Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά ο ευρφωπαίος τα κάνει μπάχαλο εκεί στις 240 ώρες.. πολλά χαμηλά πολλοί αντικυκλώνες...χαμός....

Μέσο όρο σωτο...εκεί θα δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Μιλάς με γρίφους σοφέ νέε:)

χαχαχα ρε σε είδα που μου έγραψες γέροντα και το άλλαξες τώρα χωρίς να το δείχνει από κάτω κλαίω🤣 [ή απλά δεν θυμάμαι καλά ώς γερόντι]

Ναι αυτό που έλεγα είναι ότι επειδή αυτό στις 22 του μήνα και πολύ δύσκολα έρχεται, αλλά και να έρθει εδώ στην Λάρισα δεν θα έκανε μεγάλη διαφορά [οκ, ίσως έριχνε 2 νιφάδες]  και ταυτόχορνα επειδή βελτίωσε την συνέχεια το ευρωπαικό το θεωρώ αρκετά καλύτερο, αλλά ταυτόχρονα  αρκετά διαφορετικό από πριν. Ελπίζω να μίλησα πιο απλά τώρα😛

11 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ίδια λογική με τζεμ ο ευρωπαίος έως τις 216 

Σωτήρη το ευρωπαικό είναι ήδη αρκετά διαφορετικό από το τζεμ ήδη στις 150 προς ατλαντικό μεριά ειδικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, geornik είπε:

O Δεκεμβρης καηκε...τουλαχιστον εκανε νερα...

Μη βιάζεσαι Νικήτα...ειδικά τώρα που φαίνεται ότι αλλάζει μάλλον το σκηνικό στις διατάξεις μετά τις 20...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μη βιάζεσαι Νικήτα...ειδικά τώρα που φαίνεται ότι αλλάζει μάλλον το σκηνικό στις διατάξεις μετά τις 20...

Τίποτα δεν θα κάνει .Τζάμπα ελπίζετε ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο μέσος όρος ευρωπαίου αλλά χειρότερος από το πρωί καθώς τα ατλαντικά χαμηλά πιέζουν πιο πολύ και πάνε να μπουν στη κυκλοφορια

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Καλός ο μέσος όρος ευρωπαίου αλλά χειρότερος από το πρωί καθώς τα ατλαντικά χαμηλά πιέζουν πιο πολύ και πάνε να μπουν στη κυκλοφορια

Μου φαίνεται καλύτερος εμένα, μήπως είδες σενάρια ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου φαίνεται καλύτερος εμένα, μήπως είδες σενάρια ?

Αμα κοιτάξεις στις 216 τωρα το απόγευμα.. τα ατλαντικο χαμηλα πανε να μπουν ενω το πρωί στις 240 ήταν ακομα πιο πίσω αυτο σημαίνει ότι μπαινουν σε περισσότερα σεναρξα τα ατλαντοχαμηλα στη κυκλοφορία...

Θα μπω σε λιγο και θα σας πω ακομα ειναι στις 200 ώρες η ανανεωση στο μετεολοτζιξ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω δεν μπορω να καταλαβω ουτε τους πολυ αισιοδοξους ουτε αυτους που λενε οτι καηκε ο δεκεμβριος .......υπερβολικα μου φαινονται και τα 2.....οντως δεν φαινεται τιποτα αλλα ουτε χαθηκε ο δεκεμβριος...στο 3ο δεκαημερο μπορουμε να εχουμε απο +15 στα 850 μεχρι -15.....ολα ανοιχτα ακομα.....κραταμε μικρο καλαθι και περιμενουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει Αζορικός. Της πλάκας συμπεριφορά τον έχουν του κλώτσου και του μπάτσου τα ατλαντικά Χ. Σε τετοιο βαθμό που και να ανέβει φέτος ο Αζορ, κρυο δεν νομίζω ότι μπορεί να κατεβάσει σοβαρό για τα αν. προσήνεμα τουλάχιστον, 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως χλασαν λιγο τα σεναρια του ευρωπαιου ...καμία 20 αρια σεναρια δεν αφήνουν τον ατλαντικο να σηκωθεί...τα άλλα 30 το σηκωνουν  αζορικο με τα μισα απο ιταλια και δυτικα και τα υπόλοιπα ελλαδα τουρκια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αμα κοιτάξεις στις 216 τωρα το απόγευμα.. τα ατλαντικο χαμηλα πανε να μπουν ενω το πρωί στις 240 ήταν ακομα πιο πίσω αυτο σημαίνει ότι μπαινουν σε περισσότερα σεναρξα τα ατλαντοχαμηλα στη κυκλοφορία...

