Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Κατάγομαι από Ηλεία. Για να χιονίσει στα 200μ πρέπει να γυρίσει η Γη ανάποδα και να έχει κατέβει ο βόρειος πόλος. Θεωρώ τρομερά δύσκολο να χιονίσει πεδινή η ημιπεδινη Αχαια Ηλεία Μεσσηνία, όταν ακόμα και η Θεσσαλονίκη θα έχει θέμα με τις θερμοκρασίες. Εννοώ για την παρούσα διαταραχή. 

Φιλικά το λέω. Αλλά το θεωρώ σχεδόν απίστευτο! 

Εγώ κατάγομαι από Μάνεση Μεσσηνίας στα 200 μ. υψόμετρο.

Χοντρικά με -30 στα 500, τη γραμμή των -5 στα 850 και thickness κάτω των 528 dam, συνήθως ότι ρίχνει είναι χιόνι στο χωριό. Οπότε γιατί να μην το κάνει και τώρα;

Εδώ στην προηγούμενη κακοκαιρία 18/01 έριξε χιόνι μέχρι περίπου 300 μ. Μεσσηνία με χειρότερο thickness και χειρότερη θερμοκρασιακή υποστήριξη καθ' ύψος.

Ωστόσο θα δούμε τι να πω, μήπως υπερέβαλα λίγο στα υψόμετρα; Θα το δούμε στην πράξη...🙂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Φύδας96 said:

Το control του Gem το είδε κανένας για 7-10 Φλεβάρη;😂

gens-0-0-348.png

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να μην θεωρείτε τίποτα απίθανο.....όλα τα μπορεί ο καιρός.....συστατικά γεμάτος είναι......μας λείπει λίγο η βανίλια, και το κερασάκι για να φτιάξουμε τέλεια το γλυκό.....προσπαθεί και προοσπαθούμε να αναμένουμε τις επιταγές του, όσο πιο ηρεμοι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

αφου ρε συ το gem δειχνει ως τις 240 ωρες 

τα ανσάμπλ του τρέχουν μέχρι 384 όπως του τζίφου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

gens-0-0-348.png

Ολα τα στοιχεια εκει οδηγουν οτι χοντρικα καπου στο 7-15 θα υπαρξει μεγαλη πολικη καταβαση τωρα αν ερθει πανω μας θελει χρονο ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ολα τα στοιχεια εκει οδηγουν οτι χοντρικα καπου στο 7-15 θα υπαρξει μεγαλη πολικη καταβαση τωρα αν ερθει πανω μας θελει χρονο ακομα

έτσι όπως πάνε να στηθούν οι διατάξεις προς το παρόν  παίζει δυνατά η ανατολική ευρώπη κυρίως από τον μέσο όρο των ανσάμπλ του τζίφου φαίνεται αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

έτσι όπως πάνε να στηθούν οι διατάξεις προς το παρόν  παίζει δυνατά η ανατολική ευρώπη κυρίως από τον μέσο όρο των ανσάμπλ του τζίφου φαίνεται αυτό...

Ναι εννοω στο ανατολικο κομματι της ευρωπης ..βασικα εχουμε ετοιμη και την μηνιαια για φλεβαρη χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Στα 150μ στη Μεσσηνία χιονίζει 1 φορά τα 50 χρόνια 

Φίλε μου απ' ότι καταλαβαίνω είσαι άσχετος από κλίμα και καιρικό ιστορικό της Μεσσηνίας. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, όμως πριν αναφερθείς για το κλίμα ενός τόπου με τέτοια σιγουριά μάθε πρώτα λίγο γιατί εκτίθεσαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Να μην θεωρείτε τίποτα απίθανο.....όλα τα μπορεί ο καιρός.....συστατικά γεμάτος είναι......μας λείπει λίγο η βανίλια, και το κερασάκι για να φτιάξουμε τέλεια το γλυκό.....προσπαθεί και προοσπαθούμε να αναμένουμε τις επιταγές του, όσο πιο ηρεμοι.....

Ακαλυπτες ειναι οι επιταγες του ρε Κωστη μου...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία. Ευκαιρία για χαλάρωση και ύπνο μερικές νύχτες μέχρι να αρχίσει να φαίνεται κάτι. Μακάρι αύριο να χιονίσει έστω στη βόρεια χώρα. Και να χιονίσει καλά! Να μη βγει έτσι άλλος ένας μήνας. Γιατί καλό χιόνι, νομίζω ότι είδε μόνο η μισή Λήμνος και άντε πες και η Τρίπολη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, freeze είπε:

Ξεκίνησε Icon ..για να δούμε ... Λίγο πιο νότια και ελαφρώς μαζεμένο ανατολικά μου φαίνεται ... 

