Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι αλλά χρονικά εκεί ήταν το σημείο που επηρέαζε αρχικά τα μοντέλα. Δεν είναι τυχαίο που πλέον όσα μοντέλα έχουν μικρό αυτό το χαμηλό, δίνουν εκκίνηση αυλώνα από τα βορειοδυτικά. Φυσικά το πως θα καθίσει αυτός μετά είναι άλλη ιστορία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα παιχτεί κάποιο τρέξιμο σαν εχθές του τζίφου. Όμως πλέον τρέξιμο σαν του τζεμ, άνετα παίζεται, και δεν νομίζω να σε χαλάει.

καθολου!!!ισα ισα με φτιαχνει κι ολας....απλα απο ενα σημειο και μετα θα κοιταμε αλλου οχι γιατι δεν εχει σημασια η αλλη πλευρα αλλα γιατι δεν θα υπαρχει τιποτα να δεις απο την περα πλευρα του ατλαντικου το απολυτο τιποτα και το απολυτο κενο...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Πάντως και για τα δυτικά που λέτε δεν έχω δει κάτι ουσιαστικό τόσες μέρες. Ουσιαστικό εννοώ μια κακοκαιρία έστω 2 μέρες με καλές Τ και υετό και χιόνι στα Γιάννενα σίγουρα. Τώρα εντάξει αν έδειξε κάτι ένα run ενός μοντέλου στις 300+ ώρες οκ, σιγά το πράγμα. Κάτι χειροπιαστό εννοώ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Γιατι ποσο συχνο ειναι νομιζεις να χιονιζει στα Γιαννενα με τετοιους αυλωνες; Αλλο τι ονειρευεται ο Μιχαηλ αλλο η πραγματικοτητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Γιατι ποσο συχνο ειναι νομιζεις να χιονιζει στα Γιαννενα με τετοιους αυλωνες; Αλλο τι ονειρευεται ο Μιχαηλ αλλο η πραγματικοτητα. 

Η πραγματικότητα είναι οι χάρτες που έχω βάλει από την εργασία του Ντάφη. 19/60 περιπτώσεις τον Φλεβάρη  τα χιόνια στα Γιάννενα πέφτουν με  αυτόν τον τρόπο. Το ότι δεν το ξέρεις δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Ημιμάθεια λέγεται.

Στον παρακάτω χάρτη επικρατεί το λεγόμενο δυτικό ρεύμα. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία από που έρχεται ο αυλώνας, αλλά πως καταλήγει.

1235768936_ioanninacluster5.thumb.JPG.65e3cac63e36603f913557618a120c98.JPG

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ ότι το να αναζητούμε  σημεία "κλειδιά"  όπως ύπαρξη χαμηλού,δημιουργία αντικυκλώνα κλπ δεν βοηθά ...εμείς έχουμε αντίπαλο τον ισχυρό υποτροπικό ,αλλά κάποια πράγματα είναι απίθανα οπως

 

Οι μεσογειακές χώρες Ισπανία -Πορτογαλία να έχουν συνεχή μεσηβρινή κυκλοφορία που πλησιάζει τους δύο μήνες..αντε η Ιταλία την πιάνουν πολλές διατάξεις.

Η ανατολική Ευρώπη δεν είχε ουσιαστικά όλο τον χειμώνα μια μεσηβρινή κυκλοφορία

 

Ο  χιονιάς  δυτικός -υπερορεινός κλπ θεωρώ ότι δεν έχει ελπίδες..καθώς η συσφιξη γίνεται από Σερβία και πάνω..μόνη ελπίδα είναι ένας στιβαρός σιβηρικός που θα εκτοπίσει σιγά σιγά τον υποτροπικό....εκεί αν με λίγη τύχη και ψύχος στην σκανδιναβία θα δείτε και τον πολυπόθυτο αντικυκλώνα στο ύψος της βόρειας θάλασσας

Δεν γνωρίζω αν οι επιφανειακοί χάρτες μπορούν να διαβάσουν της επιπτώσεις της ΑΣΘ καθώς για μας η κίνηση του πολικού στροβίλου είναι σούπερ...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιμενουν ( ας το πω ετσι ) τα ραν για κρυο στα βορειονατολικα με ταση να κατεβει νοτιοτερα αν το επιτρεψουν οι "συνθηκες "........τα ρεστα μου απ τις 10  του μηνος  !!

