Jump to content
weatherforattica

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Για την Αττικη παντως ολο και βελτιωνει την Τεταρτη ο τζιφος και ο μεσος ορος ειναι ακομα καλυτερος..Αντε να δουμε..

Σε εσάς βελτίωσε ενώ σε εμάς επιδείνωσε. Αν ήταν Σεπτέμβρης θα γίνονταν κατά 99% το αντίθετο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντί για βελτίωση ακόμα χειρότερο το βρωμοαικον. Οχι αυτό δεν το περίμενα μετά το 6 Άρι του τζίφου... Θα τουμπιασουν πάλι όλα σε αυτό...

 

Aμαν πια δηλαδή!!!!!!!! 🤬

 

Το αικον από τον χειμώνα μέχρι τώρα παίρνει άνετα το βραβείο του πιο σπαστικού  μοντέλου. Αυτού που μου έχει κάνει τα μπ@λ@κια σε μέγεθος καρπουζιού. Τόσο πρήξιμο. Εκεί που όλα συμφωνούν σε κάτι καλό, έρχεται το αικον, για να σου πετάξει τις ελπίδες στα σκουπίδια.  Έχουμε 2 χρόνια βαρετοκαιρία. με ελάχιστες εξαιρέσεις.

 

καλό για την συνέχεια, αλλά μόνο όταν η συνέχεια είαι τόσο μακριά.. όταν θα πλησιάζουμε όλο και κάποια αποκοπή μπορεί να μας κάνει ζημιά [πχ πρωινός ευρωπαίος]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αντί για βελτίωση ακόμα χειρότερο το βρωμοαικον. Οχι αυτό δεν το περίμενα μετά το 6 Άρι του τζίφου... Θα τουμπιασουν πάλι όλα σε αυτό...

 

Aμαν πια δηλαδή!!!!!!!! 🤬

 

Το αικον από τον χειμώνα μέχρι τώρα παίρνει άνετα το βραβείο του πιο σπαστικού  μοντέλου. Αυτού που μου έχει κάνει τα μπ@λ@κια σε μέγεθος καρπουζιού. Τόσο πρήξιμο. Εκεί που όλα συμφωνούν σε κάτι καλό, έρχεται το αικον, για να σου πετάξει τις ελπίδες στα σκουπίδια.  Βλέπω ετοιμάζεικόπλα για να χάλάσει και το επόμενο τα νεύρα μου ειλικρινά δεν είναι στα καλά τους. Έχουμε 2 χρόνια βαρετοκαιρία. με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Μιχαήλ χαλαρά. Απόλαυσε το καλοκαιράκι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ χαλαρά. Απόλαυσε το καλοκαιράκι. 

Το καλοκαίρι το απολαμβάνω μόνο με καταιγίδες. Αλλιώς καλύτερα να μην υπάρχει σαν εποχή. Δεν ξέρω βαριέμαι.

 

 

βλέπω αρχικές συνθήκες τζίφου και γαλλικού στα 12αρια.. και βλέπω ότι το αικον τελικά θα πάρει σώβρακα. Τουμπιάζουν όλα.. και πλέον είμαστε σε αρχικές συνθήκες κακοκαιρίας, όχι απλά μεταβλητών.

