Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Καλημερα παίδες...είδα έγινε και μια μικρη αναφορά στα 850hpa...για την Αθήνα μια τυπική απόκλιση της μέγιστης θερμοκρασίας από τα 850 τον μήνα Δεκέμβριο είναι 12 βαθμοί...έχει μέση τιμή 2.7 και ξεκινάει με 4 και τελειώνει με 2 περίπου...το πρώτο δεκαήμερο είχε αρκετές μέρες 6-7 στα 850 οπότε λογικοί οι 17-19 βαθμοί ειδικά με την συμβολή του νοτιά, είχαμε ήπιο καιρό αλλά βροχερό...το ισορρόπησε βέβαια το δεύτερο δεκαήμερο...οσον αφορά τον σχολιασμό ας δούμε λίγο τι έρχεται μπροστά μας μέχρι τις 21 και μετά βλέπουμε...ναι όντως χάλασαν κάπως οι μέσοι όροι αλλά μπορεί να ξαναφτιάξουν...θα τα δούμε εδώ όλοι μαζί με ηρεμία

Μια λογικη εξελιξη ειναι η αναπτυξει υψηλων πιεσεων στα ΒΑ μας μετα απο διαστημα με δυνατο ψύχος. Το θεμα ειναι να μην κρατησει πολυ αυτη η παυση.

Και ο γροιλανδικος να παει στον αγύριστο απλα . Αν δεν υπηρχε δεν θα εφευγαν νοτια τα χαμηλα και ο εμποδισμος στην δυτική Ευρώπη θα ηταν σαφως πιο ανθεκτικός

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωι παντως θα χιονισει σε Βιλια-Κριεκουκι κ φαινεται οτι ισως βαλουν 5-10εκ...μεσα σε ολη αυτη την απογοητευση τι να κανουμε...θα πορευτουμε με τη μουφα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο για την πολη της Αθηνας δεν περιμενω κατι φετος...κ το λεω λογω Μηδειας περσι...ειναι εξαιρετικα σπανιο να σκεπαστει με χιονια η Αθηνα 2 σερι χειμωνες ετσι κ αλλιως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, geornik said:

Οσο για την πολη της Αθηνας δεν περιμενω κατι φετος...κ το λεω λογω Μηδειας περσι...ειναι εξαιρετικα σπανιο να σκεπαστει με χιονια η Αθηνα 2 σερι χειμωνες ετσι κ αλλιως

Και πόσο μάλλον 2 φορές μέσα στην ίδια χρονιά, το λέω επειδή αρχικά κάτι φαινόταν έως το τέλος της χρονιάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μία παρατήρηση: Ο Μαρουσάκης στο ΟΠΕΝ εδώ και τουλάχιστον 4 ημέρες είχε πει και επιμείνει ότι ο καιρός τα Χριστούγεννα γενικά θα είναι ήπιος....

Μου έκανε εντύπωση τότε που φαίνονταν όλα πολύ καλύτερα στους χάρτες! Τώρα κατάλαβα.... Αλλά τί μπορεί να έβλεπε;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, SNOWBLACK είπε:

Πάντως μία παρατήρηση: Ο Μαρουσάκης στο ΟΠΕΝ εδώ και τουλάχιστον 4 ημέρες είχε πει και επιμείνει ότι ο καιρός τα Χριστούγεννα γενικά θα είναι ήπιος....

Μου έκανε εντύπωση τότε που φαίνονταν όλα πολύ καλύτερα στους χάρτες! Τώρα κατάλαβα.... Αλλά τί μπορεί να έβλεπε;; 

Ισως το προεβλεψε απο τα νικολοβαρβαρα που ειχε κ φετος νοτιαδες κ ηπιο καιρο😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, geornik said:

Ισως το προεβλεψε απο τα νικολοβαρβαρα που ειχε κ φετος νοτιαδες κ ηπιο καιρο😝

ΧΑΧΑΧΑ!!

