Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ακροπολη με χιονι και σημερα..Και στο βαθος ο Υμηττος..Ελαχιστες φορες τον θυμαμαι τοσο κατασπρο..

151719355_1894961173984811_4664633264826472085_o.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, snowspir είπε:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια "επιστημονική" εξήγηση για αυτό αλλά αν υπάρχει και μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του, ευχαρίστως να τον διαβάσω!!

Νομίζω αν έκανε ένα παρόμοιο  χιόνι κάθε π.χ 4 χρόνια όπως παλιότερα  τα προβλήματα σήμερα θα ήταν μηδαμινά  .Δεν την λες και επιστημονική αλλά νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει . Επίσης , ίσως το χιόνι ηταν λίγο πιο βαρύ σε σχέση με άλλες περιπτώσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν "βαρύ" χιόνι αυτό . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταία βόλτα με τη Δύση του ηλίου πάνω απ το Deere (σδαμ προς μοναστήρι Αγίου Ιωάννη ).

πολλά δέντρα σπασμένα Και ο Δήμος δεν έχει προλάβει να τα μεζεψει χιόνι όχι όπως χτες φυσικα ,αλλά βρηκα και ένα μονοπάτι και τσούλησα με το snowboard 100 μέτρα😛 
 Είμασταν άτυχοι / τυχεροί που δεν έκανε παγετό.προσπχη το βράδυ γιατί τα πεζοδρόμια είναι για πατινάζ σε κάποια σημεία 

ασχετως ποσό έριξε  χαρείτε το όσο κρατάει πάντα(ειδικά τώρα με αυτό που βιώνουμε)η φύση δεν μπαίνει σε καλούπια Και παντα θα κάνει τα δικά της.ας ελπίσουμε η δεκαετία που ξεκίνησε να πάει ”τρένο” κάθε χειμώνα Και του χρόνου να πηγαίνουνε ελεύθερα πια στα βουνά μας για κατεβασιές.

βαζω και δυο φωτό στο ιδιο σημείο μια από τον Τηλέμαχο  Και μια από τη Μήδεια.ετσι για τη σύγκριση 😏20CA2A0B-D377-4CCF-BB3B-2997E21C13DE.thumb.jpeg.be7515555b246a03ba46029508ca6b10.jpeg68F15D9A-C78F-4A24-9526-E77818526044.thumb.jpeg.3c55a0bfec402e1be52ce008c530ba9b.jpeg

 

Επεξεργάστηκε από Dim_pas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Δυστυχώς η βόρεια Εύβοια παραμένει από την Κυριακή χωρίς ρεύμα κ τηλέφωνο... 😓

Κερασιά βόρειας Εύβοιας μένουν γνωστοί μου, χωρίς ρεύμα και νερό από Κυριακή, το επιβεβαιώνω...Και 2 μέτρα χιόνι φυσικά, χωρίς ίχνος υπερβολής!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Σε πρώτη φάση διαφώνω , προφανως για τα 20 με 25 κέντρου..
Σε δεύτερη σκέψη όμως. τι εννοουν κέντρο? πια μέτρηση? προφανώς δεν εννοούν εμας εδω στα 250 μ οπότε που εφτασε τα 20 με 25cm? Δε ξέρω, πραγματικά θελώ απαντήσεις για αυτη την ανάρτηση της εμυ.

Αναφορικά με το κέντρο η ΕΜΥ συνεργάζεται με το ΕΑΑ. Ενδεχομένως να αναφέρονται στο σταθμό του Θησείου. Μένει να το δούμε. Σίγουρα όμως η ΕΜΥ ως η εθνική αρχή μετεωρολογίας έχει δικαίωμα επίσης να ρηπορτάρει τα στοιχεία του Θησείου διεθνώς. Ας δούμε τι θα δώσει το ΕΑΑ για το Θησείο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dim_pas said:

Τελευταία βόλτα με τη Δύση του ηλίου πάνω απ το Deere (σδαμ προς μοναστήρι Αγίου Ιωάννη ).

πολλά δέντρα σπασμένα Και ο Δήμος δεν έχει προλάβει να τα μεζεψει χιόνι όχι όπως χτες φυσικα ,αλλά βρηκα και ένα μονοπάτι και τσούλησα με το snowboard 100 μέτρα😛 
 Είμασταν άτυχοι / τυχεροί που δεν έκανε παγετό.προσπχη το βράδυ γιατί τα πεζοδρόμια είναι για πατινάζ σε κάποια σημεία 

ασχετως ποσό έριξε  χαρείτε το όσο κρατάει πάντα(ειδικά τώρα με αυτό που βιώνουμε)η φύση δεν μπαίνει σε καλούπια Και παντα θα κάνει τα δικά της.ας ελπίσουμε η δεκαετία που ξεκίνησε να πάει ”τρένο” κάθε χειμώνα Και του χρόνου να πηγαίνουνε ελεύθερα πια στα βουνά μας για κατεβασιές.

