Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Jimmys-snow είπε:

Νικολα καλησπερα, για Αυλωνα εχεις καμμια αποψη;θα το δουμε να πεφτει η οριακα;

Σίγουρα είστε σε καλύτερη μοίρα λόγω υψομετρου. Πιστεύω σίγουρα θα το δείτε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

με μια καθυστέρηση στο Αιγαιο και στην αρχή της εισοδου του στο Αιγαίο να έχει μία δυτική ανάπτυξη....τοτε μαζεύει υγρασία....και την ρίχνει πάνω σας και σε ολα τα κεντροδυτικά....αλλα είπαμε ειστε αουτσαιντερ....

Μακάρι , θυμάμαι μια χρονιά πρόσφατα που χιονιζοταν η νότια χώρα και πέταξε και προς Θεσσαλία μια γραμμή νεφών το χαμηλό και χιονιστηκαμε παράδοξα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ιδανικα και για λιγες ωρες πιστευω και στο -6 μακαρι να χουμε βδ, οσο πιο καλα μπει και πιο βορεια μπει απο πανω μας ο αυλωνας τοσο πιο πιθανο να χουμε βδ να μας ερθει το ψυχος ηπειρωτικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Trans Siberian είπε:

Εγω ιδανικα και για λιγες ωρες πιστευω και στο -6 μακαρι να χουμε βδ, οσο πιο καλα μπει και πιο βορεια μπει απο πανω μας ο αυλωνας τοσο πιο πιθανο να χουμε βδ να μας ερθει το ψυχος ηπειρωτικα 

Αν έχει ΒΔ όλα γίνονται. Με ΒΔ έχουμε παρόμοιες Τ με την εσωτερική Θεσσαλία. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι σε κάθε χιονιά, ο άνεμος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Σίγουρα είστε σε καλύτερη μοίρα λόγω υψομετρου. Πιστεύω σίγουρα θα το δείτε 

Ευχαριστώ,βεβαια απο την αλλη και να μην μας κανει την χαρη, το βουνο ειναι διπλα😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

εκειπου ειμασταν μια χαρα οι κεντρικοι με τα 12αρια ερχεται ο παιος και τον στελνει ολο αιγαιο..Παλι θα χασουμε χιονια για λιγα χιλιομετρα καιθαβλεπουμε στα καναλια την θηβα με μια σειρα αποκλεισμενων φορτηγων εξω απο τα διοδια..

Εγώ από προχθές το λεγα ότι εκεί θα καταλήξουμε. Όλοι οι (ψηφιακοί) χιονιάδες κεντρικής Ελλάδας να γίνονται στο τέλος αυστηρά Θηβαϊκοί. Ε σε πιάνει μια αηδία. Κάθε φορά λέμε θα αλλάξει, θα γυρίσει ο τροχός και πάλι τα ίδια λέμε. Περίμενε να δεις μέχρι Παρασκευή τι θα δίνουν για το ΣΚ και θα δεις πως θα δικαιωθώ για πολλοστή φορά.. Τόσα ξενύχτια, τόσες αναλύσεις για να ευνοηθεί μόνο το γνωστό τμήμα. Απλά βαρεθήκαμε. Γκρέμισμα της χαμηλής οροσειράς Χτυπά - Υπατίου και θα σου πω εγώ μετά τι θα βάζει η χιονοκλέφτρα Θήβα, στην ίδια μοίρα με τα πεδινά του δήμου Τανάγρας θα είναι. Αι σιχτιρ να πούμε.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παντως για να γινουν αυτα που δειχνει το ευρωπαικο ο ναο πρεπει να παει στο -4 για να καταρευση πληρως ο αντικυκλωνας

