Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.λογο πολυ δουκεια δεν ειχα χρονο να μπαινω συχνα. ελπιζω απο αυριο μεθαυριο αν μπαινω αρκετα πιο συχνα. πολυ οριακες καταστασεις κ πολυ δυσκολη η ανυψωση του αζορικου κ ειδικα σε εκεινο το σημειο...για προσηνεμος καιρος μου φαιενται εμενα. μην παει κ τουρκια ετσι οπως ειναι οριακο. γενικα σαν τρεξιματα πολυ δυσκολα να,επαληθευτουν. τουλαχιστον οπως τα δειχνουν τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

 

Ενσέμπλς Αττικής. Για Σάκη

 

Βαρετό το τρέξιμο του ευρωπαίου για εδώ.. Όσο δεν έχει υετό σοβαρό κάποιο μοντέλο σε οποιαδήποτε μορφή για τα ηπειρωτικά θα το ανακηρύσσω βαρετό. Για να μην παρεξηγιόμαστε. 😉

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν όλα τα μοντέλα γφσ ευρωπαίος τζεμ μακροπρόθεσμα για μετά τις 24-25 δείχνουν ψυχρές καταβάσεις προς την περιοχή μας με διαφορετικό τρόπο το καθένα.....αν είναι να μην κάνει βροχές που θέλουμε επειγόντως εδώ στην περιοχή τουλάχιστον ας κάνει λίγο κρύο να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα των ημερών και της εποχής που πλησιάζει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα λες και χειμωνιάτικα τα ανσάμπλ του τζίφου για εδώ ειδικά από 24-29 του μηνα όχι τόσο υετικά όσο θερμοκρασιακά....αν είναι να έρθει κρύο χωρίς φαινόμενα ας έχουμε συννεφιά τουλάχιστον να πιάσει τόπο η πτώση γιατί αν έχει ήλιο πάλι 15άρια θα έχουμε....

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μη τι αλλο ειναι θετικο οτι ολα σχεδον τα μοντελα πλην αικον δειχνουν ξεκαθαρα χειμερινη διαθεση...Με τον εναν η τον αλλον τροπο...Αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρω τις επιφυλαξεις μου..Αφενος γιατι το τριτο ραιχ(αικον) εχει αλλη αποψη και αφετερου γιατι τα μοντελακια μας,μια ζωη στις 180 ωρες και πανω ειναι εξαιρετικα,οταν πεφτουν κατω απο τις 100 ομως αρχιζουν οι εκπτωσεις και οι ταφοπλακες..

Ας απολαυσουμε αυτην τη βδομαδα με οτι καλουδια δωσει στον καθενα και εχει ο θεος...Καλο βραδυ απο μενα..

Το αικον παναθεματο,εχει γινει ο εφιαλτης μου...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αν μη τι αλλο ειναι θετικο οτι ολα σχεδον τα μοντελα πλην αικον δειχνουν ξεκαθαρα χειμερινη διαθεση...Με τον εναν η τον αλλον τροπο...Αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρω τις επιφυλαξεις μου..Αφενος γιατι το τριτο ραιχ(αικον) εχει αλλη αποψη και αφετερου γιατι τα μοντελακια μας,μια ζωη στις 180 ωρες και πανω ειναι εξαιρετικα,οταν πεφτουν κατω απο τις 100 ομως αρχιζουν οι εκπτωσεις και οι ταφοπλακες..

Ας απολαυσουμε αυτην τη βδομαδα με οτι καλουδια δωσει στον καθενα και εχει ο θεος...Καλο βραδυ απο μενα..

Το αικον παναθεματο,εχει γινει ο εφιαλτης μου...

