Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μη χανουμε την υψομετρικη αισθηση και για να μη πεταμε τις περιοχες σα καραμελες - να θυμισω -

 

Λυκοβρυση στη λεωφόρο 230 (χαμηλα)  με 250 (υψος εθνικης τραπεζας) - Κηφισια/Πευκη υψος σταθμου κατ - 250-260

Κηφισια Σταθμος - 270

Κηφισια Εβερεστ - 295

Κεφαλαρι - 300-320

Σταθμος ΟΑΚΑ - 165

Σταθμος Ν Ηρακλειο - 150

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχεις δίκιο φίλε μου.Στην Θεσσαλονίκη έχετε πνίγει από τα 40ποντα και οι λίγες νιφάδες δεν σας λένε τίποτα.

Εδω λοιπόν που δεν έκανε σχεδόν τίποτα φέτος και οι λίγες νιφάδες από το μηδέν νιφάδες είναι καλοδεχούμενες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Για ποτε επεσε μεσα? "Ακομη δεν τον ειδαμε...."

Δεν εχει δυναμικη για μας

 Με ενα -8 θα αλλαζα την κουβεντα.. το αφηνω στην εκπληξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, akisioannina είπε:

Έχεις δίκιο φίλε μου.Στην Θεσσαλονίκη έχετε πνίγει από τα 40ποντα και οι λίγες νιφάδες δεν σας λένε τίποτα.

Εδω λοιπόν που δεν έκανε σχεδόν τίποτα φέτος και οι λίγες νιφάδες από το μηδέν νιφάδες είναι καλοδεχούμενες.

Δικαιωμα σου. Δικαιωμα μου να θεωρω καταντια για τη θεσσαλονικη τις νιφαδες. Δεν ειμαι φοιτητης απο τη γαυδο για να ψαχνω την παραμικρη πιθανοτητα να δω νιφαδα στη λαμπα με κινδυνο στραβωμαρας ή πιασιματος στο λαιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, HuxFlux said:

Tους ιδιους χαρτες βλεπουμε ολοι, αλλες περιοχες κοιταει ο καθενας. Αλλος μιλαει για χειροτερευση σε Θεσσαλια και Λαμια κι αλλος για καλυτερευση σε Αττικη. Δεν ειναι προφανες αυτο; Που ειναι το περιεργο...?

Κατα τ'αλλα παμε για ακομα ενα τετοιο βημα βελτιωσης στην Αττικη στο 18ρι και ολα θα πανε καλα. Εστω 1 βαθμο ακομη στα 500, τιποτε περισσοτερο.

φιλε μου, δε νομιζω να χρειαζοταν το μνμ σου αφου και προφανως αναφερομαι σε φιλους απο ιδιες περιοχες ! λες να εκανα συγκριση με το τι βλεπει (λολ) ο Γκαρυ σε σχεση με τον George Sn? 

δες παραπανω - ο τακης απο κυψελη λεει χαλια αισχος κ η Χριστινα απο Κεντρο λεει χαρμα. . .αυτο σχολιαζω.  διακρινω ενα αγχος κ ολοι ετοιμοι να αρπαχτουν - οταν τη δευτερα το βραδυ θα αναβουμε ολοι καπνογονα - καλη καρδια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, akisioannina είπε:

Έχεις δίκιο φίλε μου.Στην Θεσσαλονίκη έχετε πνίγει από τα 40ποντα και οι λίγες νιφάδες δεν σας λένε τίποτα.

Εδω λοιπόν που δεν έκανε σχεδόν τίποτα φέτος και οι λίγες νιφάδες από το μηδέν νιφάδες είναι καλοδεχούμενες.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ή έπαρσης ξερώ γω, κ σόρυ για το οφ τοπικ, αλλά κ εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τα 2-3ωρα νιφαδιάσματα (την μαύρη 10ετία για εμάς άλλωστε έχουμε ζήσει κ κάτι 12ωρα νιφαδιάσματα χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα, απλά τόσο όσο για να το βλέπεις κ να καταριέσαι γιατί δε μπορεί να σου προσφέρει κάτι παραπάνω).

Στα 40ποντα δεν έχουμε πνιγεί σίγουρα, αν κ δεδομένα οι 30-35αρηδες+ (εγώ είμαι 37) έχουν δει πολύ καλά χιόνια τις προηγούμενες κυρίως δεκαετίες σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Αλλά στη φάση που είμαι πλέον κ μετά από αρκετές σκέτες νιφάδες ή πέτσες δε με ενδιαφέρουν κ πολύ. Όλη η μαγεία είναι να το βλέπεις να πέφτει γερά κ να έχεις την προσμονή για έναν αναμενόμενο χαμό που θα ακολουθήσει κ θα τα κάνει όλα άσπρα. Ούτε οι χάρακες κ οι βλακείες σύγκρισης πόντων με ενδιέφεραν ποτέ. Μόνο η μαγεία της χιονοθύελλας και του απότομου χιονοστρωσίματος με εξάπτει. Αυτά είναι τα δικά μου γούστα βέβαια. Οπότε από τη στιγμή που κατάλαβα ότι στην καλύτερη θα δω σε αυτή την ψυχρή εισβολή απλά κάτι νιφάδες έχασα το ενδιαφέρον μου τελείως για την περιοχή μου κ δεν ασχολήθηκα καν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Ισως ο φιλος απο τα γιαννενα δει καποιες νιφαδες εκει και να θεωρει οτι επηρεαζεται κι η πολη του απο το χιονια. Γουστα ειναι αυτα.