Κώστα, όλα καλά μέχρι τις 144 ώρες. Δείχνει να έρχεται Ελλάδα Ιόνιο Αιγαίο δεν ξέρω. Αλλά μετά τι γίνεται και καταρρέει όλο το σύστημα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και τα νεα από τους αεροχειμάρους ειναι γα*άτα...(σόρυ) ο γκόγκας δεν φεύγει....στον Καυκασο αλλά ειναι από πάνω μας και μας αλλαζει τα φώτα...οποιος θελει κοιτά εδώhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR3_4Ay_ANIGX1A9AKswenuZaPDvhJNaDMp0FrnBW_Dx9AwnZm1uM8QKlr4

πες μας τι λεει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Σύντροφοι μπορείτε να μου φρεσκάρατε την μνήμη; Στην Αριάδνη με -4 δεν χιονιστήκαμε, με ΒΒΔ και -29 στα 500 ;

Παναγιωτη η ραδιοβοληση στις 2 τη νυχτα που εδειξε τις χαμηλοτερες τιμες.

-9.1c στα 850hpa και - 38.3c στα 500hpa.

image.png.fe2830aae8ea77eb036d12a1a0024246.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Spartan said:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12&date=2021-12-14&model=gfs&member=ENS&bw=1

Τι απιστευτο διάγραμμα είναι αυτό?? Χειμώνας με τα όλα του.. μέσα στις γιορτές με τα βουνά μας χιονισμένα και όχι μόνο.. Άψογα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

πες μας τι λεει

χαχαχα μακάρι να μπορουσα να το υποτυπωσω.....αλλά ο αυλώνας αντί να μας φυγει νοτιανατολικά καθεται βαλκάνια και νοτιοδυτικη ουκρανία και αρχίζει και σκαβει...και οποιον πάρει ο χάρος.....μπορείς να δείς το τρεξιμο στο link !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ από προχθές το λεγα ότι εκεί θα καταλήξουμε. Όλοι οι (ψηφιακοί) χιονιάδες κεντρικής Ελλάδας να γίνονται στο τέλος αυστηρά Θηβαϊκοί. Ε σε πιάνει μια αηδία. Κάθε φορά λέμε θα αλλάξει, θα γυρίσει ο τροχός και πάλι τα ίδια λέμε. Περίμενε να δεις μέχρι Παρασκευή τι θα δίνουν για το ΣΚ και θα δεις πως θα δικαιωθώ για πολλοστή φορά.. Τόσα ξενύχτια, τόσες αναλύσεις για να ευνοηθεί μόνο το γνωστό τμήμα. Απλά βαρεθήκαμε. Γκρέμισμα της χαμηλής οροσειράς Χτυπά - Υπατίου και θα σου πω εγώ μετά τι θα βάζει η χιονοκλέφτρα Θήβα, στην ίδια μοίρα με τα πεδινά του δήμου Τανάγρας θα είναι. Αι σιχτιρ να πούμε.

Πραγαμτικαη τελευταια φορα που βγηκε ατοφιος κεντροελλαδιτικος ηταν τον μαρτη του 11..Το να  χανεις χιοναρες για λιγοτεροαπο 200 χλμ μετατοπιση ειναι ελεεινο..Και οπως ειπες δεν ειναι 1 και2 φορες..το μετρημα εχουμε χασει..

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι πιθανότητες να βγει κάτι σοβαρό και μεγάλο πλέον εννοείται είναι ανύπαρκτες. Ωστόσο, για τα κεντρικά(κυρίως Φθιώτιδα-Μαγνησία) με ελάχιστες αλλαγές θεωρώ ότι μπορούν να δουν κάτι αξιόλογο. Το ερώτημα είναι, θα γίνουν οι αλλαγές που χρειαζόμαστε ή θα πάρουμε πάλι το ελάχιστο; δηλαδή απλές χιονοπτώσεις για λίγες ώρες... 

