Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου επιτρέψετε, έστω κι αν γίνομαι κουραστικός, να πώ ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, η κακοκαιρία 18-20 παίζει από νότια Γαλλία-Ιταλία μέχρι τα βάθη της Άγκυρας και παραπέρα ως προς το θέμα "φαινόμενα-υετός".

Αν μετά από τόσα χρόνια δεν έχουμε ακόμα εμπεδώσει ότι καμία "κωλοτούμπα" δε νοείται πριν τις 72 ώρες, γιατί απλά μαθηματικά μοντέλα είναι τα μονδέλα και κάνουν άπειρους συσχετισμούς για να δώσουν πιθανές διατάξεις και η προγνωσιμότητά τους πέφτει στα τάρταρα μετά τις 3 μέρες, τότε δεν θα το εμπεδώσουμε ποτέ. Και είναι κρίμα.

Το να μιλάει κανείς Δευτέρα βράδυ για κλειδώματα και για δράματα για το προσεχές Σ-Κ είναι λίγο προπετές. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Μέχρι τις 3 μέρες μπορεί ο άνθρωπος να κατανοήσει πάνω-κάτω τους μηχανισμούς του χάους που λέγονται "καιρός". Μετά, το χάος.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Είναι κλασικά η στιγμή που όλοι οι βόρειοι ειμαστε χώμα και έρχεται η ψυχή της ομάδας, ο αρχηγός και φέρνει τούμπα το παιχνίδι. Μόνο που φέτος έχει συνεχείς θλάσεις και τον έχουμε στα πιτς 🙂

εμ οταν ελεγα εγω οτι δεν εχουμε οργανωτη κ σκορερ ΠΑΟΚ θυμηζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ελπίζετε να τουμαπρει ο ευρωπαιος ...τα ανσαμπλ του ευρωπαιου δεν στη ουν πέριθωριο ενω ο τζιφος έχει καμία 13 σενάρια σαν του ευρωπαιου οποτε κανει μπαμ ποιος θα τουμαπρει επισης τα ανσαμπλ του τζεμ είναι και τα 20 σαν του ευρωπαιου απλα δεγυρναει μη το παλεύετε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-5 το κυριο και -4,5 ο μεσος όρος (με σενάρια του -6 και -7) για Κυριακή πρωί και αρκετό υετό, μπορει να βάλει αρκετό χιόνι η Ευβοια απο 250-300 μέτρα και πάνω.

image.thumb.png.f443f503690482b91ccfcdbe8f133fbf.png

image.thumb.png.b85cb4dcae5bca7aa1e8ae0125397e0d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

J42_21qir8.GIF

εχω μπλοκάρει τον παιο και ουκμο ....τα άλλα στον αυτόματο πιλότο έως σκ καλή τύχη....!

Screenshot_2021-12-13-21-47-39-280.jpg

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

 

IMG_20211213_220236.jpg

Προφανώς κανεις πλάκα, καθώς μου είναι δύσκολο να δεχτώ από κάποιον με την εμπειρία σου, ο οποίος πριν τις 8 έδινε ποσοστά άνω του 35% για κεντροβορειο, να μοιράζει ταφόπλακες εξαιτίας ενός ραν ενός από τα πολλά μοντέλα που παρακολουθείτε εσείς που τα γνωρίζετε κάπως καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η αλλαγη για να παει ο αυλωνας εκει που παει γινετε στις 72 ωρες οσο για τις γιορτες οπου παει το πρωτο θα παει και το δευτερο ειναι ξεκαθαρο

Ναι αλλά αυτή η αλλαγή είναι χωρισμένη μεταξύ των μεγάλων κ το σκορ αυτή τη στιγμή είναι 2-2. Εκτός κ αν έχουμε φτάσει σε φάση όπου έχουμε ευαγγέλιο τον παιο, τότε ναι αλλάζει το σχέδιο. Οπότε ας δούμε τις αυριανές 72 ώρες όλων αυτών κ βγάζουμε κ τους νικητές. Φαβορί δε δίνω κανένα προσωπικά.