Τέλος η κακοκαιρία οριστικά και αμετάκλητα για εδώ. Το να βγει κάποια μπόρα των 5 λεπτών χαίρω πολύ.  Οι 3 μέρες ισχυρής αστάθειας κατέληξαν στο απόλυτο τίποτα. ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ ΤΑ ΚΟΛ@ΜΟΝΤΕΛΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 Έχουμε 2 χρόνια βαρετοκαιρία. με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Στην Ελλάδα είμαστε. Πάντα έχουμε βαρετοκαιρία με ελάχιστες εξαιρέσεις. Είναι βαρετό το Μεσογειακό κλίμα, Χειμώνα - καλοκαίρι. Πήγα φέτος το Χειμώνα (το Μάρτη βασικά) στην Κοπεγχάγη και ακόμη και όταν είχε ήλιο με το ζόρι έφτανε 5 βαθμούς το μεσημέρι, όχι φλωριές όπως εδώ. Για να έχουμε εδώ τόσο χαμηλές μέγιστες και με ήλιο μάλιστα πρέπει να σκάσει καλή ψυχρή εισβολή..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στην Ελλάδα είμαστε. Πάντα έχουμε βαρετοκαιρία με ελάχιστες εξαιρέσεις. Είναι βαρετό το Μεσογειακό κλίμα, Χειμώνα - καλοκαίρι. Πήγα φέτος το Χειμώνα (το Μάρτη βασικά) στην Κοπεγχάγη και ακόμη και όταν είχε ήλιο με το ζόρι έφτανε 5 βαθμούς το μεσημέρι, όχι φλωριές όπως εδώ. Για να έχουμε εδώ τόσο χαμηλές μέγιστες και με ήλιο μάλιστα πρέπει να σκάσει καλή ψυχρή εισβολή..

Κοίτα αυτό ως προς το μεσογειακό κλίμα συμφωνώ ναι. Ωστόσο θεωρώ ότι ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, τα πράγματα είναι ιδιαίτερα βαρετά ειδικά στα Γιάννενα. Στα Γιάννενα τον Μάιο είχαμε κάθε μέρα σχεδόν αστάθειες τις προηγούμενες χρονιές και τα τελευταία 2 χρόνια ακόμα ψάχνουμε να βρούμε κάτι πραγματικά καλό για εκεί. Ο χειμώνας που πέρασε νταξ, σε όλα τα ηπειρωτικά ήταν βαρετός. Ο προηγούμενος, μπορεί να έδωσε τα χιόνια, αλλά ήταν χειμώνας 15 ημερών. Δε ξέρω κάτι έχει αλλάξει, και ελπίζω να αλλάζει εκ νέου από τώρα προς το καλό. Γιατί ναι μεν η λίμνη θα είναι βόρεια, αλλά γενικά η κυκλοφορία έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Καλά αμα ήταν χειμώνας με τέτοιες διατάξεις θα είχε θαφτεί η Πίνδος...

 

Για μετά ο τζίφος δεν μου αρέσει λόγω κακής διάταξης [από θέμα Cape] το ούκμο είναι εξαιρετικό. Για την τεταρτη εντωμεταξύ υπάρχουν σημαντικές διαφωνίες ακόμη...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω απο Σεπτεμβριο του 18' εως και τον Φεβρουαριο που μας περασε, ολοι οι μηνες ηταν για κλαματα με εξαιρεση τον Ιανουαριο του 19' και ισως τον Μαιο του ιδιου ετους....Αυτο γυρισε τον Μαρτιο ο οποιος μας αφησε 120 mm, +80 mm απο τα κλιματικα (βασει μεσου ορου του meteothess ο οποιος λειτουργει απο το 2005) και 80 mm μας αφησε ο Απριλιος, +51 mm απο τα κλιματικα...

Εντωμεταξυ το διμηνο Ιαν-Φεβ (φετος) βαλαμε 14 mm (-42 mm απο τα κλιματικα) και το επομενο διμηνο βαλαμε 200 mm (+ 131 mm απο τα κλιματικα)...Χαοτικες διαφορες

 

Τα ανωτέρω δεδομένα αποδίδουν τη 12μηνη τάση στο Ιστορικό Κέντρο Θεσσαλονίκης, τοποθεσία του Μετεωρολογικού Σταθμού. Δεν πρόκειται για επίσημα επιστημονικά δεδομένα. Βασίζονται στη συλλογή δεδομένων  από το 2005.

ΥΓ Ο πινακας στην ιστοσελιδα εχει αποκλισεις για τους τελευταιους 12 μηνες αλλα εγω εβαλα μονο για το 4μηνο Ιαν - Απρ

http://meteothess.gr

Sorry για το off

Screenshot_2020-06-14-19-28-09-042.jpeg

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ χαλαρά. Απόλαυσε το καλοκαιράκι. 

