Jump to content
thanossnow

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εμένα μου αρέσουν πολύ αυτοί οι αυλώνες, οι δεύτεροι αγαπημένοι μου. Αλλά με μεγάλες λίμνες από κάτω μπορεί να έχουμε δράματα [αν θυμάσαι πέρσι μέσα στον γενάρη πως μια παρόμοια λίμνη χάλασε καταστασάρα..] Μακάρι αν υπάρξει η λίμνη εκεί τουλάχιστον να είναι μικρή.

ναι δειχνει να κανει ζημια η λιμνη που αν και αποκομενη ειναι μεγαλη.Αρα απ αυτο το ραν αν βγει τετοια εξελιξη ξερουμε τι δεν θα θελουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ναι δειχνει να κανει ζημια η λιμνη που αν και αποκομενη ειναι μεγαλη.Αρα απ αυτο το ραν αν βγει τετοια εξελιξη ξερουμε τι δεν θα θελουμε.

Ετοιμάσου να δεις. Όλα θα πάνε την λίμνη δυτικά και αποκομμένα. Είμαι σίγουρος πλέον. Παρόλο που στα πρωινά, η λίμνη πήγε ανατολικότερα σε σχέση με εχθές. Βέβαια είναι ακραίο το σενάριο του αικον, αποκλείεται να μην ανατολικεύσει ακόμα και έτσι. Εκτός αν συνεχιστεί βήμα βήμα όλα προς τα εκεί. Πάντως είδες πάλι πόσο χαμηλά έχει πέσει το ευρωπαικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ετοιμάσου να δεις. Όλα θα πάνε την λίμνη δυτικά και αποκομμένα. Είμαι σίγουρος πλέον. Παρόλο που στα πρωινά, η λίμνη πήγε ανατολικότερα σε σχέση με εχθές. Βέβαια είναι ακραίο το σενάριο του αικον, αποκλείεται να μην ανατολικεύσει ακόμα και έτσι. Εκτός αν συνεχιστεί βήμα βήμα όλα προς τα εκεί. Πάντως είδες πάλι πόσο χαμηλά έχει πέσει το ευρωπαικό...

ας ανατολικευσει αρκει να ειναι λιγο μικροτερη σε εκταση και σε συνδιασμο με τα της αμερικης τοτε μπορει και να μας κατσει ο αυλωναρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκύλος ο τζίφος, παρόλο που χειροτερεύει στην Ισπανία. Λογικό ήταν.

ούκμο σχεδόν ίδιο με το αικον.. [96H]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Σκύλος ο τζίφος, παρόλο που χειροτερεύει στην Ισπανία. Λογικό ήταν.

ούκμο σχεδόν ίδιο με το αικον.. [96H]

μιχαηλ σιγα σιγα αρχισε να παρατας το θελω σου και κοιτα τι θελουμε στην αμερικα και στην ιβηρικη για το σεναριο που δειχνει να επικρατει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μιχαηλ σιγα σιγα αρχισε να παρατας το θελω σου και κοιτα τι θελουμε στην αμερικα και στην ιβηρικη για το σεναριο που δειχνει να επικρατει.

Είναι υπερβολικά νωρίς και υπερβολικά περίπλοκο αυτή την στιγμή. Και μεταβλητές να βρω, τζάμπα χρόνος θα είναι, αφού θα είναι όλες σε πάνω από 100 ώρες, και δεν έχω καμία όρεξη. ΑΝ και βγήκε η χαμηλάρα αυλώναρος στην Αμερική όπως ήθελα με τα δικά μου θέλω, δεν βγήκε η λίμνη στην Ισπανία [μάλλον] οπότε και το δικό σου και το δικό μου σενάριο ακυρώνονται και πάμε αλλού🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι υπερβολικά νωρίς και υπερβολικά περίπλοκο αυτή την στιγμή. Και μεταβλητές να βρω, τζάμπα χρόνος θα είναι, αφού θα είναι όλες σε πάνω από 100 ώρες, και δεν έχω καμία όρεξη. ΑΝ και βγήκε η χαμηλάρα αυλώναρος στην Αμερική όπως ήθελα με τα δικά μου θέλω, δεν βγήκε η λίμνη στην Ισπανία [μάλλον] οπότε και το δικό σου και το δικό μου σενάριο ακυρώνονται και πάμε αλλού🤣

ναι παμε για ελιγμο καθως δεν φαινεται ο αζορικος να κοβει δρομο στον ατλαντικο και η αρα μετεπειτα πιθανοτητα για μπακ ντορ οποτε παμε για ξεκαθαρο αντικυκλωνα και πιθανη καθοδο αυλωνα με τον παραδοσιακο τροπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ναι παμε για ελιγμο καθως δεν φαινεται ο αζορικος να κοβει δρομο στον ατλαντικο και η αρα μετεπειτα πιθανοτητα για μπακ ντορ οποτε παμε για ξεκαθαρο αντικυκλωνα και πιθανη καθοδο αυλωνα με τον παραδοσιακο τροπο.

