Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντική δυτικη μετατοπιση της λιμνης στην Ισπανία εξου και οι βελτιώσεις ως προς το ψύχος στην περιοχή μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ενταξη Ωκεανίδα τελικά προσηνεμη βγήκε τι να το κάνω το 10 πόντο στις εύκολες επιφανείς εκτός δρόμου που μόλις σταμάτησαν τα φαινόμενα ενώ είχαμε 0 βαθμούς έλιωσαν όλα.......

αν έβγαινε αυτό που φαινόταν βάση τζίφου θα είχες έναν ήλιο ΝΑ Θανάση και πολύ περισσότερο κρύο

 οι original προσήνεμες κακοκαιρίες γενικά έχουν ήλιο σε όλα τα κεντροβόρεια και δυτικά, και τα πρώτα χιονονέφη εμφανίζονται από Βόλο και νοτιότερα. Φυσικά χιονομπόρες μπορούν να αναπτυχθούν στα ορεινά.

Ενδιαφέρον το αικον, θα μπορούσε να βγει πολύ καλύτερο με λίγες αλλαγές

 

 

φέτος με 10ποντο θα πανηγυρίζαμε παρεμπιπτόντως χαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

φέτος με 10ποντο θα πανηγυρίζαμε παρεμπιπτόντως χαχα

εγω και με χιονόπτωση μισαωρου πάρτι θα κάνω ειδικά να γίνει Τώρα στην πιθανή έρχομενη κακοκαιρία 😂😂😂

ΥΓ:το icon βγήκε αρκετά καλό νομίζω 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Υπαρχει για Κρητη

Ίσως ναι. Αν ήταν φθινόπωρο θα υπήρχε σίγουρα (για ευνόητους λόγους). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

ΥΓ:το icon βγήκε αρκετά καλό νομίζω 

Ισχύει αλλά θέλει ακόμα βελτίωση για τα πεδινά(για όσους θέλουν χιόνια ακόμα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

εγω και με χιονόπτωση μισαωρου πάρτι θα κάνω ειδικά να γίνει Τώρα στην πιθανή έρχομενη κακοκαιρία 😂😂😂

ΥΓ:το icon βγήκε αρκετά καλό νομίζω 

καλά κάνεις! μια από τα ίδια! Όταν χιονίζει παίρνω το ποδήλατο κατευθείαν!. Τώρα αν λέμε έβγαινε το αικον και ο υετός ήταν πολύς έχω έτσι μια απορία για το τι θα έβγαινε στα υψόμετρα , καθώς έχουμε καλύτερα 850 πάνω μας, αλλά βόρειά μας σε σχέση με την άλλη φορά είναι ψόφια. χμμ

 

δεν μου αρέσει τόσο ο τζίφος νομίζω δεν φαίνεται να αλλάζει

 

αλλού για αλλού το γαλλικό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Το icon μας δινει καμια 30-40 mm με -2 και -3 στα 850...

Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχουμε καλή υποστήριξη στα συνορα...ενα -5 με το ζόρι πράγμα που δεν είναι αρκετό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχουμε καλή υποστήριξη στα συνορα...ενα -5 με το ζόρι πράγμα που δεν είναι αρκετό

το θεμα ειναι οτι αυτα τα 30 mm τα 25 ειναι βροχη με 0 μέχρι+1 στα 850 hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis_salonica είπε:

Μετατοπιση της λίμνης στην Ισπανια πιο δυτικα και ο τζιφος μέχρι στιγμης....για να δουμε που θα το πάει

μια αρχική αποκοπή από τον αυλώνα που συμβαίνει στο αικον γρήγορα και δυτικά Γιάννη δυστυχώς δεν συμβαίνει στον τζίφο, κάτι που στο αικον οδηγεί την λίμνη δυτικά ενώ στον τζίφο όχι. Δυστυχώς ο τζίφος σε αυτό το κομμάτι στις 24 ώρες μόλις έκανε αντίθετο βήμα από το αικον !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να προς Γαλλία μεριά η πρασινίλα είναι πολύ πιο επεκτεταμένη από τζίφο 

 

αικον

icon-0-24.png?28-12

 

 

τζίφος

gfs-0-24.png?12

 

πραγματικά μέχρι το νάουκαστ φτάνουμε για να ξέρουμε την πορεία των μεταβλητών..

 

καλό το ούκμο, αν και περιμένω να δω θερμοκρασίες, δύσκολα να βγάζει χιόνια πολύ χαμηλά. Αλλά το προτιμώ από τον τζίφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πραγματικά μέχρι το νάουκαστ φτάνουμε για να ξέρουμε την πορεία των μεταβλητών..

