Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας προτεινα για το δικο σας καλο,να κανετε μια αποχη απο την παρακολουθηση των μοντελων...Το φθινοπωρο μας τελειωσε...Θα βρεξει αυριο προσκαιρα και ισως χιονισει στα βουνα μας..Και??Μας τρολαρει ασχημα ο καιρος οσο και τα προγνωστικα μοντελα...Μεγαλη φθορα εχουμε υποστει οι περισσοτεροι...Εγω προσωπικα ειναι το τελευταιο μηνυμα που γραφω στο συγκεκρινενο θεμα του σχολιασμου χαρτων..Για να περιορισουμε και την μιρλα και τους αφορισμους αφου ορισμενοι τσινανε...Η χειροτερη χρονια εver μεχρι τωρα και επεται και συνεχεια..Οπλιστειτε με υπομονη..Καλη συνεχεια παιδες..Θα τα λεμε στις αναφορες και στις εικονες αυστηρα...

Δε ξενερωνουμε ποτε!!!Εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα να μας απασχολουν..Μακαρι να μας εφτιαχνε το χομπι μας τουλαχιστον,να παιρναμε μια αισθηση χαρας...Αλλα δυστυχως και ο καιρος μας παει κοντρα...

Καλα κουραγια...Και σκεψη θετικη...!!!

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα , προσπάθειες βελτίωσης για τα πιο κοντινά  στις 22 αλλά μέχρι εκεί. Για το μετά είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.

Δεν ήθελα να δω να σηκώνεται ο αντικυκλωνας από το χαμηλό του Ατλαντικού καθώς εγώ ψάχνω όπως είπα βροχοχαμηλο, και περίμενα πως και πως να δω κάποιο τρέξιμο που θα εμφανίσει την ζωνικη η οποία όμως μπορεί να είναι υετοφόρα.

Βλέποντας ότι με τίποτα δεν βγάζει κάποιο μοντέλο αυτό, λέω οκ, μάλλον είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να αλλάξει τέτοιο σχήμα το χαμηλό του Ατλαντικού, οπότε πάμε για  ψυχρή εισβολή. Και έρχεται το πρωινό ευρωπαϊκό και με ακυρώνει 🤣

 

Πάντως έπρεπε τουλάχιστον εχθές να πω για ανατολική Ευρώπη το 90% η ψυχρή εισβολή και όχι για την Ελλάδα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα , προσπάθειες βελτίωσης για τα πιο κοντινά  στις 22 αλλά μέχρι εκεί. Για το μετά είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.

Δεν ήθελα να δω να σηκώνεται ο αντικυκλωνας από το χαμηλό του Ατλαντικού καθώς εγώ ψάχνω όπως είπα βροχοχαμηλο, και περίμενα πως και πως να δω κάποιο τρέξιμο που θα εμφανίσει την ζωνικη η οποία όμως μπορεί να είναι υετοφόρα.

Βλέποντας ότι με τίποτα δεν βγάζει κάποιο μοντέλο αυτό, λέω οκ, μάλλον είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να αλλάξει τέτοιο σχήμα το χαμηλό του Ατλαντικού, οπότε πάμε για  ψυχρή εισβολή. Και έρχεται το πρωινό ευρωπαϊκό και με ακυρώνει 🤣

 

Πάντως έπρεπε τουλάχιστον εχθές να πω για ανατολική Ευρώπη το 90% η ψυχρή εισβολή και όχι για την Ελλάδα.

Όντως τωρα θα εμπιστευτούμε κάτι που δείχνει ο ευρωπαίος στις 100++ ωρες ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Όντως τωρα θα εμπιστευτούμε κάτι που δείχνει ο ευρωπαίος στις 100++ ωρες ???

