Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως με αυτό το σενάριο στην Ήπειρο τα χιόνια θα περιοριζοντουσαν πάνω από τα 1500 μέτρα, λόγω ανατολικού και του +3 στα 850. Για Θεσσαλία είναι δυνατό βροχοσεναριο, και για ημιορεινά ορεινά χιονοσεναριο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κοντρολ του τζιφου μας δειχνει τι δεν θελουμε να κανει η αποκομενη σφηνα...ειναι ισως το μονο σεναριο που μπορει να μας χαλασει την συνταγη .ενισχυμενα γεωδυναμικα μπορει να καταστρεψουν την ενωση των 2 εμποδισμων gens-0-1-264.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως τα ανσαμπλ δεν εχουν καμια σχεση με το κυριο πικ πολυ με το παραλληλο μοιαζουν ....καμια υποψια ψυχρης εισβολης δε δειχνουν....ολα δυτικη ευρωοη...ευτυχως είναι νωρις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Βαγγο μεταφερε σε παρακαλώ το.προηγουμενο post στις αναφορές κατά λάθος το έβαλα εδω. Ευχαριστώ φιλε!

Το μετέφερα  εγω Κώστα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ρίξουμε μια ματιά και σε ανσαμπλς λίγο πιο βόρειά μας ώστε να πάρουμε μια ιδέα για το τι πρόκειται να παιχτεί εκεί πρώτα, μιας και όλη η ιστορία θα ξεκινήσει πρώτα από κει, οπότε εκεί είναι πιο κοντά χρονικά στα γεγονότα των διατάξεων... 

Ανσαμπλια ΝΑ Πολωνίας.. Και ο κατήφορος δεν έχει σταματημό... 

graphe3_1000___22.1698113208_49.43319838

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα καλη εβδομαδα... επιτελους πολυ καλα τρεξιματα.αρχιζει να φαινετι κατι πολυ καλο μεσα,στις γιορτες! μακαρι να συμβαδισει ο καιρος με τις γιορτινες μερες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι χιονια βλεπει στα μακρινα το διαγραμμα χιονιου gfs Αθηνα αλλα πολυ νωρις ακομα..

screencapture-www-wetterzentrale-de-en-show_diagrams-php-1607950498504.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά όταν η Αθήνα έχει κάπου +1 στα 850 ως Μ.Ο τέλος Δεκέμβρη και ο Βολος κάπου στο 0, δ μου φαίνεται και κάτι ιδιαίτερο το -5 στα 850 στην Πολωνία. Κανονικά (νομίζω) θα έπρεπε να βλέπουμε αρκετά  σεναρια κάτω και από -12 εκεί πάνω, για να ελπίζουμε εμείς εδώ κάτω. Τουλάχιστον οι νότιοι. 

Εξάλλου, από Πολωνία θα περάσει έτσι κι αλλιώς και ο  χιονιάς που θα πάει προς δυτική Ευρώπη. Έστω και ξωφαλτσα αν μιλάμε για νότια Πολωνία.

Εμάς μας ενδιαφέρει περισσότερο η κεντρική Ευρώπη προς Βαλκάνια

Διορθώσετε με αν κάνω λάθος.

Μία χαρά τα, λες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμαμαι την εποχη του παλιου καλου gfs που ειχαμε παντα σε καθε ανανεωση ενα πιθανο αυλωναρο να κατεβαινει γυρω στις 192 ωρες...τωρα πλεον εχουν κοπει μαχαιρι ακομα και τα virtual...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά όταν η Αθήνα έχει κάπου +1 στα 850 ως Μ.Ο τέλος Δεκέμβρη και ο Βολος κάπου στο 0, δ μου φαίνεται και κάτι ιδιαίτερο το -5 στα 850 στην Πολωνία. Κανονικά (νομίζω) θα έπρεπε να βλέπουμε αρκετά  σεναρια κάτω και από -12 εκεί πάνω, για να ελπίζουμε εμείς εδώ κάτω. Τουλάχιστον οι νότιοι. 

Εξάλλου, από Πολωνία θα περάσει έτσι κι αλλιώς και ο  χιονιάς που θα πάει προς δυτική Ευρώπη. Έστω και ξωφαλτσα αν μιλάμε για νότια Πολωνία.

