Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Δεν ισχυει αυτο....οι χειμωνες  απο το 14 και μετα ειχαν σχεδον ολοι εναν ιστορικο καπου

Το εχω σκεφτει κ εγω αυτο ...μ.μετα τη μεγαλη μουφα 13-14 μονο ο 15-16 δεν εκανε μεγαλο χιονι καπου...οι υπολοιποι ειχαν κατι σοβαρο σε καποια μερη τουλαχιστον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ νωρις για συμπερασματα. Σε 3-4 μερες θα αρχισουμε να μιλαμε για 25-30 που ισως φαινεται να ειναι δυνατο διαστημα.  Παντως ο Δεκεμβρη τιμιος, το πρωτο 15ημερο ειχε συνεχη χαμηλα με βροχες και δροσια. Το νορμαλ δηλαδη , αντε με λιγο πιο υψηλες θερμοκρασιες. Ας κρατησουμε οτι η γη σε ολη τη χωρα ειναι ξεδιψασμενη και ας ασχοληθουμε με τα χιονια μετα το καιρικο διαλειμμα τις επομενες μερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, menidi said:

Τα μικρά έως μετρια συνηθισμένα χιόνια χάθηκαν, λόγω του ότι δεν κατεβαίνει τόσο συχνά πλέον το ψύχος οσο παλιοτερα. 

Έχω την αίσθηση ότι πλέον εστιάζουμε μόνο στον "ΙΣΤΟΡΙΚΟ" και ξεχνάμε το συνηθισμένο. Δλδ να κατεβαίνει πχ το -5 στα 850 στη χώρα μας, σχετικά συχνά.

ΔΥΣΤΥΧΏΣ , νομίζω ότι δυσκολευεται να κατέβει με τη συχνότητα του παρελθόντος. 

ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα, το οποίο εγώ αποκαλώ "κλιματική αλλαγή".

Ιστορικός ...οκ....θα συμβεί σε κάποια περιοχή. Κάθε χρόνο κάπου θα συμβαινει. 

Πλέον.... τις δεκαετίες που έρχονται, θα μιλάμε με αναμνήσεις αναλαμπης για το ζήτημα "κρύο" και "χιόνι" στη χώρα μας. 

Aυτό ακριβώς. Και τι θα πει "ιστορικός"? Βάσει ποιων κριτηρίων οριζεται? Για ποιο βάθος χρόνου μιλάμε, για 5 και 6 χρόνια ή για 20 και 30 και 40 χρονια; Αν κάνει μια χρονιά ιστορικό στην Κάτω Π@π@ριτσα και δεν δει χιονι η Φλώρινα και η Κοζάνη, ποιο ειναι το ιστορικό? Το πρώτο ή το δεύτερο; 

 Εχουν μια γραμμούλα τα  ενσαμπλς τα θερμοκρασιακα. Κάθε πότε είναι πάνω απο τον ΜΟ της 30ετιας και κάθε πότε και για πόσο από κάτω; 

Πόσες μέρες έχει ΜΟ χιονιού η Χ και η Ψ πόλη το 1960 ή το 1980 και πόσες σήμερα; Και πόσες αύριο;

Mην τρελλαθουμε και τελειως δλδ.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το εχω σκεφτει κ εγω αυτο ...μ.μετα τη μεγαλη μουφα 13-14 μονο ο 15-16 δεν εκανε μεγαλο χιονι καπου...οι υπολοιποι ειχαν κατι σοβαρο σε καποια μερη τουλαχιστον...

3 Γενάρη του 16 έκανε αξιοπρεπέστατο χιονιά στην βόρεια Ελλάδα κυρίως Ανατολική Μακεδονία εκτός απο Σαλόνικα λόγω καταραμένου ανατολικού...Σέρρες, Δράμα, Ξάνθη, Καβάλα ακόμα και Κομοτηνή είχαν βάλει το λιγότερο 10ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συνεχης αλλαγες απο το αικον στους εμποδισμους του καναδα και της ρωσιας.ακομη ψαχνοντε ολα τα μοντελα οπως ειναι λογικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

3 Γενάρη του 16 έκανε αξιοπρεπέστατο χιονιά στην βόρεια Ελλάδα κυρίως Ανατολική Μακεδονία εκτός απο Σαλόνικα λόγω καταραμένου ανατολικού...Σέρρες, Δράμα, Ξάνθη, Καβάλα ακόμα και Κομοτηνή είχαν βάλει το λιγότερο 10ποντο

Εχεις δικιο!....γενικα θεωρω οτι υπερβαλλουμε και οτι μεγαλοποιουμε λιγο το παρελθον....αν εξαιρεσουμε κανα 2 χειμωνες, ολοι οι υπολοιποι κατι εδωσαν την τελευταια 10ετια

