Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Για να συνοψίσουμε:
1) Όπως πάντα το πρόβλημα στο λεκανοπέδιο είναι οι Τ!!   Καλός ο Β/Δ  που έχει τις εκπλήξεις του ακόμα και με -3 αλλά μέχρι εκεί!
1α) Οι Τ επιτρέπουν να το δούμε να πέφτει. Είτε λιγοστό με -7,5 είτε με χαμηλό και χιονομπόρα (μόλις πέφτει λιώνει) με -5
1β) Για στρώσιμο πολύ δύσκολο για να ελπίζουμε μιας και

2) Ο Αυλώνας σε συνδυασμό με τα τρεξίματα μας δείχνουν για ακόμη μια φορά ότι το -8 το εμφανίζουν χωρίς τα χαμηλά και αντίστοιχα όταν βγάζουν χαμηλά το κάνουν -6 και κάτω, οπότε το να ελπίζουμε συνδυασμό  -8 με χαμηλό , αρά να χιονίζει συνταγμα με μεγιστη +1 ωστε να στρώσει, αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο έχει ποσοστό 1% (το 1% που βλέπουμε κάθε τρέξιμο παιου/τζιφου να βγαίνει κ μια εκδοχη -10 δλδ με χαμηλο να γίνει -7,5 κτλ)
 3)  Ευτυχώς είναι μακριά η κυριακοδευτέρα ωστε να έχουμε κάποιες αλλαγές όπως αποκοπή κάτι που έχει ελάχιστες ελπίδες η την αρχική δυναμική του αυλώνα κυριαρχόντας των διαταραχών που εντοπιζονταο δυτικά, όπου και ελπίζω κάτι να σπάσει απ'ολα αυτα για να το δούμε ατόφιο!
4) Τελειώνοντας απλά και όμορφα υπενθυμίζω πρωτίστως στον εαυτό μου πόσα πράγματα χρειάζεται το λεκανοπέδιο για να χιονιστεί! Γιαυτό και κύριο συστατικό από όσο θυμάμαι είναι να μας κατέβει επιτέλους ένα -12 το οποίο θα δημιουργήσει κάποια διαταραχή , χωρίς πλέον να ασχολούμαστε με την Τ, Αν ξέρεις πως ότι πέφτει μένει τότε και 1mm σου είναι αρκετό!! ..Ετσι είχε ξεκινήσει το 2002!! 

Υ.Γ  Προσωπικά ελπίζω να δείξουν τα μοντελα στα επόμενα ραν τον μ.ο. να φτάσει για 24ώρες τουλάχιστον -8 ώστε να αναπτερωθούν οι ελπίδες μου!!, Διαφορετικά αυτή τη στιγμη δίνω 50% απλά να το δώ κάποια στιγμή να πέφτει έστω και μισή ώρα εδώ στα 250μ. και 5 με 10% για κάτι παραπάνω!  (Για αθήνα δεν είναι και άσχημο για κάτι παραπάνω το 10%) Πάμε γερά και πάνω απ'ολα υγεία έυχομαι σε όλους και όλα τ'αλλα θάρθουν!

 

ευχαριστουμε φιλε για το αναλυτικο σου μνμ - για να μπαινουν καποια πραγματα στη θεση τους! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μια πρωτη εκτιμηση για θεσσαλια οσον αφορα της θερμοκρασιες ειναι οτι τρικαλα καρδιτσα θα παιξουν το σαββατο ολη μερα μαξ 0..λαρισα ειναι η το ερωτηματικο καθως ενδεχομενως να φτασουμε και στο +0.5 και ο βολος +1 με +2.5

Μπούρδες δηλαδή εδώ, paaaassssss. Κρίμα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μια πρωτη εκτιμηση για θεσσαλια οσον αφορα της θερμοκρασιες ειναι οτι τρικαλα καρδιτσα θα παιξουν το σαββατο ολη μερα μαξ 0..λαρισα ειναι η το ερωτηματικο καθως ενδεχομενως να φτασουμε και στο +0.5 και ο βολος +1 με +2.5

για λάρισα κέντρο εννοείς? δεν πιστεύω να υπάρξει τέτοιο θέμα αν πέσουν οι Τ σε όλο τον κάμπο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ας δούμε λίγο που βρισκόμαστε . Είχαμε δύο ευκαιρίες . Η πρώτη αφορούσε την αυριανή μέρα όπου ελπίζαμε να χειμωνιάσει και να δουν ένα καλό χιόνι τουλάχιστον τα ημιορεινά . Εκτός από την Δυτική Ελλάδα νομίζω οι υπόλοιποι  δεν θα δούμε αυτό που περιμέναμε  .Από την άλλη πλευρά όντως θα χειμωνιάσει λίγο παραπάνω σε σχέση με σήμερα οπότε πάλι καλά.