Ακόμα 14/6 έχουμε! Έχουμε τουλάχιστον μέχρι 20/9 καλοκαίρι! Μη μου πεις ότι θες κρύα το Σεπτέμβρη! Δε θέλω κρύα γενέθλια!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εδω απο Σεπτεμβριο του 18' εως και τον Φεβρουαριο που μας περασε, ολοι οι μηνες ηταν για κλαματα με εξαιρεση τον Ιανουαριο του 19' και ισως τον Μαιο του ιδιου ετους....Αυτο γυρισε τον Μαρτιο ο οποιος μας αφησε 120 mm, +80 mm απο τα κλιματικα (βασει μεσου ορου του meteothess ο οποιος λειτουργει απο το 2005) και 80 mm μας αφησε ο Απριλιος, +51 mm απο τα κλιματικα...

Εντωμεταξυ το διμηνο Ιαν-Φεβ (φετος) βαλαμε 14 mm (-42 mm απο τα κλιματικα) και το επομενο διμηνο βαλαμε 200 mm (+ 131 mm απο τα κλιματικα)...Χαοτικες διαφορες

 

Τα ανωτέρω δεδομένα αποδίδουν τη 12μηνη τάση στο Ιστορικό Κέντρο Θεσσαλονίκης, τοποθεσία του Μετεωρολογικού Σταθμού. Δεν πρόκειται για επίσημα επιστημονικά δεδομένα. Βασίζονται στη συλλογή δεδομένων  από το 2005.

ΥΓ Ο πινακας στην ιστοσελιδα εχει αποκλισεις για τους τελευταιους 12 μηνες αλλα εγω εβαλα μονο για το 4μηνο Ιαν - Απρ

http://meteothess.gr

Sorry για το off

Screenshot_2020-06-14-19-28-09-042.jpeg

Γιατί λες Σεπτέμβριος - Φεβρουάριος; Κι όχι Οκτώβριος - Μάρτιος;

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Στην Ελλάδα είμαστε. Πάντα έχουμε βαρετοκαιρία με ελάχιστες εξαιρέσεις. Είναι βαρετό το Μεσογειακό κλίμα, Χειμώνα - καλοκαίρι. Πήγα φέτος το Χειμώνα (το Μάρτη βασικά) στην Κοπεγχάγη και ακόμη και όταν είχε ήλιο με το ζόρι έφτανε 5 βαθμούς το μεσημέρι, όχι φλωριές όπως εδώ. Για να έχουμε εδώ τόσο χαμηλές μέγιστες και με ήλιο μάλιστα πρέπει να σκάσει καλή ψυχρή εισβολή..

Εγώ στη βόρεια Ευρώπη δε θα άντεχα να ζήσω! Στην κεντρική ναι! Αυτό το ψωφόκρυο δε παλεύεται! Μπορεί τη ζέστη να μην την αντέχω αλλά και το κρύο είναι εξίσου ζόρικο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί λες Σεπτέμβριος - Φεβρουάριος; Κι όχι Οκτώβριος - Μάρτιος;

Ενννοω οτι σε αυτο το διαστημα  δεν ειχαμε πολλες βροχες με εξαιρεση 2-3 μηνες (Απο Σεπτεμβριο του 18' εως και τον φετινο Φεβρουαριο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Εγώ στη βόρεια Ευρώπη δε θα άντεχα να ζήσω! Στην κεντρική ναι! Αυτό το ψωφόκρυο δε παλεύεται! Μπορεί τη ζέστη να μην την αντέχω αλλά και το κρύο είναι εξίσου ζόρικο!

