Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το ευρωπαικο τελευταια ελπιδα για Αττικη ! Προσωπικα αν αλλαξει και ο ευρωπαιος δεν ξανασχολουμαι ... 

Για κυριακοδευτερα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το ευρωπαικο τελευταια ελπιδα για Αττικη ! Προσωπικα αν αλλαξει και ο ευρωπαιος δεν ξανασχολουμαι ... 

Είσαι σίγουρος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, Frostfang8 said:

να αλλαξει ελπιζω αλλα δεν το κοβω. το ιδιο βλεπουμε 13 γ χρονια τωρα. δευτερα συζηταμε 5 μερες μπροστα λες και θα βγει. οι πιθανοτητες να βγει απο δευτερα και μετα ειναι κατω του 20% και να αλλαξει με τον ενα η αλλο τροπο(ειτε αρνητικα(πιο πιθανο) ειτε θετικα) σχεδον βεβαιο. Ολο κυνηγαμε κακοκαιριες στις 120 ωρες+ που τελικα βγαινουν μουφες. το κοντινο βγηκε χαλια και γιαυτο εχω δικαιωμα να χαλιεμαι.

μεχρι παρασκευη βραδυ δεν υπαρχει νοημα να σχολιαστει η δευτερα+.

Αδερφέ με όλο το σεβασμό και την καλή διάθεση. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως βγάζεις το κάτω του 20% Με κάποια φόρμουλα στο exel και τις μεταβλητές των σεναρίων κάθε μοντέλου sumarontas μετά τα averages? Εμπειρικά? 

Και στο ξαναλέω με πολύ καλή διάθεση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowjunky είπε:

Η αλήθεια είναι ότι σαν θεσσαλοσ θα ήθελα ελαφρώς πιο νότια το χαμηλό χάνεται πολυσ υετός σε βροχή χιονόνερο

Ε ναι αλήθεια είναι αυτό..θα παλεύει κάτι ώρες να το γυρίσει..αλλά μην το δένεις κόμπο ότι θα βγει έτσι..ο ευρωπαίος κοίτα που το έχει..αμα βγούν κάπου στην μέση θα μαστε αρχοντες χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Santa snow said:

Το ευρωπαικο τελευταια ελπιδα για Αττικη ! Προσωπικα αν αλλαξει και ο ευρωπαιος δεν ξανασχολουμαι ... 

κλαιμε με μαυρο δακρυ - οχι μη! χαχαχα - αν ειναι δυνατον βρε παιδια!! δε ξανασχολουμαι κ ολοι παλι εδω ειμαστε!!! δε το λεω με κακια - ηρεμια πΧια

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panagiotis είπε:

Αδερφέ με όλο το σεβασμό και την καλή διάθεση. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως βγάζεις το κάτω του 20% Με κάποια φόρμουλα στο exel και τις μεταβλητές των σεναρίων κάθε μοντέλου sumarontas μετά τα averages? Εμπειρικά? 

Και στο ξαναλέω με πολύ καλή διάθεση. 

Το λέει επειδή προγνωστικα η τρίτη απέχει 6!!μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Η αλήθεια είναι ότι σαν θεσσαλοσ θα ήθελα ελαφρώς πιο νότια το χαμηλό χάνεται πολυσ υετός σε βροχή χιονόνερο

Πλημ βολου δεν χανεται πουθενα σοβαρος υετος σε βροχη στη θεσσαλια...η διαταξη ειναι οτι πιο καθαρο κεντροβορειο υπαρχει απλα καποιο παιζει να μην το εχετε δει ποτε αν ειστε νεοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Panagiotis είπε:

Αδερφέ με όλο το σεβασμό και την καλή διάθεση. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως βγάζεις το κάτω του 20% Με κάποια φόρμουλα στο exel και τις μεταβλητές των σεναρίων κάθε μοντέλου sumarontas μετά τα averages? Εμπειρικά? 

Και στο ξαναλέω με πολύ καλή διάθεση. 

εμπειρικα. ποτε ειδες διαταξη και ιδιως τετοια να βγαινει 6 μερες μπροστα. γτ ολο και πιο πισω παει.

εξηγησα σε αλλο μηνυμα οτι δεν εχω καθολου καλη διαθεση και δεν θελω να το συνεχισω οποτε δεν θελω να μπω στην διαδικασια να εξηγησω κατι που συμβαινει σε ολες τις χιονοκαιριες που αγγιζουν αττικη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον... Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η κηδεία που οργανώνουν μερικοί για κάτι που αχνοφάνηκε (χώρις να έχει φανεί και τίποτα ιδιαίτερο) σε ένα και μόνο ραν κάποιων μοντέλων... 

