Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Το υφομετρο παγοποιησης στον παραπανω χαρτη ειναι 650 μ σε εμενα...Οπως τα ειπε ο Στελιος θα ειναι λογικα

αυτο ακριβως, Δεν χρειαζονται να ειναι 0 τα επιπεδα παγοποιησης για να χιονισει σε πεδινη περιοχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως με την βελτίωση στο 6αρι του τζίφου σε φαινόμενα είναι από τα καλά σενάρια. Άλλα δευτεροτρίτα μοντέλα δεν είναι τόσο καλά.. Τα περισσότερα έχουν πολύ βόρεια ή βορειοανατολικά την λίμνη. Αν έβγαινε ο τζίφος θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος καθώς ναι μεν θα έχανα τις νιφάδες στα Γιάννενα αλλά μου δίνει Cape&li για καταιγίδα την Τετάρτη!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως πολυ κρυο για την εποχη παραμενει.. ο καιρος κλειστος και τα σχετικα... Ολα καλα αν και καλο θα ηταν να πλακωσει ζεστη μπας και ξεκουμπηστει ο ιος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

παίζει να δω καμία χιονόπτωση???

όχι Θανάση ..εγώ απλά αναλύω τους χάρτες....το καλύτερο μοντέλο είναι το πρωινό του ούκμο...αλλά ακόμα και αυτό δεν καταφέρνει να φέρει τόσο κρύο όσο χρειάζεται ούτε να το συνδιάσει κατάλληλα...χοντρικά πάνω από τα 500(Φλώρινες Πτολεμαίδες) όμως εάν έβγαινε το ούκμο θα είχαμε ωραίες εικόνες...και ίσως σε κάποιες περιοχές πολύ τοπικά και ποιο κάτω(ίσως Κιλκίς και πάλι λόγο μεταφοράς από τον Αξιό του κρύου νωρίτερα...)....φυσικά ακόμα είναι νωρίς με τόσα σεναρια ακόμα μέχρι τελευταία μέρα όλα θα παίζουν κατά τη γνώμη μου για κάποιες περιοχές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πάντως με την βελτίωση στο 6αρι του τζίφου σε φαινόμενα είναι από τα καλά σενάρια. Άλλα δευτεροτρίτα μοντέλα δεν είναι τόσο καλά.. Τα περισσότερα έχουν πολύ βόρεια ή βορειοανατολικά την λίμνη. Αν έβγαινε ο τζίφος θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος καθώς ναι μεν θα έχανα τις νιφάδες στα Γιάννενα αλλά μου δίνει Cape&li για καταιγίδα την Τετάρτη!

Σε αυτές τις ώρες πλέον παίζουν μπάλα ευρωπαίος ούκμο και δευτερευόντως  ικον-απρετζέ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

η ασχετοσύνη των ενσέμπλς αποδεικύεται για πολλοστή φορά φέτος

 

Βρε Μιχαήλ....εδώ το ευρωπαικό φέτος έχει θέμα πάνω από τις 90-100 ώρες...τον τζίφο βλέπεις; και πόσο μάλλον τα ανσάμπλ του;;;...ποιο μεγάλη βαρύτητα και αξία έχει πλέον το τζεμ και τα ανσάμπλ του....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όχι Θανάση ..εγώ απλά αναλύω τους χάρτες....το καλύτερο μοντέλο είναι το πρωινό του ούκμο...αλλά ακόμα και αυτό δεν καταφέρνει να φέρει τόσο κρύο όσο χρειάζεται ούτε να το συνδιάσει κατάλληλα...χοντρικά πάνω από τα 500(Φλώρινες Πτολεμαίδες) όμως εάν έβγαινε το ούκμο θα είχαμε ωραίες εικόνες...και ίσως σε κάποιες περιοχές πολύ τοπικά και ποιο κάτω(ίσως Κιλκίς και πάλι λόγο μεταφοράς από τον Αξιό του κρύου νωρίτερα...)....φυσικά ακόμα είναι νωρίς με τόσα σεναρια ακόμα μέχρι τελευταία μέρα όλα θα παίζουν κατά τη γνώμη μου για κάποιες περιοχές...

οπότε τι θέλουμε???μετατόπιση της λίμνης πιο νοτιοδυτικα ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Βρε Μιχαήλ....εδώ το ευρωπαικό φέτος έχει θέμα πάνω από τις 90-100 ώρες...τον τζίφο βλέπεις; και πόσο μάλλον τα ανσάμπλ του;;;...ποιο μεγάλη βαρύτητα και αξία έχει πλέον το τζεμ και τα ανσάμπλ του....

δεν τα λέω μόνο για εμένα φίλε Σώτο, αλλά για να βλέπουν και άλλοι!

 

25 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

οπότε τι θέλουμε???μετατόπιση της λίμνης πιο νοτιοδυτικα ??

για τα 10 μέτρα φίλε εκεί που μένεις δεν μπορεί να γίνει τίποτα ίσως να έχεις και 1 βαθμό παραπάνω από την άλλη φορά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

για τα 10 μέτρα φίλε εκεί που μένεις δεν μπορεί να γίνει τίποτα ίσως να έχεις και 1 βαθμό παραπάνω από την άλλη φορά

κρίμα πάντως εγώ θα επιμένω όπως και την άλλη φορά που στο τέλος κάτι εκανε.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

κρίμα πάντως εγώ θα επιμένω όπως και την άλλη φορά που στο τέλος κάτι εκανε.. 

