Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε παμε στα 12αρια που προσωπικα πιστευω οτι θα δειξουν ολα κατι αλλο απ αυτο που φαινεται μεχρι τωρα.εξακολουθω να πιστευω οτι τα πρωινα δεν ειναι ασχημα οσον αφορα το διαστημα προς το τελος του μηνα και απο το φαινομενικα πουθενα μπορει να προκυψουν πολυ ωραια ραν σαν προοπτικη.

Για να καταλάβω, γιατί μετά το ναβτζεμ με μπέρδεψες. τελικά θες ή δεν θες να σηκωθεί σε πρώτη φάση ο Αζορικός?😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για να καταλάβω, γιατί μετά το ναβτζεμ με μπέρδεψες. τελικά θες ή δεν θες να σηκωθεί σε πρώτη φάση ο Αζορικός?😅

το ειχα ξεγραψει γιατι το θεωρουσα πολυ δυσκολο αλλα ειπα να το κυνηγησω μιχαηλ γιατι βλεπω ολα τα μοντελα αυξανουν την ισχυ του αζορικου απο την δυτικη ραχη του και εξασθενουν καπως το ατλαντικο χαμηλο οποτε το σεναριο ναβτζεμ εχει μια μικρη βαση.το κυνηγαω μεχρι αυριο και μετα βλεπουμε.Επισης πιστευω οτι το κυνηγητο μου αυτο εχει πολλες πιθανοτητες να κατσει στα προσηνεμα και ψαχνω την βελονα στ αχυρα για τα βορεια...αλλα ως γνωστων μ αρεσουν οι βελονες και πιο πολυ τα αχυρα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ziakopoulos
 
 
 
 
 
 ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ VIDEO ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Διαπιστώσεις, φόβοι κι ελπίδες!

 

 

PSX_20201117_150619_resized_1%2B%25281%2529.jpg
Φωτ. Σπύρος Μπαλαδήμας

 -Κόλλημα με την Κρήτη που έχει ο καιρός του φετινού Νοέμβρη! Από τη Μάλτα, από την Αίγυπτο, από την Ουκρανία, απ’ όπου και να έρχονται τα χαμηλά, εκεί πάνε! Τούτη τη φορά θα βραχούν καλά αρκετές Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα.

 

 

 

 - Οι κανονικές (μέσες) μέγιστες θερμοκρασίες αυτή την περίοδο είναι περί τους 17 βαθμούς για την Αθήνα και περί τους 15 βαθμούς για τη Θεσσαλονίκη. Πόσο σημαντική είναι μια ψυχρή εισβολή που θα κατεβάσει κατά 1 με 2 βαθμούς τη θερμοκρασία; Μήπως αρχίζουμε να προσαρμοζόμαστε στις νέες θερμοκρασιακές κανονικότητες και δεν το πήραμε χαμπάρι;

- Θα περάσει, λέει, μια ατμοσφαιρική διαταραχή και το νερό που θα φέρει θα καλύψει το έλλειμμα του μήνα. Άρα, δεν τρέχει και τίποτε με την κλιματική αλλαγή. Ξεχνάει όμως να αναφερθεί στον αριθμό ημερών βροχής που είναι ασφαλέστερος δείκτης των κλιματικών αποκλίσεων.

- Τις προγνώσεις μεγάλης διάρκειας δεν τις πολύ-εμπιστεύομαι. Όμως, δεν μπορώ και να μην τις βλέπω. Είδα λοιπόν ότι αναφορικά με τον υετό τα περισσότερα μοντέλα είναι φειδωλά όχι μόνο για το υπόλοιπο διάστημα του Νοεμβρίου, αλλά και για το πρώτο δεκαπενθήμερο του Δεκεμβρίου. Ας ελπίσουμε ότι τα στοιχεία δεν θα επαληθευτούν. Θα είναι κρίμα να πάει χαμένος ένας ακόμα κατά τεκμήριο βροχερός μήνας!

Καλό απόγευμα, φίλοι μου.

