Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμα μία και τελευταία δυτίκιση της λίμνης της Ισπανίας από τζίφο. εντωμεταξύ δεν δυτικίζει ο αυλώνας όπως φαίνεται, πράγμα καλό.

 

το γαλλικό διόρθωσε ευτυχώς και δεν συμβαίνει το κακό 6αρι.

 

 

ουκμιάζει!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Κακος ο τζιφος...@@

γιατί τι έχει? βγάζει απίστευτα φαινόμενα!

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

γιατί τι έχει? βγάζει απίστευτα φαινόμενα!

Modele GFS - Carte prévisions

Εδω Ευοσμο πρεπει να μας μειωσε τον υετο ενω τον μειωσε παρα πολυ για τα ανατολικα την πολης και την Χαλκιδικη...Ηθελα να αυξησει τον υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Το υψομετρο παγοποιησης στον παραπανω χαρτη ειναι 650 μ σε εμενα...Οπως τα ειπε ο Στελιος θα ειναι λογικα

.... τα στοιχεία τα είδα .... και πότε χιονίζει το ξέρω .... όμως .... 

.... (1) .... εξαρτάται τι θεωρεί κάποιος χιονόπτωση .... το να ρίξει 5 min χίονι για την ΕΜΥ μπορεί να θεωρείτε χιονόπτωση .... για εμάς τους χιονοτρελαμένους είναι ...?????(.... για εμένα ΟΧΙ .....).......

.....(2) .... λογαριάστε στην ούτως ή άλλως δύσκολη πρόβλεψη για χιονόπτωση και το τι μήνας είναι .... όλα αυτά τα γνώστα .... 300-400 m κάτω από το επίπεδο παγοποίησης ότι χιονίζει , ισχύουν σε πολύ γενικές και αόριστες γραμμές και για χειμερινούς μήνες (.... και ανάλογα την περιοχή και πολλά άλλα ....)

.....(3).....στην αντικειμενικά δύσκολη εξίσωση να υπενθυμίσω ότι έχουμε επιπλέον παραμέτρους όπως  ο αέρας ,η υγρασία  και το dp ..... (?????) .... και όχι μόνο το επίπεδο παγοποίησης .....

 ...... γνώμη μου είναι ότι με τα σήμερινα δεδομένα (29 03 run 6z )......

...... αξιοπρεπή χιονόπτωση θα δουν οι περιοχές πάνω από 500 m .... Μακάρι,το λέω και το εννοώ να πέσω εντελώς έξω και να δει χιόνι και ο Θανάσης που τόσο πολύ το λαχταράει ....🙂

....και τελειώνοντας να θυμίσω ότι  άλλο είναι η πρόβλεψη .... και άλλο το τι επιθυμούμε ..... και απ'αυτό δεν εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου .....( .... πάντα παρασυρόμαστε από την λαχτάρα μας για την ''Λευκή Μαγεία'' που λέγεται χιόνι ....)🙄 .....

.... ήδη τρέχει νέο run .... με σίγουρα άλλα δεδομένα .... ......

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τζιφος ξεκαθαρα βελτιωμένος σε σχέση με το εξάρι του...μην κοιτάτε χρώματα και υετούς από τώρα...,μας νοιάζει να βελτιώθει όσο περισσοτερο γίνεται η θέση της λίμνης σ αυτές τις ώρες και η κίνησή της

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... τα στοιχεία τα είδα .... και πότε χιονίζει το ξέρω .... όμως .... 

.... (1) .... εξαρτάται τι θεωρεί κάποιος χιονόπτωση .... το να ρίξει 5 min χίονι για την ΕΜΥ μπορεί να θεωρείτε χιονόπτωση .... για εμάς τους χιονοτρελαμένους είναι ...?????(.... για εμένα ΟΧΙ .....).......

.....(2) .... λογαριάστε στην ούτως ή άλλως δύσκολη πρόβλεψη για χιονόπτωση και το τι μήνας είναι .... όλα αυτά τα γνώστα .... 300-400 m κάτω από το επίπεδο παγοποίησης ότι χιονίζει , ισχύουν σε πολύ γενικές και αόριστες γραμμές και για χειμερινούς μήνες (.... και ανάλογα την περιοχή και πολλά άλλα ....)

.....(3).....στην αντικειμενικά δύσκολη εξίσωση να υπενθυμίσω ότι έχουμε επιπλέον παραμέτρους όπως  ο αέρας ,η υγρασία  και το dp ..... (?????) .... και όχι μόνο το επίπεδο παγοποίησης .....

 ...... γνώμη μου είναι ότι με τα σήμερινα δεδομένα (29 03 run 6z )......

