Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

γι αυτο εβαλα την λεξη "πλησιαζει"...😀

το ξέρω. Εγώ περιγράφω πως θα έφτανε στην τελειότητα😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Το παιρνα το αικον,το τυλιγα,του βαζα και 10 σκορδα,στολιζα και φωναζα στο ρεφερι"ληξτο απο τωρα"..😜

Το όνειρο που είδα σήμερα με εσένα Σάκη μεθυσμένο να μου τραγουδάς τα 600 χιλιοστά, μάλλον αυτό είναι το σήμα εε?🤪 Ετοιμάσου βγαίνει το αικον. χαχαα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΝ και δεν ήταν καλό στον ατλαντικό ο τζίφος, συνεχίζει να μην υπάρχει καμία βελτίωση [ενίσχυση το χαμηλού στον ατλαντικό είναι η βελτίωση.]

Το Γαλλικό πχ με πολύ ισχυρό χαμηλό, θα κατέβαζε τον αυλώνα σωστά.

arpegeeur-0-114.png?12

 

μάλιστα.. το αικον με το ακλύτερο σενάριο καλυτερεύει, και ο τζίφος με την χειρότερη μεταβλητή στον ατλαντικό χειροτερεύει και άλλο... απογοητευτικό και για την ίδια μου τηνν λογική... περίμενα σίγουρη βελτίωση αν το αικον εμενε  σταθερό.. 72 ώρες και η ψαλίδα μεγάλωσε...

 

 

θα τα εξαφανίσει όλα ο τζίφος τώρα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτιώνεται το ούκμο. Δέιτε 96 ώρες τζίφου & ούκμο

gfs-0-96.png?12UW96-21.GIF

 

στην περιοχή της Αγγλίας είναι ακριβώς ίδια, αλλά το ούκμο έχει ισχυρότερο χαμηλό στον ατλαντικό και δυτικότερα [εξαιτίας της ενίσχυσης αυτής]. και μετά δείτε πόσο διαφορετική συνέχεια έχουνε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Θα βγει ωραίος μαλλον ο τζιφος για το μετα ....θα ξεκινησει ο αζορικος πιο δυτικα νομιζω

ναι ετσι το κοβω.Αλλα και το γιουκμο ειναι καλο για το πριν τις 20

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ Τζιφός χειρότερα, αικον γαλλικο ουκμο καλύτερα. Άνοιγμα ψαλίδας μέχρι στιγμής. Ελάχιστα προς το θετικό μέχρι στιγμής.

Αυτά για την πρώτη λίμνη.

Το Τζεμ μου αρέσει πολύ για την συνέχεια, όπως στο πρωινό 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τζεμ Τζιφός χειρότερα, αικον γαλλικο ουκμο καλύτερα. Άνοιγμα ψαλίδας μέχρι στιγμής. Ελάχιστα προς το θετικό μέχρι στιγμής.

Αυτά για την πρώτη λίμνη..

ενα στατιστικο εμπειρικο ειναι οτι οταν τυχγανει και αυτα τα 3 μοντελα που ανεφερες ενωνοντε (αικον γαλλικο γιουκμο) συνηθως κανουν παπαδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ενα στατιστικο εμπειρικο ειναι οτι οταν τυχγανει και αυτα τα 3 μοντελα που ανεφερες ενωνοντε (αικον γαλλικο γιουκμο) συνηθως κανουν παπαδες

Ισχύει. Αλλά φέτος είναι 2020 . Δεν θα. Μου φαινόταν παράξενο να νικήσει ο Τζιφός 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το Τζεμ μου αρέσει πολύ για την συνέχεια, όπως στο πρωινό 

Κατι σαν δυτικό χιονιά θα έβγαζε το gem 

gem-0-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Κατι σαν δυτικό χιονιά θα έβγαζε το gem 

gem-0-240.png

Έμα με έχεις μάθει🤣 Γενικότερα θα έβγαζε πολλά φαινόμενα στα δυτικά και στα βουνά της Πίνδου άπειρο χιόνι. Φυσικά με τέτοιο αυλώνα θα είχαμε πολλές δημιουργίες χαμηλών, και θα είχαμε βαρύ φθινόπωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το icon σαν προοπτική, λίγο ποιο ανατολικά στο ούκμο το χαμηλό στις 144 θέλουμε, μια αχνή ελπίδα από τα δύο αυτά μοντέλα για έναρξη φθινοπώρου και στη βόρεια χώρα...κυρίως φυσικά από το icon , το γαλλικό έχει καλό ξεκίνημα (το ξεκίνημα της κατεβασιάς του αυλώνα δια μέσου της Γαλλιας)εκεί λίγο πριν τις 120 ώρες κι επειδή αφορά και τη  Γαλλία αφού είναι η χώρα τους, λογικά θα έχουν καλύτερα δεδομένα για εκεί..ίσως εχει βάση το τρέξιμο τους,..

χάλια ο τζίφος πάλι για τα βόρεια σχετικά βελτιώθηκαν όμως τα ανσάμπλ του για 17-18 του μήνα ...και το τζεμ ακόμα ποιο χάλια...αλλά το τζεμ κάνει επανεκκίνηση στην κυκλοφορία της ευρώπης στις μακρινές ώρες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ καλό το icon σαν προοπτική, λίγο ποιο ανατολικά στο ούκμο το χαμηλό στις 144 θέλουμε, μια αχνή ελπίδα από τα δύο αυτά μοντέλα για έναρξη φθινοπώρου και στη βόρεια χώρα...κυρίως φυσικά από το icon , το γαλλικό έχει καλό ξεκίνημα (το ξεκίνημα της κατεβασιάς του αυλώνα δια μέσου της Γαλλιας)εκεί λίγο πριν τις 120 ώρες κι επειδή αφορά και τη  Γαλλία αφού είναι η χώρα τους, λογικά θα έχουν καλύτερα δεδομένα για εκεί..ίσως εχει βάση το τρέξιμο τους,..