βαζω και δυο φωτό στο οδό σημείο μια από τον Τηλέμαχο  Και μια από τη Μήδεια.ετσι για τη σύγκριση 😏20CA2A0B-D377-4CCF-BB3B-2997E21C13DE.thumb.jpeg.be7515555b246a03ba46029508ca6b10.jpeg68F15D9A-C78F-4A24-9526-E77818526044.thumb.jpeg.3c55a0bfec402e1be52ce008c530ba9b.jpeg

 

Who is Tilemahos?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Who is Tilemahos?

Ήταν η πρώτη κακοκαιρία όταν μετακόμισα εδώ άρα μετράει 🤣

άσε που τα περσινά αίσχη που δεν θυμάμαι και τα ονόματα τους δεν θέλω ούτε να τ ακουω😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sakis13 said:

Πειραιας..Λιμανι..

3FC79E19-A496-472E-A9B6-83E1B0AD72C1-696x522.jpeg.jpg

AC3DFE13-4A2E-4F26-AACE-B1E9D76E9FD7-696x503.jpeg.jpg

268D66BC-A97D-45FA-97DB-5DC52EBB4D46-696x522.jpeg.jpg

1F026DD2-73BA-4DF6-8F98-2C61962AD3CA-696x854.jpeg.jpg

9770FF91-6521-4D11-BA39-A9C30B6DB2C3-696x522.jpeg.jpg

Δεν είναι λιμάνι καμιά από τις φώτο. Η πρώτη κ 4η είναι χατζηκυριάκειο και οι υπόλοιπες Καστέλλα-Μικρολίμανο. Για το Λιμάνι ανέβασα το timelapse. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Δεν είναι λιμάνι καμιά από τις φώτο. Η πρώτη κ 4η είναι χατζηκυριάκειο και οι υπόλοιπες Καστέλλα-Μικρολίμανο 

Ναι βρε το ξερω..Εγω ολον τον Πειραια λιμανι τον λεω...Κανω υπερβαση και μονο που ανεβαζω φωτο απο κει...χαχα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά τι έγινε με αυτή τη ρημαδο-υποτροπη; 🤣 

Όσον αφορά αυτό που λέγαμε "ο μεγάλος χιονιάς έχει και την υποτροπή του στο τέλος" , έχω να πω ότι συνήθως η υποτροπή είναι το lake effect. 

Η σύγκλιση που είχαμε εχθές το πρωί, ήταν Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της υποτροπής. Αυτό ήταν η υποτροπή. Οπως και στο τέλος του 2002 και του 08

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sakis13 said:

Ναι βρε το ξερω..Εγω ολον τον Πειραια λιμανι τον λεω...Κανω υπερβαση και μονο που ανεβαζω φωτο απο κει...χαχα..

Ναι απλά το λέω γιατί στο Λιμάνι φαίνεται οτι δεν ήταν αυτή η κατάσταση, μάλλον γιατί ίσως είναι πιο προστατευμένο. Δες το timelapse που ανέβασα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, sakis13 said:

Ναι βρε το ξερω..Εγω ολον τον Πειραια λιμανι τον λεω...Κανω υπερβαση και μονο που ανεβαζω φωτο απο κει...χαχα..

btw επίσης κ γω βάζελος είμαι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Δυστυχώς η βόρεια Εύβοια παραμένει από την Κυριακή χωρίς ρεύμα κ τηλέφωνο... 😓

Παπάδες τι έκανε Αγγελε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τελικά τι έγινε με αυτή τη ρημαδο-υποτροπη; 🤣 

Όσον αφορά αυτό που λέγαμε "ο μεγάλος χιονιάς έχει και την υποτροπή του στο τέλος" , έχω να πω ότι συνήθως η υποτροπή είναι το lake effect. 

Η σύγκλιση που είχαμε εχθές το πρωί, ήταν Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της υποτροπής. Αυτό ήταν η υποτροπή. Οπως και στο τέλος του 2002 και του 08

Yπήρξε Θανάση, αλλά ήταν πιο δυναμική και πρόσκαιρα για πιο βόρεια.....πιο κάτω έδωσε ασθενή έως μέτρια φαινόμενα και πάλι παροδικά....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξέρετε τι κατάλαβα?? Τελικά η  αναμονή πολλές φορές είναι καλύτερη και από το ίδιο το ταξίδι...... Θέλω να βλέπω τα μοντέλα και να σχολιάζουμε 😢😢😢😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Ξέρετε τι κατάλαβα?? Τελικά η  αναμονή πολλές φορές είναι καλύτερη και από το ίδιο το ταξίδι...... Θέλω να βλέπω τα μοντέλα και να σχολιάζουμε 😢😢😢😢

Διαφωνω καθετα.

Δεν χαρηκα αυτο το ψυχοβγαλτικο μοτιβο τοσα χρονια που ολο χαλιομουν. 

Χαρηκα που ημουν εξω και παταγα 25-30 ποντους χιονι και δεν εβλεπα στα 100 μετρα απο την χιονοθύελλα, οοως και το οτι δεν εβλεπσ την μαυριλα της πίσσας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...