Τo πιθανοτερο για Γιαννενα αυριο ειναι λιγες νιφαδες (με στρωσιμο σε ευκολες επιφανειες στην καλυτερη) η και τιποτα αν μας προλαβει ο δυνατος Β.Α

Με κακοκαιρια απο βορεια (β.ανεμος) στα Γιαννενα εχουμε δει χιονοστρωση μεχρι 10 εκατοστα περιπου.Οχι ομως με ΒΑ ανεμο που ειναι οτι χειροτερο εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

ΑΝ πάει ο τζίφος σε μεγεύθυνση αυλώνα που μάλλον θα πάει θα μιλάμε για νίκη ευρωπαίους στις κοντινές ώρες έναντι ούκμου, σε αντίθεση με την Ζηνοβία που το ούκμο είχε πιάσει κάπως καλύτερα την φάση της δευτέρας.

 

 

μόλις ξεκίνησε, για να δούμε

Σε ποιο άθλημα η νίκη Μιχαλη? Στην ενοργανη γυμναστικη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ας περάσει η κακοκαιρία και κάνουμε ταμείο στο τέλος .Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης . Ποτέ δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο τέλος της ημέρας .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω τι το καλύτερο είχε ο τζιφος στο 12 αρι εκτός από τον υετό ,κάτω από 200 δεν φαίνεται χιονόπτωση εκτός απο τα δυτικά  και το λέω χωρίς κανένα ίχνος απαισιοδοξιας ,είναι χαρούμενος που θα χιονίσει αρκετα μέχρι και ημιορεινά 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Spartan said:

gfs-13-36.png?12

Το 500αρι παντως το βελτιωσε παιδια

Μην τα βλεπετε ολα αρνητικα σε ενα τρεξιμο

Σημαντικό θετικό νέο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Προσπαθώ να καταλάβω τι το καλύτερο είχε ο τζιφος στο 12 αρι εκτός από τον υετό ,κάτω από 200 δεν φαίνεται χιονόπτωση εκτός απο τα δυτικά 

συγγνωμη γιατι φαινοταν στην ζηνοβια με -2.9 στα 100 μετρα;;;...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια εφυγα απο το snowreport γιατι δεν αντεχα την συνεχη σχεδον ψυχαναγκαστικη κλαψα ορισμενων λες και η ελλαδα και κυριως η αττικη βρισκεται καπου κοντα στους πολους και δεν χιονιζει συνεχεια καθε χειμωνα.ενω καποιοι με τους οποιους τσακωθηκα δημοσιως στο φεις ελεγαν για τελειωμενο χειμωνα απο τις αρχες δεκεμβριου εχουμε αρκετο κρυο που φαινεται να κραταει και χιονια αρκετα κυριως βεβαια στα ανατολικα προσημενα.απολαυστε οτι ερχετε κι αν δε θελετε να ειστε αισιοδοξοι τουλαχιστον μην ειστε επαγγελματιες κλαψες.μας κουρασατε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κλαψα ειναι δικαιολογημενη. Αμα εμενα θηβα προφανως δεν θα γκρινιαζα,οπως δε γκρινιαζα περσι που εμενα θεσσαλονικη και γκρινιαζαν εκεινοι που εμεναν θηβα γιατι εκανε λιγα πραγματα εκει. Ο χειμωνας προφανως δεν τελειωνει αυριο,δεν εχω δει καποιον να λεει κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, geod said:

για να μη χανουμε την υψομετρικη αισθηση και για να μη πεταμε τις περιοχες σα καραμελες - να θυμισω -

 

Λυκοβρυση στη λεωφόρο 230 (χαμηλα)  με 250 (υψος εθνικης τραπεζας) - Κηφισια/Πευκη υψος σταθμου κατ - 250-260

Κηφισια Σταθμος - 270

Κηφισια Εβερεστ - 295

Κεφαλαρι - 300-320

Σταθμος ΟΑΚΑ - 165

Σταθμος Ν Ηρακλειο - 150

Και αστεροσκοπειο αθηνων λοφος Κουφος 508μ🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Απο τοτε που αναβαθμιστηκε το gfs και το παρατηρω ειναι η 3η-4η φορα που σε υετο κακοκαιριας.τα μελη ακολουθουν μια εντελως διαφορετικη και ποιο ligth εκδοχη στο τι θα συμβει. Οσο πλησιαζουν οι μερες ερχονται σε συμφωνια με το κυριο και στο τελος καμια φορα δινουν και παραπανω υετο.Καποιες φορες υπαρχει και ασυμφωνια 2-4c στον 500αρη η και στον 850αρη ακομα και σε κοντινες ως προς την επικειμενη κακοκαιρια ωρες.Ενα παραδειγμα προσφατο. Ειμαι περιεργος να δω στα επομενα ραν ποιο θα ερθει πιο κοντα στο αλλο και τι τελικα θα δειξει η ραδιοβοληση.

image.png.3bff37b487d781246c700b517a127a3c.png

Κατα τ αλλα...

