Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Athinaios είπε:

συνολικα χιλιοστα ευρωπαιου μεχρι 15 δεκεμβρη..

accprecip_20201210_12_120.jpg

Ok με σκότωσε αυτό, τελικά χειροτέρεψε ο Ευρωπαίος, πάνε τα χιλιοστά που μου εδινε😭

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάσει της κατάστασης και των δεδομένων που είχαμε τις προηγούμενες ημέρες  όλα πάνε όπως πρέπει μέχρι αυτή την στιγμή . Εγω  τουλάχιστον αυτά περίμενα να δω στα τρεξίματα και ειμαι ευχαριστημένος με την εξέλιξη . Από Δευτέρα θα δούμε αν πάρει φωτιά το θέμα σχολιασμού χαρτών ή όχι . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πω πω ο Ευρωπαίος καρμπόν με το πρωινό του τρέξιμο καμία αλλαγή μέχρι τέλος ...βασικά έγινε και ακόμα χειρότερος......όταν είναι να πάει χειρότερα δεν αλλάζει το άτιμο ...ποιο πολλές πιθανότητες έχει να χειροτερέψει παρά το αντίθετο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εμετος..ο Δεκεμβρης εχει τελειωσει για μενα.

Άσε να πέσει η ζαριά ρε φίλε!Νομίζω δεν έχει πέσει ακόμη .  Έχουμε χρόνο μπροστα μας για απογοήτευση, ας περιμένουμε 4-5 μέρες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ε ναι ρε αγνωστε φιλε( με διαφευγει το ονομα😋) πεστα οτι δεν κολαει αυτη η κυκλοφορια που δειχνουν τωρα  με αυτο τον ατλαντικο τον ψοφιο τον πουθενα τον τιποτα ...

Κωστας βαγγελη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Άσε να πέσει η ζαριά ρε φίλε!Νομίζω δεν έχει πέσει ακόμη .  Έχουμε χρόνο μπροστα μας για απογοήτευση, ας περιμένουμε 4-5 μέρες .

Βρε θα περιμενουμε,δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο,μακαρι να αλλαξει κατι,απλα προσωπικα δεν το νομιζω πλεον για τον Δεκεμβρη και μιλαω παντα για τα μερη μας,οχι για βορεια και δυτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μονδελάκια αφήστε τα στο ύπνο τους..ακομα κοιμούνται.. Θα ξυπνήσουν ξαφνικα κ θα πάρουν χαμπάρι τι γινεται.. Πέσαν νωρίς σε χειμερία νάρκη... Χαχαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Τα μονδελάκια αφήστε τα στο ύπνο τους..ακομα κοιμούνται.. Θα ξυπνήσουν ξαφνικα κ θα πάρουν χαμπάρι τι γινεται.. 

ετσι!!!!κωστας και αισιοδοξος??!!!😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ετσι!!!!κωστας και αισιοδοξος??!!!😀

Βαγγεληηηηηηη δεν κολλάει η εικόνα αυτή που βλέπουμε στα μονδελα με την εικόνα ψηλα.. Κάτι είναι λάθος.. Πιστεύω ξαφνικά θα εμφανιστούν οι αλλαγές.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετο νερο 13 δεκεμβρη μεσανυχτα σε Αττικη-Ευβοια βλεπει το μοντελο απο το χαλαζι.γρ Βροχόπτωση (χιλ. ανά 3ωρο)

precipitation2_19.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι τις 25 εχει καει το διαστημα, νομιζω και οι πιο αισιοδοξοι το χουν καταλαβει αυτο. Απο κει και περα ολα ειναι ανοιχτα, απο βδομαδα θα εχουμε περισσοτερα στοιχεια μηπως και φανει καποιο φως στον οριζοντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας περασει και η Κυριακη και θα βαλω και γω ολη την θετικη μου ενεργεια για πεδινο χιονι,οπουδηποτε..Επρεπε λιγο να καλυφθει ο χαμενος υετος..Οσα και να πεσουν μεχρι το σκ,δεν ρεφαρουμε..Για κεντρο ειναι μια απο τις χειροτερες χρονιες αλλα εαν προσεγγισουμε τα 400mm απλα θα σωσουμε τα προσχηματα...