Ναι κάπως έτσι. Πάντως ακόμα και το ούκμο εν τέλη στις 144 δεν έχει καμία σχέση με αικον, πολύ περισσότερο με τζίφο μοιάζει. Από εκεί και πέρα το χαμηλό που εμπόδισε την κατάβαση του αυλώνα στο αικον [180 ώρες] στα άλλα όχι μόνο δεν είναι πιο νότια, αλλά ενώνεται με τον αυλώνα σαν να μην υπάρχει καν αντικυκλώνας ενδιάμεσα. Είναι πολύ μακριά όμως, και το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει καν κάτι στυγκεκριμένα εικονικό. Ακόμα στον αέρα είμαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ο τζίφος μεγάλη πλάκα. Από το +2 στα 850 στα προηγούμενα τρεξίματα - 3 για Αττική και το - 4 οριακά στην κεντρική Εύβοια για 25 του μήνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ναι και η επόμενη λίμνη πάλι Κρήτη χαχα, και μάλιστα αυτό το πράγμα βγάζει επικίνδυνες καταστάσεις

Modele GFS - Carte prévisions

 

Αυτά μόνο στις ΗΠΑ, και δεν λέω για το πόσο νότια φτάνει το 0

gfsna-1-384.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού πέρασε και αυτή η κακοκαιρία είπα να μπω πάλι στο θέμα ( προσπαθώ να απέχω όταν υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον ) , να δω τι παίζει και να γράψω ότι εγώ ακόμη σκέφτομαι την κακοκαιρία στις 25/11 αλλά από ότι βλέπω την θυμήθηκε και ο Τζίφος 🙂 . Βέβαια την θυμήθηκε θερμοκρασιακά (ελαφρώς) αλλά το πρόβλημα δεν είναι η Θ σε σχέση με αυτά που θέλαμε αλλά η κλίση . Επιστροφή λοιπόν στο κυνήγι και ότι βγει. Πάμε το επόμενο 2ήμερο για τις βροχούλες και κυρίως στο να ασπρίσει αύριο η ΒΔ ραχοκοκαλιά της χώρας  , έχουμε μετά ότι βελτίωση μπορεί να γίνει για τις 25 (αν και εξαιρετικά δύσκολο ) και βλέπουμε . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτά μόνο στις ΗΠΑ, και δεν λέω για το πόσο νότια φτάνει το 0

gfsna-1-384.png?12

Καλά αυτό το σενάριο είναι φοβερό ! Που την βρήκε αυτή την κλίση ;;;;; Αυτή είναι δική μας πατέντα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σαν το αικον και πιο ανατολικα ο παιος ,ισως με πιο μεγαλη λιμνη και καπως αλλιως στην αμερικη απ οσο μπορω να καταλαβω αλλα γι αυτο θα μας πει ο μιχαηλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σαν το αικον και πιο ανατολικα ο παιος ,ισως με πιο μεγαλη λιμνη και καπως αλλιως στην αμερικη απ οσο μπορω να καταλαβω αλλα γι αυτο θα μας πει ο μιχαηλ.

Παρόμοιο με το πρωινό είναι στις πρώτες μεταβλητές. Έπειτα αλλάζει κάπως, αλλά λογικά δεν θα δείξει κάτι πολύ διαφορετικό από το πρωινό, εκτός ίσως από το τέλος του τρεξίματος.. Αναμένω. Το σημαντικό για εμένα είναι ότι δεν πάει την τεράστια λίμνη μέσα στον Ατλαντικό. Αυτό μου αρκεί προς το παρόν, αλλά θέλω να δω αλλαγή στο αικον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν θα κοψει κομματι αυλωνα και το πεταξει στη μεσογειο και κλεισει και την πορτα απο πισω ο αζορ τοτε μιλαμε θα νε γι αλλα κολπα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το ευρωπαϊκό. Αλλά αξιοπιστία όσο τα... Ενσεμπλς του τζίφου πλέον. Την οποία έχω αναφέρει που την βάζω σε πλέον...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατάρα αυτό το αικον.. ακόμα και τώρα η βλακεία δεν λέει να αλλάξει την αποκοπή. μικρή μόνο η βελτίωση

και φυσικά αν και άργησε ΤΟΥΜΠΑΡΑ ΤΖΙΦΟΥ ΠΡΟς ΑΙΚΟΝ στην λίμνη της ισπανίας.. την βάψαμε!!!!

και στην Αμερική. χαχαχαχα 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...