αικον θα βλεπεις και θα τρεχεις....αικον θα ακους πριν τον θανατο της αλεπους...χαχαχαχαχα..ασε φιλε σακη κι εμενα φοβος και τρομος εχει γινει απλα ελπιζω οταν θα δειχνει τα καλα σεναρια μονο του να ακολουθουν τοτε και τ αλλα οπως τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

αικον θα βλεπεις και θα τρεχεις....αικον θα ακους πριν τον θανατο της αλεπους...χαχαχαχαχα..ασε φιλε σακη κι εμενα φοβος και τρομος εχει γινει απλα ελπιζω οταν θα δειχνει τα καλα σεναρια μονο του να ακολουθουν τοτε και τ αλλα οπως τωρα

Μια από τα ίδια. χειμώνα καλοκαίρι πάντα βρίσκει τον τρόπο να βγάζει σε πολλές περιπτώσεις μακράν το χειρότερο σενάριο.. Και όταν λες δεν γίνεται θα τουμπιάσει γίνεται ακόμα χειρότερο. Έχω αφιερώσει ποστ για το αικον μέσα στο καλοκαίρι, όπου με πήγε στο τρελοκομείο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

αικον θα βλεπεις και θα τρεχεις....αικον θα ακους πριν τον θανατο της αλεπους...χαχαχαχαχα..ασε φιλε σακη κι εμενα φοβος και τρομος εχει γινει απλα ελπιζω οταν θα δειχνει τα καλα σεναρια μονο του να ακολουθουν τοτε και τ αλλα οπως τωρα

Ελπιζω καρντασι μου,να συμβει αυτο που λες...Στα καλα σεναρια να το ακολουθουν τα υπολοιπα σαν σκυλακια..Οπως εγινε αυτη την εβδομαδα..Πραγματικα,πηρε σωβρακα..Και στις δυο διαταραχες εσκισε αλλα το κακο ειναι οτι εδειχνε τα χειροτερα σεναρια και επιβεβαιωθηκαν..

Ειμαι τζιφακιας ρε φιλε..Γερασε,τρελαθηκε αλλα ειναι ο τζιφος μας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πω κατι χωρις να ξερω ποσο βαση εχει. Οσο κοιμαται η αμερικα και δε κατεβαζει τ αντερα της με -12 μεχρι το μεξικο, νομιζω μας ευνοει και κατηφοριζει προς εμας το ψυχος. Δεν αδειαζει εκει δηλαδη ο κουβας ψυχους!😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, George Trilofianos είπε:

Θα πω κατι χωρις να ξερω ποσο βαση εχει. Οσο κοιμαται η αμερικα και δε κατεβαζει τ αντερα της με -12 μεχρι το μεξικο, νομιζω μας ευνοει και κατηφοριζει προς εμας το ψυχος. Δεν αδειαζει εκει δηλαδη ο κουβας ψυχους!😉

Μια χαρά έχει βάση..έχει να κάνει με το πολαρ βότεξ ..αν είναι συμπαγές και εκτονόνεται συνεχώς στην Β. Αμερική εμείς θα είμαστε στην ευρώπη ποιο κοντά σε ζωνική κυκλοφορία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Μια χαρά έχει βάση..έχει να κάνει με το πολαρ βότεξ ..αν είναι συμπαγές και εκτονόνεται συνεχώς στην Β. Αμερική εμείς θα είμαστε στην ευρώπη ποιο κοντά σε ζωνική κυκλοφορία..

ΕΕΕ βασικά μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό το επιχείρημα. Χωρίς ψυχρές εισβολές αρκετά νότια στις ανατολικές ΗΠΑ [αλλά όχι τέρατα με ολόκληρο τον πολικό στρόβιλο] τότε δεν θα μπορείς να έχεις ανύψωση του Αζορικού μέσα στον Ατλαντικό. bye bye ψυχρές εισβολές λοιπόν στην Ευρώπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι νωρίς να ασχοληθούμε  με τα όποια  χιόνια έστω  ανω των 600μ σε Δυτική Κεντρική Μακεδονία  για το Σάββατο. 

Λίγα βέβαια  φαινόμενα αλλά πιστεύω κάτι θα κάνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΕΕΕ βασικά μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό το επιχείρημα. Χωρίς ψυχρές εισβολές αρκετά νότια στις ανατολικές ΗΠΑ [αλλά όχι τέρατα με ολόκληρο τον πολικό στρόβιλο] τότε δεν θα μπορείς να έχεις ανύψωση του Αζορικού μέσα στον Ατλαντικό. bye bye ψυχρές εισβολές λοιπόν στην Ευρώπη

Το 2011-12 παντως θεωρειται η μεγαλυτερη μουφα χειμωνας στις ανατολικες ΗΠΑ...