Για το μετά αν κ είναι πραγματικά αιωνιότητα αν πάρουμε κ πάλι ευαγγέλιο τον παιο, ναι δείχνει να έχει ανάλογη κατεβασιά (με άλλα χαρακτηριστικά βέβαια για τους ενδιαφερόμενους) αλλά με τον αυλώνα των τζίφου τζεμ αλλάζει κ το 2ο. Οπότε αναμονή ξανά για μένα.

Όλα αυτά, κ ας επαναλμβάνομαι, δεν τα λέω για να δώσω ελπίδες στον εαυτό μου πχ για την πόλη μου γιατί είμαστε δύσκολα. Εμείς πάμε μα καμικάζι κ ναύτη χαχα, γνωστά τα βουνά από τα χιόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρινά (23/12) ο μέσος όρος είναι στους -4,4 και το κυριο στους -7,5 βαθμούς (6 σενάρια κάτω από -10 και καμία δεκαρία στο -8 με -9). όλα αυτά για Χαλκιδα.

image.thumb.png.66d34b7225257f98508bce5984227b8d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Στα μακρινά (23/12) ο μέσος όρος είναι στους -4,4 και το κυριο στους -7,5 βαθμούς (6 σενάρια κάτω από -10 και καμία δεκαρία στο -8 με -9). όλα αυτά για Χαλκιδα.

image.thumb.png.66d34b7225257f98508bce5984227b8d.png

16 σενάρια κάτω από -8; Πολύ καλά για τόσο μακριά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η αλλαγη για να παει ο αυλωνας εκει που παει γινετε στις 72 ωρες οσο για τις γιορτες οπου παει το πρωτο θα παει και το δευτερο ειναι ξεκαθαρο

Η άποψη μου είναι ότι ακόμη και οι 72 ώρες δεν μπορούν να είναι αξιωματικά...ώρες πρόγνωσης αλλά στην συγκεκριμένη κυκλοφορία...ειναι απλά περιγραφικές.Γιατί

Η προγνωσιμότητα της ατμόσφαιρας δεν είναι ποτέ η ίδια ειδικά με την συγκεκριμένη κυκλοφορία είναι πολύ χαμηλή,αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο Ζιακόπουλος σε παλιότερες αναρτήσεις του σαν κανόνα αλλά και με σημερινή απογευματινή το υπογράμισε .Αντίστοιχα θεωρεί ως πιθανή την είσοδο των ψυχρών μαζών στην Κεντρική Μεσόγειο όλα τα άλλα τα αφήνει ανοιχτά.

 εγώ το χω ρίξει στην αποχή από τους χάρτες....δεν αντέχονται...το μονο που έχω να παρατηρήσω οτι οπως βλέπω φαινόμενα θα υπάρχουν απο την ισοθερμική των -6 - 5 850hpa και κάτω....με αυτην την προυπόθεση κεντρική ανατολικη μακεδονία  θράκη είναι off για την ώρα.

Και για να μην χαλνιέστε σημερα εκανα αποτοξίνωση σε ταξιδι εργασίας στην πατριδα μου την Κοζάνη θερμοκρασία 0,9 νιφάδες κατα περιόδους, το χιονι που επεσε χθες κολλημένο...και εξω απο την κοζάνη απιθανη χιονόπτωση με αμεση χιονόστρωση...ε εκει το φιλοσόφησα και λέω αυτό θέλω....μια μερα ρουτινας για μια περιοχή οπως η Κοζάνη,επος για μας εδω στο επταπύργιο που παλευουμε με το 2,8 να δουμε καμμια νιφάδα....

κατά τα λοιπά η αποχή από τους χαρτες συνεχίζεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

16 σενάρια κάτω από -8; Πολύ καλά για τόσο μακριά 

ναι έτσι ακριβώς αρκει να κρατηθεί αυτή η τάση τις επόμενες ημέρες γιατι για τόσο μακριά αλλάζει εύκολα αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν περαζει μας μεινανε 30 σεναρια με χιονι για το 22-24 χαχαχαχ

Φαντάζεσαι να ξεβρακωθει ο παιος χαχαχ...Και ξερει τα ανσαμπλ είναι ανούσια φτάσαμε στις 72 ωρες παντα ακολουθουν το κυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν περαζει μας μεινανε 30 σεναρια με χιονι για το 22-24 χαχαχαχ