..... με το καλο ο νεος χρονος   !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά με σιβηρικό μόνο backdoor όπως το 2012 δεν μπορεί να βγει,;;δεν χρειαζόμαστε τρελά πράγματα,ένα αζορικο με την κλασική κλίση προς Σκανδιναβία ώστε ο Αυλώνας να πάρει κλίση από ΒΑ-ΝΔ,ας είναι και αδύναμος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παει και το αικον οποτε να αποκλειουμε σεναρια σιγα σιγα,παντως με το σεναριο της μη ισχυρης η ακομη και της μη καταβασης αυλωνα απο βορεια αυτοματος παραμενει και ενισχυεται κι ολας η επιρροη του σιβηρικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κυκλοφορία αυτή κάποια στιγμή θα τελειώσει και θα αφήσει πολλά χιόνια εννοείται όχι σε εμάς. Αυτό γίνεται ένα μήνα τώρα. Βλέπω φωτογραφίες από Γαλλία Αγγλία και εμείς εικονικούς. Φέτος χιόνι δεν έχει δει κανένας και μην ακούω σκορ δύο μηδέν λόγω διάταξης. 😂😂😂😂 Χιόνι είδε κανείς ? Όχι. Και μέχρι δέκα του μήνα όπως πάει δεν θα δει κανείς. Παίζουμε τα ρέστα μας μετά τις 20 Γενάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η πραγματικότητα είναι οι χάρτες που έχω βάλει από την εργασία του Ντάφη. 19/60 περιπτώσεις τον Φλεβάρη  τα χιόνια στα Γιάννενα πέφτουν με  αυτόν τον τρόπο. Το ότι δεν το ξέρεις δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Ημιμάθεια λέγεται.

 

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η πραγματικότητα είναι οι χάρτες που έχω βάλει από την εργασία του Ντάφη. 19/60 περιπτώσεις τον Φλεβάρη  τα χιόνια στα Γιάννενα πέφτουν με  αυτόν τον τρόπο. Το ότι δεν το ξέρεις δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Ημιμάθεια λέγεται.

Ε αρα δεν ειναι συχνο. Αν στους 19 συμπεριλαμβανονται και περιπτωσεις Φλεβαρη 2015 σωθηκαμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

παει και το αικον οποτε να αποκλειουμε σεναρια σιγα σιγα,παντως με το σεναριο της μη ισχυρης η ακομη και της μη καταβασης αυλωνα απο βορεια αυτοματος παραμενει και ενισχυεται κι ολας η επιρροη του σιβηρικου

Βαγγέλη αν δεν τσιμεντώσει αζορικος στην Αγγλία  δεν γίνεται δουλειά. Απλά ο Αζορικος και το σχήμα καθορίζουν αν έχουμε πανελλαδικό χιονιά κεντροβορειο ή προσήνεμα . Με γροϊλανδικό δεν βλέπουμε τίποτα. Ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

 

Ε αρα δεν ειναι συχνο. Αν στους 19 συμπεριλαμβανονται και περιπτωσεις Φλεβαρη 2015 σωθηκαμε. 

Είναι 19 στις 60 περιπτώσεις, ο οποίος είναι ένας από τους 8 τύπους καιρού που χιονίζεται το λεκανοπέδιο. Δηλαδή σχεδόν το 1/3 των χιονοπτώσεων τον Φλεβάρη συμβαίνει με αυτόν τον τύπο καιρού. Λογικά αυτός με την μέγιστη συχνότητα θα είναι ο πιο κλασσικός κεντροβόρειος, και οι υπόλοιποι [αν εμφανίζονται όλοι] περιλαμβάνονται στις υπόλοιπες φορές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πήρα μια νοητή γραμμή απο Γαλλία μέχρι Μαύρη θάλασσα και απο Ολλανδία μέχρι Ρωσία και Ουκρανία. Πάντα με βάση τα ensembles του gfs. Οκ, δεν ξέρω για Τέξας, Σιβηρικούς κτλ, αλλά ΠΡΑΚΤΙΚΑ μιλώντας, ο βαρύς χειμώνας έρχεται στην Ανατολική Ευρώπη απο τις 3-4 Γενάρη και μετά και γλυκαίνει στη Δυτική. 

ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. 

Το θέμα είναι αν θα ανοίξει κάποια πόρτα να κατέβει λίγο νοτιότερα το ψύχος, φαντάζομαι....μέσω της ανύψωσης του Αζορικού έστω για λίγο. 

Είμαι αισιόδοξος!

