Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αδιάφορο το σενάριο του ευρωπαϊκού, αλλά καλύτερο από το πρωινό 

θα το συμπληρωσεις εσυ η εγω το ..."αδιαφορο για μενα "....😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

θα το συμπληρωσεις εσυ η εγω το ..."αδιαφορο για μενα "....😀

Το σενάριο αυτό μπορεί να χιονίσει ημιορεινα προσήνεμα ή πεδινά βόρειας Ελλάδας άνετα. Λίγο δουλίτσα θέλει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προτιμώ να περιμένω λίγες μέρες ακόμα για να δω κάτι παρόμοιο με τον μέσο όρο του τζίφου για τις αρχές Δεκέμβρη....

GFSAVGEU12_336_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

εγω προσωπικα εχω τελειωσει απο το θεμα βροχη που ετσι κι αλλιως ποτε δεν ηρθε φετος το φθινοπωρο στα βορεια.Δεν θ ασχοληθω με πιθανα βροχοχαμηλα τα οποια καλως να ερθουν φυσικα αλλα δεν θα σπαταλησω ουτε ενα λεπτο απο τον χρονο μου για κατι τετοιο.Απ εδω και περα και τους επομενους μηνες το ζητουμενο για μενα ειναι ενα και λεγεται χιονι.αυτα....

Εγώ που βλέπω την φύση γύρω μου και πως έχουν σκιστεί τα χώματα στα χωράφια από την ανομβρία...κι επειδή έχουμε ακόμα πολύ μπροστά μας είναι ακόμα νωρίς σχετικά για χιόνια....προτιμώ το πρώτο δεκαήμερο να μου ρίξει καμιά 100-150+ χιλιοστά διάσπαρτα σε πολλές ημέρες όχι σε μία μόνο και όλες τις άλλες ήλιο...να ποτιστούν καλά τα εδάφη και να επέλθει η φυσική ισορροπία.....σταδιακά να χιονίζει από τα βουνά και χαμηλότερα και πλέον μετά τις 10 Δεκέμβρη να αρχίσει να χιονίζει και χαμηλότερα προς πεδινά..με ορόσημο για μένα  τις 15-16 Δεκέμβρη για τα πεδινά της βόρειας χώρας και μετά τις 18-20 για τα υπόλοιπα πεδινά........η απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη στον καιρό...αλλά θα μου πείτε πότε έγινε για να γίνει τώρα;....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, Athinaios said:

κρυο βλεπει να κατεβαινει στα σχετικα μακρινα το ευρωπαικο αντε να δουμε..

ECM0-240.gif

Φιλε Αθηναίε το ευρωπαϊκό βασικά στις 240 ώρες βλέπει λιγότερο κι από τον Κύκλωπα. Όχι μόνο το ευρωπαϊκό βέβαια αλλά όλα ανεξαιρέτως τα μοντέλα. Το λέω γιατί αύριο πρωί πχ θα έχει ένα εντελώς άλλο σενάριο οπότε να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε είναι η κατάσταση στις 2ες καρτελες και στις 200φευγα ώρες. Φιλικά το λέω επειδή μπαίνει στο φόρουμ και κόσμος απλά για να διαβάσει και μπορεί να βλέπει αυτούς τους χάρτες και να λέει μετά τι έγινε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

.....

Αχ βρε Σταμάτη, κρύο και ήλιο τον Νοέμβρη είναι το αντίθετο από το φυσιολογικό. Και μάλιστα τώρα που εγώ έχω και γιορτή και γενέθλια μέσα στον Νοέμβριο, και τις θέλω και τις 2 με όσο περισσότερη βροχή γίνεται, θα φάω πάλι ήλιο! και δεν το θέλω.. [αν και το τέλος του Νοεμβρίου είναι πολύ μακριά ακόμα] Τα γενέθλια μου τα θέλω περισσότερο από τίποτε άλλο με βροχές/καταιγίδες χεχεχε

 