...... αξιοπρεπή χιονόπτωση θα δουν οι περιοχές πάνω από 500 m .... Μακάρι,το λέω και το εννοώ να πέσω εντελώς έξω και να δει χιόνι και ο Θανάσης που τόσο πολύ το λαχταράει ....🙂

....και τελειώνοντας να θυμίσω ότι  άλλο είναι η πρόβλεψη .... και άλλο το τι επιθυμούμε ..... και απ'αυτό δεν εξαιρώ ούτε τον εαυτό μου .....( .... πάντα παρασυρόμαστε από την λαχτάρα μας για την ''Λευκή Μαγεία'' που λέγεται χιόνι ....)🙄 .....

.... ήδη τρέχει νέο run .... με σίγουρα άλλα δεδομένα .... ......

Χαχαχαχαχαχα μόνο αυτό μπορούμε να λέμε μακάρι  ......πιστεύω μέχρι την Τρίτη θα ξέρουμε περίπου τι θα γίνει με την θεση του χαμηλου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνολικα και απο τις 2 κακοκαιριες μας μειωσε τον υετο κατα περιπου 15-20 mm ενω δυτικα της Θεσσαλονικης μεσα στην πεδιαδα τον αυξησε  εως και 40 mm...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και άλλη ψυχρή εισβολή μετά χαχαχα

 

και το ούκμο την εμφάνισε ξαφνικά, καθαρά για ανατολικοπροσήνεμα όμως. Το αικον για το μετά μου αρέσει σαν λογική.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακό και το τζεμ, τουλάχιστον βάζει πολύ υετό η Ήπειρος, αλλά εδώ ψοφήμια. Τα περισσοτερα μοντέλα στα 12αρια, πολύ βορειοδυτικά η λίμνη, από βόρεια-βορειοανατολικά το πρωί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κακό και το τζεμ, τουλάχιστον βάζει πολύ υετό η Ήπειρος, αλλά εδώ ψοφήμια. Τα περισσοτερα μοντέλα στα 12αρια, πολύ βορειοδυτικά η λίμνη, από βόρεια-βορειοανατολικά το πρωί.

καλυτετα ωστε αυριο απλα να το παει νοτια και να βγουν τα τελεια σεναρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

καλυτετα ωστε αυριο απλα να το παει νοτια και να βγουν τα τελεια σεναρια 

μακάρι να ήταν τόσο ρόδινα τα πράγματα στον καιρό. Βέβαια φέτος με αυτά που έχω δει είναι πολύ δύσκολο να έχουμε μπούσουλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πως ειναι ο Ευρωπαιος?

Α , ναι...Αλλαξε η ωρα😂😂

δυστηχως ...... δεν βολευει καθολου η καλοκαιρινη ...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελεια ensembles!!!!!!! ο μεσος ορος κατεβηκε κοντα στο -5 ....μενει τις επομενες μέρες να βγάλει το ίδιο και το κύριο 

ens_image (17).png

ens_image (18).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τελεια ensembles!!!!!!! ο μεσος ορος κατεβηκε κοντα στο -5 ....μενει τις επομενες μέρες να βγάλει το ίδιο και το κύριο 

ens_image (17).png

ens_image (18).png

Μολις τωρα θα τα εβαζα...Βελτιωθηκαν υετικα/θερμοκρασιακα και πλεον το κυριο εχει το πιο ζεστο σεναριο

ens_image (6).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μολις τωρα θα τα εβαζα...Βελτιωθηκαν υετικα/θερμοκρασιακα και πλεον το κυριο εχει το πιο ζεστο σεναριο

ens_image (6).png

οπότε λογικά αύριο θα τουμπιασει προς τα ensembles του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν ο ευωρπαίος έχει ίδια κίνηση με τον τζίφο, τότε το ευρωπαικό είναι τέλειο υετικά μιλώντας.. αναμονή για υετό για να δω την διάταξη του

ECM1-72.GIF?29-0gfs-0-72.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

οπότε λογικά αύριο θα τουμπιασει προς τα ensembles του

Καλα μην βασιζεσαι φιλε μου και πολυ οτι το κυριο θα ακολουθησει τα ensebles του. Μακαρι να γινει γιατι με τον υετο που εχει μπορει να ζησουμε ωραιες καταστασεις παλι στο Κιλκις.

Επεξεργάστηκε από bouasss
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπόμπα το ευρωπαικό !!!! [υετικά, περιμένω να βγει ο ακριβής υετός]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μπόμπα το ευρωπαικό !!!! [υετικά, περιμένω να βγει ο ακριβής υετός]

Ποσα mm υπολογιζεις για Θεσσαλονικη? ( Δεν με νοιαζουν πλεον τα χιονια αλλα ο υετος )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...