Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Πώς γίνεται αυτός ο σταθμός να είναι σχεδόν πάντα τόσο ψηλά στη λίστα όταν έχει μελτέμι?

Ποιες είναι οι τοπικές συνθήκες που καθιστούν τόσο ζεστή την περιοχή ?

Νομίζω το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν. Το παιδί που μένει Καλλιθέα  (sakis νομίζω) μας είχε εξηγήσει την επίδραση των καταβατών στη περιοχή. Δε θυμάμαι όμως πολλές λεπτομέρειες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sakis13 said:

Το χαροκοπειο παντα με μελτεμι και βορια γραφει υψηλοτερες μεγιστες απ ολες τις γυρω περιοχες..Μονο οταν εχουμε νοτια με την αυρα του σαρωνικου μενει σε πιο χαμηλα επιπεδα...Το μικροκλιμα παιζει τον ρολο του αλλα για μενα πολυ σημαντικο ρολο παιζει και το που εχει εγκατασταθει ο καθε σταθμος..Πχ.ο σταθμος στο γκαζι σχεδον παντα γραφει χαμηλοτερες μεγιστες απο την καλλιθεα ιδιως σε μελτεμοκαιρο..Αλλα ο συγκεκριμενος σταθμος ειναι απεναντι απο παρκο..Δεν τον κλεινει τιποτα..Αντιθετα στο χαροκοπειο ειναι μεσα σε γουβα αναμεσα σε κτιρια του πανεπιστημιακου χωρου και παραδιπλα εχει παντου πολυκατοικιες..Ο σταθμος στο γκαζι εχει ανοιγμα 100 μετρα απο τα πλησιεστερα κτισματα..Εχθες οι δυο σταθμοι ειχαν 3 βαθμους διαφορα...Πιο πανω με 35.8 το χαροκοπειο...Και η αποσταση μεταξυ τους ειναι μολις 1500μετρα σε ευθεια...

Γενικα η καλλιθεα τσιμπαει παρα πολυ...Ιδιως με βορια...Αλλα θεωρω οτι παιζει σημαντικο ρολο οπως προανεφερα το που εχει εγκατασταθει ο καθε σταθμος..Και με τι μεσα...Δεν δικαιολογειται διαφορα 2-4 βαθμων καθημερινα και με ιδια διευθυνση ανεμων στην ευρυτερη περιοχη.....

Το ειχα συζητησει προ καιρου και με τον κυριο Λαγουβαρδο...Αλλα προς το παρον δεν τιθεται θεμα αλλαγης του σταθμου..Αν και θα επρεπε..κατ εμε..

Οπως και το βροχομετρο του σταθμου το οποιο περικλειεται απο δεντρα με αποτελεσμα πολλες φορες να βουλωνει απο κουτσουλιες και φυλλα και να χανει πολλα χιλιοστα..Αυτα εν ολιγοις..

Μια αλλη εκδοχη ειναι οτι απλα ειμαι γκαντεμης και καθε φορα μετακομιζω σε ολο και πιο ζεστη περιοχη παναθεμαμε...Και με χαλασμενους σταθμους και βροχομετρα... 

Επισης βορεια της Καλλιθεας βρισκεται ο λοφος Φιλοπαππου που λειτουργει ως αναχωμα..Με αποτελεσμα στην Καλλιθεα να εγκλωβιζεται ο ζεστος αερας και ο βοριας δεν επιδρα τοσο αμεσα...Το ιδιο ακριβως ισχυει και για το Κουκακι...Επισης η Καλλιθεα παντα εχει υψηλοτερες τιμες υγρασιας οχι μονο γιατι βρισκεται πιο κοντα στη θαλασσα αλλα και γιατι μεσα απο την πολη περνα ο ποταμος Ιλισσος ασχετα εαν ενα μεγαλο τμημα του πλεον εχει σκεπαστει..

Οποιος εχει περπατησει παραπλευρως της κοιτης του ποταμου εως το μοσχατο καταλαβαινει τι εννοω...