Δεν έχει να σχολιάσουμε τίποτα στο 18αρι, τεράστιες αλλαγές, αλλά λογικές για 200 ώρες.. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον. Κάποια  μοντέλα δίνουν πιθανότητες στο χαμηλό το μεθαυριανό η ψυχρή εισβολή να βγαλει μυτούλα και να μας αγγίξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως για να λέμε την αληθεια ξεφτιλισαν λιγο τα ανσαμπλ του ευρωπαιου για μετα τις 24 έπιασαν τη κυκλοφορία απο τις 168...εγω προσωπικα δε ξανακοιταω ενσεμπλς τζιφου ει αι το πιο άχρηστο εργαλείο...το απίστευτο είναι ότι γίνονται ακόμα πιο αχρηστα καθε φορα οταν ερχεται ο χειμωνας αν είναι δυνατον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο πως συμφωνούν όλα τα μοντελα εκεί καπου στις 150 ώρες για τις 25 του μήνα τώρα δεν δείχνουν τίποτα. Ξεσκίζονται στη διαφωνία  μόνο όταν δείχνουν κάτι ενδιαφέρον 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένα καιρικό ενδιαφέρον στους χάρτες για όσο φτάνει (σε λογικές ώρες πρόγνωσης). Απλώς θέλω να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτοκαι σκέφτομαι χρονίες όπως την προηγούμενη που πήγαμε με κοντομάνικα μέχρι 20 Δεκεμβρίου οπότε λέω πάλι καλά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλοι χάρτες σε κάθε τρέξιμο μετά τις 120-144 και πάντα προς το παρόν χάλια προοπτική .......για να δουμε πόσο θα χρειαστεί να περιμένουμε για μια φυσιολογική καιρική εξέλιξη(στα δυττικά κεντρικά και βόρεια)......

πάντως πλέον από εδώ και πέρα οι μέρες μετράνε αντίστροφα κάθε μέρα που περνάει χωρίς να κάνει κάτι αξιόλογο είναι μια χαμένη μέρα...είμαστε πλέον στα τέλη Νοέμβρη με την διάρκεια της νύχτας στα καλύτερά της.....και να πω ότι θέλουμε κάτι εξτριμ; φυσιολογικά πράγματα για την εποχή θέλουμε συννεφιές βροχές ψύχρες χιόνια στα βουνά..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός και ελπιδοφόρος παραμένει ο μέσος όρος του τζίφου για έλευση χαμηλών από τα δυτικά για την δυτική κεντρική και βόρεια χώρα.. αλλά φυσικά πολύ μετά από τις 240 ώρες..... μέχρι το τέλος του τρεξίματος τουλάχιστον ....το θέμα είναι να επιβεβαιωθεί...

GFSAVGEU00_312_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Κανένα καιρικό ενδιαφέρον στους χάρτες για όσο φτάνει (σε λογικές ώρες πρόγνωσης). Απλώς θέλω να βλέπω το ποτήρι μισογεμάτοκαι σκέφτομαι χρονίες όπως την προηγούμενη που πήγαμε με κοντομάνικα μέχρι 20 Δεκεμβρίου οπότε λέω πάλι καλά...

Ναι αλλά πέρσι είδαμε και τρία οργανωμένα χαμηλά μέσα στο φθινόπωρο να μας επηρεάζουν, ενώ τώρα ξεραΐλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περισσότερο κρύο φέρνει το icon και ο ευρωπαίος για το Σαββατοκύριακο ...

icon-1-72.png

ECM0-72.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλιά μαύρα το ευρωπαϊκό χώρο; Διάθεση δημιουργίας ούτε εικονικού χαμηλού.. πολύ καλύτερο σενάριο ο Τζιφός, αλλά πρέπει να βελτιωθεί στην λογική ο Ευρωπαίος στις 100 ώρες, όλα εκεί ξεκινάνε.

