμε εκπλήξεις ως προς τις χιονοστρωσεις ( έως και τα 200 μετρά τοπικά από Υμηττό και δυτικότερα ).Σε όλα τα επίπεδα της ατμοσφαίρας θα μιλάμε για έντονο ΒΑ ρεύμα και γιαυτό θεωρώ οτι θα έχουμε καλή τροφοδοσία από αιγαίο όποτε ίσως δούμε εξάρσεις τύπου χιονοθύελλας στα ΒΑ του νομού ( όπου όμως χάνουν θερμοκρασιακα αφού στην επιφάνεια θα κυριαρχεί ΒΑ άνεμος καθόλη τη διάρκεια).

Ενδεικτικά ,  για λεκανοπέδιο , στα Βόρεια Προάστια τα υψόμετρα χιονόστρωσης θα ξεκινάνε από 150 μέτρα τοπικά με τις περιοχές δίπλα σε Πάρνηθα/Πεντέλη να είναι πιο σίγουρες για στρώσιμο.

Στα δυτικά προάστια ίσως υπάρξει πρόσκαιρα στρώσιμο επίσης από τα 150 μέτρα αλλά από τα 250 θα είναι πιο σίγουρο.

Στα Ανατολικά του λεκανοπεδίου ( Κεντρικά/Κεντρονότια ) Χιονόστρωση θα υπάρξει απο τα 250 μέτρα δηλαδή στα ψηλά Καισαριανής, Καρέα ,Βύρωνα και Ζωγράφου κυρίως. 

Στις εξάρσεις του φαινομένου ίσως τα υψόμετρα πέσουν κατά 50 μέτρα κατα τόπους.Και σε κάθε περίπτωση η χιονοστρώσεις εντός λεκανοπεδίου θα είναι πρόσκαιρες και μόνο στις περιοχές μεταξύ πάρνηθας και πεντέλης θα κρατήσουν όπως και σε περιοχές των 300 μέτρων+.

 

 

 

 

Εύγε και καλή επιτυχία 🤞 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και εδω το ιδιο μιχαηλ...ειναι επειδη αγγιζει ιονιο....και μενα εδω οταν αγγιζει ιονιο μου ρχεται υετος απο τη βασιλιτσα

μια χαρά μιας και είσαι ναι σε υψόμετρο  θα βγάζει και ορογραφικό. περιμένω βέβαια ανατολίκευση και μικρή πάχυνση αυλώνα στα 12αρια, οπότε περιμένω μείωση φαινομένων εδώ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Παιδια συγνώμη για την αναστάτωση.Τα μνμ αποκρυφθηκαν μόνο και μονο για να μη δημιουργηθεί περαιτέρω ένταση.Δε θέλω να κάνω κανένα άλλο σχόλιο πέραν του να προσπαθήσουμε όλοι να μην χαρακτηρίζουμε τον συνομιλητή μας.Ειμαστε όλοι διαφορετικοί χαρακτήρες.Αλλος ρεαλιστής,άλλος αισιόδοξος,απαισιόδοξος,άλλος δε ξέρω και γω τι.Θα πρέπει να συνυπαρξουμε αρμονικά.Μπορουμε απλά να είμαστε όσο πιο κατατοπιστικοι γίνεται με χάρτες που θα βάζουμε ώστε να στηρίξουμε την άποψη μας.Αν βλέπετε ότι ο άλλος τσιτωνει πάνω στη κουβεντα βάλτε πρώτοι νερό στο κρασι σας.Και πάλι συγνώμη προς τα θιγόμενα μέλη εάν ειπώθηκε κατι παραπάνω πάνω στα νεύρα.Συνεχιζουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ξανά λέω πιστεύω πως θα έχει τρελή δυναμική το σύστημα μόλις έρθει πάνω από το Αιγαίο. Αυτό συνεπάγεται με μεγάλη ραγδαιότιτα. Λόγο των δυνατών εξάρσεων που κατά πάσα πιθανότητα θα στρώνει ακαριαία σε περιοχές κοντά σε ορεινούς όγκους Πεντέλη, Πάρνηθα, Υμηττό μην υποτιμάτε αυτήν τη κακοκαιρία. Η Ζηνοβία ήταν τραβελη εδώ μιλάμε για ΤΕΡΑΣ. Καλημέρα και φιλικά παντα. 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Καλημέρα.Παιδια συγνώμη για την αναστάτωση.Τα μνμ αποκρυφθηκαν μόνο και μονο για να μη δημιουργηθεί περαιτέρω ένταση.Δε θέλω να κάνω κανένα άλλο σχόλιο πέραν του να προσπαθήσουμε όλοι να μην χαρακτηρίζουμε τον συνομιλητή μας.Ειμαστε όλοι διαφορετικοί χαρακτήρες.Αλλος ρεαλιστής,άλλος αισιόδοξος,απαισιόδοξος,άλλος δε ξέρω και γω τι.Θα πρέπει να συνυπαρξουμε αρμονικά.Μπορουμε απλά να είμαστε όσο πιο κατατοπιστικοι γίνεται με χάρτες που θα βάζουμε ώστε να στηρίξουμε την άποψη μας.Αν βλέπετε ότι ο άλλος τσιτωνει πάνω στη κουβεντα βάλτε πρώτοι νερό στο κρασι σας.Και πάλι συγνώμη προς τα θιγόμενα μέλη εάν ειπώθηκε κατι παραπάνω πάνω στα νεύρα.Συνεχιζουμε.