Αυτή τη φορά, είναι που όλοι οι μετεωρολόγοι από τους πιο φειδωλούς (Αρνιακός , ΕΜΥ, μην πω και μέτεο, Ζιακος) μέχρι και τους πιο ακραίους (Μαρουσάκης, Καλλιάνος), συμφώνησαν πως για το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας έρχεται κάτι πολύ δυνατό... ( ''Για κάτι από τα παλια'' όπως προείπαν κάποιοι μετεωρολόγοι).... Μακριά απο αυτές τις σαχλαμάρες των τελευταίων χρόνων.. Όπου και να κοιτάξω παντού βλέπω για αυτό το θέμα... Οφείλουμε να τους ακούσουμε και να τους προσέξουμε για τα χρόνια εμπειρίας τους ( και φυσικά επειδή είναι επαγγελματίες και έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο απο μας)...

Είναι από τις ελάχιστες φορές που τα τελευταία χρόνια φτάνουμε κοντά σε μία ημερομηνία και βλέπουμε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες τόσο στα 850 όσο και στα 500... Ο υετός αυτή τη στιγμή υπάρχει και είναι και αρκετός για ολόκληρη σχεδόν την Ελλάδα σε όλες τις φάσεις της κακοκαιρίας αυτής (φτου φτου🤤)... 

Το αν θα παίξουμε οι Αττικαρέοι με -9 , -10 , -8 στο τέλος, νομίζω πως δεν έχει καμία σημασία γιατί οι θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλές... Δεν πιστεύω πως υπάρχει καμία περίπτωση να μην δούμε καθόλου χιόνι την άλλη εβδομάδα (Δευτέρα - Τρίτη - Τετάρτη) ... Η τάση για ακραίο κρύο και χιόνια μέχρι και τις βάρκες είναι πολύ ισχυρή και δύσκολα αλλάζει... Τώρα το αν θα δούμε ολικό στρώσιμο στο λιμάνι του Πειραιά, ΟΧΙ αυτό δεν μπορεί να κλειδώσει ούτε 5 λεπτά πριν... Αυτό που μπορεί όμως να ψηλοκλειδώσει (πιο πολύ από άυριο όμως ) ειναι πως οι χιονοστρώσεις θα είναι καλές από την Αττική οδό και πάνω... ( Όπως δυστυχώς χωρίζεται μετεωρολογικά η Αττική...)... Οι υπόλοιποι στο λεκανοπέδιο είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα δουν το χιονάκι τους να στρώνεται στις ευαίσθητες επιφάνειες ( αν δεν γίνει τελικά το ιστορικό που βλεπουμε).... Είμαι πολύ ικανοποιημένος ακόμα και απο αυτό γιατι τόσα χρόνια απο το 2008 δεν πέρασα κανένα χιονια πλην το 2017 που για ένα βράδυ τουλάχιστον το είδα το τιμημένο μέχρι και το πεζοδρόμιο...  Εξάλλου οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα...😉

Νομίζω πως κουρασα... Πρεπει να χαρούμε αυτό που έρχεται και τις ώρες τις αναμονής του... Να μην λαμβάνουμε τόσο πολύ υπόψιν μας κάθε παραμικρό ραν του μοντέλου γιατι τον τελευταίο λογο στο κάτω κατω τον έχει ο καιρός... Μην απαισιοδοξούμε χωρίς να βλέπουμε την πραγματική καταστροφή να έρχεται πάνω μας και πάνω από όλα μην λέμε πράγματα πάνω στην ταραχή μας και στη χαρά μας, που μπορεί να προσβάλλουν έμμεσα κάποιον άλλο... Είναι πολύ κρίσιμες οι ώρες αλλά βρισκόμαστε σε Άριστο (αν όχι ονειρικό ) δρόμο.... Περιμένουμε τον Παιο να δουμε τι θα μας πει και προχωράμε... 

Οπως έχουν πει αρκετοί θα ζήσουμε μεγαλες καταστάσεις....  Καλά χιονίσματα παντού παίδες... Απανταχού της Ελλάδος!!!😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως είναι τρελό πως μέσα σε μερικές ώρες πήγαμε από το σενάριο του Ευρωπαίου το πρωί ,σε αυτο που δείχνει τώρα ο τζιφος.να μου επιτρέψετε να πω ότι την πορεία του χαμηλού ΟΎΤΕ τη Παρασκευή-Σαββατο τα ραν θα μπορούν να βρουν την πορεία του ακριβώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, isnow είπε:

Ε ναι αλήθεια είναι αυτό..θα παλεύει κάτι ώρες να το γυρίσει..αλλά μην το δένεις κόμπο ότι θα βγει έτσι..ο ευρωπαίος κοίτα που το έχει..αμα βγούν κάπου στην μέση θα μαστε αρχοντες χαχαχα

Μασ έχει 19.1mm σε χιονόνερο κρίνα δεν είναι κριμα δεν είναι να μην βγεί και αυτό χιόνι να κολησει όμορφα με το 21 κάτι που δίνει ακριβώς μετα χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχιζει η συγκλιση σιγα σιγα η κορυφη ανα 6αωρο παει για πανω απο 5μμ διαρκεια απο σαββατο πλεον με σοβαρες πιθανοτητες για παρατση σχεδον ολη την κυριακη και ενα 10αωρο χοντρικα με πλατωμα στο διαγραμμα που σημαινει χιονοχαμο!!! Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο Δευτερα πρωι με την σωστη θεση του χαμηλου μπαινει και η Αττικη γερα στο παιχνιδι.....το χαμηλο της πρωτης φασης ειναι αδυνατο να βγει πιο βορεια....το ψυχος σιγουρα θα υπαρχει και σιγουρα θα διατηρηθει σχεδον εως και το Σαββατο.....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fufutos είπε:

Πάντως είναι τρελό πως μέσα σε μερικές ώρες πήγαμε από το σενάριο του Ευρωπαίου το πρωί ,σε αυτο που δείχνει τώρα ο τζιφος.να μου επιτρέψετε να πω ότι την πορεία του χαμηλού ΟΎΤΕ τη Παρασκευή-Σαββατο τα ραν θα μπορούν να βρουν την πορεία του ακριβώς...

Δεν ξερω αν διαβασες αλλα ειχαμε αναφερει οτι το 75 τις εκατο των ενς του παιου ηταν να παει βορειοτερα το χαμηλο απλα ο τζιφος εχει το πιο ακραιο βορειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ICELARISSA said:

Δεν ξερω αν διαβασες αλλα ειχαμε αναφερει οτι το 75 τις εκατο των ενς του παιου ηταν να παει βορειοτερα το χαμηλο απλα ο τζιφος εχει το πιο ακραιο βορειο

Δεν αντιλέγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Δεν ξερω αν διαβασες αλλα ειχαμε αναφερει οτι το 75 τις εκατο των ενς του παιου ηταν να παει βορειοτερα το χαμηλο απλα ο τζιφος εχει το πιο ακραιο βορειο

Νομίζω ο παιος θα βγει σαν ουκμο. Πιο νότια από τζιφο αλλά όχι σε σημείο να χαλάσει κάτι για τα παιδιά πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ξερω αν διαβασες αλλα ειχαμε αναφερει οτι το 75 τις εκατο των ενς του παιου ηταν να παει βορειοτερα το χαμηλο απλα ο τζιφος εχει το πιο ακραιο βορειο

Φίλε μιας και προεβλεπες από την αρχή της κακοκαιρίας πιστευεις μπορει να υπαρξει αξιόλογη φάση για προσηνεμα τρίτη τεταρτη ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Νομίζω ο παιος θα βγει σαν ουκμο. Πιο νότια από τζιφο αλλά όχι σε σημείο να χαλάσει κάτι για τα παιδιά πάνω 

Το ουκμο ειναι εξαιρετικο για εδω δινει συσφιξη και συγκλιση.. βολο βροχη και παραλια και ολο το εσωτερικο της πεδιαδας και μακεδονια φουλ χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Φίλε μιας και προεβλεπες από την αρχή της κακοκαιρίας πιστευεις μπορει να υπαρξει αξιόλογη φάση για προσηνεμα τρίτη τεταρτη ;

Μα δεν εχει χαλασει κατι για προσηνεμα ρε παιδια μια χαρα ειναι τα βασικα μοντελα να δουμε και ευρωπαικο και κανουμε τη σουμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Το ουκμο ειναι εξαιρετικο για εδω δινει συσφιξη και συγκλιση.. βολο βροχη και παραλια και ολο το εσωτερικο της πεδιαδας και μακεδονια φουλ χιονι

Κατεβάζει και πιο νωρίς σε εμάς το κρύο οπότε είναι ιδανικό σενάριο.  Δλδ τα προσήνεμα δεν χάνουμε όλη την Δευτέρα.. χάνουμε Κυριακή απόγευμα μεχρθ βράδυ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά χαλαρώστε πάμε για 18αρια. 

Δεν υπάρχει κάτι να πούμε. Πάμε σε κάτι ισχυρότερο από Αριάδνη όπως φαίνεται και με διάρκεια.

Και η διάρκεια είναι που θα μας ωφελήσει όλους πανελλαδικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...