Δειτε διαφορα τοσο στη θερμοκρασια οσο και στο d.p που εχουν για αυτη την ωρα τα κυρια των 2 μεγαλυτερων μοντελων.

Πρασινη γραμμη gfs Mπλε ΕCMWF.Πραγματικο d.p απο Γκαζι 4.0c Πολυ πιο κοντα αυτη τη φορα το Ευρωπαικο σε σχεση με χθες.

image.png.3d60d3873a3072d54c013a638f6f8858.png

Στη θερμοκρασια εχουν σχεδον 3.5c διαφορα για σχεδον τωρα οπου εχουμε 15.3c και αποκλειεται να παει 10.2c που λεει το gfs μεχρι τις 5.Tα δε διαγραμματα των 2 κυριων για τη Κυριακη ειναι σχεδον απαγορευτικα για χιονοπτωσεις στα πεδινα με εξαιρεση το gfs οπου μπορει να χιονισει με θετικες των 3-3.5c του Αι Γιαννιου.Ολα αυτα δυσκολευουν πολυ τη προγνωση.Υπαρχει περιπτωση αν βγουν ετσι οπως ειναι τωρα,να μη χιονιστει ουτε η Μανδρα αλλα ουτε και το Μαρουσι μιας και αυτο παιζει στους 2-3c και θετικο dp. To λαθος που μπορει να κανουμε σε μια προγνωση ειναι το να βαλουμε τη προταση ''δε πιστευω να βγουν ετσι'' και ακομα χειροτερα να τη βαλουμε χωρις να μπορουμε να υποστηριξουμε  γιατι δε πιστευουμε να βγει ετσι.Ενα αλλο που θα πρεπει να κοιταξουμε ειναι το γενικο αισιοδοξο και αοριστο ''περιμενετε και θα δειτε τι εχει να γινει''  ''για ολους εχει ο καιρος'' και τετοια.Για ολους μπορει να εχει ο καιρος αλλα αυτη τη στιγμη δε ξερουμε αν αυτη τη στιγμη εχει αυτο που βλεπουμε και αναλυουμε,εχει κατι καλυτερο,η κατι χειροτερο.Οποτε ειναι λαθος οτι και να πουμε και οπως και να το πουμε.

image.png.789b4fa1a189a81e33f6d0465c0cf861.png

 

 

ποσο καιρο το φωναζω οτι ο αμερικανος ειναι για τα μπαζα εντελως αφου δεν ειναι αναβαθμισμενος σε ολα τα μελη του σε ολες τις κακοκαιριες μετα την αναβαθμιση του δεν πιανει σχεδον τιποτα 

και λογικο ειναι βεβαια αφου αμα διαβασει κανεις ηθελαν να προσομοιωσουν και τον χρονο οπως κανει το ευρωπαικο αλλα εχουν αποτυχει πληρως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Nα κάνω μια ερώτηση με βάση τα τελευταία στοιχεία μέχρι πιο υψόμετρο θα πέσει χιόνι? Στα παρακάτω υψόμετρα μιλαμε για χιονοπτωσεις χαμηλής έντασης ή για βροχή και χιονόνερο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherforattica είπε:

Nα κάνω μια ερώτηση με βάση τα τελευταία στοιχεία μέχρι πιο υψόμετρο θα πέσει χιόνι? Στα παρακάτω υψόμετρα μιλαμε για χιονοπτωσεις χαμηλής έντασης ή για βροχή και χιονόνερο?

θα εχει ραγδαιοτητες καλες.... παντου σχεδον... 

απλα μιλαμε για το που θα στρωσει και θα εχει διαρκως χιονοπτωση ( και οχι χιονονερα που κατ εμε θα ειναι στα νοτιοανατολικα του νομου δηλαδη απο βουλιαγμενη και νοτιοτερα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τώρα για τα μακρινά σχετικά δεν είναι εμετός ?????όχι μόνο το snow αλλά και τα 850 hpa .....είναι πάνω στο 0 ο μέσος όρος......τώρα φάση έχει για μεθαύριο που 2 σενάρια υπάρχουν 🤣🤣😂στην Ζηνοβία κανένα δεν είχε...

ens_image (2).png

ens_image (3).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Nα κάνω μια ερώτηση με βάση τα τελευταία στοιχεία μέχρι πιο υψόμετρο θα πέσει χιόνι? Στα παρακάτω υψόμετρα μιλαμε για χιονοπτωσεις χαμηλής έντασης ή για βροχή και χιονόνερο?

σε εξαρσεις μεχρι τη θαλασσα- καλο σενάριο.

συγκρατημένα, θα σου ελεγα μεχρι και τα 150 σιγουρα - δε χρειαζεται να σου πω πως περιοχες κοντα στους ΒΑ κ Δ ορεινους ογκους -50 απο τα προαναφερθέντα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...