Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η Πολίχνη είναι σταθερά στο 34-35 κι όχι παραπάνω. Εντάξει δεν καήκαμε τόσο όσο λέγανε (τρομολαγνεία) αλλά και πάλι κάνει πολλή ζέστη! Κλασικά θα δροσίσει στου προφήτη Ηλία (20/7). Όποτε δε θέλω ζέστες κάνει κι όποτε θέλω δεν κάνει. Αυτό είναι το κακό. Και ναι προτιμώ τις πυρκαγιές από τις πλημμύρες εννοείται. Τις αντιμετωπίζω καλύτερα. Κι όσο σκέφτομαι ότι μετά το καλοκαίρι ακολουθεί το σιχαμόπωρο άλλο τόσο αργοπεθαίνω. Η περίοδος από Δεκαπενταύγουστο μέχρι Χριστούγεννα είναι ο χειρότερος εχθρός μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Να μας ενημερώσεις τότε γιατί ήταν λάθος η συγκεκριμένη καταγραφή 

Πάρε τηλέφωνο την ΕΜΥ και υποθέτω θα σε ενημερώσουν. Εμένα τουλάχιστον όταν χρειάστηκε ήταν πολύ εξυπηρετικοί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Πάρε τηλέφωνο την ΕΜΥ και υποθέτω θα σε ενημερώσουν. Εμένα τουλάχιστον όταν χρειάστηκε ήταν πολύ εξυπηρετικοί. 

Δεν χρειάζεται ξέρω τον λόγο, τον είπα πιο πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38,2c  ο Πειραιάς

38c ή παραπάνω τα τελευταία 13 χρόνια έχει καταγράψει πάλι μόνο το 2020, το 2017 και το 2012...ψιλοϊστορική ζέστη για τα δεδομένα της περιοχής

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Δεν χρειάζεται ξέρω τον λόγο, τον είπα πιο πάνω.

Προσωπικά δεν τον ξέρω τον λόγο. Μπορώ να υποθέσω όμως οτι ήταν από βλάβη η συγκεκριμένη τιμή. Όπως αντίστοιχα από βλάβες έχουμε περιστασιακά λάθος τιμές και από το δίκτυο του ΕΑΑ. Με λίγα λόγια προσωπικά δεν γενικεύω οτι επειδή μια μέρα (ή για ένα διάστημα ) έγραψε κουλά ένας σταθμός του ΕΑΑ, όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ θα είναι άκυροι. Αυτό θέλω να υπογραμμίσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παραδόξως χαμηλότερη η θερμοκρασία σε σχέση με εχθές. 36.6 στα Γιάννενα, αν αι η μέγιστη χτες σημειώθηκε πιο μετά. Άντε να έρθει το καιρικό ενδιαφέρον από την Κυριακή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, geornik said:

38,2c  ο Πειραιάς

38c ή παραπάνω τα τελευταία 13 χρόνια έχει καταγράψει πάλι μόνο το 2020, το 2017 και το 2012...ψιλοϊστορική ζέστη για τα δεδομένα της περιοχής

Όντως το 38άρι για να το δώσει ο Πειραιάς θέλει γερό μελτεμοκάψιμο. Και εδώ Γλυφάδα βλέπω διάσπαρτα 37άρια από σταθμούς στο WU

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακοι 22β καταμεσημερο στα ανωγεια!!..12-13β κατω απ τα αντιστοιχα υψομετρα στα ηπειρωτικα

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 και η Σαλαμίνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Όντως το 38άρι για να το δώσει ο Πειραιάς θέλει γερό μελτεμοκάψιμο. Και εδώ Γλυφάδα βλέπω διάσπαρτα 37άρια από σταθμούς στο WU

Βλέπω 30.6.2017 είχε πιάσει 42,2c...ακραίος καύσωνας τελικά το 2017...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

Βλέπω 30.6.2017 είχε πιάσει 42,2c...ακραίος καύσωνας τελικά το 2017...

Kαι ο ιδιωτικός του meteoclub 42.2 βλέπω είχε δώσει την ίδια μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Προσωπικά δεν τον ξέρω τον λόγο. Μπορώ να υποθέσω όμως οτι ήταν από βλάβη η συγκεκριμένη τιμή. Όπως αντίστοιχα από βλάβες έχουμε περιστασιακά λάθος τιμές και από το δίκτυο του ΕΑΑ. Με λίγα λόγια προσωπικά δεν γενικεύω οτι επειδή μια μέρα (ή για ένα διάστημα ) έγραψε κουλά ένας σταθμός του ΕΑΑ, όλοι οι σταθμοί του ΕΑΑ θα είναι άκυροι. Αυτό θέλω να υπογραμμίσω.