Ελπιζω να σας καλυψα...🤔

Έχει απανωτά τους λόφους Φιλοπάππου, Ακρόπολης, Νυμφών κτλ σε μια ευθεία σε εντελώς άνοιγμα. Είναι επόμενο σε συνάρτηση με το σημείο τοποθέτησης που αναφέρεις όταν καναλίζεται ο άνεμος να σκάει αρκετά θερμότερος. Είναι ενδεικτικό οτι με τις αύρες/νοτιάδες δε πιάνει μια το Χαροκόπειο από μέγιστες.Με το που σκάει μελτέμι τα σπάει σε όλη την Αθήνα. Ενδεικτικό οτι ο σταθμός είναι αρκετά ακριβής στο να πιάνει αυτές τις τοπικότητες.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Ζερίκιος είπε:

αν δεν υπάρχουν λεφτά όμως, τι κάνουμε? Γτ αυτό είναι το πιο σύνηθες πρόβλημα 🤔🤔

Αυτα τα μαμημενα τα λεφτα.Η ιδιοκτητρια εδω θελει να σπρωξει το σπιτι και οταν με πηρε μου λεει "φυσικα αν το θες εσυ εχεις προτεραιοτητα(να το αγορασω)".Κλαυσιγελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτα τα μαμημενα τα λεφτα.Η ιδιοκτητρια εδω θελει να σπρωξει το σπιτι και οταν με πηρε μου λεει "φυσικα αν το θες εσυ εχεις προτεραιοτητα(να το αγορασω)".Κλαυσιγελος

Χαχαχα Τζορτζ ειχα την ίδια συζήτηση με το σπιτονοικοκυρη μου...Και μένα προτεραιότητα μου είπε ότι εχω ....ήθελα να κλάψω απο τα γελια οταν μου είπε τιμή...Αλλά του λεω μπάαα αστο καλυτερα το ενοικιο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχαχα Τζορτζ ειχα την ίδια συζήτηση με το σπιτονοικοκυρη μου...Και μένα προτεραιότητα μου είπε ότι εχω ....ήθελα να κλάψω απο τα γελια οταν μου είπε τιμή...Αλλά του λεω μπάαα αστο καλυτερα το ενοικιο

Γμσ τα Αντουαν.Αστο μαρη το σπιτι.Και στο συντηρω και σε πληρωνω.Θα κανω καταληψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γμσ τα Αντουαν.Αστο μαρη το σπιτι.Και στο συντηρω και σε πληρωνω.Θα κανω καταληψη.

Η μονη λυση ειναι το κοινοβιο..Αλλα μας βλεπω,χωρισμενους,αφραγκους,χωρις συκωτι και μαλλον θα καταληξουμε σε καποια φυλακη...Μεταξυ μας γιατι το τσοκαρο παραμονευει....Λευτερια στους καιροφιλους παντρεμενους!!!

images.jpeg.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35,4 η μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι σήμερα με 39 μέγιστο heat index.... ....άρχισαν τα δύσκολα.. αφού ακόμα και τώρα σχεδόν 10:30 το βράδυ και με το ζόρι πέσαμε κάτω από τους 28.....😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, Galanto είπε:

Χαχαχα Τζορτζ ειχα την ίδια συζήτηση με το σπιτονοικοκυρη μου...Και μένα προτεραιότητα μου είπε ότι εχω ....ήθελα να κλάψω απο τα γελια οταν μου είπε τιμή...Αλλά του λεω μπάαα αστο καλυτερα το ενοικιο

 

11 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γμσ τα Αντουαν.Αστο μαρη το σπιτι.Και στο συντηρω και σε πληρωνω.Θα κανω καταληψη.

