Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, menidi said:

Κέντρο είχε κάτι χαζομάρες. Πασπάλισμα νομίζω. Τότε είχαν ευνοηθεί οι περιοχές πέριξ της Πάρνηθας. Πάρα πολύ ομως.

Πραγματικά δεν το θυμόμουν καθόλου. Τον έχω καταγράψει σαν έναν από τους μεγάλους χιονάδες, αλλά προφανώς δεν με ένοιαζε τι έκανε παρακάτω,χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ αν το ψαξεις θα δεις πως ενα δυο χρονια πριν αυτους τους χιοναδες παντα γινοταν μια εκρηξη ηφαιστειου τουλαχιστον vei 6 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

εγω γιατι εχω ξετρελαθει με τα κοκκινακια στην αγγλια στις 192 ωρες; 🤪

Τέτοια Αζόρικο πρώτη φορά φέτος το χειμώνα!!Αν διατηρησει το ψυχος βανατολικά έχουμε ελπίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Michael said:

Τέτοια Αζόρικο πρώτη φορά φέτος το χειμώνα!!Αν διατηρησει το ψυχος βανατολικά έχουμε ελπίδες

Καλα τετοιο αζορικο εδειχνε και για την επερχομενη κακοκαιρια και τελικα βλεπεις τι παιρνουμε χαχαχα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα καλα... τελος το μοντελινγκ!! απο δω και περα τον λογο τον εχει ο καιρος!! Τα λεμε στις αναφορες... Που θα ναι πολλες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Θαψιμο απλά εδώ. Με μια λέξη 

render-gorax-blue-006-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-s9keDf.png

render-gorax-blue-006-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-6p0LfI.png

render-gorax-blue-006-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-udopGY.png

render-gorax-blue-004-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-PsHecB.png

render-gorax-blue-009-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-Pl3H9W.png

Νομίζω πως μας άξιζε σε όλους μετά από τόσο καιρό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Ολα καλα... τελος το μοντελινγκ!! απο δω και περα τον λογο τον εχει ο καιρος!! Τα λεμε στις αναφορες... Που θα ναι πολλες!!!

Γείτονα σου έχω στείλει μυνημα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω ο παιος εκανε τις θερμοκρασιακες βελτιωσεις που θελαμε..Πιστευω εδω κλεινουμε μοντελα και ματια στον ουρανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Petros21 είπε:

Νομιζω ο παιος εκανε τις θερμοκρασιακες βελτιωσεις που θελαμε..Πιστευω εδω κλεινουμε μοντελα και ματια στον ουρανο

αυριο το μεσημερι θες να πεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Blacktan said:

Εγω να ρωτησω κατι που σκεπτομαι χρονια τωρα ..

Πως γινετε το meteociel να εχει αρχειο απο το 1911 (λογου χαρη) ? 

Υπηρχε βαση δεδομενων καθε μερα και την μετετρεψαν σε ψηφιακη μορφη ? 

Ή ειναι μια προσεγγιση προσομοιωση του συστηματος με βαση αναφορες που διδονταν και εχουν καταφερει somehow να διατηρηθουν ?

 

απο εφημεριδες της εποχης λογικα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, airfathaaaaa είπε:

αυριο το μεσημερι θες να πεις..

Ναι εννοειται, εννοω οτι δεν εχει νοημα να κοιταμε αλλο μοντελα...το ενδιαφερον μετα το μεσημερι αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Blacktan είπε:

Εγω να ρωτησω κατι που σκεπτομαι χρονια τωρα ..

Πως γινετε το meteociel να εχει αρχειο απο το 1911 (λογου χαρη) ? 

Υπηρχε βαση δεδομενων καθε μερα και την μετετρεψαν σε ψηφιακη μορφη ? 

Ή ειναι μια προσεγγιση προσομοιωση του συστηματος με βαση αναφορες που διδονταν και εχουν καταφερει somehow να διατηρηθουν ?

 

Ρε φιλε, ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα σκεφτομουν τωρα, και οτι την εχω χρονια αυτη την απορια και παντα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις κανεις.

Δεν μπορω να καταλαβω πως το εχουν κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Κολυδας έδωσε φαινόμενα Σαλονικα κ λοιπή Β Ελλάδα για 18 ώρες με ένταση αύριο σε Ήπειρο κ Δυτική Μακεδονία,  ενώ Αττική έδωσε Κυριακη βράδυ με Τρίτη 2 κύματα .

Για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε σχέση με το χθεσινό 12αρι (γιατί δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση με το 00ζ) ο Ευρωπαίος είναι σίγουρα καλύτερος.

Γενικά είναι λίγο χειρότερος από τζίφο (όπως ΠΑΝΤΑ) αλλά κι αυτός δίνει συγκλίσεις υετού και χιονοπτώσεις μέχρι Τετάρτη

Όσον αφορά τα αρχεία NCEP, νομίζω ορισμένοι μετεωρολογικοί σταθμοί στην Ευρώπη καταγράφουν συνεχώς δεδομένα από τον 17ο αιώνα!

Επομένως υπάρχουν αρκετά δεδομένα ώστε να ανασυσταθούν οι χάρτες 100+ χρόνια πριν, έστω και κατά προσέγγιση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Κάποιες τελευταίες εικόνες από εμένα και τέλος οι χάρτες, πλέον nowcast από αύριο, καλά χιόνια να έχουμε!

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2021-02-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52508&var=203&run=12&date=2021-02-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52508&var=205&run=12&date=2021-02-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

Δημήτρη από αύριο βράδυ σε κάνα δυωρο κινητό στο χέρι και λάμπα να δούμε πότε θα γυρίσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...