Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, geornik said:

Η Σπαρτη νομιζω οτι τελικα χανει οριακα τα 45αρια λογω των 200μ υψομετρου της...αν ηταν εστω 100μ θα εβλεπε τακτικα 45c αντι για αυτα τα 44,5 κτλ

Πάντως μια βελτίωση στο ρεκόρ της την έκανε από 44.4C πήγε στο 44.7C οπότε βλέπουμε και τις επόμενες μέρες για σιγουριά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38,1c στη Λαμία αυτή την ώρα..Έχω απορία για την ελάχιστη αύριο το πρωί στο κάμπο..Πιστεύω ότι θα δώσει ένα bonus στις Αυριανες μέγιστες μιας και σήμερα ξεκινήσαμε από λίγο χαμηλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως για να κανω την αυτοκριτικη μου ΔΕΝ εχει κανει στην Αττικη τις ελαχιστες ΤΕΡΑΤΑ που φοβομασταν ολοι....

Ναι ειναι κουραστικο και αθλιο το 33αρι μεσανυχτα ομως καταφερνει να πεφτει 28.5 - 29.0 - 29.5 καθε πρωι ακομα κ μες στο καρακεντρο....

Θα μου πεις τι διαφορα εχει ρε μεγαλε αφου εσυ εισαι κλεισμενος στα αιρκο στους 25 ολη μερα....ε εχει διαφορα η 28.5αρα εξωτερικη ελαχιστη με αυτη που φοβομουν εγω 33.5....ας πουμε οτι δεν ζοριζονται τοσο τα αιρκο και αντεχει το συστημα 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

Φανταστείτε τι νούμερα θα έβγαζε Μακρακώμη αν έμπαινε νωρίς ο λιβας όπως το 17 ,12- 1 το μεσημέρι περίπου...Εξισιυ δυνατή η αυριανή μέρα για κάτι μεγάλο εκει

 

 

Στα 1250 μέτρα της Οίτης πιάσαμε +36,2c σήμερα!!οπότε το δεν είναι και απίθανο το 30αρι στα 850hpa

Απιστευτο!!..30αρι πιστευω επιασε η ραχοκοκαλια των βουνων και 29 η ευρυτερη πεδινη περιοχη της κεντρο-βορειοανατολικης στερεας..παρνηθα ποσο επιασε στα 1230?..ως συνηθως πανε χερι-ποδι με τις βρυζες οταν εχουν ιδιο καιρο και σε μη αναστροφικες συνθηκες..

camera2-1.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρνηθαρα 33.6 φιλε μου τα 1230 μ.....ειναι κριμα που δεν λειτουργει ο σταθμος στα 1380 μετρα... 

Πιστευω αυριο μεθαυριο το εχει το 35-36αρι χαλαρα ενω οι Βρυζες με τη σημερινη τιμη θα παλεψουν για το 40αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Έσπασε όλα τα ρεκόρ η εσωτερική σήμερα.

IMG_20210802_205505.thumb.jpg.81ab57566e0c25d75709b2d4f5be120d.jpg

Υ.Γ. Φυσικά στο δωμάτιο που κάθομαι έχω A/C..

Ειναι ως και επικινδυνο για την υγεια φιλε μου και φανταζομαι με υγρασιες 50% και βαλε....

Ριξε μια αιρκοντισιονια στους 22....μιση ωριτσα...θα νομιζεις οτι κοιμοσουν 12ωρο και μολις ξυπνησες απο την αναζωογονηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Μάλλον κάτι πήγε διαφορετικά στις προγνώσεις και ποτέ δεν φυσηξε βορειοδυτικός στην κεντρική Μακεδονία κι έτσι μείναμε στους 38,8 εδώ στο Μακροχωρι αλλά με την υγρασία στον θεό καλύτερα να φυσούσε να έπεφτε και ας πιάναμε 40 … 

Όντως καθόλου δεν γύρισε σε βορειοδυτικό, μόνο ένα πολύ ελαφρύ νοτιαδακι σχεδόν νηνεμία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, geornik είπε:

Η Σπαρτη νομιζω οτι τελικα χανει οριακα τα 45αρια λογω των 200μ υψομετρου της...αν ηταν εστω 100μ θα εβλεπε τακτικα 45c αντι για αυτα τα 44,5 κτλ

Πολύ πιθανό αυτό. Αύριο με 29 στα 850 θεωρώ το έχει το 45+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα 2 ώρες και 54 λεπτά ώστε η Λίνδος να ισοφαρίσει στο ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης Αυγούστου στην Ευρώπη!!Πάμε!!

Είναι 36.9 τώρα και δεν πρέπει να πέσει κάτω από 34 μέχρι τα μεσάνυχτα!!!

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Πολύ πιθανό αυτό. Αύριο με 29 στα 850 θεωρώ το έχει το 45+

Τωρα το προσεξα οτι Σπαρτη κ Αργος παιζουν τοσο δυνατα αυριο...επισης κ Καλαματα μαχη αυρας κ λιβα...αν νικησει ο λιβας δεν αποκλειονται τρελα νουμερα κ στην πολη

Screenshot_20210802-210654_Chrome.jpg

Screenshot_20210802-210636_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Παρνηθαρα 33.6 φιλε μου τα 1230 μ.....ειναι κριμα που δεν λειτουργει ο σταθμος στα 1380 μετρα... 