Aφήστε φίλοι μου καλοί άσχημο πράγμα. και εμείς βρεθήκαμε σε τέτοια θέση μια φορά, αλλά από την ανάποδη.😋. φάγαμε το βρίσιμο του αιώνα, αλλά έπρεπε να γίνει😅

 

μέγιστη 33 στα Γιάννενα, στους 23 τώρα.. Θα μείνω παραπάνω τελικά, μιας και ο αδερφός μου τώρα κόλλησε κοβιντ τελικά.. παρά το γεγονός ότι είχαμε κολλήσει τον Νοέμβριο, αποδείχθηκε ότι δεν κόλλησε τότε. Και για να είμαι σίγουρος θα μείνω εδώ. Δεν ανησυχώ για εκείνον, μιας και είναι η επιτομή της υγείας. Γερή γυμναστική, υγιεινή διατροφή, και φυσικά ούτε τσιγάρα ούτε αλκοόλ., Οι υπόλοιποι έχουν εμβολιαστεί. Οπότε μένω εδώ εξόριστος. Σόρυ για το διπλό άσχετο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μύτικα διακύμανση στο θερμόμετρο μου σήμερα 30.6-22.1 αλλά η υγρασία από 70-100 όλη μέρα...σε βόλτα στα τζάμπο στον Λούρο Πρεβέζης μεσημέρι 36 αλλά με χαμηλή υγρασία και καυτό άνεμο...τώρα 25.6 με 90+ υγρασία

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

Aφήστε φίλοι μου καλοί άσχημο πράγμα. και εμείς βρεθήκαμε σε τέτοια θέση μια φορά, αλλά από την ανάποδη.😋. φάγαμε το βρίσιμο του αιώνα, αλλά έπρεπε να γίνει😅

 

μέγιστη 33 στα Γιάννενα, στους 3 τώρα.. Θα μείνω παραπάνω τελικά, μιας και ο αδερφός μου τώρα κόλλησε κοβιντ τελικά.. παρά το γεγονός ότι είχαμε κολλήσει τον Νοέμβριο, αποδείχθηκε ότι δεν κόλλησε τότε. Και για να είμαι σίγουρος θα μείνω εδώ. Δεν ανησυχώ για εκείνον, μιας και είναι η επιτομή της υγείας. Γερή γυμναστική, υγιεινή διατροφή, και φυσικά ούτε τσιγάρα ούτε αλκοόλ., Οι υπόλοιποι έχουν εμβολιαστεί. Οπότε μένω εδώ εξόριστος. Σόρυ για το διπλό άσχετο

Άιντε εμβολιασου ρε ζαγαρι😁😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

 

Aφήστε φίλοι μου καλοί άσχημο πράγμα. και εμείς βρεθήκαμε σε τέτοια θέση μια φορά, αλλά από την ανάποδη.😋. φάγαμε το βρίσιμο του αιώνα, αλλά έπρεπε να γίνει😅

 

μέγιστη 33 στα Γιάννενα, στους 3 τώρα.. Θα μείνω παραπάνω τελικά, μιας και ο αδερφός μου τώρα κόλλησε κοβιντ τελικά.. παρά το γεγονός ότι είχαμε κολλήσει τον Νοέμβριο, αποδείχθηκε ότι δεν κόλλησε τότε. Και για να είμαι σίγουρος θα μείνω εδώ. Δεν ανησυχώ για εκείνον, μιας και είναι η επιτομή της υγείας. Γερή γυμναστική, υγιεινή διατροφή, και φυσικά ούτε τσιγάρα ούτε αλκοόλ., Οι υπόλοιποι έχουν εμβολιαστεί. Οπότε μένω εδώ εξόριστος. Σόρυ για το διπλό άσχετο

Χαρά στο κουράγιο σου Μιχάλη! Είχε 3 πριν λίγο σε εσάς εκεί στα Γιάννενα; Σοβαρά; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλημέρα στην παρέα .....

..... ελαφρύ μελτεμάκι που δροσίζει ..... ελάχιστη 24.3 C ..... τώρα  28.8 C με υγρασία 39 % και αίσθηση 28 C ......