Η δεύτερη ευκαιρία υφίσταται ακόμη για όλους αλλά τα υετικά σενάρια προς το παρόν είναι αναιμικά (  για τα γούστα μου ) σχεδόν για όλη την χώρα  και θερμοκρασιακά κατώτερα του αναμενομένου τις κρίσιμες ώρες από Λαμία και κάτω . Από την άλλη πλευρά η επικράτηση ΒΔ ανέμων από νωρίς το μεσημέρι στην Αν. Στερεά μπορεί να σώσει τα προσχήματα και να δώσει χιονοπτώσεις μέχρι τα πεδινά και να βελτιώσει την συνολική εικόνα αυτής της κακοκαιρίας.

Περιθώρια για αλλαγές υπάρχουν και ο καθένας μπορεί να υποθέσει διάφορα . Κυρίως κρίνουμε εμπειρικά  νομίζω  σε τέτοιες καταστάσεις για το τι μπορεί να συμβεί χωρίς να σημαίνει ότι κρίνουμε σωστά. Εγώ πιστεύω ότι το επίκεντρο θα είναι από Λαμία και κάτω και φυσικά η Εύβοια αλλά δεν έχει και σημασία.

Τέλος ,εμφανίστηκε και μια τρίτη ευκαιρία αυτή της Δευτέρας . Θα έλεγα ότι αν βελτιωθούν τα πράγματα για κάτω από Λαμία για το ΣΚ ,θα έχει και καλύτερες πιθανότητες την Δευτέρα η περιοχή αυτή.

Στα αντίστοιχα θέματα  σχολιασμού χαρτών το παλεύουμε πολύ καιρό για να το δούμε ... ας το χαρούμε .

Καλά χιόνια σε όλους ! Ραντεβού στις αναφορές  ! 

Εξαιρετική ανάλυση ευχαριστούμε! Για Κυριακή βλεπεις κάτι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Για να συνοψίσουμε:
1) Όπως πάντα το πρόβλημα στο λεκανοπέδιο είναι οι Τ!!   Καλός ο Β/Δ  που έχει τις εκπλήξεις του ακόμα και με -3 αλλά μέχρι εκεί!
1α) Οι Τ επιτρέπουν να το δούμε να πέφτει. Είτε λιγοστό με -7,5 είτε με χαμηλό και χιονομπόρα (μόλις πέφτει λιώνει) με -5
1β) Για στρώσιμο πολύ δύσκολο για να ελπίζουμε μιας και

2) Ο Αυλώνας σε συνδυασμό με τα τρεξίματα μας δείχνουν για ακόμη μια φορά ότι το -8 το εμφανίζουν χωρίς τα χαμηλά και αντίστοιχα όταν βγάζουν χαμηλά το κάνουν -6 και κάτω, οπότε το να ελπίζουμε συνδυασμό  -8 με χαμηλό , αρά να χιονίζει συνταγμα με μεγιστη +1 ωστε να στρώσει, αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο έχει ποσοστό 1% (το 1% που βλέπουμε κάθε τρέξιμο παιου/τζιφου να βγαίνει κ μια εκδοχη -10 δλδ με χαμηλο να γίνει -7,5 κτλ)
 3)  Ευτυχώς είναι μακριά η κυριακοδευτέρα ωστε να έχουμε κάποιες αλλαγές όπως αποκοπή κάτι που έχει ελάχιστες ελπίδες η την αρχική δυναμική του αυλώνα κυριαρχόντας των διαταραχών που εντοπιζονταο δυτικά, όπου και ελπίζω κάτι να σπάσει απ'ολα αυτα για να το δούμε ατόφιο!
4) Τελειώνοντας απλά και όμορφα υπενθυμίζω πρωτίστως στον εαυτό μου πόσα πράγματα χρειάζεται το λεκανοπέδιο για να χιονιστεί! Γιαυτό και κύριο συστατικό από όσο θυμάμαι είναι να μας κατέβει επιτέλους ένα -12 το οποίο θα δημιουργήσει κάποια διαταραχή , χωρίς πλέον να ασχολούμαστε με την Τ, Αν ξέρεις πως ότι πέφτει μένει τότε και 1mm σου είναι αρκετό!! ..Ετσι είχε ξεκινήσει το 2002!! 