αν πέσουν 2 νιφάδες  για 1 λεπτό Θανάση αυτό δεν θεωρείται χιόνι... δεν νομίζω να καταγράφεται σε μια μέρα χιονόπτωσης δηλαδή. Μόνη ελπίδα σε καλό σενάριο είναι τα έντονα φαινόμενα, γιατί σε σενάρια όπως το ευρωπαικό χιόνι δεν βλέπει ούτε το Κιλκίς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αν πέσουν 2 νιφάδες  για 1 λεπτό Θανάση αυτό δεν θεωρείται χιόνι... δεν νομίζω να καταγράφεται σε μια μέρα χιονόπτωσης δηλαδή. Μόνη ελπίδα σε καλό σενάριο είναι τα έντονα φαινόμενα, γιατί σε σενάρια όπως το ευρωπαικό χιόνι δεν βλέπει ούτε το Κιλκίς

Έχουμε χρόνο να φτιάξουν .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Έχουμε χρόνο να φτιάξουν .....

και να χαλάσουν όμως. Το μόνο που αποκλείεται αν και το δείχνει είναι το σενάριο του γαλλικού που δεν έχει τίποτα απολύτως. Το καλύτερο σενάριο για εσένα είναι αυτό:

[δεν έχει συνέχεια το μοντέλο]

coamps-0-96.png?29-03

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω παραθέτω καιρό και Τ που προβλέπει μέχρι και 7/4 η εφαρμογή μου για την περιοχή μου (Πολίχνη):

 

Δευ 30-03-2020☀️19°/7°
Τρι 31-03-2020☁️17°/9°
Τετ 01-04-2020🌧️12°/7°
Πεμ 02-04-2020🌤️13°/3°
Παρ 03-04-2020🌧️12°/6°
Σαβ 04-04-2020🌧️12°/5°
Κυρ 05-04-2020🌧️14°/6°
Δευ 06-04-2020🌤️16°/7°
Τρι 07-04-2020🌤️18°/8°

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και να χαλάσουν όμως. Το μόνο που αποκλείεται αν και το δείχνει είναι το σενάριο του γαλλικού που δεν έχει τίποτα απολύτως. Το καλύτερο σενάριο για εσένα είναι αυτό:

[δεν έχει συνέχεια το μοντέλο]

coamps-0-96.png?29-03

Τουλαχιστον απο υετο ποσα mm μπορουμε να βαλουμε? Χειροτερο/καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τουλαχιστον απο υετο ποσα mm μπορουμε να βαλουμε? Χειροτερο/καλυτερο

στο καλύτερο ίσως αγγίξετε τριψήφιο νούμερο. Στην χειρότερη 10-20

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

στο καλύτερο ίσως αγγίξετε τριψήφιο νούμερο. Στην χειρότερη 10-20

😀😀😀 Αν ριξει τριψηφιο , χαλαλι η αχιονια μας φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και να χαλάσουν όμως. Το μόνο που αποκλείεται αν και το δείχνει είναι το σενάριο του γαλλικού που δεν έχει τίποτα απολύτως. Το καλύτερο σενάριο για εσένα είναι αυτό:

[δεν έχει συνέχεια το μοντέλο]

coamps-0-96.png?29-03

Να φανταστώ το navgem είναι ευρωπαίος μπροστά σε αυτό το μοντέλο ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Να φανταστώ το navgem είναι ευρωπαίος μπροστά σε αυτό το μοντέλο ???

εεεε ναι, αλλά αυτή ε΄ναι ακριβώς μια φ΄ραση που έχω ήδη πει χαχαχα,

 

δυτικότερα ο αυλώνας στο αικον, δεν θέλουμε να παραπάει δυτικά για να μην βγει το σενάριο του γαλλικού. Όσο αφορά την αποκοπή προς Ισπανία μεριά δεν την φοβάμαι κλείδωσε πλεόν σε καλό σημείο

 

 

κακό το αικον. λες να γίνει η πατάτα από κάτι το οποίο εμφανίστηκε τώρα στα μοντέλα? χμμ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εεεε ναι, αλλά αυτή ε΄ναι ακριβώς μια φ΄ραση που έχω ήδη πει χαχαχα,

το ξέρω ότι έχεις πει αυτήν την φράση μου εμεινε πραγματικά...😂😂😂😂😂αλλά μακάρι αυτό το άγνωστο μοντελάκι να βγει αληθινό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Κακό το αικον έφυγε δυτικά η λίμνη

Νομίζω φερνει όμως ψύχος νωρίτερα στης 1 Απριλίου (αλλα ενα 0 στα 850)..ενώ τα άλλα μοντέλα  το ψύχος το φέρνουν όταν τελειώνουν τα φαινόμενα μπορεί να κάνω και λάθος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Νομίζω φερνει όμως ψύχος νωρίτερα στης 1 Απριλίου (αλλα ενα 0 στα 850)..ενώ τα άλλα μοντέλα  το ψύχος το φέρνουν όταν τελειώνουν τα φαινόμενα μπορεί να κάνω και λάθος 

με την κίνηση που κάνει δυτικά αποδυναμωνεται η λίμνη άρα λιγοτερο ψύχος...μην κοιτάς μόνο την ισόθερμη του 0...μας νοιάζει το περισσότερο ψύχος...πολύ κακό τρέξιμο περνάει το χαμηλό από πάνω μας και μπαίνουμε θερμό τομέα...

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...