Απο κει και περα ομως συμπασχω πληρως...1 μετρο στην δροσοπηγη,50 ποντους στο κρυονερι και 10 ποντους στην Καλλιθεα και στολιζω για πρωτη φορα με λαβαρα απο νιφαδες..

Οπως και να χει η αλλη βδομαδα ειναι χαμενη..Παντα μετα απο βροχοχαμηλα εχουμε μια ανασυνταξη...Υπομονη και βλεπουμε..

Για τα κοντινα..Παει για πολυ νερο η Αττικη το σκ...Και κυριως την Κυριακη...Το εχω παρατηρησει..Σε μια παρελαση χαμηλων σχεδον παντα η τελευταια διαταραχη ειναι αυτη που δινει και τα περισσοτερα νερα στο νομο..

Καλο βραδυ σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αττικαριους και κεντρονοτιο Ευβοιωτες.Μεγαλη προσοχη αυριο απο το απογευμα και μετα και ειδικα προς την αλλαγη της μερας,στους πολυ ισχυρους νοτιαδες οπου κατα τοπους οι ριπες θα φτανουν και τα 10bf,ενω αρκετες περιοχες για πολλες ωρες θα εχουν ανεμους απο 6-9bf.Αυτοι σε συνδιασμο με τις βροχοπτωσεις που αναμενονται, μπορει να δημιουργησουν πλημμυρικα φαινομενα.

Ανεβαστε τεντες,ασφαλιστε γλαστρες και οτι αλλο επικυνδινο αντικειμενο εχει νοτιο προσανατολισμο.

image.thumb.png.ba10abee6049ebb8f8799303a4bd0cb3.png

image.thumb.png.aefc0467ca4253944d73ae49b1d3922c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, sakis13 said:

Ας περασει και η Κυριακη και θα βαλω και γω ολη την θετικη μου ενεργεια για πεδινο χιονι,οπουδηποτε..Επρεπε λιγο να καλυφθει ο χαμενος υετος..Οσα και να πεσουν μεχρι το σκ,δεν ρεφαρουμε..Για κεντρο ειναι μια απο τις χειροτερες χρονιες αλλα εαν προσεγγισουμε τα 400mm απλα θα σωσουμε τα προσχηματα...

Απο κει και περα ομως συμπασχω πληρως...1 μετρο στην δροσοπηγη,50 ποντους στο κρυονερι και 10 ποντους στην Καλλιθεα και στολιζω για πρωτη φορα με λαβαρα απο νιφαδες..

Οπως και να χει η αλλη βδομαδα ειναι χαμενη..Παντα μετα απο βροχοχαμηλα εχουμε μια ανασυνταξη...Υπομονη και βλεπουμε..

Για τα κοντινα..Παει για πολυ νερο η Αττικη το σκ...Και κυριως την Κυριακη...Το εχω παρατηρησει..Σε μια παρελαση χαμηλων σχεδον παντα η τελευταια διαταραχη ειναι αυτη που δινει και τα περισσοτερα νερα στο νομο..

Καλο βραδυ σε ολους...

Σακουλινο εδώ εχω 424mm μέχρι τώρα. αν το κέντρο πιάσει 400αρα θεωρώ για φέτος ότι θα είναι ΑΡΙΣΤΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οπως σωστα γραφετε  αρκετοι   τα ενσεμπλς στο 12αρι ...........κλεινουν το ματι.....για τα μακρινα   !!!  ....ενδεικτικα   

gens-15-0-360.png

gens-10-0-384.png

...και γενικα εχει ομορφα ,μεχρι και τρελα σεναρια  🙂

gens-27-0-336.png

οποτε....θα το παμε μεχρι τελοοοος   !!!!!!!🙂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Σακουλινο εδώ εχω 424mm μέχρι τώρα. αν το κέντρο πιάσει 400αρα θεωρώ για φέτος ότι θα είναι ΑΡΙΣΤΑ

