Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, antinod είπε:

gfs-0-120.png?6?6Κοιταζω τον χαρτη στις ''οριακες'' ωρες και παρατηρω.....Εναν ενισχυμενο Σιβηρικο,εναν δυνατο Γροιλανδικο και τον Αζορικο ετοιμο να παρει θεση.Ολοι αυτοι μαζι εχουν βαλει στη μεση ενα τερατακι χαμηλο στην Ισλανδια και απο πισω ο Ατλαντικος μια υφεσουλα...Αληθεια τωρα...Ασχετα  απο μοντελα,τι φανταζεστε οτι μπορει να συμβει τις αμεσως επομενες μερες??

να μην ξαναδουμε ηλιο για βδομαδες...να βραχουμε μεχρι το κοκκαλο...να γινουν κουραμπιεδες τα βουνα μας..😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιτελους υετος λιγο κοντα.Αρχιζε να με πειθει το στορι της καθοδου καθετου αυλωνα μετα την πιθανη αποτυχημενη προσπαθεια της αποκομενης λιμνης στις 17-18 Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, antinod είπε:

gfs-0-120.png?6?6Κοιταζω τον χαρτη στις ''οριακες'' ωρες και παρατηρω.....Εναν ενισχυμενο Σιβηρικο,εναν δυνατο Γροιλανδικο και τον Αζορικο ετοιμο να παρει θεση.Ολοι αυτοι μαζι εχουν βαλει στη μεση ενα τερατακι χαμηλο στην Ισλανδια και απο πισω ο Ατλαντικος μια υφεσουλα...Αληθεια τωρα...Ασχετα  απο μοντελα,τι φανταζεστε οτι μπορει να συμβει τις αμεσως επομενες μερες??

Μετά την αρχική καρπαζιά ο Τρύφωνας ,το καμάρι της Πλατανιάς,  θα πάρει τα πάνω του! Θα βρει χώρο για τα βόρεια και θα μας στείλει 3 κακοκαιρίες μέχρι 01/12 .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θαύμα !!!υετός στα διάγραμματα και φυσιολογικές για την εποχή θερμοκρασίες 

ens_image (45).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοιτα να δεις που το αικον ενω σε πρωτη αναγνωση φαινεται χειροτερο θα βγει πιστευω καλυτερο μιας και θα στειλει πιο ανατολικα αυτη την εστω και ασθενικη λιμνη για 17-18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλη αποτελεσμα για 3/4 της χωρας απο το αικον,και μαντεψτε ποιοι ειναι στο υπολοιπο 1/4...χαχαχαχαχα.Αρχιζει και μου την δινει και μενα πλεον που το βλεπω μισογεματο σαν κανονα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

καλη αποτελεσμα για 3/4 της χωρας απο το αικον,και μαντεψτε ποιοι ειναι στο υπολοιπο 1/4...χαχαχαχαχα.Αρχιζει και μου την δινει και μενα πλεον που το βλεπω μισογεματο σαν κανονα...

Εγώ το έχω συνηθίσει πάντως😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να έβγαινε το 12αρι αικον. Χαρις τον ισχυροτερο έστω κατά τμήματα αυλώνα βρεχει σχεδόν παντού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι να έβγαινε το 12αρι αικον. Χαρις τον ισχυροτερο έστω κατά τμήματα αυλώνα βρεχει σχεδόν παντού.

..σχεδον παντου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Γεια σας! Ο 1010 ειμαι και μενω Ιονιο.Ξερετε τι sms να στειλω για μετακινηση σε Αιγαιο? Ελεος πια ρε icon...😎

anim_nbz6.gif

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ...ΝΑΙ !!!!!!😡😔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει καθόλου ο Τζιφός. Τι αικον είναι χίλιες φορές καλύτερο. Με το χαμηλό τόσο νότια στο Αιγαίο αντί Ιονίου  μια περιοχή θα βραχεί περισσότερο... Κρήτη..

 

ακόμα χειρότερος από πριν.. χωρίς λόγια..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρισαθλιος τζιφος σχετικα καλο το γιουκμο που θα ειναι καλυτερο εαν συνδιασουμε τα δυο σεναριο του αικον και του γιουκμο...να δουμε το αμεσως μετα εκει που πρεπει επιτελους να ερθει ενα φυσιολογικο χαμηλο να βραχουμε και εδω πανω και να χιονιστουν βουνα και ορεινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρομακτική  συνέχεια ετοιμάζει ο τζίφος. Για το ούκμο σαν συνέχεια δεν μου πολυαρέσει.

