Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι όντως, μόνος του ο τζίφος! ΑΝ και θέλει και άλλες βελτιώσεις το τζεμ στο πόσο νότια θα πάει η λίμνη. Εμένα με νοιάζει να βγει έστω καλή βροχοκαιρία σε εμένα με 0-1 στα 850, και στα βόρεια ανάλογη φάση με αυτήν που μας πέρασε όσο αφορα τα υψόμετρα χιονόπτωσης αλλά με πολύ υετό [αν και θα παραπονιέται ο Θανάσης χαχα]

Ποιο ειναι το πιο πιθανο? Εμενα στα 100 m ποσες πιθανοτητες μου δινεις?😂

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχχαχχα😂😂😂😂😂😂😂 εεε δεν νομίζω αν βγει ίδια κακοκαιρία να μην δώσει ξανά κάτι έστω χιονόπτωση του λεπτού... και αν δώσει θα λέω ότι το 2020 χιόνισε συνολικά 2 λεπτά 😂

 

πέρα από την πλάκα άμα φέρει έστω -4 η -2 πιστεύω θα είμαστε οκ γιατί στην προηγούμενη κακοκαιρία με 0 στα 850 και επίδραση βαρδαρη στο τέλος έπεσαν κάποιες νιφάδες ....όποτε με πιο καλή υποστήριξη στα 850 πιστευω θα μπορουμε να εχουμε χιονοπτωση για πολυ ωρα μπορει και λιγο χιονοστρωση 

Δεν ειναι καθε κακοκαιρια ιδια. Εδω προχθες χιονισε με 1 βαθμο στα 350μ και - 2 στα 850. Εχει τυχει να βρεχει με  2 βαθμους και με - 4 στα 850. Πολλα παιζουν ρολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποιο ειναι το πιο πιθανο? Εμενα στα 100 m ποσες πιθανοτητες μου δινεις?😂

μέχρι εχθές περίμενα σαν πιο πιθανό σενάριο την θερμή εισβολή αν και από ότι φαίνεται αυτή θα υπάρξει έτσι και αλλιώς όπως το πάει απλά με διαφορά φάσης 2 ημερών σε περίπτωση που βγει πρώτα η ψυχρή εισβολή στα βόρεια.

 

Αλλά επειδή ακόμα και ψυχρή εισβολή να έρθει δεν σημαίνει ότι θα είναι πεδινό χιόνι, θα σου δώσω ένα τίμιο 10%😂

δεν ξέρω κατά πόσο ο βαρδάρης θα μπορούσε να ρίξει αρκετά τις θερμοκρασίες μιας και το επιφανειακό ψύχος των Βαλκανίων είναι σαφώς ηπιότερο σε σχέση με την προηγούμενη φορά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χρηστος είπε:

Εχει στρωσει 10ποντο Θεσσαλονικη στις 7 Απριλιου του 2003...Δεν θα μπορεσει να ριξει μερικες νιφαδες 2 Απριλιου?

... και θα σου φτάσουν βρε Χρήστο μερικές νιφάδες ....????? (.... για εμένα θα ήταν χειρότερο , το τόσο λίγο ....)🙄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει κάποιος ή link ή χάρτες 850hpa και γεωδυναμικων της σοφίας και της Υπατίας???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 μόλις καλά σενάρια θερμοκρασίας για Θεσσαλία. Εντωμεταξύ δείτε Jma Πόσο χοντρό αυλώνα έκανε, αν και θα ήταν ένα χιονοπέρασμα με κατάληξη προσήνεμη. Ακόμα κανένα συμπέρασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

... και θα σου φτάσουν βρε Χρήστο μερικές νιφάδες ....????? (.... για εμένα θα ήταν χειρότερο , το τόσο λίγο ....)🙄

αυτο ακριβώς οι μερικές νιφάδες με έκαναν τώρα να έχω ακόμα παραπάνω εμμονή για το αν θα χιονίσει κανονικά στην ερχόμενη κακοκαιρία 😋😋😂😂😜😜αλλα παλι και το λιγο είναι  καλυτερο απο το τίποτα 👍👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

... και θα σου φτάσουν βρε Χρήστο μερικές νιφάδες ....????? (.... για εμένα θα ήταν χειρότερο , το τόσο λίγο ....)🙄

Δεν θα μου φτασουν αλλα τις θελω για να θυμηθω τι εστι χιονι...Θελω 5-10 mm σε χιονι...Και ετσι και αλλιως δεν περιμενω χιονοστρωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Έχει κάποιος ή link ή χάρτες 850hpa και γεωδυναμικων της σοφίας και της Υπατίας???? 

http://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=3&month=1&year=2019&hour=0&type=ncep&map=0&type=ncep&region=&mode=0

 

μπορείς να διαλέξεις τις ημερομηνίες που σου επιτρέπει. ! έχερι και για το ευρωπαικό κέντρο, πιο καλή ανάλυση κανονικά αλλά έχει χαλάσει

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

αυτο ακριβώς οι μερικές νιφάδες με έκαναν τώρα να έχω ακόμα παραπάνω εμμονή για το αν θα χιονίσει κανονικά στην ερχόμενη κακοκαιρία 😋😋😂😂😜😜αλλα παλι και το λιγο είναι  καλυτερο απο το τίποτα 👍👍