Στα 330 ειμαστε..Για καλλιθεα αναφερομαι..Γιατι το γκαζι εχει αφεθει στην τυχη του με πολλα χαμενα χιλιοστα..Οπως και να χει εκανε σερι 500,600αρες στο κεντρο και μια κακη χρονια δεν λεει κατι..Αλλα 12 χρονια αχιονιας ειναι πολλα...Και αυτο πρεπει να σπασει!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως έχουμε ξαναπεί, το σημαντικό είναι να έχουμε συχνά καιρικό ενδιαφέρον και όχι απλά να κοιτάμε αριθμούς. Πάρτε ένα απλό υποθετικό σενάριο. Ότι από Γενάρη έως Οκτώβρη ρίχνει στην Αθήνα 100mm. Μετά ρίχνει 150mm τον Νοέμβρη και 200mm τον Δεκέμβρη. Έχει τόση σημασία το αν πιάσαμε την ετήσια τιμή όταν έχουμε φάει την ανομβρία της αρκούδας?

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν χρειαζεται απογοητευση. ο καιρος κανει οτι θελει. εμεις εδω ειμαστε κ περιμενουμε. ας μην χαλασουμε τις θ καρδιες μας γιορτες που ερχονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Όπως έχουμε ξαναπεί, το σημαντικό είναι να έχουμε συχνά καιρικό ενδιαφέρον και όχι απλά να κοιτάμε αριθμούς. Πάρτε ένα απλό υποθετικό σενάριο. Ότι από Γενάρη έως Οκτώβρη ρίχνει στην Αθήνα 100mm. Μετά ρίχνει 150mm τον Νοέμβρη και 200mm τον Δεκέμβρη. Έχει τόση σημασία το αν πιάσαμε την ετήσια τιμή όταν έχουμε φάει την ανομβρία της αρκούδας?

Συμφωνω πληρως..Οι αριθμοι ειναι για την βιτρινα..Απλα τους αναφερω..Σιγουρα ομως δεν λενε παντα την αληθεια..Φετος ειναι μια απο τις χειροτερες χρονιες πανελλαδικως σε ημερες βροχοπτωσης...Και καθε χρονο αυτος ο αρθμος ολο και μειωνεται..Ενω αντιθετα ο ετησιος παραμενει σε γενικες γραμμες σταθερος η εχει αυξητικες τασεις στην Αττικη τουλαχιστον...Αυτο σημαινει οτι στην εποχη μας πλεον κανει λιγοτερες διαταραχες αλλα ριχνει πιο πολυ νερο..Γιατι απλα εχουν αυξηθει οι ραγδαιοτητες..

Καποτε π.χ εβρεχε 30 μερες το φθινοπωρο και εκανε 200mm,τωρα μπορει να βρεξει 10 μερες και να κανει παλι 200mm..

Η Καλλιθεα εχει μεσο ετησιο 495mm και βρεχει κατα μεσο ορο 82 μολις μερες τον χρονο....

Χιλιες φορες να εβρεχε πιο συχνα και πιο ποτιστικα..Αλλα πλεον τα ακραια εχουν γινει συνηθεια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βρε θα περιμενουμε,δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο,μακαρι να αλλαξει κατι,απλα προσωπικα δεν το νομιζω πλεον για τον Δεκεμβρη και μιλαω παντα για τα μερη μας,οχι για βορεια και δυτικα.

Α, εντάξει ρε φίλε . Προφανώς όμως  ο καθένας από εμάς για την περιοχή του έχει αυτή την στιγμή ένα πολύ χαμηλό ποσοστό πιθανοτήτων να δει χιόνι . Ακόμη είμαστε στην φάση να διεκδικήσουμε τις πιθανότητες να χειμωνιάσει βορειότερα της χώρας μας.Ψάχνουμε σημάδια στην έρημο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To Γκάζι σε τι ΜΟ βρίσκεται ετησίως από τότε που είναι σε λειτουργία? Βέβαια είχε και κάποιες απώλειες νομίζω πέρυσι? Ή και φέτος δν θυμάμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...