Jump to content
thanossnow

Αναφορές ψυχρής εισβολής 26-28/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Σαβάζιος said:

Πού τέτοια τύχη; χαχαχα

Ας γελάσουμε γιατί πάμε για κλάμα στην Ξάνθη. Βροχή και μόνο βροχή... 

Μας εδινε νωριτερα χιονι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αν ειχαμε το χαμηλο πιο κοντα οπως πριν μια ωρα ,θα εριχνε καλτσες... στο Μαρουσι κ οχι μονο... αυριο το πρωι.Αλλα δεν το εχουμε😎

Εγώ και το επιτελείο μου, είχαμε μελετήσει όλα αυτά τα ενδεχόμενα που λες και τελικά κρίναμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε για νιφαδοπτωση στο λεκανοπέδιο Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, BrainA είπε:

έχει βάλει led πλέον ο τιτανομεγιστοτεραστιος Δήμαρχος της Χαλανδριαρας για να βλέπουμε καθαρα! Υπόκλιση στην Δημοτική Αρχη!

 

ΥΓ Άρρωστοι χιονοφιλοι οι 7 στους 10 γείτονες! Όταν λέμε γείτονες εδώ πάνω μιλάμε για 20 σπίτια μαξ σε ακτινα μισού τετραγωνικου χιλιομέτρου 🙂

Και μεγάφωνα για εμβατήρια έχει βάλει η δημαρχαρα σας,χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μετεωρολογικός σταθμός της Μύρινας ( http://meteo.aegean.gr/index.php?content=2&st=12 ) εξακολουθεί να χάνει σε mm...

Δίνει 12,7mm μέχρι τώρα, κάτι παντελώς άκυρο...

Τόσο ο davis  ο δικός μου όσο και το αναλογικό μου, δίνουν 32,4mm.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειχα μια ελπιδα οτι με αυτην την κακοκαιριαρα θα πασπαλιζε στην κορυφη της Παρνηθαρας,αλλα μαλλον ουτε αυτο θα προλαβει.Κοβουν τα φαινομενα στην Αττικη και η Τ πεφτει αλλα χωρις κανενα νοημα.

Στους 7,5 τωρα με βροχουλα η οποια θα σταματησει σε λιγο.

Ξεχνάς το  lake effect από το κανάλι  που μεταφέρει νερό απο τη Υλική στην λίμνη Μαραθώνα. Βέβαια κάποιες περιοχές θα ευνοηθούν και καποιες οχι καθώς από τα 67km του καναλιού τα 19,4km είναι κλειστός αγωγός .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει ποτιστικά εδώ στα Μελίσσια και πέφτει συνεχώς και η Τ.....υπολείμματα του συστήματος φαίνεται να κρατάνε ως αύριο το μεσημέρι.....λίγα? Λίγα, αλλά υπαρκτά, βάσει προγνωστικών μοτέλων τουλάχιστον, με φαβορί κάποιες περιοχές ακόμη και χαμηλα΄της δυτικής Αττικής να δούνε πρόσκαιρες χιονοπτώσεις ή νιφαδοπτώσεις....οι υπόλοιποι τζόκερ.....

106,8mm τελικά η σημερινή υετο-συγκομιδή στο Αγρίνιο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε δυτικό άνεμο έχει γυρίσει εδώ στα Μελίσσια....8,5-9,5 πλέον η Τ από Ανω Μελίσσια έως εδώ (πρόβλεψη για 12οC στις 11 βράδυ ειχα δει το απόγευμα).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Limnostorm είπε:

Ο μετεωρολογικός σταθμός της Μύρινας ( http://meteo.aegean.gr/index.php?content=2&st=12 ) εξακολουθεί να χάνει σε mm...

Δίνει 12,7mm μέχρι τώρα, κάτι παντελώς άκυρο...

Τόσο ο davis  ο δικός μου όσο και το αναλογικό μου, δίνουν 32,4mm.

Αυτο συμβαινει χρονια, ειδικα στον επισημο σταθμο του αεροδρομιου και ειδικα σε μμ και σε αερα... τραγικοι σταθμοι. Το εχω πει 2 φορες στην ΕΜΥ αλλα με γραψανε κανονικοτατα... δε βαριεσαι... αυτοι χανουνε δεδομενα. Ειδικα με τον κ.Λαγουβαρδο του Μετεο λογομαχησαμε κιολας, απαραδεκτοι επιστημονες και προσωπικοτητες πανω απ'ολα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2oC στη Χόχλια και ό,τι πέφτει από δω και πέρα θα είναι χιόνι.....50mm η Αγ.Τριάδα και 80mm στο χωριό μου (το τελικό αύριο).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Σαβάζιος είπε:

Πού τέτοια τύχη; χαχαχα

Ας γελάσουμε γιατί πάμε για κλάμα στην Ξάνθη. Βροχή και μόνο βροχή... 

Το βράδυ λες να μην μπορέσει να το γυρίσει; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Harry031 είπε:

Αυτο συμβαινει χρονια, ειδικα στον επισημο σταθμο του αεροδρομιου και ειδικα σε μμ και σε αερα... τραγικοι σταθμοι. Το εχω πει 2 φορες στην ΕΜΥ αλλα με γραψανε κανονικοτατα... δε βαριεσαι... αυτοι χανουνε δεδομενα. 

