Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τελικά ευνοηθούν τα βόρεια της χώρας μας (θα φανεί μέχρι μεθαύριο), τότε εμείς εδώ θα πρέπει να ευχόμαστε να ησυχάσει λιγάκι η κατάσταση, χωρίς να αποσυρθεί όμως το ψύχος απο τα ΒΑ και να περιμένουμε την πιθανή  φωτοβολίδα μας μετά τις 20/1, 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Εδινε στις 180-200 ώρες στο 00 σήμερα ρε συ! Μέχρι θάλασσα. Ολόκληρο το λεκανοπέδιο των 14 εκατομυρίων στα λευκά!!!

Καλησπέρα αδέρφια 

Μέχρι το εναρκτήριο λάκτισμα έχουμε να δούμε 5 μέρες επί τις αντίστοιχες ανανεώσεις με τα σενάρια τους. Πιστεύω πως μπαίνουμε σε μια ενδιαφέρουσα  περίοδο  που θα κρατήσει αρκετά με back to back και που και στατιστικά πρέπει να δούμε μεγάλα πράγματα. Σε αυτό που έρχεται θεωρώ πως  μεγάλες πιθανότητες έχουν Β. ΒΑ, Ελλάδα και κέντρο να δουν θαψίματα και εμείς εδώ να το δούμε από Αττική Οδό και πάνω έστω και στη λάμπα αν είμαστε άτυχοι ή ίσως και κάτι περισσότερο από 300μ και πάνω αν είμαστε τυχεροί. Από εκεί πέρα πρέπει να δούμε τις λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά, στις πολύ πιο κοντινές ώρες. Όπως είχε πει άλλωστε και ο Κυράστας, "δοκάρι και μέσα μάγκας, δοκάρι και έξω μ@%$σ" 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός ο τζίφος..

Αλλά κατ εμε ο φόβος να φυγει νότια είναι πολυ μεγάλος... Έχει γίνει άπειρες φορές στο παρελθόν. 

Όποτε τίποτα ακόμα... 

Σίγουρα θα αλλάξει 100 φορές ακόμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εδινε στις 180-200 ώρες στο 00 σήμερα ρε συ! Μέχρι θάλασσα. Ολόκληρο το λεκανοπέδιο των 14 εκατομυρίων στα λευκά!!!

E αυτό λέω δεν ήταν σε φυσιολογικές ώρες, άρα δεν χάθηκε κάτι. Πάμε βήμα βήμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον να προσθεσω κι εγω τη γνωμη μου. ΟΛΟΙ θα χιονιστουμε μαγκες μεσα στην εβδομαδα. Απο αυριο θα βλεπουμε στα μοντελα απλα το πόσο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχταρμας, αλλα θετικος αχταρμας!

εννοω οτι η μπαλα παιζεται στο γηπεδο μας

( Ευρυτερη Βαλκανικη ).

απο κει και περα υπομονη για το που, ποτε, πως, ποσο. 

αν κραταμε κατι ειναι αυτο που γενικα ζηταμε και πλεον το εδειξε το 6αρι, ητοι ανοδο και ξανα ανοδο του αζορ. Αυτο και ευκαιριες θα υπαρξουν για ολους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Παπλαμουδας είπε:

Αχταρμας, αλλα θετικος αχταρμας!

εννοω οτι η μπαλα παιζεται στο γηπεδο μας

( Ευρυτερη Βαλκανικη ).

απο κει και περα υπομονη για το που, ποτε, πως, ποσο. 

αν κραταμε κατι ειναι αυτο που γενικα ζηταμε και πλεον το εδειξε το 6αρι, ητοι ανοδο και ξανα ανοδο του αζορ. Αυτο και ευκαιριες θα υπαρξουν για ολους.

Παπλαμουδενιε παρτο χαμπαρι! Απο Τεταρτη και μεχρι τελος του μηνα μονο χιονοαναφορες θα εχουμε απο ολη την Ελλαδα. 2 χρονια περιμενουμε. 2!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, George Trilofianos είπε:

Παπλαμουδενιε παρτο χαμπαρι! Απο Τεταρτη και μεχρι τελος του μηνα μονο χιονοαναφορες θα εχουμε απο ολη την Ελλαδα. 2 χρονια περιμενουμε. 2!!!