 

Στις 72 ώρες έχουμε μεγάλες διαφορές στην Αμερική που οδηγούν στην τελείως διαφορετική δημιουργία του τέρατος αυλώνα στον Καναδά. Άρα θεωρητικά σε 72 ώρες θα ξέρουμε τι σχήμα θα έχει ο αυλώνας και ανάλογα με αυτό, αν θα έχουμε βροχοχαμηλά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδια να πουμε οτι σημερα ο βασιλης και η ομαδα δινουμε μια εκτιμηση ποσοστων για τελη του μηνα ...40% πιθανοτητες για βροχοχαμηλο απο δυτικα...25% πιθανοτητες για σοβαρη ψυχρη εισβολη αν.προσηνεμων και μονο....και 35% για να μην εχουμε τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Καλημερα παιδια να πουμε οτι σημερα ο βασιλης και η ομαδα δινουμε μια εκτιμηση ποσοστων για τελη του μηνα ...40% πιθανοτητες για βροχοχαμηλο απο δυτικα...25% πιθανοτητες για σοβαρη ψυχρη εισβολη αν.προσηνεμων και μονο....και 35% για να μην εχουμε τιποτα

μετα τα 12αρια τα σημερινα και τ αυριανα τα πρωινα ισως να προσθεσετε και αλλο ενα μικρο ποσοστο...😋.Αν υποθεσουμε οτι το 25% αφορα το σεναριο του ευρωπαικου τοτε πιστευω οτι ηδη απο χτες το πρωι τα μοντελα σιγα σιγα αρχισαν να δειχνουν την γιγαντωση του εμποδισμου δυτικα του αζορικου και ταυτοχρονα το κοψιμο της ατλαντικης κυκλοφοριας οποτε προσωπικα θεωρω οτι μετα τα σημερινα απογευματινα τρεξιματα  αυτο το σεναριο θα παρει και αλλους ποντους σημερα αλλα απο την στιγμη που ο μηχανισμος που θα οδηγησει σε σεναριο ψυχρης εισβολης ξεκινα απο τοσο δυτικα τοτε ειμαι σιγουρος οτι αυριο θα γινει αναπροσαρμογη και προσθεση και αλλων ποσοσστων ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός παραμένει ο τζίφος στην πρώτη σημαντική μεταβλητή. Βελτιώθηκε και το γαλλικό, μπας και δώσουν μια σφαλιάρα στον ευρωπαίο, να γίνει κατακόκκινος ο σβέρκος του. Βέβαια στην μεταβλητή αυτή ακόμα και ο μέσος όρος του ευρωπαίου δίνει σφαλιάρα στο κύριο.. Σίγουρα θα υπάρξει υποχώρηση προς ευρωπαικό σε αυτή την μεταβλητή το απόγευμα, αλλά ελπίζω να υπάρξει ανάλογη υποχώρηση και από το ευρωπαικό, ώστε να έχουμε σωρεία βροχοχαμηλών [ενδιάμεσο το ούκμο]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

μετα τα 12αρια τα σημερινα και τ αυριανα τα πρωινα ισως να προσθεσετε και αλλο ενα μικρο ποσοστο...😋.Αν υποθεσουμε οτι το 25% αφορα το σεναριο του ευρωπαικου τοτε πιστευω οτι ηδη απο χτες το πρωι τα μοντελα σιγα σιγα αρχισαν να δειχνουν την γιγαντωση του εμποδισμου δυτικα του αζορικου και ταυτοχρονα το κοψιμο της ατλαντικης κυκλοφοριας οποτε προσωπικα θεωρω οτι μετα τα σημερινα απογευματινα τρεξιματα  αυτο το σεναριο θα παρει και αλλους ποντους σημερα αλλα απο την στιγμη που ο μηχανισμος που θα οδηγησει σε σεναριο ψυχρης εισβολης ξεκινα απο τοσο δυτικα τοτε ειμαι σιγουρος οτι αυριο θα γινει αναπροσαρμογη και προσθεση και αλλων ποσοσστων ...😀

Θα δειξει βαγγελη παντως γενικα ουτε ο δεκεμβρης θα μας αφησει αδιαφορους...χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ ετοιμασου για σερι κορδονι απο ραν σε κυκλοφορια που εσενα δεν σ αρεσει.προσηνεμα και κεντροβορεια στο επικεντρο κατ εμε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...