Πολύ καλη κίνηση φίλε μου αυτό το ψάξιμο . Παρόλα αυτά θέλουμε αζορικο. Δεν γίνεται χωρίς τον φίλο μας. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Βαγγέλη αν δεν τσιμεντώσει αζορικος στην Αγγλία  δεν γίνεται δουλειά. Απλά ο Αζορικος και το σχήμα καθορίζουν αν έχουμε πανελλαδικό χιονιά κεντροβορειο ή προσήνεμα . Με γροϊλανδικό δεν βλέπουμε τίποτα. Ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα. 

γινεται εφ οσον δεν θα υπαρχει ατλαντικος....την θεση του αζορικου που λες μπορει να την παρει ο υποτροπικος απο δυτικη αφρικη που στην ουσια θα ειναι το ιδιο πραγμα...ο αζορικος ειναι πολυ καλος σιγουρα φερνει πολλες 2μερες η 1μερες χιονοκαιριες και σε εμας και σε εσας αλλα τον πραγματικο χειμωνα διαρκειας μπορει να τον φερει μονο ο σιβηρικος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

γινεται εφ οσον δεν θα υπαρχει ατλαντικος....την θεση του αζορικου που λες μπορει να την παρει ο υποτροπικος απο δυτικη αφρικη που στην ουσια θα ειναι το ιδιο πραγμα...ο αζορικος ειναι πολυ καλος σιγουρα φερνει πολλες 2μερες η 1μερες χιονοκαιριες και σε εμας και σε εσας αλλα τον πραγματικο χειμωνα διαρκειας μπορει να τον φερει μονο ο σιβηρικος 

Δεν ξέρω Βαγγέλη. Αν κατεβαίνει Αυλώνας από το ύψος της Αγγλίας τι νόημα έχει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι βρε παιδιά δεν λέω με ποιον τύπο καιρού χιονίζονται τα Γιάννενα ή γενικώς τα δυτικά ή αν με αυτή την κυκλοφορία θα μπορούσε ίσως κάποια στιγμή με κάποιες προϋποθέσεις κτλ κτλ κτλ να βγει χιονιάς Ιωαννίνων. Λέω αν μέχρι στιγμής έχει υπάρξει κάτι που να μας λέει στις 150 ώρες παράδειγμα, πιθανός καλός χιονιάς δυτικής Ελλάδας και όχι μόνο στα 1500++ μέτρα για 2 ώρες. Αυτό δεν το έχω δει καθόλου φέτος, μόνο ευχολόγια κάνουμε. Και αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι ότι δεν έχουμε ορίζοντα φέτος, απλά λέμε ότι μπορεί μετά από μια εβδομάδα να αλλάξει η κυκλοφορία το οποίο βασίζεται απλά και μόνο στο ότι η προγνωσιμότητα είναι κακή έως και ανύπαρκτη για μία βδομάδα μετά και απλά ελπίζουμε να αλλάξει και να μας ευνοήσει. Αυτό όμως δεν πηγάζει από κάτι που βλέπουμε στους χάρτες, είναι απλά ευχή. Αυτά τα ολίγα, απλώς λέω τις σκέψεις μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Σιβηρικος επρεπε ηδη να φαινεται στους χαρτες αφου θεωρω οτι ο Γεναρης ειναι ο μηνας του κ μεχρι 10 Φλεβαρη...κατα τη γνωμη μου μονο σε παροδικα ριτζαρισματα μπορουμε να ελπιζουμε κ φωτοβολιδες( κ αυτο ειναι το καλο σεναριο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι 19 στις 60 περιπτώσεις, ο οποίος είναι ένας από τους 8 τύπους καιρού που χιονίζεται το λεκανοπέδιο. Δηλαδή σχεδόν το 1/3 των χιονοπτώσεων τον Φλεβάρη συμβαίνει με αυτόν τον τύπο καιρού. Λογικά αυτός με την μέγιστη συχνότητα θα είναι ο πιο κλασσικός κεντροβόρειος, και οι υπόλοιποι [αν εμφανίζονται όλοι] περιλαμβάνονται στις υπόλοιπες φορές

Το 17 τι περιπτωση ηταν; το 19; το 12; 

Αν μιλας για απλες χιονοπτωσεις μπορει. Στα μεγαλα χιονια τι ισχυει ομως; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Δεν ξέρω Βαγγέλη. Αν κατεβαίνει Αυλώνας από το ύψος της Αγγλίας τι νόημα έχει. 

