Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, brit1981 said:

Αποτέλεσμα εικόνας για συνταγμα εκχιονιστικο

Σπανια, πολυ ωραια φωτο, ξερουμε ομως ποσες φορες περασε? Για εδω ειμαι σιγουρος οτι δεν περασε τιποτα. Για το μεσιμερι που ημουνα κεντρο, ηταν ολα βρεγμενα, ουτε ιχνος σουπας απο παγο!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Γιώργο πως βλεπεις τα Ηπειρώτικα βουνα, έχουν καλό χιόνι?

Βασιλη πριν λιγο γυρισα απο μια γυρα που εκανα και ειναι η πρωτη φορα που δεν τραβηξα φωτο παρα μονο αυτη εξω απο το χωριο γιατι ημουν αναυδος απο αυτα που εβλεπα,φιλε ειναι πολλα τα μέτρα  μα παρα πολλα τρομερη η πουδρα εχουν χαθει οι χαραδρες φιλε απο Νεμερτσικα εως Τυμφη Σμολικα, Γραμμο που πρόλαβα να δω σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Σπανια, πολυ ωραια φωτο, ξερουμε ομως ποσες φορες περασε? Για εδω ειμαι σιγουρος οτι δεν περασε τιποτα. Για το μεσιμερι που ημουνα κεντρο, ηταν ολα βρεγμενα, ουτε ιχνος σουπας απο παγο!

Κοίτα, δεν ξέρω για φορές ακριβώς, αλλά επειδή μετά τις 6.00 παρακολουθούσα για λίγη ώρα τις κάμερες σε Ερμού και Βουλή, είδα γενικά εκχιονιστικά να κόβουν βόλτες και πριν ξημερώσει και μετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

Καλα ναι ρε παιδι μου, η συζητηση ειναι και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν πατινι(αν ειχαμε τα υπολοιπα δεδομενα όπως συνέβησαν και αλλαζε μονο η Τ) , αν δεν εχω αδικο παντως το χιονι μετριεται σε χιονοτραπεζα, λογικα το θησειο θα πρεπει να εχει. Εγω μετρησα ταρατσα 21 ποντους, αλλα ειναι ο 1ος χιονιας που μετρησα, ασε που και να ειχα μετρησει  παλαιοτερα τοτε ειχε μονωση, τωρα εχει πλακακια κατω, οποτε διαφορετικη επιφανεια. Σε σημεια παντως που ηταν σε χωματοδρομο μετρησα 28-29 πόντους στην κακοκαιρια που μας περασε. Δεν βαριεσαι, κουβεντα να γινεται! 

ΑΚΡΙΒΩΣ
και παίρνοντας πάσα για τις ερωτήσεις παιδιών περί θερμαινόμενων δρόμων κτλ
α) κακώς μετριέται το υψος χιονιου στο δρόμο από τη στιγμή που η άσφαλτος έχει διαφορετική θερμοχωρητικότητα από π.χ. τον χωματόδρομο!
β) μετράμε στον δρόμο λόγο πυκνοκατοικημένων περιοχών, για να αποφεύγουμε τα ανεμοσουρια κτλ.
γ)Το σωστό πιστεύοντας πως έιμαστε κ όλοι σύμφωνοι, είναι να μετράμε σε ένα πολύ ανοιχτό μέρος να το πω τουλάχιστων 15χ15 όπου να είναι χώμα η ξύλο κτλ κάτι φυσικό τέλος πάντων.