Βλάβη παθαίνουν οι σταθμοί του Ε.Ε.Α. γιατί οι συγκεκριμένοι μετεωρολογικοί σταθμοί (Davis) δουλεύουν με ανεμιστηράκι ενώ της ΕΜΥ οι αυτόματοι δεν έχουν μηχανικό αερισμό. Επίσης δεν σου φαίνεται περίεργο που οι σταθμοί stevenson της ΕΜΥ μαζί με τους Davis του ΕΕΑ καταγράφουν παρόμοιες θερμοκρασίες (μόνο λίγα δέκατα της τάξης του 0,2-0,4 έχουν διαφορά) ενώ οι αυτόματοι σταθμοί της ΕΜΥ έχουν απόκλιση 1-2 βαθμοί πάντα προς τα πάνω σε σχέση με τους Davis του ΕΕΑ. Εσύ δηλαδή τι συμπεραίνεις από αυτό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Kαι ο ιδιωτικός του meteoclub 42.2 βλέπω είχε δώσει την ίδια μέρα.

η πιο καυτή μελτεμομέρα που θυμάμαι ήταν 8.8.2012 εδώ πέρα...δυνατός άνεμος και 40,2c εκείνο το μεσημέρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Εντυπωσιακοι 22β καταμεσημερο στα ανωγεια!!..12-13β κατω απ τα αντιστοιχα υψομετρα στα ηπειρωτικα

Στους 26-27 βαθμους ηταν οι χαμηλοτερες θερμοκρασιες σημερα το μεσημερι στα Ανωγεια στον σταθμο του Ε.Α.Α Στους 27,4 η μεγιστη μεχρι στιγμης.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos said:

Βλάβη παθαίνουν οι σταθμοί του Ε.Ε.Α. γιατί οι συγκεκριμένοι μετεωρολογικοί σταθμοί (Davis) δουλεύουν με ανεμιστηράκι ενώ της ΕΜΥ οι αυτόματοι δεν έχουν μηχανικό αερισμό. Επίσης δεν σου φαίνεται περίεργο που οι σταθμοί stevenson της ΕΜΥ μαζί με τους Davis του ΕΕΑ καταγράφουν παρόμοιες θερμοκρασίες (μόνο λίγα δέκατα της τάξης του 0,2-0,4 έχουν διαφορά) ενώ οι αυτόματοι σταθμοί της ΕΜΥ έχουν απόκλιση 1-2 βαθμοί πάντα προς τα πάνω σε σχέση με τους Davis του ΕΕΑ. Εσύ δηλαδή τι συμπεραίνεις από αυτό;

Οι αυτόματοι της ΕΜΥ είναι επαγγελματικοί αυτόματοι και εφόσον υπάρχει σωστό calibration μια χαρά τους εμπιστεύομαι. Γι αυτό εξάλλου λαμβάνουν και πιστοποίηση με WMO ID. Όπως έχω πει, ναι σε περιοχές με φτωχή ορογραφία/γεωμορφολογία οι μεγάλες αποκλίσεις είναι θέμα. Η Ελλάδα όμως είναι μια από τις πιο πολύπλοκες γεωμορφολογικά χώρες για το μέγεθος της και σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να έχουμε γνώση των τοπικών παραγόντων της κάθε περιοχής. Όχι να γενικεύουμε οτι όλοι πάνε λάθος. Τουλάχιστον έτσι προσεγγίζω εγώ το ζήτημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, geornik said:

η πιο καυτή μελτεμομέρα που θυμάμαι ήταν 8.8.2012 εδώ πέρα...δυνατός άνεμος και 40,2c εκείνο το μεσημέρι...

Το 2012 τα είχαν σπάσει όλα τα νότια προάστια. Θυμάμαι το Ελληνικό έδινε τότε συνεχόμενα 40άρια. Χαρακτηριστικά θυμάμαι 40άρι τότε στο Ελληνικό τον Δεκαπενταύγουστο!

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω τα 25-26άρια μεσημέρι σε Μύκονο και Νάξο με ισχυρό βοριά (και τι δε θα δινα να μαι εκει τώρα) και θα το πω για πολλοστή φορά! Το καλοκαίρι δεν είναι εποχή για να δουλεύεις. Μόνο για διακοπές. Τέλος. Ζηλεύω τους εκπαιδευτικούς που κάθονται όλο το καλοκαίρι (και πληρώνονται και αυτούς τους μήνες).