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χρηστο inuit εδω εισαι?εχουμε ραντεβου για το 18ζ για...😀.Τζιφος ξε-τζιφος απο την στιγμη που τα σεναρια τα αλλαζουν ολα τα μοντελα σαν τα πουκαμισα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει μοντελο που να εχει παρει ενα ποιντ παραπανω για τα μελλουμενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

18αρι μέχρι στιγμής μ αρέσει έτσι πως πάει να εξελιχθεί η κατάσταση

πολυ δυτικα δεν σηκωνει τον αζορ 1 ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν δεν παιξει μεγαλο ρολο η σφηνα -μυξα αναμεσα στους 2 αζορικους και δεν παιξει διασπαση τοτε θα βγει πολυ καλο ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι θα ερθει πάνω μας ο αντικυκλωνας  γιατί δε θα ενωθεί με τον αλλο...αλλα και χαλια να βγει το 18αρη πάντα υπερεκτιμα και Αυλώνες και χαμηλα

Στον ατλαντικο μεσα ειναι πιο καλο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σηκώνει πιο γρήγορα Αζορικό, ενώ μέσα στην σφήνα στις 180+ ώρες χώθηκαν τα καλά γεωδυναμικά. Για εμένα δεν είναι καλό αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

πω τι μπινελικι την εχω ριξει την σφηνα δεν λεγεται...😋..Ακουνητη εκει μπαστακωθηκε σα να την καρφωσαν

Βαγγελη μην αγχωνεσαι στο 0αρι δε θα ναι ετσι....Αλλά τουλάχιστον βλεπουμε μια μεταβλητη που πλέον ξερουμε τι θέλουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Βαγγελη μην αγχωνεσαι στο 0αρι δε θα ναι ετσι....Αλλά τουλάχιστον βλεπουμε μια μεταβλητη που πλέον ξερουμε τι θέλουμε 

ναι μαλλον μια μεταβλητη που θα παιξει σημαντικοτατο ρολο και απο την μια θα την θελουμε αλλα οχι ετσι...ετσι κι αλλιως τα ανσμπλ εχουν μεγαλυτερη αξια τα κυρια σε αυτες τις ωρες ειναι για λαικη καταναλωση και ενιοτε κανα ΣΟΚ και ΔΕΟΣ🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ναι μαλλον μια μεταβλητη που θα παιξει σημαντικοτατο ρολο και απο την μια θα την θελουμε αλλα οχι ετσι...

Πάντως και να βγει δε μας πολυενοχλει αν κινηθεί προς τον αυλωνα γρηγορα και δε μεινει εκει...Ο ατλαντικος είναι τέλειος οπως λεει και ο μιχαηλ για το σχημα...ειναι μακρόστενο τα χαμηλά απο βορρά προς νότο οποτε μολις κουνηθεί η μυξα θα ανέβει ο αζορικος απλα λιγο πιο μετα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εν τελει δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα με το αρχικο σήκωμα πιο δυτικα και το χαμηλο να χωνεται αναμεσα....μας την έφερε Βαγγέλη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis_salonica είπε:

εν τελει δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα με το αρχικο σήκωμα πιο δυτικα και το χαμηλο να χωνεται αναμεσα....μας την έφερε Βαγγέλη...

πφφφ...ανσμπλ μετα😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλο πισωγυρισμα τα ανσαμπλ του 18 αριου...αλλα δε βαριεσαι...βασικα εγιναν ισπανικα..καθως η μαδριτη εχει μεσο ορο 0 στις 27 με αρκετά σεναρια για κει τη στιγμη που η Αθήνα είναι συν 4 μεσο ορο την ιδια ημερομηνία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, menidi είπε:

Τα μικρά έως μετρια συνηθισμένα χιόνια χάθηκαν, λόγω του ότι δεν κατεβαίνει τόσο συχνά πλέον το ψύχος οσο παλιοτερα. 

Έχω την αίσθηση ότι πλέον εστιάζουμε μόνο στον "ΙΣΤΟΡΙΚΟ" και ξεχνάμε το συνηθισμένο. Δλδ να κατεβαίνει πχ το -5 στα 850 στη χώρα μας, σχετικά συχνά.

ΔΥΣΤΥΧΏΣ , νομίζω ότι δυσκολευεται να κατέβει με τη συχνότητα του παρελθόντος. 

ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα, το οποίο εγώ αποκαλώ "κλιματική αλλαγή".

Ιστορικός ...οκ....θα συμβεί σε κάποια περιοχή. Κάθε χρόνο κάπου θα συμβαινει. 

Πλέον.... τις δεκαετίες που έρχονται, θα μιλάμε με αναμνήσεις αναλαμπης για το ζήτημα "κρύο" και "χιόνι" στη χώρα μας. 

+1.   Απλα να σημειώσω ότι κ ένα -2 ως την κεντρική Πελοπόννησο κάποτε ήταν αρκετό κ θα κατέβαινε... Τώρα τίποτα πλέον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...