Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Θα πρότεινα στους admin να κοιτούσαν πιο καλά τις συνομιλίες και να σβήνουν τα ακυρα ή ατεκμηρίωτα σχόλια.... Είναι κρίμα να το βλέπουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν που να βρούν τους χάρτες και να στεναχωριούνται ή να χαιρονται παραπάνω ανάλογα... Καλύτερα να ανοίξει ενα αλλο topic με θεμα τις συζητήσεις περί εκτιμήσεων που ο καθένας ελεύθερα μπορεί να κανει... Εδω ας γίνονται μόνο αναλύσεις ( τεκμηριωμένες ) για τους χάρτες!!

Ο καθένας έχει δικαώμα στην άποψή του. Οποια κι αν ειναι αυτή. Δεν ήμαστε επαγγελματίες άλλωστε. Μπορεί ο santa να πει οτι θα βρέχει.  Ε και? Δικαιωμα του.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Θα πρότεινα στους admin να κοιτούσαν πιο καλά τις συνομιλίες και να σβήνουν τα ακυρα ή ατεκμηρίωτα σχόλια.... Είναι κρίμα να το βλέπουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν που να βρούν τους χάρτες και να στεναχωριούνται ή να χαιρονται παραπάνω ανάλογα... Καλύτερα να ανοίξει ενα αλλο topic με θεμα τις συζητήσεις περί εκτιμήσεων που ο καθένας ελεύθερα μπορεί να κανει... Εδω ας γίνονται μόνο αναλύσεις ( τεκμηριωμένες ) για τους χάρτες!!

αυτο δεν γινεται..οταν καποιος δεν βλεπει αισιοδοξα κατι και λαθος να κανει σε καποια εκτιμηση τι θα του κανουμε?θα του απαγορευσουμε να γραψει?κι εγω πχ το ευρωπαικο το βλεπω ως καλο απ οτι καταλαβα η πλειοψηφεια εδω πανω κολησε ...γνωμες ειναι διαφορες και γραφει ο καθενας για τον τοπο του ειτε τα βλεπει αρνητικα ειτε θετικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

και ευχαριστω πρεπει να πουμε στο ευρωπαικο που μας δειχνει ακραια νοτια σεναρια απο συρτη και ο λογος ειναι οτι ετσι μας φευγει το οποιο αγχος για την θεση του χαμηλου βλεπωντας μια τετοια αποτυπωση...

Ασε που απλα θες να ακολουθησει μια μικρη βα πορεια οπως στο παραλληλο να ξερασει υετο χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καταρχας ειχε -5,5 αν δεν κανω λαθος και επισης ειχε ΒΔ επιφανειας. Τελος παντων δε θα συζητησω αλλο , με ΒΑ και -6 στα 850 μεχρι τριτη μεσημερι μην περιμενετε στρωσιμο στον Πειραια , εννοειτε οι ανω των 150 παιζουν μπαλα... Τα λεμε στο 18αρι 

Σε αυτό έχεις δικιο! χαχαχα. Τελος πάντων. Εγώ είμαι στα 200 στην Πάρνηθα, αλλά με καίει το κέντρο και τα νότια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Santa snow said:

Το παραλληλο του ευρωπαικου σε παρομοια λογικα. Η -10 απο την δευτερα πηγε στην Τεταρτη μεσα σε μιση μερα ! Τραγικα πραγματα σε λιγο δε θα εχει Τ ουτε η Ιπποκρατειος πολιτεια (αστειευομαι βεβαια) !

ΣΤΟΥΠΑΑΑΑΑ ΘΑΨΙΜΟΟΟ ΘΑΨΑΡΡΡΡΡΡΡ ΑΠΟ ΗΛΙΟ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ 

 

Πάντα ήθελα να το πω αυτό όταν σε κακοκαιρίες διαβάζω αναφορές από ΒΠ κ Υπερβόρεια κ θέλω να απαντήσω. Ε τώρα αν κάτσει μούφα Γλυφάδα αυτό θα απαντάω σε κάθε τέτοια αναφορά 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θερμοκρασία στα 850 είναι απλά μια παράμετρος, ελάχιστα σημαντική κατά τη γνώμη μου, με την έννοια ότι σε καμία περίπτωση δεν δείχνει τη συμβαίνει στην επιφάνεια.

Με αυλώνα στην Αρμενία, αραιές ισοβαρείς, αηδιαστικά γεωδυναμικά και  σχεδόν -12 στα 850 έχω ζήσει να μην μηδενίζει στον Καρέα. Και με ΒΔ επιφανείας κι όλας!!