Στη σελίδα https://www.fns.aegean.gr/index.php/meteo-station αναφέρονται υπεύθυνοι καθηγητές. Μάλλον χρειάζεται κάποια επικοινωνία για έλεγχο του σταθμού.

Επεξεργάστηκε από Limnostorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα Καλάβρυτα σταμάτησε πλέον να βεεχει με απολογισμό έως τώρα 51mm αλλά το βουνό συνεχίζει να βάζει χιόνι ασταμάτητα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Άρχισε να χιονίζει και Διδυμότειχο .Ας ελπίσουμε ότι θα δώσει κάτι καλό εκεί . 

Αστράφτει Θράκη. Πάει για χιονοκαταιγίδες τοπικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Harry031 είπε:

Αυτο συμβαινει χρονια, ειδικα στον επισημο σταθμο του αεροδρομιου και ειδικα σε μμ και σε αερα... τραγικοι σταθμοι. Το εχω πει 2 φορες στην ΕΜΥ αλλα με γραψανε κανονικοτατα... δε βαριεσαι... αυτοι χανουνε δεδομενα. Ειδικα με τον κ.Λαγουβαρδο του Μετεο λογομαχησαμε κιολας, απαραδεκτοι επιστημονες και προσωπικοτητες πανω απ'ολα!! 

Δε βγαζεις ακρη φιλε...Τα ιδια περναω και γω..Οχι τοσο με την καλλιθεα οσο με το γκαζι...Χανουν τρελα mm αλλα παντα βρισκουν δικαιολογιες...Και ελαχιστα απο τα χαμενα προσθετουν στο meteosearch ως απωλεσθεντα...Το γκαζι τα τελευταια τρια χρονια εχει χασει 200mm και εχουν ανεφερει μονο τα 90mm..Εχω επικοινωνησει απειρες φορες με τον κ.Λαγουβαρδο..Τηλεφωνικως,μεσω του μετεο,μεσω μαιλ..Ακρη δεν εβγαλα στις περισσοτερες φορες...Επαψα να ασχολουμαι..Το γκαζι απο σταθμος προτυπο απο τον αυγουστο του 08 που λειτουργησε,πλεον ειναι μακραν ο χειροτερος στο κεντρο...Ως πετραλωνιτης επι πολλα χρονια,ειμαι απολυτος σε αυτο που γραφω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας ιδιαίτερα ασυνήθιστος στροβιλισμός νεφών σχηματίστηκε χθες το απόγευμα πάνω από τον κόλπο Βαθέος στη Σάμο. 
Σύμφωνα με το καιρικό προφίλ εκείνη τη στιγμή στην περιοχή, αυτή η δίνη δεν θα μπορούσε να είναι υδροστρόβιλος, καθώς δεν υπήρχαν σύννεφα αστάθειας, παρά μόνο μικροί σωρείτες που διαλύονταν γρήγορα, ενώ οι τελευταίες μπόρες είχαν σταματήσει περίπου 2-3 ώρες πριν. 
Το πιο πιθανό είναι ότι πρόκειται για έναν τοπικό στροβιλισμό του αέρα, λόγω των ισχυρών νότιων ανέμων και της γεωμορφολογίας της περιοχής, που κατάφερε να γίνει ορατός ως σύννεφο, συμπυκνώνοντας τους υδρατμούς στο εσωτερικό του, λόγω πτώσης της ατμοσφαιρικής πίεσης. Ένα παρόμοιο φαινόμενο, με διαφορετικό σχήμα και ελαφρώς διαφορετική εξήγηση, είναι το λεγόμενο "horseshoe cloud", για το οποίο μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στο παρακάτω link
https://www.accuweather.com/.../what-is-a.../351132

Πηγη: https://www.facebook.com/Meteographer/videos/2725963181000114

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Μας εδινε νωριτερα χιονι? 

 

14 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Το βράδυ λες να μην μπορέσει να το γυρίσει; 

Βάσει της μετάφρασης του gfs το γυρνάει σε χιόνι στις 12 και του ευρωπαϊκού μετά τις 2. Αυτή την στιγμή έχει 5,7 °C στην Ξάνθη. Δεν βλέπω να μπορεί να πέσει τόσο ραγδαία η Τ και να δούμε το τιμημένο. Μακάρι να κάνω λάθος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΑλησπέρα και από εμένα παιδιά. Καλή υπομονή να ευχηθώ στους Θρακιώτες, για τους οποίους η νύχτα θα είναι μακρά. Τολάμπινγκ θα κρατά καλά ειδικά στα πεδινα. Εδώ νωρίτερα μέσα στη μέρα, είχαμε κύμανση στους 14 με 15 βαθμούς στα παράλια και στους 12 ε 13 στο εσωτερικότου νησιού. Εν αναμονή του περάσματος του μετώπου, ώστε να αρχίσει και η ραγδαία πτώση της θερμοκρασίας. Αυτή τη στιγμή έχει ενισχυθεί πολύ ο αέρας. Όσο για το αυριανό.... Λαχείο. Και αν σου κάτσει......

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Εδω μας βγαζει 3 βαθμους και 71,1 χιλιοστα 

Η Κομοτηνή είναι σε καλύτερη θέση για αυτή την κακοκαιρία. Λογικά θα το γυρίσει σε εσάς. Εδώ 5,7 °C και 16 mm αν και πιστεύω ότι ο σταθμός υοοεκτιμά τον υετό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...