Τάδε έφη Δημήτρης Ζιακοπουλος

Δεν υπάρχουν σχόλια:

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Από το Blogger.
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

το ειχα ξεγραψει γιατι το θεωρουσα πολυ δυσκολο αλλα ειπα να το κυνηγησω μιχαηλ γιατι βλεπω ολα τα μοντελα αυξανουν την ισχυ του αζορικου απο την δυτικη ραχη του και εξασθενουν καπως το ατλαντικο χαμηλο οποτε το σεναριο ναβτζεμ εχει μια μικρη βαση.το κυνηγαω μεχρι αυριο και μετα βλεπουμε.

ωραία γιατί βαριόμουν να συμφωνούμε παντού. 🤪Εγώ θα κάνω ότι μπορώ με την τηλεπάθεια να μην σηκωθεί. χεχεχεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ολο και πιο ψηλα ολο και πιο αποδυναμωμενο το ατλαντικο χαμηλο και ολο πιο κοντα οι δυο εμποδισμοι....

Με τόσο μεγάλη λίμνη στην ισπανία ακόμα και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια ανύψωσης του Αζορικού [που στο 12αρι αικον πήγε έφαγε ακόμα μεγαλύτερη σφαλιάρα] μου φαίνεται δύσκολο να κάνει κάτι καλό σύντομα. δηλαδή μου θυμίζει ότι μετά από 10 μέρες διαταξιακά μπορεί να έχουμε κάτι ανάλογο με αυτό:

gfs-0-114.png?6

 

απλά  δυτικότερα η όλη φάση.

 

 

θα ήθελα μικρότερη αποκοπή ώστε να λειτουργεί σαν πόδια του Αζορικού, αλλά όχι πολύ μεγάλη γιατί αλλιώς λίγο να προχωρήσει το ατλαντικό χαμηλό, και θα διαλυθεί πάλι ο καλός λοβός.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Με τόσο μεγάλη λίμνη στην ισπανία ακόμα και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια ανύψωσης του Αζορικού [που στο 12αρι αικον πήγε έφαγε ακόμα μεγαλύτερη σφαλιάρα] μου φαίνεται δύσκολο να κάνει κάτι καλό σύντομα. δηλαδή μου θυμίζει ότι μετά από 10 μέρες διαταξιακά μπορεί να έχουμε κάτι ανάλογο με αυτό:

gfs-0-114.png?6

 

απλά  δυτικότερα η όλη φάση.

δεν το ξερεις οτι θα ειναι τοσο μεγαλη η λιμνη ανοιχτα της πορτογαλιας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οποτε μιχαηλ τωρα καταλαβες το σεναριο που στοχευει 27-28 νοεμβριου και πιο πριν για να βγει θα πρεπει να υπαρχει εστω και μια μινι προσηνεμη ψυχρη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν το ξερεις οτι θα ειναι τοσο μεγαλη η λιμνη ανοιχτα της πορτογαλιας 

δεν το ξέρω, το απεύχομαι απλά

τούμπες τζίφου στην Αμερική προς αικον/ευρωπαίο ούκμο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα πράγμα αρχίζω να συνειδητοποιώ..οτι άμα έχει ζωνική (το πιθανότερο) το cfs θα πέσει μέσα στις προβλέψεις του για τέλος Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον έχουμε συμφωνία για την πρώτη μεταβλητή, άρα δεν φαίνεται σε πρώτη φάση να σηκώνεται ο Αζορικός.  Αικον και ούκμο διαχωρίζονται ελαφρώς στις 144 ώρες στην Αμερική, που θα έχει σημαντική όμως διαφορά μετά. Προτιμώ την λογική του αικον, αλλά είναι απίστευτα μακριά.