Πέρυσι στη Ζηνοβία πως διάολο τη λέγανε, με -3 στα 850, γαλάζια γεωδυναμικά αλλά με πυκνότατες ισοβαρείς και χαμηλό σε καλή θέση εδώ το έπιασε στα αμάξια.

Και μπορώ να φέρω άπειρα παραδείγματα αντίστοιχα. Μια χρονιά χιόνισε εδώ με 0 νομίζω στα 850 (τότε που θάφτηκε η Λαμία), αλλά τότε είχαμε πάλι απίστευτα πυκνές ισοβαρείς και φοβερό αντικυκλώνα. Και μάλιστα στα 500 είχε -22 περίπου.

Μην τρελαίνεστε με τις Τ στα 850 και στα 500, δεν λένε ποτέ τίποτα από μόνες τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Βλέπω τάση εκπτώσεων στα 12ρια η οποια εαν συνεχιστει θα ειναι καταστροφικη για πεδινά/παραθαλασσια εδω για Κυριακή - Δευτέρα (το από Τρίτη και μετά είναι ακόμη στη σφαιρα της φαντασίας).

Προσωπικα νιωθω απογοητευση διοτι διαισθανομαι ότι χανεται ενας ιστορικος για καποιες λεπτομεριες.

Για να μην σας κουραζω με την γκρινια μου θα απέχω από το σχολιασμό χαρτών μέχρι την Παρασκευή στα 12αρια. Εαν τότε υπάρχει κάτι αξιολογο θα γράψω ξανα, διαφορετικά δεν ξέρω πότε θα ξανασχολιάσω χάρτες...

Συνηθως οταν ξεκινανε οι εκπτωσεις, συνεψιζουν μεχρι να φρεναρουν σε κατι πολυ μετριο. 

Το πιο εκνευριστικο ειναι οτι πηγε κιαλλο πισω η οποια  καλη φαση . Αυτο αν το σκεφτουμε όμως ισως κρυβει και κατι καλο , την πιθανότητα να τα φτιάξει παλι... Ωστόσο μικρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Ο καθένας έχει δικαώμα στην άποψή του. Οποια κι αν ειναι αυτή. Δεν ήμαστε επαγγελματίες άλλωστε. Μπορεί ο santa α πει οτι θα βρέχει.  Ε και? Δικαιωμα του.

Δεν αντιλέγω φυσικά και ο καθενας εχει δικαίωμα να γράψει την αποψη του... Αυτό που λέω είναι πως η αποψη ειτε θετική είναι ειτε αρνητική πρέπει να έχει και κάποιο τεκμήριο... Για αυτό προτείνω ενα αλλο θεμα με πιο ελευθερη συζητηση πανω στους χαρτες.. (γνωμη μου.).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ασε που απλα θες να ακολουθησει μια μικρη βα πορεια οπως στο παραλληλο να ξερασει υετο χαχαχ

μα οσο το βλεπω και καταλαβαινω τι περιθωρια εχει τοσο πιο καλο το βρισκω που ετσι κι αλλιως καλο το βρηκα..χαχαχα...λογικα μια κινηση προς τα βορεια θα την κανει ειναι ακομη 72-96 ωρες πριν οποτε ανετα το κανει..εδω στο λεανδρο σε τετοιες ωρες το εμφανησε το χαμηλο που δεν ειχε καν πριν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν παιζει μονο ρολο η θεση ΤΩΝ χαμηλων αλλα και το ποσο βαθια ειναι στην δημιουργια τους  , ποτε και σε ποιο σημειο γινεται αυτη,και ποσο βαθαινουν στην πορεια , όπως και ποια θα ειναι τελικα αυτη. Αυτη την στιγμη δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα προφανως ουτε και μηνυματων τυπου ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ ξερω γω.

Στην προκειμενη περιπτωση, τα χαρτια που χρειαζομαστε ειναι ολα πανω στο τραπεζι, αρκει να παιχτουν με την σωστη σειρα και τον σωστο τροπο. Μπορει να γινει περαιτέρω αναλυση ωστοσο δεν νομιζω οτι εχει νοημα να αναλυσουμε κατι στο οποιο δεν εχουμε "λογο".