Εσυ τωρα με τετοιο avatar θες να δεις και καλο ραν?😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Εσυ τωρα με τετοιο avatar θες να δεις και καλο ραν?😜

ξέρει τι κανει😂...πάμε για εκ νέου δυτίκιση του τζίφου στο 18αρι....είναι τα γνωστά μπαλατζαρίσματα στην αρχή του ναουκαστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ωραία. Ευκαιρία για χαλάρωση και ύπνο μερικές νύχτες μέχρι να αρχίσει να φαίνεται κάτι. Μακάρι αύριο να χιονίσει έστω στη βόρεια χώρα. Και να χιονίσει καλά! Να μη βγει έτσι άλλος ένας μήνας. Γιατί καλό χιόνι, νομίζω ότι είδε μόνο η μισή Λήμνος και άντε πες και η Τρίπολη. 

Πλάκα κάνεις τώρα ετσι;;; Η Λήμνος είδε ιστορικό χιόνια, αλλά με το Λέναδρο χιονίστηκαν μέχρι και νησιά, ενώ στα ημιπεδινά και ημιορεινά της Χίου χιονια έφτασαν κοντά στο μέτρο.....πανελλαδικά έχουν χιονιστεί αρκετές περιοχές, αρκετές πόλεις είδαν παπλαμούδες, απλά εσύ μιλάς για Γιαπωνέζικους αρμαγεδώνες.....οκ....άσε τα Χ/Κ που έχουν υπέροχα χιονια και η Πίνδος φέτος φτιάχνει έπη.....κι έχουμε ακόμη μπρστά μας.....

Καλά τις φωτογραφίες τζάμπα τις βάζουμε, δεν τις κοιτάς Θανάση μου;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως μια πρωτη εικονα απο μετεοσεντρε και σ οτι αφορα την συγκριση με αικον ειναι οτι δεν υπαρχουν σαφης διαφορες στο δυτικα ανατολικα αλλα πρεπει να υπαρχει προς το νοτο..μου φαινεται οτι προς νοτο οι ισοβαρεις ειναι πιο τραβηγμενες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πλάκα κάνεις τώρα ετσι;;; Η Λήμνος είδε ιστορικό χιόνια, αλλά με το Λέναδρο χιονίστηκαν μέχρι και νησιά, ενώ στα ημιπεδινά και ημιορεινά της Χίου χιονια έφτασαν κοντά στο μέτρο.....πανελλαδικά έχουν χιονιστεί αρκετές περιοχές, αρκετές πόλεις είδαν παπλαμούδες, απλά εσύ μιλάς για Γιαπωνέζικους αρμαγεδώνες.....οκ....άσε τα Χ/Κ που έχουν υπέροχα χιονια και η Πίνδος φέτος φτιάχνει έπη.....κι έχουμε ακόμη μπρστά μας.....

Καλά τις φωτογραφίες τζάμπα τις βάζουμε, δεν τις κοιτάς Θανάση μου;;;;

Σιγα τα θαψιματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πλάκα κάνεις τώρα ετσι;;; Η Λήμνος είδε ιστορικό χιόνια, αλλά με το Λέναδρο χιονίστηκαν μέχρι και νησιά, ενώ στα ημιπεδινά και ημιορεινά της Χίου χιονια έφτασαν κοντά στο μέτρο.....πανελλαδικά έχουν χιονιστεί αρκετές περιοχές, αρκετές πόλεις είδαν παπλαμούδες, απλά εσύ μιλάς για Γιαπωνέζικους αρμαγεδώνες.....οκ....άσε τα Χ/Κ που έχουν υπέροχα χιονια και η Πίνδος φέτος φτιάχνει έπη.....κι έχουμε ακόμη μπρστά μας.....

Καλά τις φωτογραφίες τζάμπα τις βάζουμε, δεν τις κοιτάς Θανάση μου;;;;

Κώστα εχω παει στη βασιλιτσα το φλεβαρη του 12 και το Φλεβάρη  του 05 και του 06 και ειχα 5 μέτρα χιονι δεξια και αριστερά μου...έπος στη πινδο δεν υπάρχει πουθενά....Μια πολυ μέτρια χρονια ειναι...στα αλλα συμφωμω και με λιμνο..και επισης κι εδω ειδαμε χιονι σε σχεση με περσι και θα μπορουσε να δουμε κι αλλο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ας δουμε τζιφο σχεδον στο ναο καστ πλεον.. εστω και μια διαφοροποιηση απο το μοντελο που σου δινει το καλυτερο σεναριο αυτη την στιγμη εχει την σημασια της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

ας δουμε τζιφο σχεδον στο ναο καστ πλεον.. εστω και μια διαφοροποιηση απο το μοντελο που σου δινει το καλυτερο σεναριο αυτη την στιγμη εχει την σημασια της.

Στοιχημα οτι θα χειροτερεψει ο καρναβαλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...