Πραγματικά μακάρι να βγει κάτι από όλη αυτή την κατάσταση γιατί κανείς δεν ξέρει αν θα υπάρξει συνέχεια. Κάθε μέρα οι χάρτες χαλάνε και χαλάνε για το μετά. Και μετά από 2 απαίσιους χειμώνες για την περιοχή μου (2019-20, 2020-21) δεν μπορώ να βλέπω ευκαιρίες να χάνονται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κοιτάτε τι θα γίνει μετά το σαββατοκυριακο όταν έρχεται η πρώτη σοβαρή χειμωνιάτικη κακοκαιρία και αν δεν αλλάξει κάτι συνταρακτικό μέχρι τις παραμονές θα έχουμε αρκετό κρυο . Αλλες χρονιες Χριστουγεννιατικα βάζαμε αντιηλιακά με 20 βαθμους.. Καντε υπομονή και αφήστε τα μοντέλα να βγάλουν την άκρη.. όταν την  βγάλουν!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κοιτάτε τι θα γίνει μετά το σαββατοκυριακο όταν έρχεται η πρώτη σοβαρή χειμωνιάτικη κακοκαιρία και αν δεν αλλάξει κάτι συνταρακτικό μέχρι τις παραμονές θα έχουμε αρκετό κρυο . Αλλες χρονιες Χριστουγεννιατικα βάζαμε αντιηλιακά με 20 βαθμους.. Καντε υπομονή και αφήστε τα μοντέλα να βγάλουν την άκρη.. όταν την  βγάλουν!! 

Ε μην πάει τζάμπα το κρύο όμως. Εδώ δεν έχει χιονίσει ακόμη κάτω απ' τα 1000μ. Τώρα είναι η ευκαιρία γιατί αν γυρίσει ο διακόπτης απ' την ανάποδη άνετα τρώει καμιά 20αρια μέρες κόλλημα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!

Δε πρέπει να καταρρεύσει ο Αζορικός..... προφανώς και φταίει ο Ατλαντικός.. το καλύτερο σενάριο κατ' εμε στο 12αρι το έχει το ICON.... στo 12άρι του στις 180h ας πούμε, δεν έχει τόσο φορτωμένο τον Ατλαντικό γύρω από τις Αζόρες, ενώ βγαίνει κι αυτό το 1025αρι εκεί κοντά.... φαντάζομαι πως δε θα κατέρρεε ο Αζορ σε αυτή τη περίπτωση... μου θυμίζει και λίγο 2004 η παρακάτω εικόνα και ονειρεύομαι... κρίμα είναι...

iconeu-0-180.png.ef1fce5d206cdcbd7ca4a52d35d48ba6.png

Τώρα το πως θα φτάναμε ως εκεί; Στον Ατλαντικό ίσως να 'ναι το κλειδί... στη παρακάτω εικόνα βλέπουμε μια διαταραχή στη περιοχή των Αζόρων.. σε ορισμένα μοντέλα στο 12αρι είναι εκεί στις 96h, ενώ σε ορισμένα άλλα δε βλέπουμε αυτή την εικόνα... όπως και να 'χει όμως, ίσως να θέλουμε αυτή την εικόνα.. στις 96h... και φυσικά εάν έχουμε αυτή τη διαταραχή εκεί, το καλύτερο πρέπει να είναι να αποκοπεί τελείως και να κινηθεί όσο πιο νότια γίνεται, όπως βλέπουμε και στο 12αρι ICON...

1812059553_icon96h_14122021.png.412ad29b8418c62c8a1d5044ef49a717.png

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατο για παρνηθα κ  ΒΔ Αττικη για την επερχομενη μεταβολη συμφωνα με τον 12αρι τζιφο

Screenshot_20211214-224502_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ανατολικά το αικον με πιο χοντροκομμένο Αυλώνα.καλυτερο για τα προσυνεμα πιστεύω θα βγει.μπα χειρότερο τελικά φρενάρει ο αυλωνας

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Johnsnow είπε:

Καλησπέρα παιδιά....για λιβαδι Παρνασσού εχω κλεισει για σκ...θα εχω πρόβλημα με τα χιονια ?...τι λετε

Αλυσιδες να εχεις και δεν θα εχεις κανενα προβλημα φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...