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Δεν αντιλέγω φυσικά και ο καθενας εχει δικαίωμα να γράψει την αποψη του... Αυτό που λέω είναι πως η αποψη ειτε θετική είναι ειτε αρνητική πρέπει να έχει και κάποιο τεκμήριο... Για αυτό προτείνω ενα αλλο θεμα με πιο ελευθερη συζητηση πανω στους χαρτες.. (γνωμη μου.).

Φιλε μου τι ακριβως τεκμηριο θες? Πως αλλιως θες να σε πεισω οταν λεω οτι χασαμε απο Κυριακη αργα το βραδυ - Τριτη μεσημερι 36 ωρες ??? Θεωρεις οτι με -6.5 στα 850 και ΒΑ οτι στρωνει στο κεντρο? Η υποστηριξη (παχος - γεωδυναμικα - Τ στα 500) ειναι υποστηρικτικοι παραγοντες , οχι βασικοι ! Με τα δεδομενα που δειχνει σημερα το ευρωπαικο χιονιζει στο κεντρο της Αθηνας με 1-2 βαθμους αλλα μεχρι εκει ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Ανετα φτιαχνουν, ανετα χαλανε! Το ξερουμε ολοι, το ξερουν και οι πετρες

Το εχουμε καταλαβει

ΑΛΛΑ ενα μεγαλο Α Λ Λ Α!!!! 

Ολα τα τρεξιματα ειναι ΕΠΙΚΑ μεχρι τωρα για εμας!!! Αν ειναι να ριξει 30 η 40 η 10ποντους θα το μαθουμε μονο εκεινη τη στιγμή! 

Απειρες φορες στο παρελθον εχουν πεσει εξω τα μοντελα και προς τα πανω και προς τα κατω!! 

Έχουμε να δουμε 13χρονια τετοιους χαρτες! 20χρονων ημουν το 2002 και 26 το 2008! 

Εχω Κ Α Β Λ Ω Σ Ε Ι  μονο που βλεπω τετοιους χαρτες! Απλα!!! 

Ας κανει οτι θελει! Καιρος ειναι κανει οτι γουσταρει! 

**συγγνώμη απο τους mod που εβρισα! Η αν ενιωσε καποιος οτι τον προσβαλα

Φίλε μου δε μένουμε όλοι σε τέτοια υψόμετρα πρεπει να γίνεται σεβαστή η απογοήτευση όταν μας έχει χαλάσει σε μια μέρα 2μισι βαθμούς (είπα αποχή αλλά δεν άντεξα ουτε μια ωρα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, brit1981 said:

Η θερμοκρασία στα 850 είναι απλά μια παράμετρος, ελάχιστα σημαντική κατά τη γνώμη μου

 Πραγματικά δε ξέρω πόσο αδιάφορες είναι οι Τ στα 850 Καρέα ή αλλά εδώ στα μηδενικού υψομέτρου παράλια της νότιας Αθήνας η θερμοκρασία ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ. Δε πάει να έχει - 45 μύρια υποστήριξη. Πφφφ 

είμαι να σκάσω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μολις είδα Παίο..  Τι ν αυτό ρε???  Τι έβγαλε? 
Στροβιλισμούς /Συγκλίσεις/ισοβαρείς /Δυναμική
Δεν Φτάνουν τα φτυάρια λέμεεεεεε!!!

Υ.Γ Αναμενώ 18άρι κ αυριανά που θα φτιάχνουν πρώτα τη δική τους σύγκλιση  (την μοντελική) και θα βλέπουμε σγα σγα να απεικονίζεται και Τ κ Υετος ακόμα καλύτεροι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ιδανικότερο σενάριο για κεντρική Ελλάδα το έχει το παράλληλο του παιου,τρομερές Τ και υετός,από απόγευμα Σαββάτου μέχρι μεσημέρι Δευτέρας ασταμάτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

 Πραγματικά δε ξέρω πόσο αδιάφορες είναι οι Τ στα 850 Καρέα ή αλλά εδώ στα μηδενικού υψομέτρου παράλια της νότιας Αθήνας η θερμοκρασία ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ. Δε πάει να έχει - 45 μύρια υποστήριξη. Πφφφ 

είμαι να σκάσω

Και γω ρε φίλε έχω τρελαθει από τα νευρα με τις εκπτώσεις ας ελπίσουμε να είναι ένα τελικό πισογυρισμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Δεν παιζει μονο ρολο η θεση ΤΩΝ χαμηλων αλλα και το ποσο βαθια ειναι στην δημιουργια τους  , ποτε και σε ποιο σημειο γινεται αυτη,και ποσο βαθαινουν στην πορεια , όπως και ποια θα ειναι τελικα αυτη. Αυτη την στιγμη δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα προφανως ουτε και μηνυματων τυπου ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ ξερω γω.