δ) Είναι απολύτως σεβαστό αν κάποιος πάει να βγει από την πόρτα του και το ανεμοσουρι του το χει σκασει στη πορτα με αποτελεσμα π.χ. 50 ποντους αντι για 20 που μπορει να ειχε ριξει γενικα, εγω δέχομαι τους 50, διότι αυτος ο τυπος ανοιξε την πορτα του και βρηκε 50 ποντους χαχα οι οποιοι κιολας τον δυσκολεψαν κτλ
Πολλές εκδοχές λοιπόν και πολλές και σεβαστες μετρησεις απο όλους..ΑΡΚΕΙ να μην αλλάζει ο τόπος μέτρησης!
* Σαν τρελός που είμαι μέτρησα πάνω από 15 δρόμους με το μέτρο χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΣΕΤΤΑ Ευβοίας (750μ.)....προχθές Δευτέρα 15/2....χαμός.....μάλιστα η πρόεδρος του χωριού, εκτελούσε κι άλλες σημαντικές υπηρεσίες, λόγω της χιονοκαιρίας!!

https://www.evima.gr/koinonia/evvoia-kakokairia-mideia-setta-miso-metro-to-chioni-metaferei-tous-ilikiomenous-sto-giatro-i-proedros-eikonesvinteo/?fbclid=IwAR1X5xu89DV57bamq-jEy0dch3EZ8isNbfB5fplFRyftgU_TEpd2d4j2EFA

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα ‎δέντρο, χιόνι και ‎κείμενο που λέει "‎ف REDMI NOTE 9 AI QUAD CAMERA‎"‎‎

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα αυτοκίνητο, χιόνι και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, χιόνι και κείμενο που λέει "1 REDMI NOTE 9 AI QUAD CAMERA"

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Βασιλη πριν λιγο γυρισα απο μια γυρα που εκανα και ειναι η πρωτη φορα που δεν τραβηξα φωτο παρα μονο αυτη εξω απο το χωριο γιατι ημουν αναυδος απο αυτα που εβλεπα,φιλε ειναι πολλα τα μέτρα  μα παρα πολλα τρομερη η πουδρα εχουν χαθει οι χαραδρες φιλε απο Νεμερτσικα εως Τυμφη Σμολικα, Γραμμο που πρόλαβα να δω σήμερα.

Ζημία έκανε ο δυνατός ανατολικός άνεμος προχθές . Ξύρισε το χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Διαβαζα τωρα τα αστεια ρεπορταζ για το γηπεδο και φαινοταν πισω το Μιτσικελι κουραμπιες!

Που να δεις το βουνο σου Γιωργη..... ακομα και τα Τζουμερκα ειχα χρονια να τα δω ετσι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Κανεις δεν αποχιονισε την αμαλιας η την βουλιαγμενης.... ναι το κεντρο ειχε το πρωι αρνητικη αλλα ξαναλεω, ειναι αυτο ιστορικο συγκριτικα με αυτα που εχουμε δει και εχουμε χαρακτηρισει ιστορικα?

Είπα και πριν για κάποιες περιοχές ήταν ιστορικό και ανώτερο πχ από το 2008, για κάποιες άλλες περιοχές ήταν απλά ένας χιονιάς που έσπασε την 13ετια αλλά κατώτερος των προηγούμενων...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Που να δεις το βουνο σου Γιωργη..... ακομα και τα Τζουμερκα ειχα χρονια να τα δω ετσι....

Την Ολυτσικα;

ή τον Αη Λια των Κουρεντων; 😂

κατι θα χει κι αυτος, 1172 ειναι καρφι πανω απ´το σπιτι!😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Ζημία έκανε ο δυνατός ανατολικός άνεμος προχθές . Ξύρισε το χιόνι.

Ναι Βασιλη βλεπεις στις ακρες των κορυφων ξυρισμα κανονικο,η Μουργκανα απεναντι μου ολη την ημερα χθες ειχε εντονο το φαινομενο αυτο,αλλά στο ξαναλέω είναι πολλά τα μέτρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως παιδια καλα θα ηταν εφοσον περασε η Μηδεια, αν συμφωνειτε κι εσεις να κλειδωνε το θεμα για να μην συνεχιστει το τσατ και βαζω και τον εαυτο μου μεσα εννοειται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Την Ολυτσικα;

