Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, snow_attica said:

Βλέπω πάντως ότι αρκετές περιοχές στα βόρεια έχουμε χαμηλότερες του αναμενόμενου θερμοκρασίες. Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και να το δούμε το τιμημένο όσο το δυνατόν νωρίτερα από αύριο αργά το απόγευμα.

Ναι ναι 5.3 εδώ. Θεωρώ σχεδόν κλειδωμένο ότι το εναρκτήριο  λάκτισμα για μενα θα γίνει απογευματάκι, ίσως και νωρίτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'Εβγαλε το μετεο αυτο. Δεν ξέρω τι εννοεί Αθήνα, μάλλον κέντρο; Γιατί το 87 τα θυμάμαι κάπως αλλιώς τα πράγματα. Από την άλλη δεν θυμάμαι το 08 25 πόντους στο κέντρο.

image.png.ed5e02a625f1f4ba15b8f79bca1ac3c7.png

Επεξεργάστηκε από Panagiotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

'Εβγαλε το μετεο αυτο. Δεν ξέρω τι εννοεί Αθήνα, μάλλον κέντρο; Γιατί το 87 τα θυμάμαι κάπως αλλιώς τα πράγματα. Από την άλλη δεν θυμάμαι το 08 25 πόντους στο κέντρο.

image.png.ed5e02a625f1f4ba15b8f79bca1ac3c7.png

Δεν έχει μέσα και τον Φεβρουάριο του 1992 που ήταν ιστορικός χιονιάς με σοβαρή χιονόστρωση και στο κέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Θα το ξεπεράσεις

Εγώ είμαι 1000000% ικανοποιημένος αμα βγει σα την Αριάδνη καλά εννοείται ότι για ότι παραπανω καλοδεχουμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

 

150cm?

Ναι το έχω διαβάσει εδώ και χρόνια για τον ιστορικότερο χιονιά της Αθήνας. Πρέπει να χιόνιζε 4 ημέρες με αρνητικές θερμοκρασίες.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, airfathaaaaa said:

 

150cm?

To 1911 ήταν απόκοσμες οι αναφορές από τον διεθνή τύπο για το τι γινόταν στην Αθήνα. Άστο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά, το 1911 μιλάμε για ΑΡΡΩΣΤΗ διάταξη:

Επίσης, τις προηγούμενες 10 μέρες χιόνιζε ήδη στην Αθήνα με πολικές θερμοκρασίες:

archives-1911-2-10-0-0.png

 

archives-1911-2-10-0-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, xeneize said:

Δεν έχει μέσα και τον Φεβρουάριο του 1992 που ήταν ιστορικός χιονιάς με σοβαρή χιονόστρωση και στο κέντρο

Επίσης το 2006 δεν είχε στρώσει κέντρο; Μόνο ΒΠ αφορούσε ο χιονιάς; Γιατί Μεταμόρφωση μια χαρά χιονοστρώσεις είχαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Panagiotis said:

'Εβγαλε το μετεο αυτο. Δεν ξέρω τι εννοεί Αθήνα, μάλλον κέντρο; Γιατί το 87 τα θυμάμαι κάπως αλλιώς τα πράγματα. Από την άλλη δεν θυμάμαι το 08 25 πόντους στο κέντρο.

image.png.ed5e02a625f1f4ba15b8f79bca1ac3c7.png

Δεν αναφέρεται στο Σύνταγμα αλλά στις επίσημες καταγραφές του σταθμού του Θησείου. Αυτό εννοεί λέγοντας Αθήνα. Και γενικά όλοι οι μετεωρολογικοί οργανισμοί εννοούν Θησείο όταν μιλάνε για Αθήνα καθώς είναι ο επίσημος αντιπροσωπευτικός σταθμός της Αθήνας στον WMO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο το 1911 με το 1μιση μετρο χιονι τι στο καλο;;;;; 🤪

Τρολαρει ακομα και το μετεο

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

'Εβγαλε το μετεο αυτο. Δεν ξέρω τι εννοεί Αθήνα, μάλλον κέντρο; Γιατί το 87 τα θυμάμαι κάπως αλλιώς τα πράγματα. Από την άλλη δεν θυμάμαι το 08 25 πόντους στο κέντρο.

image.png.ed5e02a625f1f4ba15b8f79bca1ac3c7.png

Από τα 10 χιονοεπεισόδια τα 6 είναι Φλεβάρη τα 3 Γενάρη και ένα Μάρτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2006 θυμαμαι ημουν λιγο πανω απο το χιονοοριο. Ο σταθμος του ηρακλειου ειχε λιγο χιονακι και εγω στον σταθμο προαστιακου ειχα παρα πολυ, ειδικα τη 2η μερα.