Όχι ούτε καν φίλε. Βασικά όποιο μοντέλο και να το έδειχνε. Έτσι και αλλιώς είναι το πρώτο τρέξιμο ου βλεπουμε αυτή την συνέχεια. Οπότε άνετα τουμπιασει στο 12αρι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα και απο μενα.Εκανε μια μικρη τουμπα το αικον αλλα ακομη ειμαστε μακρια απο το να χαρακτηριστει κακοκαιρια αυτο στις 21-22.Για το μετα εχει ακομη δρομο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oasis είπε:

Δώστε σύνδεσμο παρακαλώ για να τα βλέπω...

http://www.meteociel.fr/modeles/gefs.php?carte=1

Εδώ κλικάρεις στην περιοχή του χάρτη όπου θες για να βγει το διάγραμμα. Φυσικά δεν μπορείς να πετύχεις ακριβώς ακριβώς την περιοχή, αλλά έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει ιδιαίτερα μια πολύ μικρή μετατόπιση τα εσνέμπλς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

http://www.meteociel.fr/modeles/gefs.php?carte=1

Εδώ κλικάρεις στην περιοχή του χάρτη όπου θες για να βγει το διάγραμμα. Φυσικά δεν μπορείς να πετύχεις ακριβώς ακριβώς την περιοχή, αλλά έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει ιδιαίτερα μια πολύ μικρή μετατόπιση τα εσνέμπςλ.

Ευχαριστώ Μιχαήλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τα 6αρια και το ότι πλέον είμαστε σε συμφωνία αλλά και λόγω ωρών, το επόμενο χαμηλό θα επηρεάσει την Ιταλία. Εμείς θα αρκεστούμε σε κάποιες συννεφιές και πάλι κυρίως στα προσήνεμα λόγω ανατολικού ρεύματος, ενώ στο Ιόνιο μόνο θα υπάρχουν κάποιες συννεφιές λόγω του χαμηλού

Στην καλύτερη περίπτωση να έχουμε ένα πέρασμα μιας μέρας και όχι παντού.

 Για την συνέχεια ο τζίφος φαίνεται να χαλάει, και στις μεταβλητές που σηκώνουν τον Αζορικό να κινείται προς ευρωπαίο και ούκμο αν και θέλει δρόμο για να χαλάσει τόσο πολύ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει κατι να κοιταμε οταν αλλαζουν στις 48 και 72 ωρες

Το λεω και θα το ξαναλεω μεχρι να το εμπεδώσουμε ολοι. 

Εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι μεχρι να δω μια κακοκαρια καλη που θα συμφωνήσουν σταθερα τα περισσότερα αν οχι ολα τα μοντέλα. 

Μεχρι τοτε και στο ναουκαστ θα κανει αλλα ο καιρος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 6αρι νομιζω το icon βελτιώθηκε και άλλο......άκυρο πρέπει να μείωσε τον οποίο υετό έδινε..

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μικρη βελτιωση πτωση θερμοκρασιας απο 6αρι gfs στα σχετικα μακρινα..

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Θα σας προτεινα για το δικο σας καλο,να κανετε μια αποχη απο την παρακολουθηση των μοντελων...Το φθινοπωρο μας τελειωσε...Θα βρεξει αυριο προσκαιρα και ισως χιονισει στα βουνα μας..Και??Μας τρολαρει ασχημα ο καιρος οσο και τα προγνωστικα μοντελα...Μεγαλη φθορα εχουμε υποστει οι περισσοτεροι...Εγω προσωπικα ειναι το τελευταιο μηνυμα που γραφω στο συγκεκρινενο θεμα του σχολιασμου χαρτων..Για να περιορισουμε και την μιρλα και τους αφορισμους αφου ορισμενοι τσινανε...Η χειροτερη χρονια εver μεχρι τωρα και επεται και συνεχεια..Οπλιστειτε με υπομονη..Καλη συνεχεια παιδες..Θα τα λεμε στις αναφορες και στις εικονες αυστηρα...

Δε ξενερωνουμε ποτε!!!Εχουμε πολυ πιο σοβαρα θεματα να μας απασχολουν..Μακαρι να μας εφτιαχνε το χομπι μας τουλαχιστον,να παιρναμε μια αισθηση χαρας...Αλλα δυστυχως και ο καιρος μας παει κοντρα...

Καλα κουραγια...Και σκεψη θετικη...!!!