Υ.Γ  Προσωπικά ελπίζω να δείξουν τα μοντελα στα επόμενα ραν τον μ.ο. να φτάσει για 24ώρες τουλάχιστον -8 ώστε να αναπτερωθούν οι ελπίδες μου!!, Διαφορετικά αυτή τη στιγμη δίνω 50% απλά να το δώ κάποια στιγμή να πέφτει έστω και μισή ώρα εδώ στα 250μ. και 5 με 10% για κάτι παραπάνω!  (Για αθήνα δεν είναι και άσχημο για κάτι παραπάνω το 10%) Πάμε γερά και πάνω απ'ολα υγεία έυχομαι σε όλους και όλα τ'αλλα θάρθουν!

 

Άλλη 1 εξαιρετική ανάλυση! Ευχαριστούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Santa snow said:

Αν ηταν ετσι τοτε δε θα χιονιζε ποτε πουθενα. Εννοειτε θυσιαζουμε υετο για θερμοκρασιες και το αντιστροφο , αλλα δε σημαινει οτι αν δεν εχει υετο θα παγωσουμε και οτι αν εχει θα βρεχει με 10 βαθμους...

Αλλιως δε θα χιονιζε με το νοτιο τραφακι στην Αριαδνη με -1  (εδω)

Καμία σχέση η θέση του αυλωνα ,τα ποιοτικά του χαρακτηριστικα , η φορά του χαμηλού της Δευτέρας σε σύγκριση με της Αριάδνης ...αυτό που λεω δεν είναι κανόνας απαραίτητα  ,αλλά έχει να κάνει και με τα δεδομένα που έχουμε στα χέρια μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, OLYMPUS MONS είπε:

Καμία σχέση η θέση του αυλωνα ,τα ποιοτικά του χαρακτηριστικα , η φορά του χαμηλού της Δευτέρας σε σύγκριση με της Αριάδνης ...αυτό που λεω δεν είναι κανόνας απαραίτητα  ,αλλά έχει να κάνει και με τα δεδομένα που έχουμε στα χέρια μας 

Προφανως για αυτο και δεν περιμενουμε να στρωσει στον Πειραια οπως εκανε τοτε. Αλλα μια υποτυπωδη χιονοπτωση πανω απο τα 200 μπορει να την κανει !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, isnow είπε:

για λάρισα κέντρο εννοείς? δεν πιστεύω να υπάρξει τέτοιο θέμα αν πέσουν οι Τ σε όλο τον κάμπο...

Ναι για κεντρο πολεων λεω και βολο θαλασσα ...πρωτη εκτιμηση ειναι..θα δουμε που θα πεσει σημερα και αυριο πριν συννεφιασει βεβαια αλλα μια πρωτη εικονα για μενα αυτη ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Santa snow said:

Προφανως για αυτο και δεν περιμενουμε να στρωσει στον Πειραια οπως εκανε τοτε. Αλλα μια υποτυπωδη χιονοπτωση πανω απο τα 200 μπορει να την κανει !

Μακάρι !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, voupou είπε:

Εσυ στο συγκεκριμενο thread ηθελα να ξερα τι κανεις! Περιμενεις στα 1000μ υψομετρο της γλυφαδας τη σφοδρη χιονοπτωση ? 

Ειναι η δευτερη φορα σημερα που εισαι λαθος....Το νου σου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε να φερουμε το χαμηλο πιο βορεια και δυτικα. Οδηγος μας η λαρισα το δεκεμβρη 2010. Για τετοιες μικρομετατοπισεις μιλαμε πλεον. Με ολα τα μοντελα χιονιζει,αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος. Σκοπος ειναι να παρουμε το μεγιστο δυνατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μια πρωτη εκτιμηση για θεσσαλια οσον αφορα της θερμοκρασιες ειναι οτι τρικαλα καρδιτσα θα παιξουν το σαββατο ολη μερα μαξ 0..λαρισα ειναι η το ερωτηματικο καθως ενδεχομενως να φτασουμε και στο +0.5 και ο βολος +1 με +2.5

Εχοντας ζήσει 9 σχεδόν χρόνια στο Βόλο και έχοντας καταγωγή απο Καρδίτσα (πηγαίνω συχνά και πηγαινα και οταν έμενα Βόλο) εχω να πω οτι ο Βόλος έχει διαφορά περίπου 3 βαθμούς απο Καρδίτσα, σε τέτοιες καταστάσεις. Αρα, καθαρά εμπειρικά, συμφωνώ μαζί σου.  Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την αγαπημένη μου παραθαλάσσια πόλη. 