Πιστευω αυριο μεθαυριο το εχει το 35-36αρι χαλαρα ενω οι Βρυζες με τη σημερινη τιμη θα παλεψουν για το 40αρι

Αρα 3β διαφορα με βρυζες σημερα..οποτε αν η αττικη ειχε μαξ 26αρι συμφωνα και με τη ραδιοβολιση η περιοχη της βα στερεας επαιζε στο 29αρι..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ακόμα 2 ώρες και 54 λεπτά ώστε η Λίνδος να ισοφαρίσει στο ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης Αυγούστου στην Ευρώπη!!Πάμε!!

Είναι 36.9 τώρα και δεν πρέπει να πέσει κάτω από 34 μέχρι τα μεσάνυχτα!!!

Βάλε τα δυνατα σου(ονομα δεν θυμαμαι)!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Βάλε τα δυνατα σου(ονομα δεν θυμαμαι)!!!

 Όλοι Σάουθ να με λέτε....ε και μην παίζεις με τον πόνο μου. Το έχω άγχος αλήθεια 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

 Όλοι Σάουθ να με λέτε....ε και μην παίζεις με τον πόνο μου. Το έχω άγχος αλήθεια 🤣

Καλα εγω θα σε λεω Athens!.Βαστα γερά 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ixnilatis είπε:

 

33,2 στο πέραμα με 49% υγρασία, αίσθηση για 36,3

33.5c με 35% υγρασια εγω τωρα γειτονα στα 102μ. 37.5c η μεγιστη σημερα εδω. Αυριο αν δε μας προλαβει κανας ΝΝΑ θα παει αρκετα ψηλοτερα η ευρυτερη περιοχη.

Επισης πολυ ψηλα θα παει η Καλλιθεα και η ευρυτερη περιοχη αν επαληθευθουν μετα τις 14.00 οι ανεμοι τοσο σε Αμερικανο οσο και Ευρωπαιο. Μεγαλη μερα αυριο αρκει να μην εχουμε mix ανεμων.Ερωτηματικο το Θριασιο που αν δε βρει τον συνεχομενο ΒΔ η ΒΑ ανεμο θα μεινει σχετικα χαμηλα για τη δυναμικη του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς 44,0°C ο μετεωρολογικός σταθμός της ΕΜΥ στο αεροδρόμιο της Λάρισας!! Μπαίνει στην κατηγορία με τους ισχυρούς καύσωνες όπως ήταν το 2007, 2000 κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνθήκες καύσωνα επικράτησαν και τη Δευτέρα 02/08 σε ολόκληρη τη χώρα. Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr ο υδράργυρος έφτασε ή ξεπέρασε τους 40 βαθμούς Κελσίου σε 143 σταθμούς, τους 43 βαθμούς Κελσίου σε 22 σταθμούς,  ενώ η απολύτως μέγιστη θερμοκρασία ήταν 46.3 βαθμοί Κελσίου στη Μακρακώμη, Φθιώτιδας. Η καταγραφή αυτή αποτελεί και την μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχει καταγράψει ιστορικά το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr.

Πηγή: meteo.gr - https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1851

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σας...37.6 ο σταθμος στο κοκκινο στις 20:30...Ακομα δεν εχει ανανεωσει αλλα σιγουρα ειμαστε πανω απο τους 36...Χτυπαει αλυπητα...Αλλα δε μασαμε...Το διασκεδαζουμε και προχωραμε....

Βασιλιτσα σημερα με μερικη ασταθεια...Να πω οτι δεν ζηλευω...Οσο ευεργετικο και να ναι το μπανιο και η θαλασσα,το βουνο δεν το αλλαζω μ ολα τα καλα της γης!!!

226663863_1702519099947225_7681035520147438773_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, bardaris είπε:

θεσσαλονίκη τώρα(21.30) 31 δυτική μακεδονία 32 με 34.........μιλάμε για μεγάλο τρολάρισμα!

Άργησε κάποιες ώρες ο κατάβασης βορειοδυτικός … στους 34 ..!! Τώρα εδώ στο Μακροχωρι αλλά με χαμηλότερη υγρασία αν ερχόταν κατά τις 3-5 όπως έδειχναν τα μοντέλα θα πιάναμε 42-44 άνετα αλλά χωρίς υγρασία φυσικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, geornik είπε:

Τωρα το προσεξα οτι Σπαρτη κ Αργος παιζουν τοσο δυνατα αυριο...επισης κ Καλαματα μαχη αυρας κ λιβα...αν νικησει ο λιβας δεν αποκλειονται τρελα νουμερα κ στην πολη

Screenshot_20210802-210654_Chrome.jpg

Screenshot_20210802-210636_Chrome.jpg

Έτσι ακριβώς μας έχει ΒΔ αύριο, να δούμε αν επαληθευτεί τότε πάμε για πολύ μεγάλα νούμερα Αρφαρά και Καλαμάτα αν επικρατήσει λίβας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι 10 μεγαλύτερες σημερινές μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α.

1. Μακρακώμη Φθιώτιδας 46,3°C

2. Δένδρα Τυρνάβου 45,0°C

3. Λάρισα 44,9°C

4. Σπάρτη 44,7°C

5. Χάλκη Λάρισας 44,6°C

6. Λευκοχώρι Φθιώτιδας 44,4°C

7. Πλατανούλια Τυρνάβου 44,3°C

8. Θήβα 44,2°C

9. Τραγάνα Φθιώτιδας 44,1°C

10. Στυλίδα Φθιώτιδας 43,9°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...