Έχει ενδιαφέρον το 12αρι, για να δούμε τι θα βγάλει 

 

εικονικό χαμηλό επιτέλους!🤣

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Orinos είπε:

Ένας ψυχολόγος υπό τις παρούσες συνθήκες θα έβγαζε καλό μεροκάματο απο το φόρουμ 🙃

Σίγουρα και θα προειδοποιούσε

"το μόντελινγκ βλάπτει σοβαρά την υγεία!!!"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως η μόνη λύση είναι μια ουσιαστική αλλαγή στην κυκλοφορία της ευρώπης.....όπως πάνε να την δείξουν το τζεμ και ο τζίφος με την είσοδο χαμηλού από τον Ατλαντικό στην κεντρική ευρώπη.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Ένα πράγμα αρχίζω να συνειδητοποιώ..οτι άμα έχει ζωνική (το πιθανότερο) το cfs θα πέσει μέσα στις προβλέψεις του για τέλος Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου ....

..... δεν παίζει αυτό Θανάση ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ίσως η μόνη λύση είναι μια ουσιαστική αλλαγή στην κυκλοφορία της ευρώπης.....όπως πάνε να την δείξουν το τζεμ και ο τζίφος με την είσοδο χαμηλού από τον Ατλαντικό στην κεντρική ευρώπη.......

Σε αυτό ελπίζω και εγώ. Βέβαια ακριβώς αυτά ελπίζαμε μερικές μέρες πριν και είδαμε πως εξαυλωθηκε η κατάσταση πόσο μάλλον τώρα που είναι 10 μέρες μακριά. Άντε να δούμε. Πάντως ο Νοέμβριος αυτός τέλος.rip

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε αυτό ελπίζω και εγώ. Βέβαια ακριβώς αυτά ελπίζαμε μερικές μέρες πριν και είδαμε πως εξαυλωθηκε η κατάσταση πόσο μάλλον τώρα που είναι 10 μέρες μακριά. Άντε να δούμε. Πάντως ο Νοέμβριος αυτός τέλος.rip

Απλά ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για την βόρεια χώρα και για πιθανά αξιόλογα φαινόμενα...ίσως μόνο έτσι αλλάξει το σκηνικό...αν και το κόβω πολύ δύσκολο να αλλάξει η κυκλοφορία μέχρι όσο πάει το μάτι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω προσωπικα εχω τελειωσει απο το θεμα βροχη που ετσι κι αλλιως ποτε δεν ηρθε φετος το φθινοπωρο στα βορεια.Δεν θ ασχοληθω με πιθανα βροχοχαμηλα τα οποια καλως να ερθουν φυσικα αλλα δεν θα σπαταλησω ουτε ενα λεπτο απο τον χρονο μου για κατι τετοιο.Απ εδω και περα και τους επομενους μηνες το ζητουμενο για μενα ειναι ενα και λεγεται χιονι.αυτα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1) ζωνικη τελειως δεν θα υπαρξει κατα τη γνωμη μου, ισως ημιζωνικη με οτι αυτο θα συνεπαγεται.

2) μεχρι αρχες δεκεμβρη δεν περιμενω αξιολογες καταβασεις ψυχους για τη χωρα προσωπικα. Ο πολικος στροβιλος θα μαζευτει θεωρω. οποτε απλα υπομονη αν και οπως εχω ξαναπει φετος εγω περιμενω τραγικο χειμωνα απο αποψη ψυχους κυριως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή αδέρφια. Σήμερα νιώσαμε λίγο βροχή εδώ Χαλκίδα. Συμφωνώ με τον Βαγγέλη. Τώρα σε λιγότερο από 10 μέρες βάζουμε πλώρη για χιόνια. Εννοείται θα αλλάξουμε 100 φορές αβαταρ σκυλιά γάτες αρκούδες πιγκουινους σκόρδα. Αλλά πλέον φέτος αποφάσισα με το που έρθει ο πρώτος μεγάλος χιονιας να χαρώ για όλους. Όπου και να είναι. Θα γίνω και φαν του Ιουνίου και Σκανδιναβικού και ότι προκύψει. Αρκεί να πάρουμε λίγη χαρά παίδες. Μας έφαγε η κλεισούρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...