Πάντως γενικά, βλέπω οτι "πολύ κακό για λίγα πραγματα". Δλδ για τέτοιο ψύχος που έρχεται, το πιθανότερο είναι να μην έχουμε κάτι εντυπωσιακό πουθενά. Και οκ. Το να ρίξει 20 πόντους σε Καρδίτσα και Τρίκαλα, είναι κάτι light για τα κυβικά αυτών των πόλεων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η προβλεψη για την αρχη της Αριαδνης για Αττικη μιλαγε για ισχυρες χιονοπτωσεις...οι οποιες πηγαν στον κουβα μιας και ειμασταν σε υετικο κενο....ενω την ιδια ωρα Πατρα και ΡΙΟ εβλεπαν το χιονι της ζωης τους......

τοτε χιονιστηκε η Αττικη απο Δευτερα απογευμα με τα νοτια προαστια λογω ψυχους να γραφουν αξιολογη χιονοστρωση σε αντιθεση με τα ΒΠ που το χιονι ηταν σχετικα λιγοτερο.....πολυ ψυχος τοτε που ομως δεν εδωσε ιστορικα πραγματα στο νομο...

αρα το να μας εταζε απο σημερα η ΕΜΥ χιονια για ΣΚΔ εως το κυμα......και παλι θα πρεπει να μας βαζει σε υποψιες.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, voupou said:

Εσυ στο συγκεκριμενο thread ηθελα να ξερα τι κανεις! Περιμενεις στα 1000μ υψομετρο της γλυφαδας τη σφοδρη χιονοπτωση ? 

σιγουρα δεν ειναι δουλεια μου να βαλω την (ασχημη κατα τα αλλα) μυτη μου εδω - αλλα το σχολιο αυτο ξεπερναει τα ορια της πλακας...κριμα! 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολους, καλή χρονιά με υγεία.Σας διαβαζω αρκετα χρόνια αλλα λόγω έλλειψης γνώσεων στα του καιρου ποτε δεν σχολιάζω.Αν θυμάμαι καλα τον γεναρη του 2018 υπηρχε μια αντίστοιχη κατάσταση με το ΣΚ που έρχεται(πληρης απογοήτευση κτλ) και το βραδυ βλεπανε καποια παιδια χιονοκαταιγιδες απο την Χαλκιδα να έρχονται προς Αθηνα με αποτέλεσμα τα ΒΠ τελικα να πνιγουν στο χιόνι.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειχε προβλεθει απο κανεναν, ουτε απο ανθρωπους που ειναι η δουλειά τους, συγχωρέστε με αν κανω λαθος.Κατι τετοιο δεν μπορει να επικρατήσει παλι? Δεν ξερω αν ειναι συχνο ή σπανιο φαινόμενο αλλα πιστευω ο καιρος μεχρι την τελευταια του στιγμη παντα κρύβει εκπλήξεις που δεν μπορει κανενα μοντελο να προβλέψει έγκαιρα. Σας εύχομαι ολόψυχα χιόνια στην πορτα του καθενός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Εχοντας ζήσει 9 σχεδόν χρόνια στο Βόλο και έχοντας καταγωγή απο Καρδίτσα (πηγαίνω συχνά και πηγαινα και οταν έμενα Βόλο) εχω να πω οτι ο Βόλος έχει διαφορά περίπου 3 βαθμούς απο Καρδίτσα, σε τέτοιες καταστάσεις. Αρα, καθαρά εμπειρικά, συμφωνώ μαζί σου.  Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την αγαπημένη μου παραθαλάσσια πόλη. 

