Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, menidi είπε:

ΚΑΙ οι 8 περιφερειακές ενότητες όμως;;;

Άμα βγει ο υετος που δείχνουν τα μοντέλα κ παίξει μπάλα κ το αιγαίο πιστεύω ναι.. Μια φορά ας είναι υπέρ μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis00 είπε:

Πολυ χιονι την Τριτη μαγκες μεχρι τις βαρκες. Δευτερα πρωι λευκα τα ΒΠ.

Τρίτη βράδυ Τετάρτη πρωί εκεί πονταρω εγώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=387

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;;;

Πολύ χάλια μου φαίνεται..

Τώρα πάντως έχω 6 βαθμούς....

Περισσότερο χιόνι και θερμοκρασίες δίνει κέντρο Αθήνα, παρά εδώ!!!

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως βλέπω και το χιονάκι του τη Δευτέρα το πρωι σχεδον παντου... Τουλαχιστον στις ευαίσθητες... Τριτη Τετάρτη φουλλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Εγώ πάντως βλέπω και το χιονάκι του τη Δευτέρα το πρωι σχεδον παντου... Τουλαχιστον στις ευαίσθητες... Τριτη Τετάρτη φουλλ

Την Δευτέρα μέχρι το βράδυ το πρόβλημα περισσότερο θα είναι ο υετός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9.4 βαθμοί στο Θησείο αυτή τη στιγμή χωρίς καταγεγραμμένο υετό. Οι Τ μου φαίνονται ανεβασμένες στην Αθήνα καθώς ήδη όλα τα μοντέλα είναι εκτός (ακόμα κ ο παίος που ήταν ο θερμότερος) ενώ επίσης κ για υετό από το τίποτα μέχρι 0.6mm από κέντρο κ νοτιότερα. Αν δε κάνω λάθος για το Σάββατο τα μοντέλα έδινα αρκετά περισσότερο υετό. Λέω εγώ τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, menidi said:

Τελικά θα χιονιστω με βάση τον Ευρωπαίο; Κι εγώ στα 223 υψόμετρο μένω σχεδον 😂

Βαλε κάρβουνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

.....Αυτο για την Αττικαρα.....20210213_204520.jpg.50cb32ebd6d606b0c5ea51bf9898c2fd.jpg

Μεγάλος Δάσκαλος. Μεγάλος είναι αυτός που μαθαίνει από τις όποιες αστοχίες του. Αν μπορεί κανείς να μιλήσει για αστοχίες στο χάος του καιρού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, menidi said:

ΚΑΙ οι 8 περιφερειακές ενότητες όμως;;;

Σκορδοστούμπη 8α, στον 4ο οροφο, τι λέει παιδια? Έχει εκτίμηση κάποιος?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πόσες φορές θυμάμαι ανοιχτο καιρό πρωι, με ηλιο , και να σκάνε κάτι stratocumulus και να χιονάει! (λίγο βέβαια) Μάκαρι να ναι περισσότερα την τετάρτη πρωι όπου και τα κόβω να σουλατσάρουν στο λεκανοπέδιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, Blacktan said:

Εγω να ρωτησω κατι που σκεπτομαι χρονια τωρα ..

Πως γινετε το meteociel να εχει αρχειο απο το 1911 (λογου χαρη) ? 

Υπηρχε βαση δεδομενων καθε μερα και την μετετρεψαν σε ψηφιακη μορφη ? 

Ή ειναι μια προσεγγιση προσομοιωση του συστηματος με βαση αναφορες που διδονταν και εχουν καταφερει somehow να διατηρηθουν ?