Στην προκειμενη περιπτωση, τα χαρτια που χρειαζομαστε ειναι ολα πανω στο τραπεζι, αρκει να παιχτουν με την σωστη σειρα και τον σωστο τροπο. Μπορει να γινει περαιτέρω αναλυση ωστοσο δεν νομιζω οτι εχει νοημα να αναλυσουμε κατι στο οποιο δεν εχουμε "λογο".

 

οταν εχω χιονοστρωση απο 20 και πανω σε ολα τα μοντελα και παλι λιγα πεταω συγκρατημενος ειμαι οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι πιστευω οτι το πραγματικο σοκ και δεος ακομη δεν εχει ερθει..αυτα οσον αφορα τα δικα μου ΣΟΚ και ΔΕΟΣ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seventower είπε:

Βαγγέλη επταπυργιο τι βλέπεις ψηλά κοντά στον περιφερειακό? 

γιατι θα εχει διαφορα χαμηλα στην παραλια στον νικο?...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Φιλε μου τι ακριβως τεκμηριο θες? Πως αλλιως θες να σε πεισω οταν λεω οτι χασαμε απο Κυριακη αργα το βραδυ - Τριτη μεσημερι 36 ωρες ??? Θεωρεις οτι με -6.5 στα 850 και ΒΑ οτι στρωνει στο κεντρο? Η υποστηριξη (παχος - γεωδυναμικα - Τ στα 500) ειναι υποστηρικτικοι παραγοντες , οχι βασικοι ! Με τα δεδομενα που δειχνει σημερα το ευρωπαικο χιονιζει στο κεντρο της Αθηνας με 1-2 βαθμους αλλα μεχρι εκει ! 

Καταρχάς και για να μην υπάρξει περεταίρω παρεξήγηση, δεν μίλησα προσωπικά για εσένα... Εσύ εξήγησες τα λεγόμενα σου και εγινε μια πολύ ορθή και εκπαιδευτική συζήτηση... Εγώ έγραψα για όσους πετάνε φράσεις και εξαφανίζονται... ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ απλώς έκανα μια πρόταση... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Βαγγέλη επταπυργιο τι βλέπεις ψηλά κοντά στον περιφερειακό? 

Άμα φτάσαμαν 😄 να συζητάμε μόνο για το επταπύργιο χαθήκαμαν😃 που λεν κ στο χωριό μου

Επεξεργάστηκε από dimisg
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Και γω ρε φίλε έχω τρελαθει από τα νευρα με τις εκπτώσεις ας ελπίσουμε να είναι ένα τελικό πισογυρισμα

Εσυ δεν πηγαινες για διαβασμα και θα εκανες αποχη μεχρι αυριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μην καίμε την Κυριακή...

@sakis13 σου ειπα ε; Ντέρμπι με χιονόπτωση και "σημέραααα ειναι Κυριακήηηηη"

 

Ευρωπαίος 12Ζ Κυριακή 15:00

image.png.16cc38987e6e763d496084dad6a2e2e5.png

Ευρωπαίος 12Ζ Κυριακή 21:00

image.png.2931e4d4da54771e65615a4d274653b9.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

 Πραγματικά δε ξέρω πόσο αδιάφορες είναι οι Τ στα 850 Καρέα ή αλλά εδώ στα μηδενικού υψομέτρου παράλια της νότιας Αθήνας η θερμοκρασία ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ. Δε πάει να έχει - 45 μύρια υποστήριξη. Πφφφ 

είμαι να σκάσω

Την Πρωτοχρονιά του 2016 που έφτασε οριακα -11 στα 850, αλλά με τρισάθλια διάταξη, αμφιβάλλω αν η Γλυφάδα έπεσε κάτω από 4 βαθμούς (εδώ δεν μηδενίσαμε καν)

Στην Αριάδνη το 2017 με -7,5 στα 850 εγώ θυμάμαι να βλέπω φωτογραφίες από το Καβούρι μέ χιόνι στην άμμο. 

Επομένως δεν είναι ούτε εκεί σημαντική η Τ 850, εφόσον φυσικά είναι κάτω από ένα όριο (χιόνι με -2 δεν θα δεις, εκτός αν έχουμε αντικυκλώνα 1060 στη Σερβία και χαμηλό 990 στην Αμοργό)

Επεξεργάστηκε από brit1981
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...