ΕΣΕΙΣ 2 χρόνια αδερφέ. Εμείς....έχουμε ήδη μπει στην εφηβεία της χιονοστέρησης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θανάση από Μενίδι και λοιποί. Άνετα χιονίζει όλη την Ελλάδα από ΒΔ προς ΝΑ. Αν βγει το χαμηλό Ζάκυνθο και κινηθεί αργά ΝΑ προς Ρόδο, να είστε σίγουροι ότι μπαίνουν στο παιχνίδι ακόμη και η θάλασσα της Αττικής. Για μένα 2 είναι οι σημαντικοί παραγοντες και κρατήστε τους γερά στο μυαλό σας. 1. Το πρωτο χαμηλό της Τετάρτης να βαθυνει κατω απο 1005 και να έχει τροχιά νοτιότερα της Θεσσαλίας. 2. Το χαμηλο του Αυλώνα να κινηθεί μέσω θαλάσσης νοτιότερα της Πελλοπονησου, κινούμενο προς Ρόδο και να γίνει κάτω  από 1000mb(αν παρει αυτή την πορεια, θα γίνει). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, George Trilofianos είπε:

Παπλαμουδενιε παρτο χαμπαρι! Απο Τεταρτη και μεχρι τελος του μηνα μονο χιονοαναφορες θα εχουμε απο ολη την Ελλαδα. 2 χρονια περιμενουμε. 2!!!

Ετσι συνονοματε παιχταρα μου.

και δεν ειναι ευχολογια για να μη μας λεν και αιθεροβαμωνες.

υπαρχουν προυποθεσεις, αλλα μην επαναλαμβανομαι και κουραζω.

λιγη τυχη μονο! «Συν Αθηνά»

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, antinod είπε:

Θανάση από Μενίδι και λοιποί. Άνετα χιονίζει όλη την Ελλάδα από ΒΔ προς ΝΑ. Αν βγει το χαμηλό Ζάκυνθο και κινηθεί αργά ΝΑ προς Ρόδο, να είστε σίγουροι ότι μπαίνουν στο παιχνίδι ακόμη και η θάλασσα της Αττικής. Για μένα 2 είναι οι σημαντικοί παραγοντες και κρατήστε τους γερά στο μυαλό σας. 1. Το πρωτο χαμηλό της Τετάρτης να βαθυνει κατω απο 1005 και να έχει τροχιά νοτιότερα της Θεσσαλίας. 2. Το χαμηλο του Αυλώνα να κινηθεί μέσω θαλάσσης νοτιότερα της Πελλοπονησου, κινούμενο προς Ρόδο και να γίνει κάτω  από 1000mb(αν παρει αυτή την πορεια, θα γίνει). 

Κεντρική Μακεδονία?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γράφω από τώρα γιατί το πιστεύω ακράδαντα όσο προχωράμε θα βελτιώνονται τα δεδομένα για τα βόρεια... Δεν είδαμε ακόμα το τέλειο σενάριο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://weathergroup.gr/2021/01/10/ανάλυση-πρωινών-δεδομένων-της-10ης-ιανο/ αναλυση προγνωστικων μοντελων με τα πρωινα ενς να τονιστει οτι αναλυση των μοντελων και οχι προγνωση οι πιθανοτητες βγαινουν απο το συνολο των ενς και των κυριων  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βελτιώσεις δεν μπορούμε να χιονιστούμε, τουλάχιστον μεχρι κέντρο; ... ( Δεν μιλάω για χιονόστρωση αλλά για χιονόπτωση.)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω φτάσει σε τέτοιο σημείο χιονοαπελπισίας, που είμαι ικανός να σπάσω επίτηδες την καραντίνα, να με συλλάβουν και να ζητήσω να με πάνε στις φυλακές Δομοκού για σίγουρο θάψιμο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Εχω φτάσει σε τέτοιο σημείο χιονοαπελπισίας, που είμαι ικανός να σπάσω επίτηδες την καραντίνα, να με συλλάβουν και να ζητήσω να με πάνε στις φυλακές Δομοκού για σίγουρο θάψιμο!!

Σου εχω λύση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει γινει λούπα η ζωη μας, περιμενουμε πως και πως το επομενο τρεξιμο. Εγω γουσταρω παντως και περναω καλα, τωρα ειναι ο καιρος να το κανουμε και καλοκαιρι ξεκουραση. 
 

Ειναι απο τις χρονιες που ο πολικος στροβιλος προτιμαει τα μερη μας και θα περασουμε καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, menidi said:

ΕΣΕΙΣ 2 χρόνια αδερφέ. Εμείς....έχουμε ήδη μπει στην εφηβεία της χιονοστέρησης...

13 χρόνια έχει να δει χιονοσκεπές έδαφος το κέντρο της Γλυφάδας. 13 ολόκληρα χρόνια..

Το yr κάτι μου τάζει αλλά δεν ξέρω τι. Δίνει 5 μέγιστη. Για να δει 5 βαθμούς μέγιστη το κέντρο της Γλυφάδας πρέπει να κατέβει ο βόρειος πόλος. Φυσικά σύμφωνα με yr ψάχνουμε τον υετό.

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-262036/Greece/Attica/Nomarchía Athínas/Glyfada

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα εκει που βλεπω τους δεικτες ανανεωσε μονο ο ΝΑΟ.. κ ειναι αρκετα καλος. αν εχετε τον ΑΟ ας τον ανεβασει καποιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...