 

για το meteociel ειδικά δεν βρήκα κάτι γιατί όλα τα λινκ είναι γαλλικά που δεν ξέρω, αλλά βρήκα ότι το αγγλικό , Metoffice έχει ψηφιοποιήσει καθημερινές καταγραφές καιρού από το 1900 με βάση καθημερινές καταγραφές που ξεκίνησαν να γίνονται απ το 1860!, Κάθε μέρα όλοι οι σταθμοί της Αγγλίας έκανα λεπτομερείς καταγραφές των μετρήσεων και καιρικών παρατηρήσεων και τις έστελναν τηλεγραφικά στο λονδίνο για να βγούν προγνώσεις, προειδοποιήσεις ναυτιλίας κλπ. ¨Ηταν σαν αυτές:

image

αυτή η ψηφιοποίηση ήταν τεράστια δουλειά γιατί επειδή όλα ήταν χειρόγραφα δεν μπορούσε να γίνει αυτόματα με Οptical Character Recognition (OCR) αλλά με manual ψηφιοποίηση με χειροκίνητο δηλ σκανάρισμα, και επεξεργασία του σκαναρισμένου με ειδικό λογισμικό για να το περάσεις σε βάσεις δεδομένων, χάρτες κ.λπ.

υποθέτω κάτι τέτοιο έκαναν και στο meteociel, απίστευτη δουλειά και απίστευτα χρονοβόρα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Μεγάλος Δάσκαλος. Μεγάλος είναι αυτός που μαθαίνει από τις όποιες αστοχίες του. Αν μπορεί κανείς να μιλήσει για αστοχίες στο χάος του καιρού.

Τα είπες όλα Κώστα,σεβασμος σε αξιες που σπανίζουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

@casperakos γινεται να σαρεσει ο πατσας;;;; Νομιζω εισαι απο τους λιγους...

Αδελφέ τρελενομαι κοιλίτσα και ποδαράκι ψιλοκομμένο σκορδοστουμπι και μπουκοβο όνειρο!!! Και φύγαμε για χιονοπολεμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, South Athens said:

9.4 βαθμοί στο Θησείο αυτή τη στιγμή χωρίς καταγεγραμμένο υετό. Οι Τ μου φαίνονται ανεβασμένες στην Αθήνα καθώς ήδη όλα τα μοντέλα είναι εκτός (ακόμα κ ο παίος που ήταν ο θερμότερος) ενώ επίσης κ για υετό από το τίποτα μέχρι 0.6mm από κέντρο κ νοτιότερα. Αν δε κάνω λάθος για το Σάββατο τα μοντέλα έδινα αρκετά περισσότερο υετό. Λέω εγώ τώρα..

Σωστά κουβά πήγε ο τζίφος για τον σημερινό υετό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, casperakos είπε:

Αδελφέ τρελενομαι κοιλίτσα και ποδαράκι ψιλοκομμένο σκορδοστουμπι και μπουκοβο όνειρο!!! Και φύγαμε για χιονοπολεμο 

Και μάγουλο Γιώργη,Γιαννιωτικος πατσας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τόσο δυνατά σύννεφα είναι αυτά τα stratocavlus?? Καλώς να μας έρθουν λοιπόν. Το Πεντάγωνο λευκό Δευτέρα πρωί!!

Μαύρπολές φορές, σε πολύ χαμηλό ύψος και κάνουν τρομερή δουλειά όταν έχει μικρή θερμοβαθμίδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο αυριο μπαινουμε στην τελικη ευθεια και για τον νομο Αττικης....παμε σε ενα χιονια με αρκετη διαρκεια απο Κυριακη μεσανυχτα εως ξημερωμα Τεταρτης....

τα κεντρονοτια του νομου φαινεται κυριως την Δευτερα να εχουν καποια δυσκολια σε σχεση με τις Τ αλλα και πιθανον γιατι θα εχουν προσκαιρα ανοιγματα.....

αντιθετα το βορειο λεκανοπεδιο αλλα και τα βορεια και ανατολικα του νομου...φαινεται να εχουν πιο συμπαγη καιρο και καλυτερες Τ λογω και υψομετρου....

η Τριτη λογικα θα ειναι η ημερα που θα βρει στρωμμενα ακομα και τα κεντρονοτια πεδινα τμηματα του λεκανοπεδιου......

απο μια συγκριση που εκανα με τον Τηλεμαχο το 2019...σιγουρα και Τ αλλα και το χαμηλο που θα σχηματιστει στην περιοχη της Ροδου θα ειναι καλυτερα και θα βοηθησουν ωστε να ενεργοποιηθει και το Αιγαιο που μπορει να μας δωσει πυκνες χιονοπτωσεις....και φυσικα ομορφες εικονες.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...