Βόρεια εννοείς Σκανδιναβία; Στη Νορβηγία και Φιλανδία είναι το πολύ το κρύο. Δανία και Σουηδία παλεύονται. Αλλά ναι το καλύτερο είναι οι πεδινές πόλεις στο κέντρο της Ευρώπης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

sarajevo pou ezisa 2 xronia kai malista to 2011 i 2012 pou eixan adianoiti xionokakokairia 1 metro xioni to ligotero stromeno pantoy kai eliose meta apo 2 mines,kai kyrixtikan se katastasi ektaktis anagkis, me -23 vathmous itan teleio to kryo tous..i photo pou exo einai apo ekeini ti xionokakokairia

Επεξεργάστηκε από maria
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό το ευρωπαϊκό. Το αΙκον συνεχίζει να εκπλήσσει αρνητικά αφού το 15 ζ είναι ακόμα χειρότερο.. και είναι ο προπομπός του 18 ζ, άρα πάμε ε ακόμα μεγαλύτερο εκφυλισμό για τα κοντινά...

 

 

18ζ αικον φρικιαστικό ακόμα χειρότερο!! Τέλος τέλος.....βρωμομοντελο.

 

Υποχωρεί κ Τζιφός... Για μετά σαν να αρχίζει να φαίνεται το ίδιο πρόβλημα, αλλά είμαστε αιώνες μακριά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ασχολούμαι άλλο για τα κοντινά. Ας κάνει ότι θέλει πραγματικά.

Για την συνέχεια αν υπάρχει κάτι καλό είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολη η διάταξη. Ένα ατλαντικό χαμηλό, μια αποκοπή [η λίμνη μας αρκετά εκτεταμένη μάλιστα] και τέλος.

 

 

Ενώ εδώ είχαμε 

1] Μια αποκοπή στον ατλαντικό, αν ήταν πολύ μακριά από την προϋπάρχουσα της δυτικής Ευρώπης θα είχαμε δεδομένη μούφα. Αν ήταν αρκετά κοντά θα είχαμε δεδομένο δυνατό σενάριο. Τι έγινε τελικά? ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ.  Άρα και που κλείδωσε η αρχική μεταβλητή δεν ξέραμε το αποτέλεσμα..

 

Το σχήμα της λίμνης της Ισπανίας. Ανάλογα με το σχήμα της, θα ήταν ευκολότερο ή δυσκολότερο να αποκοπεί και να μας επισκεφτεί. Για να το πω απλά και εδώ έχουμε το ενδιάμεσο, μέχρι τώρα δεν ξέραμε αν θα αποκοπεί ή όχι. Τελικά θα προσπαθήσει, αλά μέχρι εκεί. 

 

Και άλλη μία λίμνη στην βορειοανατολική Ευρώπη, που ανάλογα με την θέση της, είχε επακόλουθα στην αποκοπή. ΑΡΑ ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ.

 

Οπότε πάμε στο επόμενο που αξίζει περισσότερο, και δεν θα μας κάψει το μυαλό.

Καληνύχτα σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, [weathermaniac] said:

Καλό το ευρωπαϊκό. Το αΙκον συνεχίζει να εκπλήσσει αρνητικά αφού το 15 ζ είναι ακόμα χειρότερο.. και είναι ο προπομπός του 18 .....

ΚΑΙ ΝΑΙ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟ 15ΑΡΙ!😂😂

Μιχάλη θα κάψεις φλαντζα με τα .....βρωμομοντελα!😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, δεν μου πολυαρεσαν τα μοντέλα για την συνέχεια, αν εξαιρέσουμε το ευρωπαϊκό και τον Τζιφο . Θα δείξει, θέλουμε μέρες . Μην χαθεί και αυτή η ευκαιρία όμως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ωραία σεναριάκια βλέπω για αρχές της άλλης εβδομάδας!

Τα γλυκοκοιτάω😋.. κρίμα να χάσουμε ακόμη μια ευκαιρία! Θέλω να φύγω από εδώ έχοντας πάρει κάτι κι εγώ... γιατί έχω την εντύπωση πως ο Πύργος (η πόλη) είναι πιο δύσκολος στα καλοκαιρινά μπουρίνια συγκριτικά με Αθήνα, άσε που θα 'ναι και Ιούλης... είναι δυνατός ωστόσο εάν το κάνει..