Θα μπω σε λιγο και θα σας πω ακομα ειναι στις 200 ώρες η ανανεωση στο μετεολοτζιξ

χαχα εγώ τον λόγο που θεωρείς κακό, τον θεωρώ καλό. Είναι πολύ πιο σαφής η ύπαρξη χαμηλών στην ανατολική ακτή, που οδηγεί σε ανύψωση αντικυκλώνα. Χωρίς χαμηλά κάπου στον ατλαντικό, πρακτικά δεν μπορεί να σηκωθεί ο αντικυκλώνας. Έχω εξηγήσει σε παλιότερο πόστ όσο αφορά το σχήμα και την ένταση τους το πως αλλάζουν τα πράγματα για εμάς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Δεν υπάρχει Αζορικός. Της πλάκας συμπεριφορά τον έχουν του κλώτσου και του μπάτσου τα ατλαντικά Χ. Σε τετοιο βαθμό που και να ανέβει φέτος ο Αζορ, κρυο δεν νομίζω ότι μπορεί να κατεβάσει σοβαρό για τα αν. προσήνεμα τουλάχιστον, 

Κάθε Μα κάθε χρόνο τα ίδια λέμε και πάντα όλο και κάτι γίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όντως χλασαν λιγο τα σεναρια του ευρωπαιου ...καμία 20 αρια σεναρια δεν αφήνουν τον ατλαντικο να σηκωθεί...τα άλλα 30 το σηκωνουν  αζορικο με τα μισα απο ιταλια και δυτικα και τα υπόλοιπα ελλαδα τουρκια

Στειλε λιγο το λινκ για τα ενσεμπλ στο meteologix, φανταζομαι οτι δε πληρωνεις συνδρομη οπως μου ζηταει. Εχω καιρο να μπω και δε θυμαμαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα εγώ τον λόγο που θεωρείς κακό, τον θεωρώ καλό. Είναι πολύ πιο σαφής η ύπαρξη χαμηλών στην ανατολική ακτή, που οδηγεί σε ανύψωση αντικυκλώνα. Χωρίς χαμηλά κάπου στον ατλαντικό, πρακτικά δεν μπορεί να σηκωθεί ο αντικυκλώνας. Έχω εξηγήσει σε παλιότερο πόστ όσο αφορά το σχήμα και την ένταση τους το πως αλλάζουν τα πράγματα για εμάς.

Μιχαηλ κι όμως ειναι ανάποδα οταν φαινεται καποιο στοιχείο για τοσο μακρια στο μεσο ορο σημαινει οτι υπαρχουν διαφορα σεναρια και οχι οτι ξεκαθαρίζει καποιο....το πρωί τα χαμηλά που χαλασαν τον αζορικο υπηρχαν σε 15 με 20 σεναρια ...Τώρα σε 25 αν φανούν αυριο πιο έντονα τα χαμηλά στον ατλαντικο, ουτε ατα μισα δε θα σηκωνεται ο αζορικος

Πάντως έχει και ωραια σεναρια εχει και ενα δυτικο θα στο στείλω να δεις αλλα οχι οπως το θες εσύ δε μπορω να καταλάβω...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Στειλε λιγο το λινκ για τα ενσεμπλ στο meteologix, φανταζομαι οτι δε πληρωνεις συνδρομη οπως μου ζηταει. Εχω καιρο να μπω και δε θυμαμαι.

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro/europe/m0_geopotential-height-500hpa/20201214-0000z.html

Όταν τα βλέπεις σε χαρτες δε ζητάει συνδρομή....συνδρομή θελει οταν τα δειχνει οπως στου τζιφου σε διαγραμμα η καποια συγκεκριμένα στοιχεία...τα βασικά ειναι ελευθερα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Snow sick said:

Κάθε Μα κάθε χρόνο τα ίδια λέμε και πάντα όλο και κάτι γίνεται 

Όλο και σπανιότερα, όλο και ασθενέστερα, όλο και ηπιότερα (θες να πεις)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Όλο και σπανιότερα, όλο και ασθενέστερα, όλο και ηπιότερα (θες να πεις)

Δεν ισχυει αυτο....οι χειμωνες  απο το 14 και μετα ειχαν σχεδον ολοι εναν ιστορικο καπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Γιάννης μασ said:

Δεν ισχυει αυτο....οι χειμωνες  απο το 14 και μετα ειχαν σχεδον ολοι εναν ιστορικο καπου

Γιαννακο, ολα ειναι θεμα οπτικης γωνιας και παραστασεων. Δηλαδη και ηλικιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...