αν δεν πέσουμε κάτω απ τις 72 ωρες δεν μπορούμε να μιλάμε με καμία σιγουριά...παρ οτι το χαμηλό στην Πορτογαλια ήταν πιο δυτικά όντως δεν τραβηξε την λιμνη οπως στο αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ukmo πιο κοντά στην λογικη του αικον πιο θερμό όμως

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

αν δεν πέσουμε κάτω απ τις 72 ωρες δεν μπορούμε να μιλάμε με καμία σιγουριά...παρ οτι το χαμηλό στην Πορτογαλια ήταν πιο δυτικά όντως δεν τραβηξε την λιμνη οπως στο αικον

Βασικά η λίμνη του ΑΤλαντικού ήταν το πρώτο όπλο μας. Έτσι αν έβγαινε δυτικά θα έκλεινε η πόρτα προς τα πολύ δυτικά κατευθείαν. Επειδή δεν έγινε αυτό από την μία έχουμε την λίμνη εκεί, και από την άλλη την αρχική αποκοπή κομματιού του αυλώνα που πάει προς τα δυτικά, το οποίο το έχω σημειώσει σε τετράγωνο στην Γαλλία

 

1280612479_.JPG.839b596070389d6ddbe28afe8406d788.JPG

 

 

και το αικον

2097314205_2.JPG.5afda7bb5eed6deea8d7c2aa54c44667.JPG

 

 

έτσι επειδή στο αικον είναι πολύ πιο επίμηκες πηγαίνει πιο γρήγορα στην λίμνη του ατλαντικού με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα υποτιπώδες ριτζ υψηλών πιέσεων ενδιάμεσα και τελικά ο αυλώνας να έρχεται στην περιοχή μας. Τώρα που ανανέωσε το ούκμο σε αυτή την μεταβλητή έχει ομοιότητες με αικον.

 

Αν και τις προηγούμενες μέρες ούτε ο ευρωπαίος ούτε το ούκμο είδαν σωστά τον αυλώνα δεν τους εμπιστεύομαι θεωρητικά, αλλά επειδή στα πάρα πολύ κοντινά ο τζίφος πάντα κάνει διορθωτικές κινήσεις μέχρι το νάουκαστ [μια διαταραχή  στο φθινόπωρο έπρεπε να φτάσει στις 6 ώρες για να κάνει σωστή την μεταβλητή] θα περιμένω τον τζίφο εφόσον και οι άλλοι δεν έχουν αλλάξει, να αλλάξει στο 6αρι του αύριο πάνω σε αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές και συνεχόμενες βροχές από τον τζιφο..

Λογικό μετά από έναν ιστορικά ξηρό χειμώνα. 

Χρειάζεται πολυ νερό ακόμα για να αναπληρωθεί το χαμένο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

έτσι επειδή στο αικον είναι πολύ πιο επίμηκες πηγαίνει πιο γρήγορα στην λίμνη του ατλαντικού με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα υποτιπώδες ριτζ υψηλών πιέσεων ενδιάμεσα και τελικά ο αυλώνας να έρχεται στην περιοχή μας. Τώρα που ανανέωσε το ούκμο σε αυτή την μεταβλητή έχει ομοιότητες με αικον.

ομοιότητες φαίνονται και στο τζεμ προς το παρόν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

ομοιότητες φαίνονται και στο τζεμ προς το παρόν

ναι όντως, μόνος του ο τζίφος! ΑΝ και θέλει και άλλες βελτιώσεις το τζεμ στο πόσο νότια θα πάει η λίμνη. Εμένα με νοιάζει να βγει έστω καλή βροχοκαιρία σε εμένα με 0-1 στα 850, και στα βόρεια ανάλογη φάση με αυτήν που μας πέρασε όσο αφορα τα υψόμετρα χιονόπτωσης αλλά με πολύ υετό [αν και θα παραπονιέται ο Θανάσης χαχα]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

ομοιότητες φαίνονται και στο τζεμ προς το παρόν

λίγο βόρεια βγήκε το τζεμ με αποτέλεσμα να μην φέρνει ψύχος τουλάχιστον μέχρι τις 96 ώρες 

Ποιο μετά φέρνει ελάχιστο ψύχος και κυρίως μόνο εδώ στην κεντρική Μακεδονία 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι όντως, μόνος του ο τζίφος! Εμένα με νοιάζει να βγει έστω καλή βροχοκαιρία σε εμένα με 0-1 στα 850, και στα βόρεια ανάλογη φάση με αυτήν που μας πέρασε όσο αφορα τα υψόμετρα χιονόπτωσης αλλά με πολύ υετό [αν και θα παραπονιέται ο Θανάσης χαχα]

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχχαχχα😂😂😂😂😂😂😂 εεε δεν νομίζω αν βγει ίδια κακοκαιρία να μην δώσει ξανά κάτι έστω χιονόπτωση του λεπτού... και αν δώσει θα λέω ότι το 2020 χιόνισε συνολικά 2 λεπτά 😂

 

πέρα από την πλάκα άμα φέρει έστω -4 η -2 πιστεύω θα είμαστε οκ γιατί στην προηγούμενη κακοκαιρία με 0 στα 850 και επίδραση βαρδαρη στο τέλος έπεσαν κάποιες νιφάδες ....όποτε με πιο καλή υποστήριξη στα 850 πιστευω θα μπορουμε να εχουμε χιονοπτωση για πολυ ωρα μπορει και λιγο χιονοστρωση 

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...