Πάντως γενικά, βλέπω οτι "πολύ κακό για λίγα πραγματα". Δλδ για τέτοιο ψύχος που έρχεται, το πιθανότερο είναι να μην έχουμε κάτι εντυπωσιακό πουθενά. Και οκ. Το να ρίξει 20 πόντους σε Καρδίτσα και Τρίκαλα, είναι κάτι light για τα κυβικά αυτών των πόλεων

Απο καρδιτσα εισαι πουλακι μου γι αυτο αεκ..ειναι μεγαλη φωλια αεκτζηδων η καρδιτσα χαχααχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Εχοντας ζήσει 9 σχεδόν χρόνια στο Βόλο και έχοντας καταγωγή απο Καρδίτσα (πηγαίνω συχνά και πηγαινα και οταν έμενα Βόλο) εχω να πω οτι ο Βόλος έχει διαφορά περίπου 3 βαθμούς απο Καρδίτσα, σε τέτοιες καταστάσεις. Αρα, καθαρά εμπειρικά, συμφωνώ μαζί σου.  Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την αγαπημένη μου παραθαλάσσια πόλη. 

Πάντως γενικά, βλέπω οτι "πολύ κακό για λίγα πραγματα". Δλδ για τέτοιο ψύχος που έρχεται, το πιθανότερο είναι να μην έχουμε κάτι εντυπωσιακό πουθενά. Και οκ. Το να ρίξει 20 πόντους σε Καρδίτσα και Τρίκαλα, είναι κάτι light για τα κυβικά αυτών των πόλεων

ρε παιδια το θεμα εναι να δουμε χιονι εστω και λιγο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 χρονια ειναι πολλα. Παμε γερα χιονομανα σαλονικα. Θα το φερουμε ενα βημα πιο κοντα στα απογευματινα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εχοντας ζήσει 9 σχεδόν χρόνια στο Βόλο και έχοντας καταγωγή απο Καρδίτσα (πηγαίνω συχνά και πηγαινα και οταν έμενα Βόλο) εχω να πω οτι ο Βόλος έχει διαφορά περίπου 3 βαθμούς απο Καρδίτσα, σε τέτοιες καταστάσεις. Αρα, καθαρά εμπειρικά, συμφωνώ μαζί σου.  Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την αγαπημένη μου παραθαλάσσια πόλη. 

Πάντως γενικά, βλέπω οτι "πολύ κακό για λίγα πραγματα". Δλδ για τέτοιο ψύχος που έρχεται, το πιθανότερο είναι να μην έχουμε κάτι εντυπωσιακό πουθενά. Και οκ. Το να ρίξει 20 πόντους σε Καρδίτσα και Τρίκαλα, είναι κάτι light για τα κυβικά αυτών των πόλεων

Πραγματικά όπως τα λες είναι..απλά αν δούμε ακόμα και εδώ (καρδίτσα) 20ποντο θα μας φανεί και πολύ καλό σε σχέση με το φετινό και περσινό έκτρωμα..

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εξαιρετική ανάλυση ευχαριστούμε! Για Κυριακή βλεπεις κάτι? 

Σε ευχαριστώ . Αν καταλήξουμε σε πιο κλασική προσήνεμη κακοκαιρία το ΣΚ τότε ναι ειμαι αισιόδοξος , διαφορετικά για Αττική θεωρώ ότι θερμοκρασιακά θα έχει θέμα ακόμη και να βγει το χαμηλό. Ας δούμε τι θα γίνει το ΣΚ. Στον Άγιο Στέφανο μένεις όποτε μην το παρατάς .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Scriptalex said:

Καλησπερα σε ολους, καλή χρονιά με υγεία.Σας διαβαζω αρκετα χρόνια αλλα λόγω έλλειψης γνώσεων στα του καιρου ποτε δεν σχολιάζω.Αν θυμάμαι καλα τον γεναρη του 2018 υπηρχε μια αντίστοιχη κατάσταση με το ΣΚ που έρχεται(πληρης απογοήτευση κτλ) και το βραδυ βλεπανε καποια παιδια χιονοκαταιγιδες απο την Χαλκιδα να έρχονται προς Αθηνα με αποτέλεσμα τα ΒΠ τελικα να πνιγουν στο χιόνι.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειχε προβλεθει απο κανεναν, ουτε απο ανθρωπους που ειναι η δουλειά τους, συγχωρέστε με αν κανω λαθος.Κατι τετοιο δεν μπορει να επικρατήσει παλι? Δεν ξερω αν ειναι συχνο ή σπανιο φαινόμενο αλλα πιστευω ο καιρος μεχρι την τελευταια του στιγμη παντα κρύβει εκπλήξεις που δεν μπορει κανενα μοντελο να προβλέψει έγκαιρα. Σας εύχομαι ολόψυχα χιόνια στην πορτα του καθενός 

η χιονοπτωση ακομα και στο κεντρο της Αθηνας δεν θεωρειται κατι το σπανιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...