Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39.1 μέγιστη εδώ ..τόσες μέρες ακόμα δεν έχω 40 αλλά μάλλον αύριο σπάει εκκωφαντικά....τελευταίο 40+ ειχα το 2007

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Παντως τα γενικευενα 45αρια-46αρια που εδειχναν καποια μοντελα απλοχερα και αβιαστα,στην πραξη φαινεται οτι δεν μπορουν τοσο ευκολα να βγουν..Φυσικα μιλαμε για καυσωνα δυνατο και σιγουρα ιστορικο τουλαχιστον σε διαρκεια...Αλλα μεχρι εκει...Δε γιναμε και Αιθιοπια...

Σιγουρα παιζει ρολο και το μικροκλιμα της καθε περιοχης,διευθυνση ανεμων κτλ..Αλλα οταν ακομα και η Σπαρτη με +30 στα 850 δεν μπορει να σου δωσει 45αρι...Ο καθεις μπορει να καταλαβει..

Δεν μπορεί η Σπάρτη 45αρι αλλά μπορεί 44,7. Οκ.. Η ουσία είναι ότι ζούμε ιστορικές μέρες..Από την ανάποδη δυστυχώς..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Με ΝΔ ανεμο 3.4 χλμ/ω και ριπες 11χλμ δεν πιανουμε 40αρι για αλλη μια μερα εδω. 

Δεν πιάσαμε ποτε 40 ευτυχως

τα νοτιοανατολικά προάστια δεν πιάνουν ποτέ 40 έτσι κι αλλιώς, όπως και πολλά κυκλαδονήσια, η Κύμη και άλλες περιοχές καραπροσήνεμες σε αύρες. Δεν το βρίσκω περίεργο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snow sick said:

Δεν μπορεί η Σπάρτη 45αρι αλλά μπορεί 44,7. Οκ.. Η ουσία είναι ότι ζούμε ιστορικές μέρες..Από την ανάποδη δυστυχώς..

Kαι έσπασε το ρεκόρ της από το 2017

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, airfathaaaaa said:

40.1 χαροκοπειο

Μούφες δε το χει σήμερα το Χαροκόπειο. Τι να κάνει με αύρες. Κ αυτό πολύ είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Δεν μπορεί η Σπάρτη 45αρι αλλά μπορεί 44,7. Οκ.. Η ουσία είναι ότι ζούμε ιστορικές μέρες..Από την ανάποδη δυστυχώς..

Βρε σιγουρα δεν αντιλεγω...Και 50 να φτασει μαγκια της...Απλα αυτες οι τιμες δεν πιανονται ευκολα...Ακουσα πολλους προγνωστες να δινουν 45-46 με μεγαλη ευκολια...Θα μου πεις τι 44,τι 45??Μαρτυριο και στις δυο περιπτωσεις..Απλα τα ρεκορ δεν καταρριπτονται τοσο ευκολα για οσους ειναι λατρεις των αριθμων...

Εγω δεν πολυασχολουμαι ετσι κι αλλιως με θερμοκρασιες..Εγω τον καιρο τον μετραω μονο σε χιλιοστα και σε εκατοστα...Τις Τ και τα ρεκορ,τ αφηνω για τα φιλαρακια εδω μεσα που σερνονται στο χωμα...Καλες μου σαυριτσες...🤣

Πλακιτσα κανω καλα μου ερπετοειδη...Δωστε πονο και αναφορες,να δω τι θα καταλαβετε...Αντε καλο απογευμα παιδες μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

Noμίζω θα είναι κοντά στο 26c

Εκεί ανάμεσα στις τιμές αυτές έχεις δίκιο...για ρεκόρ θες γεμάτο 27+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Που βλεπουμε ραδιοβοληση;;;

Ζωγραφαρα 38.5 - 39.0 την τελευταια ωρα....αρρωστια διαρκειας....

http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html

Εκεί που λέει from και to 2/8 12z και station number 16716

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάση GFS η μέγιστη στα 850 έχρεται απόγευμα, οπότε σε κάποιες περιοχές ακόμη δεν έχουμε δει τις μέγιστες ημέρας. Οπότε ταμείο στο τέλος της ημέρας...

Modele GFS - Carte prévisions

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43.8 και η Φιλοθέη από τον Davis fan aspirated με το φοένιασμα να συνεχίζει από Τουρκοβούνια. Βαρόμετρο (από την ανάποδη) για το τι θα γινόταν στο λεκανοπέδιο σήμερα γενικευμένα αν είχε Δ/Β όλη  η Αττική.

 

903750164_Screenshot2021-08-02at3_17_57PM.thumb.png.a931976812f2529d2dc1d62d311754c1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

τα νοτιοανατολικά προάστια δεν πιάνουν ποτέ 40 έτσι κι αλλιώς, όπως και πολλά κυκλαδονήσια, η Κύμη και άλλες περιοχές καραπροσήνεμες σε αύρες. Δεν το βρίσκω περίεργο.

Κοντεψε παντως μπορω να πω. 

Εδω το 37+  ειναι σπανιο.

Αν αυριο πιασουμε 40 στα ΝΑ προαστια ( παρυφες Υμηττού πχ και νοτιότερα) τότε ειναι δεδομενο οτι η υπολοιπη αττικη θα γραφει 40-45 αβερτα... Στα δυτικα- βόρεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Βάση GFS η μέγιστη στα 850 έχρεται απόγευμα, οπότε σε κάποιες περιοχές ακόμη δεν έχουμε δει τις μέγιστες ημέρας. Οπότε ταμείο στο τέλος της ημέρας...

Modele GFS - Carte prévisions

 

τι να προλαβει να κανει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στροφή ανέμων και στον Σχινιά και πτώση από 42 σε 36άρι από ΕΜΥ.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταμάτησε η άνοδος στην Λάρισα προς το παρόν. Κάτω από τους 44 τώρα, και οι νεφώσεις πυκνωνουν.

44.2 τωρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Λάρισα 44,2°C

Δένδρα Τυρνάβου 43,7°C

Χάλκη Λάρισας 43,7°C

Πλατανούλια Τυρνάβου 43,6°C

 

Έχετε Λίβα εκεί Θάνο? Δεν κουνιέται φίλο εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει λίγο ακόμα να δώσει η Λάρισα γενικά αν δεν την επηρεάσουν οι νεφώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...