Τεοοο σου υποσχεθηκα 50 ποντους .με αυτο που ερχεται δυσκολα....αλλα τα ενσεμπλς για μετα μπορει να στους φερουν στο ευχομαι...τα βλεπω προσηνεμα ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τέλος έκανα την δικια μου προσωπικη εκτίμηση. φυσικά μην την πάρει κανένας υπόψην του που σκοπεύει να μετακινηθεί αφού είναι και η πρώτη μου προσπάθεια για εκτίμηση κακοκαιρίας. εάν χρειάζεται να γραφτεί σε άλλο θέμα ας την μετακινήσουν οι διαχειριστές! Ευχαριστώ.ελπιζω να ειναι ρεαλιστική προσεγγιση, αν γίνεται να με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος σε κάτι που μπορεί να μην ισχύει

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolas 2365 said:

Χαλκίδα νομίζω τίτλοι τέλους. Καλό μούλιασμα πάλι. 

Γιατί τέτοια μαυρίλα φίλε μου πατριώτη? Εγώ επιμένω και η Χαλκίδα θα φάει καλά χιόνι εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

τέλος έκανα την δικια μου προσωπικη εκτίμηση. φυσικά μην την πάρει κανένας υπόψην του που σκοπεύει να μετακινηθεί αφού είναι και η πρώτη μου προσπάθεια για εκτίμηση κακοκαιρίας. εάν χρειάζεται να γραφτεί σε άλλο θέμα ας την μετακινήσουν οι διαχειριστές! Ευχαριστώ

Και καλα εκανες φιλε μου.Θα δουμε πιο πολλες λεπτομερειες το βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teopap7 είπε:

Χαλασε και ο μεσος ορος νομιζω στο 500αρι

μην κοιτατε πια μοντελα. Δεν θα συμφωνησουν ποτε ουτε θα κρατησει τιποτα σταθερο το καθενα. 

ολα υπερεκτιμανε και υποεκτιμανε διαφορετικες μεταβλητες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snowmix99b είπε:

Γιατί τέτοια μαυρίλα φίλε μου πατριώτη? Εγώ επιμένω και η Χαλκίδα θα φάει καλά χιόνι εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Περιμςνω και τους πιο παλιους για Χαλκιδα. Αν ειχα -8 κακ -32 τοτ2 ναι θα το περιμςνα ρε πατριδα. Τωρα μουλιασμα παλι. Απιστευτη γκαντεμια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο για ν αδειτε οτι το κυριο ξεβρακωνει τα ανσαμολ σε υετο..και ισως δειγμα οτι η υποτροπη που δε βγαινει τοσο στα ανσαμπλ για Αθηνα οσο στο κυριο για δευτερα βγει....εμενα μονο αυτο ειχε υετο και τωρα εβγαλαν ολα

 

graphe3_0000___21.320754717_39.95951417_ (1).gif

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τεοοο σου υποσχεθηκα 50 ποντους .με αυτο που ερχεται δυσκολα....αλλα τα ενσεμπλς για μετα μπορει να στους φερουν στο ευχομαι...τα βλεπω προσηνεμα ειναι 

Μακάρι φίλε.🙂Και χωρίς το 0 από πίσω,χαρά θα παρω.Και για να μαστε και ον τοπικ αν δούμε ότι δε στρώνεται στη πόρτα μας ας μετακινηθουμε λίγο καθώς αναμένονται αξιόλογες χιονοστρωσεις τουλάχιστον στα ημιορεινά και λιγο πιο κατω βαση χαρτών.

2 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

τέλος έκανα την δικια μου προσωπικη εκτίμηση. φυσικά μην την πάρει κανένας υπόψην του που σκοπεύει να μετακινηθεί αφού είναι και η πρώτη μου προσπάθεια για εκτίμηση κακοκαιρίας. εάν χρειάζεται να γραφτεί σε άλλο θέμα ας την μετακινήσουν οι διαχειριστές! Ευχαριστώ

Οδυσσέα ευχαριστούμε και καλή επιτυχια.🙂Καλη επιτυχία σε όλα τα παιδιά που βγάζουν τα μάτια τους πάνω από τους χάρτες.

Το αφήνουμε λίγο εδώ και μετά θα το μεταφέρουμε στις ερασιτεχνικές προγνώσεις καιρού.

Θα μεταφερθούν και οι φωτό που μάλλον κατά λάθος μπήκαν εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...