Screenshot_20201116-220524_Gallery.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2011-12 παντως θεωρειται η μεγαλυτερη μουφα χειμωνας στις ανατολικες ΗΠΑ...

Screenshot_20201116-220524_Gallery.jpg

Λογικό μου φαίνεται. Ένα -10 -15 ακόμα και στον Καναδά, εφόσον η ψυχρή εισβολή φτάσει νότια θα σηκωθεί ο αζορικος. Αν είναι όπως είπα ο πολικος στρόβιλος εκεί όντως με τίποτα δεν γίνεται να βγει κάτι καλό στην ευρωπη

 

Όταν βρω χρόνο θα ψάξω χάρτες για να αποδείξω τα λεγόμενα μου, μιας και τα τελευταία 3 χρόνια παρακολουθω σχεδόν καθημερινά τους χάρτες της Αμερικής και έχω δει μερικά πάτερνς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλια ανσάμπλ ευρωπαίου σε ολα τα επίπεδα..και για τώρα και για μετά...έκτρωμα μακάρι μην επιβεβαιωθουν..θαβουν τη τουρκια καμια 20 αρια..και σηκωνουν αζορικο οπου να ναι...το κυριο ειναι πολυ καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικά και δεν θέλουμε να κατεβαίνει ο βόρειος Πόλος στην Αμερική  όπως συνέβαινε τα προηγούμενα  χρονια.Αυτο είναι κάτι που τώρα φαίνεται να το έχουμε έως ένα σημείο  και αν χαλαρώσει το polar vortex αυξάνονται οι ελπίδες για ψυχρή εισβολή σε εμάς . Από την άλλη θέλουμε ένα -12 στα 850 στην Ανατολική ακτή ( ιδανικά κούφιο από πίσω ,χωρίς μωβ χρώματα- οικονομία στο Κρύο 😉) για να σηκωθεί ο αζορ. Είναι η "πατέντα" τέτοια . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χάλια ανσάμπλ ευρωπαίου σε ολα τα επίπεδα..και για τώρα και για μετά...έκτρωμα μακάρι μην επιβεβαιωθουν..θαβουν τη τουρκια καμια 20 αρια..και σηκωνουν αζορικο οπου να ναι...το κυριο ειναι πολυ καλυτερο

Έχει χάρη τώρα που είναι χάλια σαν προοπτική για εμάς να επιβεβαιωθούν... έχει κάνα μήνα που κοιτάζω ανσάμπλ και σχεδόν πάντα βγαίνει εξέλιξη ποιο κοντά στον μέσο όρο του τζίφου που πάντα χαλούσε την καλή προοπτική που πήγαν να δείξουν τα ανσάμπλ του Ευρωπαίου τώρα αν γίνει το αντίθετο .. τώρα που τα ανσάμπλ του τζίφου είναι πολύ αισιόδοξα να πέσει μέσα ο ευρωπαιοσ πραγματικά θα τρελαθώ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα πιο ανατολικά η πρώτη διαταραχή στο αικον. Απίστευτο και όμως αληθινό

και αυτό στις 21-22 για μαύρα χάλια πάει πάλι

 

τι λέγαμε?? ΕΚ ΝΕΟΥ ΔΥΤΙΚΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΚΟΝ. ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΑΙΚΟΝ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ  72 ΩΡΕΣ. Έτσι πήγαινέ με στο τρελοκομείο αικόν χαχαχαχα!!!

icon-0-90.png?16-18

κάπως έτσι νιώθει κανείς με το αικονν..

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-2c54b15072b77350039cc2819730e130.webp

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενταξει δεν υπαρχει το αικον.εξαφανισε και την διαταραχη στις 21-22.ολα βγαζουν εστω και σε μη καλη θεση καποιο χαμηλο αυτο δεν βγαζει τιποτα...αποκλειεται θα φαει τα μουτρα του δεν ειναι δυνατον να ειναι το σουπερ μοντελ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...