ή τον Αη Λια των Κουρεντων; 😂

κατι θα χει κι αυτος, 1172 ειναι καρφι πανω απ´το σπιτι!😉

Ασε την Ολυτσικα που είναι σιγουρακι για τα Κουρεντα μιλάω εχουν πολυ χιόνι φιλε μάλλον ευνοούνται απο τον ανατολικο οπως κατάλαβα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, brit1981 said:

Κοίτα, δεν ξέρω για φορές ακριβώς, αλλά επειδή μετά τις 6.00 παρακολουθούσα για λίγη ώρα τις κάμερες σε Ερμού και Βουλή, είδα γενικά εκχιονιστικά να κόβουν βόλτες και πριν ξημερώσει και μετά

Νταξει ειναι το κεντρο της πρωτευουσας, οφειλει να ειναι πεντακαθαρο! Ειμαι σιγουρος παντως οτι ο οδηγος θα ειχε αρκετο χρονο για τον πρωινο καφε του και για ενα τσιγαρο που και που 😁 και μετα τις 11-12 θα την εκανε για βορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα χιονοπορωμενοι! 

Για εμενα εδω στον Αυλωνα Αττικης

η Μήδεια δεν καταφερε να μπει στην τριαδα των τοπ χιονιαδων, αλλα εφτασε μια ανασα πριν εκτοπίσει το 2008!Το προσπαθησε τιμια, αλλα εχασε για λιγο(σχεσον 10ποντακια) 

Αυτο που μου εντυπωση σε σχεση την Αγια Τριάδα των χιονιαδων ειναι οτι δεν ειχε την βιαιοτητα του 2004 και του 2008,ειχε διαρκεια βεβαια αλλα οχι τον συνδιασμο οπως το 2002! 

Προσωπικα βαζω την Μηδεια ανμεσα στους ιστορικους! Ευκολα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Ασε την Ολυτσικα που είναι σιγουρακι για τα Κουρεντα μιλάω εχουν πολυ χιόνι φιλε μάλλον ευνοούνται απο τον ανατολικο οπως κατάλαβα.

Προφανως μεχρι να το γυρισει μεσα στο χωριο, το βουνο εχωνε αβερτα χιονι, δεν εξηγειται αλλιως, γιατι το χωριο δε ξεπερασε τους 5-6 ποντους. Ουτε καν ο Ανατολικος. Τουλαχιστον την ΒΑ πλευρα του βουνου που ειναι και το χωριο.

Θαααα. Το περπατησω οσονουπω πρωτ ο Θεος και θα σου πω!😉

 

ΥΓ. Σορρυ κι απο μενα για τα σχολια πλην φωτο

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Είχα πάει το απόγευμα μία χιονοβόλτα  που περιείχε τις εξής περιοχές... Βαρυμπόπη, Αγ. Στέφανο, Σταμάτα ,Δροσία ,Διόνυσο. Εντύπωση μου έκανε τα πολλά σπασμένα δένδρα, στην πλειοψηφία τους πεύκα. Μιλάμε  ότι είδα περισσότερα από 60-70 δένδρα σπασμένα  και πεσμένα μέσα σε δρόμους.. Και λέω ότι μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν από τους προηγούμενους χιονιάδες του παρελθόντος(2002-2004-2008) που και τότε είχα κάψει 2-3 ντεπόζιτα κάνοντας βόλτες με το αμάξι και τραβώντας βίντεο και φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια "επιστημονική" εξήγηση για αυτό αλλά αν υπάρχει και μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του, ευχαρίστως να τον διαβάσω!!Εν καιρώ θα ακολουθήσουν βίντεο και φωτογραφίες  του διημέρου. Όσων αφορά για την "ιστορικότητα" του χιονιά που μόλις μας άφησε, η προσωπική μου άποψη(έχοντας ζήσει πολύ ζωντανά και μάχιμα και τους τρεις της προηγούμενης δεκαετίας, είναι ότι ήταν ένας πολύ δυνατός και ξεχωριστός χιονιάς που θα μπορούσε να πάει και καλύτερα....Μέχρι εκεί. Πάμε για τα επόμενα τώρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

Παντως παιδια καλα θα ηταν εφοσον περασε η Μηδεια, αν συμφωνειτε κι εσεις να κλειδωνε το θεμα για να μην συνεχιστει το τσατ και βαζω και τον εαυτο μου μεσα εννοειται. 