2 minutes ago, snow_attica said:

Επίσης το 2006 δεν είχε στρώσει κέντρο; Μόνο ΒΠ αφορούσε ο χιονιάς; Γιατί Μεταμόρφωση μια χαρά χιονοστρώσεις είχαμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγουρα με τα τωρα δεδομενα δεν περιμενουμε κατι το ιστορικο για περιοχες του κεντρου και νοτιοτερα αλλα αν δειτε τις συγκλισεις του τζιφου ευνοουν ιδιαιτερα τα δυτικα της Αθηνας Ελευσινα Χαιδαρι Αιγαλεω Νικαια Πειραια Περιστερι κλπ.....Αυτο αν βγει ετσι οπως τρεχει το κυριο γιατι το ξαναειπα τις συγκλισεις θα τις δουμε στη δορυφορικη τελικα που καθονται θα εχουμε πολλες εκπληξεις....Επισης για καποιον που εγραψε πριν δεν περιμενουμε να δημιουργηθει η συγκλισιογραμμη στη Μυτιληνη αλλα νοτια της Χαλκιδικης..Παμε γερα να ερθει η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!

Επεξεργάστηκε από vasilis78
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

K  εδώ η υποσημείωση στην οποία αναφέρεται οτι είναι κατα προσέγγιση τα ύψη χιονιού

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1636

1723611256_Screenshot2021-02-13at7_46_53PM.png.925f11aaee6a62c677c4b865d8bb48d7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, dionisis00 said:

Το 2006 θυμαμαι ημουν λιγο πανω απο το χιονοοριο. Ο σταθμος του ηρακλειου ειχε λιγο χιονακι και εγω στον σταθμο προαστιακου ειχα παρα πολυ, ειδικα τη 2η μερα.

 

Είχε φουλ και στο σταθμό, είναι το πατρικό μου εκεί και πήγα με το smart που είχα τότε με αλυσίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω να ρωτησω κατι που σκεπτομαι χρονια τωρα ..

Πως γινετε το meteociel να εχει αρχειο απο το 1911 (λογου χαρη) ? 

Υπηρχε βαση δεδομενων καθε μερα και την μετετρεψαν σε ψηφιακη μορφη ? 

Ή ειναι μια προσεγγιση προσομοιωση του συστηματος με βαση αναφορες που διδονταν και εχουν καταφερει somehow να διατηρηθουν ?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Blacktan said:

Εγω να ρωτησω κατι που σκεπτομαι χρονια τωρα ..

Πως γινετε το meteociel να εχει αρχειο απο το 1911 (λογου χαρη) ? 

Υπηρχε βαση δεδομενων καθε μερα και την μετετρεψαν σε ψηφιακη μορφη ? 

Ή ειναι μια προσεγγιση προσομοιωση του συστηματος με βαση αναφορες που διδονταν και εχουν καταφερει somehow να διατηρηθουν ?

 

Αυτο ειναι και δικια μου απορια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Επίσης το 2006 δεν είχε στρώσει κέντρο; Μόνο ΒΠ αφορούσε ο χιονιάς; Γιατί Μεταμόρφωση μια χαρά χιονοστρώσεις είχαμε.

Κέντρο είχε κάτι χαζομάρες. Πασπάλισμα νομίζω. Τότε είχαν ευνοηθεί οι περιοχές πέριξ της Πάρνηθας. Πάρα πολύ ομως.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

'Εβγαλε το μετεο αυτο. Δεν ξέρω τι εννοεί Αθήνα, μάλλον κέντρο; Γιατί το 87 τα θυμάμαι κάπως αλλιώς τα πράγματα. Από την άλλη δεν θυμάμαι το 08 25 πόντους στο κέντρο.

image.png.ed5e02a625f1f4ba15b8f79bca1ac3c7.png

Υπάρχουν και άλλα βέβαια 10 ποντα. Οπως 22-23 Φεβρουαρίου 1992...

Φεβρουάριος άρχοντας! Δεκέμβριος ποτέ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Michael είπε:

Από τα 10 χιονοεπεισόδια τα 6 είναι Φλεβάρη τα 3 Γενάρη και ένα Μάρτη.

πεστα χρυσοστομε! φλεβαρης αν κακιωσει εχει τρομερη δυναμικη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...