 

ημίαιμος δυτικός χιονιάς από τζίφο!! . Βέβαια αν βγει, και θα χαίρομαι και θα βρίζω γιατί τελικά είναι αδύνατο να πάω Γιάννενα εκείνες τις ημέρες [από σήμερα και βλέπουμε..]

gfs-0-204.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο 6άρι από τον Ευρωπαίο για την περιοχή μου υετικά....δίνει εντυπωσιακή είσοδο του φθινοπώρου ....δίνει 150 χιλιοστά στο σύνολο για το δεκαήμερο ..φυσικά αν πέσουν 5 χιλιοστά εν τέλη θα κάνουμε πάρτυ....σιγά μην το κρατήσει στο 12άρι έστω τα μισά.....το περίεργο είναι ότι δίνει φαινόμενα από τις 17 του μήνα...

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

 

A70AC2C9-F02C-4090-B145-AB807177FEA6.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/11/2020 at 6:34 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Απίστευτο 6άρι από τον Ευρωπαίο για την περιοχή μου υετικά....δίνει εντυπωσιακή είσοδο του φθινοπώρου ....δίνει 150 χιλιοστά στο σύνολο για το δεκαήμερο ..φυσικά αν πέσουν 5 χιλιοστά εν τέλη θα κάνουμε πάρτυ....

https://www.yr.no/sted/Hellas/Sentral-Makedonia/Makrochórion/langtidsvarsel.html

 

A70AC2C9-F02C-4090-B145-AB807177FEA6.png

Δεν ειναι το 6αρι σωτηρη..το πρωινό είναι...το 6αρι αλλαζει μονο τις 3 πρώτες μέρες στο yr.no νομιζω

Το τζεμ λες και έτρεξε μετα απο 3 μέρες για την ιδια ημερομηνία οι αλλαγες που εχει στις 144 με το πρωινό του είναι απλα απίστευτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δεν ειναι το 6αρι σωτηρη..το πρωινό είναι...το 6αρι αλλαζει μονο τις 3 πρώτες μέρες στο yr.no νομιζω

Το τζεμ λες και έτρεξε μετα απο 3 μέρες για την ιδια ημερομηνία οι αλλαγες που εχει στις 144 με το πρωινό του είναι απλα απίστευτες 

και είναι άθλιο.. παρόμοια ίσως λογική με ούκμο, απλά χειρότερο. καλά το πρώτο αν εξαιρέσουμε το αικον, έχει εξανεμιστεί.. [υετικά]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/11/2020 at 6:49 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

και είναι άθλιο.. παρόμοια ίσως λογική με ούκμο, απλά χειρότερο. καλά το πρώτο αν εξαιρέσουμε το αικον, έχει εξανεμιστεί.. [υετικά]

Καλα ναι εννοειται χαλια...αλλα ηταν απιστευτες οι διαφορες ....εγω το πρωτο για ενα περασμα το βλεπω απο τα δυτικα και νησιά Ιονίου και τέλος...το στοίχημα είναι τα βουνά στην επόμενη...εται οπως την εβγαλε ο τζιφος μετρια εινια η κακοκαιρια αλλα χωράει πολλες βελτιώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλα ναι εννοειται χαλια...αλλα ηταν απιστευτες οι διαφορες ....εγω το πρωτο για ενα περασμα το βλεπω απο τα δυτικα και νησιά Ιονίου και τέλος...το στοίχημα είναι τα βουνά στην επόμενη...εται οπως την εβγαλε ο τζιφος μετρια εινια η κακοκαιρια αλλα χωράει πολλες βελτιώσεις 

Ναι όντως άλλαξε τελείως.. Προς το παρόν, ελαφρά σταθερότερος ο τζίφος.. περιμένω να τουμπιάσει και ο ευρωπαίος μετά για το πρώτο.. τελική εικόνα θα έχουμε αύριο τέτοια ώρα. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος. Καλά για μετά ο τζίφος χιονίζει πρόσκαιρα τα Γιάννενα μετά από καμιά 200αρια χιλιοστά βροχής.. Πολύ ωραίο σενάριο για εκεί, αλλά σαφώς χειρότερο για την υπόλοιπη χώρα

χμμμ

gens-31-1-192.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο απολογισμος για μενα απο τα 12αρια δεν ειναι κακος..Και δεν αναφερομαι στην Αττικη αλλα συνολικα για την χωρα...Αυτο που θελουμε ειναι στις 20 του μηνα,ο αυλωνας τερατακι να σκασει Ιονιο και σε καμια περιπτωση πανω μας οπως δειχνει το 12αρι του τζιφου,για προφανεις λογους..Υπαρχει ενδιαφερον...Πλεον παμε για τα μεσα του μηνα...Δεν ψαχνουμε ψιχαλες αλλα την καιρικη εξιλεωση..

Βροχαρες στα πεδινα και χιονια στα ορεινα σε πρωτη φαση αλλα οχι με 6ωρες διαταραχες...Τετοια εποχη και με βαση τι εχουμε ζησει την τρεχουσα σεζον,νομιζω εχουμε το δικαιωμα να θελουμε τα αυτονοητα..😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...