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29,7 τωρα στην παραθαλασσια περιοχη της παργας (Ηπειρος) με ελαχιστη 21,5 και μεγιστη 30,5 Σταθμος Ε.Α.Α

high heat index 32,2

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.3 ΣΕΦ

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος οτι τα νότια προάστια καίγονται σήμερα με το μελτεμοκαύσωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ θερμη μερα η σημερινη ακομα και εδω στην αλεξανδρουπολη που ειμαι για λιγες μερες με την διακυμανση σημερα στο κεντρο 36-23 περιπου...Γερακα σημερα απο τον σταθμο μου μας ψιλοεσωσε το μελτεμι με 35,1 μεγιστη αλλα ελαχιστη 26,8....πρεβεζα ισχυρο δυτικο ρευμα σημερα με την Τ στο χωριο να μην ανεβαινει πανω απο 30 αλλα η υγρασια στο 70-75% ακομα και καταμεσημερο....το πρωτο δεκαπενθημερο παντως βγηκε καυτο για το συνολο της επικρατειας οντας το 7ο θερμοτερο στην ανωτερη ατμοσφαιρα τα τελευταια 49ετη για την Αττικη!

image.png.ed1a0a46b6a0ea9ef48d19bc4bdc1b3d.png

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, MeteoTirnavos είπε:

Βλάβη παθαίνουν οι σταθμοί του Ε.Ε.Α. γιατί οι συγκεκριμένοι μετεωρολογικοί σταθμοί (Davis) δουλεύουν με ανεμιστηράκι ενώ της ΕΜΥ οι αυτόματοι δεν έχουν μηχανικό αερισμό. Επίσης δεν σου φαίνεται περίεργο που οι σταθμοί stevenson της ΕΜΥ μαζί με τους Davis του ΕΕΑ καταγράφουν παρόμοιες θερμοκρασίες (μόνο λίγα δέκατα της τάξης του 0,2-0,4 έχουν διαφορά) ενώ οι αυτόματοι σταθμοί της ΕΜΥ έχουν απόκλιση 1-2 βαθμοί πάντα προς τα πάνω σε σχέση με τους Davis του ΕΕΑ. Εσύ δηλαδή τι συμπεραίνεις από αυτό;

Παρόλο που οι σταθμοί του ΕΑΑ δεν μπορεί να χαρακτηριστούν καθαρά επαγγελματικοί, το ανεμιστηράκι ανανέωσης του αέρα είναι μια πολύ τίμια λύση σε σημείο να γράφουν σχεδόν όπως οι κλασικοί Stevenson όπως ανέφερες. Οι επαγγελματικοί της ΕΜΥ αντίθετα "τσιμπάνε" σε σχέση με τις καταγραφές πιο παλιά στους Stevenson και λογικά και σε σχέση με τους σταθμούς του ΕΑΑ, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα συγκρίνοντάς τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

 

..... 216 μείνανε ..... είναι πολλές ...... ?????!!!!!!.....😂🤣 .....

 

216 για ποιο πράγμα? Γιατί 109 ημέρες είναι για να μπει ο Νοέμβριος.....για μένα εκεί ξεκινάει το τεράστιο ενδιαφέρον, αν και φέτος νομίζω ότι από Οκτώβριο θα έχουμε θέμα.....ακόμη και αρχές Δεκέμβρη να το πας, 140 είναι ακόμη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 24,8 - 34,4oC σήμερα και ξανά το μελτεμάκι είχε τις δικές του ρότες.....για καύσωνα φυσικά ούτε λόγος.....

Χόχλια 18 - 31οC η κύμανση, ενώ το Αγρίνιο έφτασε λίγο πάνω από 37οC, λίγο πυρετάκι δλδ, γραμμές!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

216 για ποιο πράγμα? Γιατί 109 ημέρες είναι για να μπει ο Νοέμβριος.....για μένα εκεί ξεκινάει το τεράστιο ενδιαφέρον, αν και φέτος νομίζω ότι από Οκτώβριο θα έχουμε θέμα.....ακόμη και αρχές Δεκέμβρη να το πας, 140 είναι ακόμη!!

μαλλον για την επέτειο της Μηδείας 😛

 

37 ακριβώς η μέγιστη τελικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...