 

 

 

 

Σάκη μου προσυπογράφω όσον αφορά το πρώτο σκέλος της τοποθέτησης σου.. Διαφωνώ όμως κάθετα στο σημείο που αναφέρεις τα περι μίρλας, αφορισμών κλπ... Είμαστε καιρικό φόρουμ , υπάρχει ελευθερία έκφρασης, κατάθεσης ιδεών, απόψεων, παρατηρήσεων ακόμα και  αυτές είναι αντίθετες με τα δικά μας πιστεύω.. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις στο τέλος , κάνουμε το χομπι μας....Θεωρώ οτι πρέπει να αναιρέσεις την απόφαση σου ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σακη, δεν παιζεσαι!!! Πως κατάφερες την 'παντοφλα' να την μετατρέψεις σε μιρλα;;;!!! Νταξ, κι εμείς τρώμε ξυλο απ'την γυναικα, αλλά 5 λεπτάκια να γράψουμε καμμια λαλακια εδώ μέσα, τα βρίσκουμε!!!! 😁😁😁😁(παντα με αγάπη, φίλε) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Είχα γράψει εχθές ό,τι μέχρι αύριο το πρωί προλαβαινει να εξαφανίσει υετό...δεν το εξαφάνισε τελείως για αύριο αλλά μπορεί στα επόμενα τρεξίματα να αφήσει ψιχουλα...Για 21-22 δεν το συζητάω ό,τι στα επόμενα τρεξίματα θα εξαφανίσει υετό.

Φιλική συμβουλή για όσους δεν κοιτάνε icon να το ξανασκεφτούν εάν και ομολογώ ό,τι είναι "σπαστικό" μοντέλο αλλά αντί να με παραμυθίαζουν τζίφος & σια μέχρι τις 60 ώρες έχω μια εικόνα για το τι περίπου θα συμβεί από τις 120 ώρες.

Την καλημέρα μου σε όλους! 

Diagramme GEFS

ήδη στο 06ζ μείωσε φαινόμενα για εδώ και μέχρι αυριο το πρωί θα έχει αφήσει ψιχουλα, πολυ προβλεψιμο τελικά...

Diagramme GEFS

Για 21 & 22 είμαι σίγουρος ό,τι δεν θα μείνει τίποτα στα επόμενα τρεξίματα.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

ήδη στο 06ζ μείωσε φαινόμενα για εδώ και μέχρι αυριο το πρωί θα έχει αφήσει ψιχουλα, πολυ προβλεψιμο τελικά...

Diagramme GEFS

Για 21 & 22 είμαι σίγουρος ό,τι δεν θα μείνει τίποτα στα επόμενα τρεξίματα.

Έτσι Δημήτρη.προσωπικα αντιμετωπίζω τα ενσεμπλς των μοντέλων σαν κύρια τρεξίματα, δεν υπάρχει καμία αξιοπιστία απολύτως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

αρκετο κρυο βλεπει και η ΝΑSA μολις ανανεωσε..

geos-1-240.png

βάλε και λίγο πριν Μάρκο για να δούμε εκαι εμείς χεχεχε. Το βάζω εγώ

anim_mdr1.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Οι πιεσεις για τις εβδομαδες 16-23 Νοεμβρη και 23-30 Νοεμβρη αντιστοιχα συμφωνα με το ecmwf...ειδα και τι προβλεπει για τις 2 πρωτες εβδομαδες του Δεκεμβρη αλλα δεν τα ριχνω για να αποτρεψω μαζικες αυτοκτονιες...

Screenshot_20201117-145918_Gallery.jpg

Screenshot_20201117-145937_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, geornik είπε:

 Οι πιεσεις για τις εβδομαδες 16-23 Νοεμβρη και 23-30 Νοεμβρη αντιστοιχα συμφωνα με το ecmwf...ειδα και τι προβλεπει για τις 2 πρωτες εβδομαδες του Δεκεμβρη αλλα δεν τα ριχνω για να αποτρεψω μαζικες αυτοκτονιες...

Screenshot_20201117-145918_Gallery.jpg

Screenshot_20201117-145937_Gallery.jpg

Είδα και την συνέχεια εγώ. Τα χάπια μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα βελτιωθεί το αικον για 21 του μηνός. Ξέρουμε πως το χαμηλό δεν θα περάσει ανατολικά, αλλά τουλάχιστον να μας βρέξει το ψυχρό μετωπο

μόνο τα προμετωπιαία φαινόμενα και πάλι.. Για μετά έβγαλε ημιζωνικήicon-0-180.png?17-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...