Ακριβως συμφωνώ!!!!!
π.χ.. ας ανοιξουμε ενα θέμα για το που πρέπει να μετράμε, άλλο θέμα για τις συνοικίες πόλεων κτλ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιθανον να εχει να κανει με την πυκνοτητα του χιονιου που συνεπαγεται και διαφορετικο βαρος(περισσοτερη υγρασια),δεν ειμαι σιγουρος ομως,αλλα αυτο με τα δεντρα το ποαρατηρησα κι εγω στην Ανω Κυψελη,διοτι ειμαι διπλα σε αλσος και το περπατησα πολυ αυτες τις ημερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μουφοπρωτάθλημα ΜΗΔΕΙΑ 2021

1.χιονίζονταν με 1001 σενάρια στα χίλια/αρμόδια επιστήμη η μεταφυσική

2.'εβλεπε την λάρισσα να χιονίζεται αργά και βασανιστικά.

3.βλ. παράγραφο  1

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα μετά την πρωινή εξόρμηση έφυγα για Ελευσίνα . Μοναδική  εικόνα να βλέπεις όλο το Θριάσιο πεδίο χιονισμένο μέχρι την Θάλασσα ή να βλέπεις κουραμπιέ τον Υμηττό και πρώτο πλάνο τα χιονισμένα Τουρκοβούνια και τον Λυκαβηττό. 

Στην συνέχεια έπρεπε να ανέβω Διόνυσο.Ανεβηκα από δροσιά . Μιλάμε για δεκάδες πεσμένα πεύκα στους δρόμους και πολλά καλώδια.Χάος.Καμια φορα το να μην κανει μεγαλο χιονι φέρνει μάζεμενα  προβλήματα στο τέλος .Στο  Διόνυσο θα έλεγα ότι ήταν καλύτερη η κατάσταση εξαιτίας της  ρυμοτομίας αν και το χιόνι ήταν ελαφρώς περισσότερο . 

Τώρα από χιόνι σαν εκτίμηση θα έλεγα ότι από Κρυονερι μέχρι Δροσιά έχει το ίδιο Χιόνι, στο Διόνυσο είχε λίγο  περισσότερο.Οπως υπολογίζω αλλα και μου είπαν  πρέπει να είχε 70 πόντους στα 500+ μέτρα το πρωί,  τώρα είχε "κάτσει" όπως είναι λογικό . 

Γενικά μιλάμε για ιστορική κακοκαιρία.Υπεροχες εικόνες.Μακαρι να έκανε 2 φορές τον χρόνο δύο χιονοστρώσεις τέτοιες . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα πεύκα θεωρώ ότι μεγάλο ρόλο έπαιξε πως δεν είχαν δεχθεί τόσο βάρος εδώ και 13 χρόνια. Πραγματικά ήταν κάτι ανεπανάληπτο: 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Προφανως μεχρι να το γυρισει μεσα στο χωριο, το βουνο εχωνε αβερτα χιονι, δεν εξηγειται αλλιως, γιατι το χωριο δε ξεπερασε τους 5-6 ποντους. Ουτε καν ο Ανατολικος. Τουλαχιστον την ΒΑ πλευρα του βουνου που ειναι και το χωριο.

Θαααα. Το περπατησω οσονουπω πρωτ ο Θεος και θα σου πω!😉

 

ΥΓ. Σορρυ κι απο μενα για τα σχολια πλην φωτο

Ιδιοτροπη κακοκαιρία για εμας Γιωργο σε ελάχιστα χιλ.και ανεξάρτητα απο το υψόμετρο μεγάλες αυξομειώσεις στις χιονοστρωση.

Καλο περπάτημα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...