Εμάς μας ενδιαφέρει περισσότερο η κεντρική Ευρώπη προς Βαλκάνια

Διορθώσετε με αν κάνω λάθος.

@menidi Αρχικά μας ενδιαφέρει να αρχίζει να συσσωρεύεται ολοένα και περισσότερο ψυχος εκεί πάνω, κάτι που τόσο λείπει αυτήν την στιγμή...

Κατά δεύτερον, αν καταφέρει να συσσωρευστει αξιόλογο ψυχος στα ΒΑ μας, σε μια ενδεχόμενη ψυχρη εισβολη που θα λάβει μέρος εδώ στα μέρη μας, δεν σημαίνει οτι θα εξακολουθεί να υπάρχει ψυχος προς τα εκει... Τι εννοώ:

Μπορει πχ η εισβολή να ναι μπακντορ και να έρχεται από Ουκρανία πχ χωρίς να περνά από Πολωνία πχ. 

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να έχει κάνει αποκοπή από πάνω μας και προς Πολωνία πχ να χει επεκταθεί ο θερμός αντικυκλωνας του αζορικου, έχοντας μείνει απομεινάρια ψυχους στα Βαλκάνια...

Οπότε εν ολίγοις πρώτο μας μέλημα είναι να αρχίζει να μαζεύει κρύο εκεί και σε δεύτερο χρόνο βλέπουμε πώς αυτό μπορεί να κατέβει... 

Ελπίζω να έγινα κατανοητος..! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

NAO σταθερά οριακά κάτω από το 0 .AO σκαμπανεβάσματα αλλά με μέσο όρο στο -2. Σπάνια εικόνα να βλέπεις αρνητικούς δείκτες τόσον καιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φανταστικοί οι δεικτες. Νομίζω το.χαμηλο στη βάση του Αζορικού, πρέπει να μην ενωθεί με τον αυλώνα. Όσο πιο κάτω στη βάση και όχι ενισχυμένο είναι αυτό το χαμηλό τόσο πιο β.ανατολικα θα σηκωθεί ο αζορ. Υπάρχει τάση μέχρι τις 200 ώρες μαξ. Από εκεί και πέρα είναι σαν το τραγούδι του Τριαντάφυλλου: Βλέπω κάτι όνειρα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ένα κουκλί σενάριο για την Ήπειρό μου που χιονίζει μέχρι την.. Ηγουμενίτσα

[νταξ υπερβάλλω, αλλά τα χιόνια πέφτουν μέχρι τα 200 μέτρα σίγουρα] και λογικά χιονοκαταιγίδες

anim_yjl6.gifanim_ukq2.gifanim_uci0.gif

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρόμοιο σενάριο σφήνας, έχει το γαλλικό με το τζεμ. δηλαδή περνάει το πρώτο χαμηλό, και ρουφάει τα καλά γεωδυναμικά, απλεευθερώνεται, και μένει μόνο κάτι πολύ πιο αβαθές πίσω, οπότε το 00αρι θα είχε καλή συνέχεια.

arpegeeur-0-102.png?0gem-0-102.png?00

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρωση για δεκα μερες και μετα παλι στην τσιτα..Τελος δεκεμβρη θα κανει διαταραχη,πιθανως σοβαρη...Εαν τα χιονια θα φθασουν μεχρι τα πεδινα δεν το ξερει κανεις...Αλλα ειμαι πεπεισμενος οτι θα βγουν πολλες βροχες και πολλα χιονια που ισως να κατηφορησουν αρκετα σε υψομετρα..

Αλλωστε εχει γινει παραδοση πλην ελαχιστων περιπτωσεων,Χριστουγεννα καλοκαιρια και λιγο πριν την Πρωτοχρονια,διαταραχη...Αντε να δουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει το αικον. Πολύ ισχυρή η σφήνα.

βασικά το  αποκομμένο χαμηλό.

πρακτικά είναι αντίθετο με την λογική τζεμ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη το χαμηλο σφήνα είναι πιο βαθύ αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η συνένωση των ριτζ που τώρα στο αηκον θα γίνει πιο δυναμικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...