Για να μη λέω όμως μόνο για τις καταιγίδες.. βλέπω τουλάχιστον πως τίποτα το δυνατό ή ακραίο, κανένα κύμα καύσωνα δε διαφαίνεται στον ορίζοντα, βάση ensemble, μέχρι και αρχές Ιολύλη αυτή τη στιγμή.. και να μη μας κάνει καταιγίδες (ξου ξου τέτοια ατυχία), δε βλέπω να έχει διάθεση για καλές ζέστες προς το παρον.. θερμοκρασιακά φέτος είμαστε καλά και κοντα στο μέσο όρο...

Σαφώς καλύτερη η αίσθηση από πέρυσι έως τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

ΚΑΙ ΝΑΙ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟ 15ΑΡΙ!😂😂

Μιχάλη θα κάψεις φλαντζα με τα .....βρωμομοντελα!😎

το ξέρω αλλά τι να κάνω! όταν είμαστε κοντά κοιταω και τα 3ζ,9ζ,15ζ [και αν σηκωθώ την νύχτα] 21ζ.  Ανανεώνουν για μόνο 30 ώρες μπροστά, για αυτό σε τέτοιες καταστάσεις τα χρειάζομαι. Να περιμένεις περισσότερα βρισίδια με την επόμενη λίμνη. Το βλέπω να έρχεται πάλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΙΚΟΝ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΧΑΧΑΑΧ

 

Θα πάω στο τρελοκομείο πριν την ώρα μου με τα μοντέλα. Γιατί έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα πήγαινα. Με το ΚΤΕΛ πάντα. χαχαχαχαχαχαχα

 

....HELP ME👻

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΙΚΟΝ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΧΑΧΑΑΧ

 

Θα πάω στο τρελοκομείο πριν την ώρα μου με τα μοντέλα. Γιατί έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα πήγαινα. Με το ΚΤΕΛ πάντα. χαχαχαχαχαχαχα

 

....HELP ME👻

έλεος 🤣🤣🤣🤣χαχαχαχα ούτε χιόνι να ήταν απλές καταιγίδες είναι...🤣😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

έλεος 🤣🤣🤣🤣χαχαχαχα ούτε χιόνι να ήταν απλές καταιγίδες είναι...🤣😁

Όχι δεν είναι απλές καταιγίδες, είναι το αγαπημένο μου καιρικό φαινόμενο, εφόσον μιλάμε για ισχυρές ειδικά καταιγίδες. ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ Θέλω καρούμπαλα στο κεφάλι μου από χαλάζι, θέλω γρατσουνιές στα χέρια μου από τα συντρίμμια του ανεμοστροβίλου, θέλω να πεταχτούν τα μαλλιά μου από κοντινό κεραυνό, θέλω να βλέπω πλημμυρισμένους δρόμους. Οπότε αν πρόκειται για πιθανότητες για μεγάλες καταιγίδες, και τελικά θα χάνονται θα ΒΡΙΖΩ. Απλά. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι δεν είναι απλές καταιγίδες, είναι το αγαπημένο μου καιρικό φαινόμενο, εφόσον μιλάμε για ισχυρές ειδικά καταιγίδες. ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ Θέλω καρούμπαλα στο κεφάλι μου από χαλάζι, θέλω γρατσουνιές στα χέρια μου από τα συντρίμμια του ανεμοστροβίλου, θέλω να πεταχτούν τα μαλλιά μου από κοντινό κεραυνό, θέλω να βλέπω πλημμυρισμένους δρόμους. Οπότε αν πρόκειται για πιθανότητες για μεγάλες καταιγίδες, και τελικά θα χάνονται θα ΒΡΙΖΩ. Απλά. 🤣

απλά πάνε μείνε στην ΗΠΑ κάθε μέρα ανεμοστροβιλους έχει. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...