.....σσσσσσ ωραίοςςςςςςς...!!!!!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εσυ τοτε γιατι βαζεις χαρτες υετου icon?😂😂

.... δεν έχεις καθόλου άδικο σ'αυτό ..... μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι .....😂 .....αλλά αν σκεφτείς λίγο παραπάνω ..... θα το βρεις το γιατί μόνος σου .....🤔.......😂......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 ώρες ευρωπαίου βλέπω όσο αφορά της λίμνης της Ισπανίας πολύ καλύτερα από τζίφο, να δούμε συνέχεια 

πολύ βόρεια και το ευρωπαικό , αλλά το προτιμώ από τον τζίφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

48 ώρες ευρωπαίου βλέπω όσο αφορά της λίμνης της Ισπανίας πολύ καλύτερα από τζίφο, να δούμε συνέχεια 

έκανε το βημα και ο ευρωπαιος καμια σχεση με τζιφο που είναι μόνος του πάλι...τωρα θελουμε την λιμνούλα ΒΔ μας να την φέρουμε πιο νοτια (σενάριο αικον)

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

έκανε το βημα και ο ευρωπαιος καμια σχεση με τζιφο που είναι μόνος του πάλι...τωρα θελουμε την λιμνούλα ΒΔ μας να την φέρουμε πιο νοτια (σενάριο αικον)

πάντως σε σχέση με το πρωί δυστυχώς το ευρωπαικό πήγε βορειότερα, [φαίνεται αν κάνεις την σύγκριση ακόμα και χωρίς να γίνει με τις ακριβείς ώρες]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πάντως σε σχέση με το πρωί δυστυχώς το ευρωπαικό πήγε βορειότερα, [φαίνεται αν κάνεις την σύγκριση ακόμα και χωρίς να γίνει με τις ακριβείς ώρες]

Προς το παρον αυτό που μας νοιαζει είναι να γίνει η αποκοπη σωστα στην περιοχη της Γαλλιας (η μεταβλητή που έλεγες) απο κει και περα μεχρι και τις 48 ωρες έχει περιθωρια η λίμνη να ρθει πιο νότια και το είδαμε και στην προηγουμενγ κακοκαιρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πάντως σε σχέση με το πρωί δυστυχώς το ευρωπαικό πήγε βορειότερα, [φαίνεται αν κάνεις την σύγκριση ακόμα και χωρίς να γίνει με τις ακριβείς ώρες]

Υετικα πως είναι το ευρωπαϊκό Μιχάηλ; Για Εύβοια, ανατολικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Πολλές και συνεχόμενες βροχές από τον τζιφο..

Λογικό μετά από έναν ιστορικά ξηρό χειμώνα. 

Χρειάζεται πολυ νερό ακόμα για να αναπληρωθεί το χαμένο.. 

Έτσι ακριβώς. Προσωπικά ο χειμώνας (πλην του Δεκέμβρη) δεν είναι και τόσο υγρός (στο θέμα των βροχών) σαν εποχή. Οι περισσότερες βροχές πέφτουν άνοιξη και φθινόπωρο. Ψύχος και βροχή δεν πάνε μαζί ενώ συνήθως το χειμώνα (και ειδικά στο 2ο μισό του Γενάρη) ό,τι υετός πέφτει είναι σε μορφή χιονιού ή χιονόνερου. Βέβαια πολλές φορές μπορεί να βρέξει ενώ σε ήπιους χειμώνες μπορεί να έχουμε και πολλές βροχές ακόμη και το 2ο μισό του Γενάρη (που κλιματικά εδώ είναι το ψυχρότερο).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Υετικα πως είναι το ευρωπαϊκό Μιχάηλ; Για Εύβοια, ανατολικά...

το πρώτο έφυγε πολύ νότια

mcenergy_europa_rrr_500_060_202003281200_balkan.png

 

για την συνέχεια πολύ βόρεια

mcenergy_europa_rrr_500_096_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_108_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_120_202003281200_balkan.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάσει των χαρτών τόσο την Τετάρτη όσο και την Παρασκευή θα έχουμε και κρύο και βροχές. Ειδικά στις θερμοκρασίες αναμένεται να έχουμε ακόμη και μονοψήφια μέγιστη το μεσημέρι της 1ης Απριλίου με βάση την εφαρμογή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Για πότε;

γράφει πάνω Σταμάτη

 

Υ.Γ. για την συνέχεια έχει, αλλά πολύ μακριά

mcenergy_europa_rrr_500_156_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_168_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_180_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_192_202003281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_204_202003281200_balkan.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω παραθέτω τις Τ και τον καιρό που θα έχουμε*** (με βάση τα τωρινά στοιχεία πάντα) μέχρι και τις 6 Απριλίου:

 

Κυρ 29-03-2020🌤️14°/6°

Δευ 30-03-2020🌤️18°/7°

Τρι 31-03-2020🌤️16°/8°

Τετ 01-04-2020🌧️12°/7°

Πεμ 02-04-2020🌤️13°/3°

Παρ 03-04-2020🌧️12°/6°

Σαβ 04-04-2020🌧️13°/5°

Κυρ 05-04-2020🌧️14°/6°

Δευ 06-04-2020🌤️17°/7°

 

***Εννοείται ότι οι προβλέψεις και το τελικό αποτέλεσμα μπορεί στην τελική ημερομηνία να αλλάξουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...