αντε και ερχεται απ εκει...αν κλεισει η ιβηρικη και δεν υπαρχει ατλαντικος που θα παει?καπου κεντρικη ευρωπη..ε και?ας παει ,εκει θα μεινει?με σιβηρικο πιστεψε με αυτο ο αυλωνας που λες θα ερθει στην πορεια σ εμας στα νοτια της ευρωπης γενικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Το 17 τι περιπτωση ηταν; το 19; το 12; 

Αν μιλας για απλες χιονοπτωσεις μπορει. Στα μεγαλα χιονια τι ισχυει ομως; 

Θα γράψω μετά καλύτερα στο ανάλογο θέμα. Το δυτικό ρεύμα έχει καλύτερα χιόνια σε χιονόστρωση, αν πάμε σε ελαφρά μεγαλύτερο υψόμετρο των Ιωαννίνων, και πάνω. 

Ας συνεχίσουμε με σχολιασμό χαρτών, για να μην είμαστε εκτός θέματος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ναι βρε παιδιά δεν λέω με ποιον τύπο καιρού χιονίζονται τα Γιάννενα ή γενικώς τα δυτικά ή αν με αυτή την κυκλοφορία θα μπορούσε ίσως κάποια στιγμή με κάποιες προϋποθέσεις κτλ κτλ κτλ να βγει χιονιάς Ιωαννίνων. Λέω αν μέχρι στιγμής έχει υπάρξει κάτι που να μας λέει στις 150 ώρες παράδειγμα, πιθανός καλός χιονιάς δυτικής Ελλάδας και όχι μόνο στα 1500++ μέτρα για 2 ώρες. Αυτό δεν το έχω δει καθόλου φέτος, μόνο ευχολόγια κάνουμε. Και αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι ότι δεν έχουμε ορίζοντα φέτος, απλά λέμε ότι μπορεί μετά από μια εβδομάδα να αλλάξει η κυκλοφορία το οποίο βασίζεται απλά και μόνο στο ότι η προγνωσιμότητα είναι κακή έως και ανύπαρκτη για μία βδομάδα μετά και απλά ελπίζουμε να αλλάξει και να μας ευνοήσει. Αυτό όμως δεν πηγάζει από κάτι που βλέπουμε στους χάρτες, είναι απλά ευχή. Αυτά τα ολίγα, απλώς λέω τις σκέψεις μου..

δεν υπαρχει φυσικα προγνωσιμοτητα και οτι λεμε ειναι εικασιες και ψαχνομαστε περνωντας την ωρα μας..και θεωρω οτι οποιος κανει προγνωση περα απο τις 7-8 γεναρη οτι κι αν πει ειναι επισφαλες γι αυτη την περιοδο που εχουμε μπροστα μας...απλα το μονο που εγω πιστευω ειναι οτι δεν γινεται κυκλοφορια δυτικης ευρωπης με ατλαντικο σβηστο απλα δεν γινεται οποτε πιστευω οτι θα κοιταμε σε αλλες κατευθηνσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Ουτε στο Μέτσοβο δεν έχει χιονίσει. Τι να λέμε τώρα...

Κουβέντα να γίνεται είναι όλα αυτά....

Ούτε καν στα Χάνια στο Πήλιο. Εντάξει δεν λέω για Βόλο ή για Πορταριά που θέλει καλή εισβολή, αλλά στα 1200 του Πηλίου από τη μεριά του Αιγαίου, με 0 -1 στα 850 χιονίζει άνετα. Δηλαδή έλεος, ούτε καν αυτό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ισχυρό τεξιανό χαμηλό  τζίφος.. Ίσως η αναλαμπή πριν την τελική πτώση. Αλλά μην το παρακάνεις.  Τα 12αρια θα είναι σημαντικά σήμερα...

Ευτυχώ το πέρασμα της Κυριακοδευτέρας στον τζίφο παραμένει γενικά καλό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν υπαρχει φυσικα προγνωσιμοτητα και οτι λεμε ειναι εικασιες και ψαχνομαστε περνωντας την ωρα μας..και θεωρω οτι οποιος κανει προγνωση περα απο τις 7-8 γεναρη οτι κι αν πει ειναι επισφαλες

To πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε δει καν το γνωστό δίπολο, μία να το στέλνουν Ιταλία και μία Τουρκία και σιγά σιγά να δούμε αν θα το καταλήξει σε εμάς ή όχι. Απέχουμε πολύ, δεν έχουμε δει ούτε καν εικονικό χιόνι για κάτω των 1000μ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...