χάλια ο τζίφος πάλι για τα βόρεια σχετικά βελτιώθηκαν όμως τα ανσάμπλ του για 17-18 του μήνα ...και το τζεμ ακόμα ποιο χάλια...αλλά το τζεμ κάνει επανεκκίνηση στην κυκλοφορία της ευρώπης στις μακρινές ώρες....

μιλησες με ευρωπαιο ε?θα βγαλει το ενδιαμεσο σεναριο αικον και γιουκμο...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετά δυτικότερα το ευρωπαικό. καλό [το αικον είναι καλύτερο..]

 

αν και έχει διαφορά 12 ώρες, κοιτάξτε αλλαγές στην Αμερική.[χωρίς απαραίτητα να είναι καλές, απλά τις δείχνω]

ECN1-192.GIF?11-12ECN1-168.GIF?11-0

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μιλησες με ευρωπαιο ε?θα βγαλει το ενδιαμεσο σεναριο αικον και γιουκμο...χαχαχαχα

Καρμπόν το ούκμο ο ευρωπαίος....λίγο ανατολικότερα είπαμε το θέλουμε όπως το icon ...το καλό είναι ότι είναι μακριά...αλλα΄για τον ίδιο λόγο είναι και κακό αφού μπορεί να χαλάσει περισσότερο και φέτος έχουμε ρέντα στο χάλασμα εδώ στα βόρεια....προσωπικά δεν δίνω περισσότερο από 10% στο σενάριο του icon ....το ποιο πιθανό με τέτοια πίεση αντικυκλώνα είναι να πάει κατευθείαν νότια όπως το δείχνει τώρα στις 168 ο ευρωπαίος....με την Κρήτη και πάλι στο επίκεντρο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Καρμπόν το ούκμο ο ευρωπαίος....λίγο ανατολικότερα είπαμε το θέλουμε όπως το icon ...το καλό είναι ότι είναι μακριά...αλλα΄για τον ίδιο λόγο είναι και κακό αφού μπορεί να χαλάσει περισσότερο και φέτος έχουμε ρέντα στο χάλασμα εδώ στα βόρεια....προσωπικά δεν δίνω περισσότερο από 10% στο σενάριο του icon ....το ποιο πιθανό με τέτοια πίεση αντικυκλώνα είναι να πάει κατευθείαν νότια όπως το δείχνει τώρα στις 168 ο ευρωπαίος....με την Κρήτη και πάλι στο επίκεντρο....

ειπαμε σωτο...στις 120 να αρχισει η ταση και αν μιλαμε για τον παραπαιοντα ευρωπαιο μη σου πω και στις 96

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Κατι σαν δυτικό χιονιά θα έβγαζε το gem 

gem-0-240.png

Σενάριο gem θέλουμε, ενίσχυση - εδραίωση του Αζορικού σε σωστή θέση στον Ατλαντικό και να κατεβαίνει κρύο από βόρεια Ευρώπη δημιουργώντας συνεχόμενα χαμηλά. Έχω την αίσθηση ότι θα το δούμε αυτό το σενάριο μέσα στο Χειμώνα, εξάλλου μας το χρωστάει σχεδόν δύο χρόνια στην πείνα είμαστε εδώ στα δυτικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Σενάριο gem θέλουμε, ενίσχυση - εδραίωση του Αζορικού σε σωστή θέση στον Ατλαντικό και να κατεβαίνει κρύο από βόρεια Ευρώπη δημιουργώντας συνεχόμενα χαμηλά. Έχω την αίσθηση ότι θα το δούμε αυτό το σενάριο μέσα στο Χειμώνα, εξάλλου μας το χρωστάει σχεδόν δύο χρόνια στην πείνα είμαστε εδώ στα δυτικά...

Πόσα χρόνια περιμένω να ακούσω αυτό ακριβώς από άλλο άτομο πέρα από εμένα. Επιτέλους😁 Και εγώ αυτή την αίσθηση είχα ειδικά φέτος μετά από τόσο καιρό, αλλά τα μακροπρόθεσμα λένε όχι. Ελπίζω απλά να κάνουν λάθος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μικρο βελτιώσεις ο ευρωπαίος(λίγο ποιο ανατολικά οι κάθοδοι χαμηλών) θα μιλάμε για την ουσιαστική έναρξη του φθινοπώρου και στη βόρεια χώρα...στο συγκεκριμένο τρέξιμο ο ευρωπαίος έχει 3 κατεβάσματα χαμηλών μέσα σε 5 μέρες(144, 216 και 240+) απλά τα θέλουμε σε καλυτερες θέσεις όπως έγραψα παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως πέρσι, ετσι και φέτος ο Νοέμβριος περνά χωρίς καιρικές εκπλήξεις . Οι χάρτες έδειχναν από τα τέλη Οκτωβρίου ότι το 1ο 10ημερο θα έπαιζε μπάλα η Κρήτη και ξώφαλτσα  τα Δωδεκάνησα,  το 2ο 10ήμερο θα ζωντανέψουν οι χάρτες και θα υπόσχονται κακοκαιρία περίπου στις 20/11 και ότι το 3ο 10 ήμερο πρέπει να περιμένουμε την πρώτη ψυχρή εισβολή . Όλα κυλούν εκνευριστικά αναμενόμενα πραγματικά.Αντε να έρθει καμία κακοκαιρία με το καλό για να σταματήσουμε να βλέπουμε τους Χάρτες πιέσεων όλου του Β. Ημισφαιρίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...