..... και δυο χθεσινές photos από  το γραφικότατο Καστελλόριζο ..... εκεί που '' φυλλάτουν Θερμοπύλες '' .... ( photos Π. Αγιακάτσικας ) .....

Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι

Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι στιγμης σε Αττικη κ περιξ

Χαροκοπειο 36,7

Αγιοι Θεοδωροι και Σαλαμινα 36,4

Θησειο 36

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατευθύνομαι προς Θεσσαλονίκη και υπάρχει μια σχετικά μεγάλη εστία φωτιάς δεν ξέρω αν μπορεί να επιβεβαιώσει καποιος πάνω απ' την πόλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κατευθύνομαι προς Θεσσαλονίκη και υπάρχει μια σχετικά μεγάλη εστία φωτιάς δεν ξέρω αν μπορεί να επιβεβαιώσει καποιος πάνω απ' την πόλη

Έχει πιάσει φωτιά στο Σέιχ Σου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Έπιασε φωτιά Παλλήνη Ανθούσα κάπου εκεί ?

Μόλις με ενημέρωσαν οι γονείς μου για φωτιά Παλλήνη σύνορα Ανθούσα όπως είπες αλλά δεν ξέρω την έκταση...στην Θεσσαλονίκη το μέτωπο είναι μεγάλο δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Μόλις με ενημέρωσαν οι γονείς μου για φωτιά Παλλήνη σύνορα Ανθούσα όπως είπες αλλά δεν ξέρω την έκταση...στην Θεσσαλονίκη το μέτωπο είναι μεγάλο δυστυχώς

φανηκαν κατι καπνοι αλλα δεν ηξερα αν ηταν φωτια προς τα εκει..ντροπη γνκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κατευθύνομαι προς Θεσσαλονίκη και υπάρχει μια σχετικά μεγάλη εστία φωτιάς δεν ξέρω αν μπορεί να επιβεβαιώσει καποιος πάνω απ' την πόλη

.....''Δυστυχώς πήρε φωτιά το Σειχ Σου στην Θεσσαλονίκη υπάρχει γρήγορη κινητοποίηση της πυροσβεστικής ευτυχώς με καναντέρ και ελικόπτερα ελπίζω να τεθεί γρήγορα υπό έλεγχο και να σβήσει! Ένα ακόμα χαρακτηριστικό είναι το σύννεφο pyrocumulus που σχηματίστηκε πάνω από τον καπνό της φωτιάς λόγο της στήλης Θέρμου αέρα που αναδύεται .....'' (Μ. Χ''γιάγκος ) ......

Μπορεί να είναι εικόνα φωτιά και εξωτερικοί χώροι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μόλις με ενημέρωσαν οι γονείς μου για φωτιά Παλλήνη σύνορα Ανθούσα όπως είπες αλλά δεν ξέρω την έκταση...στην Θεσσαλονίκη το μέτωπο είναι μεγάλο δυστυχώς

..... περάσανε ελικόπτερα της πυροσβεστικής ακριβώς πάνω από την πολυκατοικία που μένω σχηματίζοντας κύκλο ρίψεων και έκαναν 3-4 ρίψεις ..... δεν απειλούνται κατοικίες ....

'' Σε συναγερμό έχουν τεθεί οι πυροσβεστικές δυνάμεις, λόγω φωτιάς που ξέσπασε πριν από λίγο στην Παλλήνη. Η φωτιά καίει χαμηλή βλάστηση, στην περιοχή Λόφος, ενώ βρίσκεται κοντά σε κατοικίες, που μέχρι στιγμής δεν απειλούνται, σύμφωνα με την Πυροσβεστική.''(ΕΝΙΚΟΣ )

720_786539_0dd461df6d-8c79d14798c2726f.jpg

786539_436109bf8b-a1e7e79287e71a34.jpg

786539_e17b98dec8-a91ff76db791c50e.jpg

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαροκόπειο ΕΑΑ 38.4 μέγιστη Αττικής και Ελλάδας μέχρι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...