τι ενοεις για ποιους ειναι αυτα τα σεναρια κ τι αξια εχουν τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Φαντάζεσαι να ξεβρακωθει ο παιος χαχαχ...Και ξερει τα ανσαμπλ είναι ανούσια φτάσαμε στις 72 ωρες παντα ακολουθουν το κυριο

Τελευταια φορα που εγινε αυτο παλι στις 72 ωρες ηταν πριν 2-3 χρονια που εδινε κεντροβορειο και το πρωι τουμπαραν ολα απλα το θεωρω δυσκολο καθως και στα αλλα μοντελα τα ενς ξεραθηκαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο ο Δάσκαλος Ζιακοπουλος, εξηγεί τους λόγους που το ωμέγα μπλοκ, φέρνει αμφιβολίες ως προς την θέση του Αυλώνα κλπ κλπ,οι ταφόπλακες,και οι προγνώσεις μας, αρκούνται σε καιροκαφενειο με γνώσεις ερασιτεχνικές,και τίποτα παραπάνω.. Όλα ανοιχτά παραμένουν!!!

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χειμωνας είπε:

Όσο ο Δάσκαλος Ζιακοπουλος, εξηγεί τους λόγους που το ωμέγα μπλοκ, φέρνει αμφιβολίες ως προς την θέση του Αυλώνα κλπ κλπ,οι ταφόπλακες,και οι προγνώσεις μας, αρκούνται σε καιροκαφενειο με γνώσεις ερασιτεχνικές,και τίποτα παραπάνω.. Όλα ανοιχτά παραμένουν!!!

 

 

 

 

για πες κ σε μας τι ακριβως ειπε φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Όσο ο Δάσκαλος Ζιακοπουλος, εξηγεί τους λόγους που το ωμέγα μπλοκ, φέρνει αμφιβολίες ως προς την θέση του Αυλώνα κλπ κλπ,οι ταφόπλακες,και οι προγνώσεις μας, αρκούνται σε καιροκαφενειο με γνώσεις ερασιτεχνικές,και τίποτα παραπάνω.. Όλα ανοιχτά παραμένουν!!!

 

 

 

 

Γνωσεις ερασιτεχνικες δεν εχουν  ολοι καποιοι ειναι πολυ καλοι γνωστες υπαρχουν δεκαδες πραγματα που φαινονται για το 18-19 μελοι ενς τα κυρια αν εσυ περιμενεις με την σημερινη εικονα να δουν χιονια τα βορεια πεδινα επειδη ο ζιακοπουλος ειπε κατι που ειναι γνωστο οτι συμβαινει σημαινει οτι δεν εισαι ρεαλιστης τωρα αν ξαφνικα τουμπαρουν ολα ξαφνικα θα κανουμε αλλη κουβεντα αλλα απο το συνολο των μοντελων σημερα δεν προκυπτει κατι τετοιο τι να πουμε δηλαδη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Κάθε χρόνο μας κατακλύζει η απαισιοδοξία όλους ανεξάρτητα από το που μένουμε, και σε κάθε αρνητική εξέλιξη της τραμπαλας που κάνουν τα μοντέλα ρίχνουμε ταφόπλακες. Ο μοναδικός που πάντα έλεγε ότι δεν θέλει στις 100+ την τέλεια διάταξη για υην περιοχή του ήταν ο Βαγγέλης και ο λόγος που το λέει αυτό είναι προφανής 😉

Παρων!!!..εγώ είμαι χαρούμενος που υπάρχουν μοντελα που το φέρνουν πάνω μας.απο χτες είπα ότι φοβαμε το πολύ δυτικά οπότε είμαστε σούπερ φίλε Κοσμά!!!😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ οι μ.ο. δεν λένε τίποτα... 3 σενάρια δυτικά 3 ανατολικά μας κάνει μέση.. Τιβλεει αυτό? Τίποτα.. Δεν αξιζουν οι μ.ο. Ένα ένα θέλει τα ensembles.. Πόσα δίνουν χιόνι τώρα 10 πχ... πόσα έδιναν χθες 20 ξέρω εγώ..  Ο μ.ο. μπορεί να είναι και ο ίδιος με μικροαλλαγές εαν τα υπόλοιπα  μέλη δεν έχουν όσο ακραία σενάρια είχαν χθες για παράδειγμα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...