τον βλέπω χαλαρό... ίσως να μάσησε κανένα φύλλο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, geornik είπε:

Οσο για την πολη της Αθηνας δεν περιμενω κατι φετος...κ το λεω λογω Μηδειας περσι...ειναι εξαιρετικα σπανιο να σκεπαστει με χιονια η Αθηνα 2 σερι χειμωνες ετσι κ αλλιως

Οι πιθανότητες βέβαια κάθε χειμώνα για κάτι ιστορικό είναι ακριβώς οι ίδιες. Δεν έχει σχέση με το αν είχαμε ιστορικό χιονιά τον προηγούμενο χειμωνα η περιμένουμε για πάνω από 10 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα το βράδυ θα έχουμε μια πάσπαλα ξανά στην Πίνδο από το μέτωπο, στα ανατολικά της Πίνδου μέχρι αρκετά χαμηλά τα υψόμετρα σήμερα το βράδυ. Περίπου από 300-400 μέτρα και πάνω.  Δυστυχώς στην Ήπειρο το κρύο δεν θα προλάβει να μπει και έτσι τα Γιάννενα μάλλον θα δούνε βροχή και όχι χιόνι. Καρδίτσα Τρίκαλα και Καλαμπάκα δεν αποκλείεται να δούνε τις πρώτες νιφάδες αύριο, έχουμε αρκετά καλά πάχη και όλο και κάποιος χιονόμβρος μπορεί να συμβεί. Εδώ στην Λάρισα δύσκολο να δούμε κάτι λόγω βορειοανατολικού, αλλά δεν αποκλείω ένα πιο δυνατό νεφικό να μας επηρεάσει πρόσκαιρα. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα έχει η ανατολική Θεσσαλία, όπου τα προσήνεμα της Όσσας και του Πηλίου θα βάλουν αξιοπρεπές χιονάκι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε σεις γιατί δεν κάνετε λίγη υπομονή να τρέξουν περισσότερα runs; Ακόμη νωρίς είναι για συμπεράσματα. Τα ίδια κάνουν και οι δικοί μας οι νότιοι σήμερα εδώ. Γκρίνια, γκρίνια και γκρίνια. Τόσο καιρό γκρίνιαζαν που θα τρώγαμε στην μάπα υψηλές πιέσεις στις γιορτές, τώρα άρχισαν την μουρμούρα γιατί οι κεντροβόρειοι μπορεί να έχουν χιόνι. 

Άσε που και με υψηλές πιέσεις έχουμε ξεπαγιασει. Με ομίχλη κλπ είμαστε κολλημένοι στους 2-3 βαθμούς όλη μέρα και την άλλη εβδομάδα εδώ που είμαι δεν πρόκειται να ανέβει πάνω από 0-1 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Οι πιθανότητες βέβαια κάθε χειμώνα για κάτι ιστορικό είναι ακριβώς οι ίδιες. Δεν έχει σχέση με το αν είχαμε ιστορικό χιονιά τον προηγούμενο χειμωνα η περιμένουμε για πάνω από 10 χρόνια.

Οι πιο τρανταχτες περιπτωσεις σερι χειμωνων με σημαντικη χιονοστρωση παντου στο λεκανοπεδιο ηταν το 1928-1929 και 1963-1964.. ισως πλησιαζει η τριτη?😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Gary είπε:

φτασαμε 17 του μηνος και δε ξερω αν θα δω χιονι τα χριστουγεννα χαχχααχαχ 😛

Δεν έχει χιόνι τα Χριστούγεννα Γκάρυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξέρω εάν έχει μεγάλη σημασία (καθ΄ ότι μη ειδικός) αλλά βλέπω ότι το χαμηλό Δυτικά Αγγλίας έχει εξασθενήσει σημαντικά. Έτσι φαίνεται από το 6 άρι βέβαια.... Θα δούμε και μετά με τα 12 άρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, dionisis00 είπε:

Πάντως μέχρι και εγώ που είμαι άσχετος από χάρτες βλέπω στα 850hpa τη γραμμουλα 30ετιας στο +3 για την εποχή και εμείς θα ανέβουμε στο +6 κάπου. Δεν μου φαίνεται και τόσο ξαφνιαστικό για το κλίμα της Αθήνας, μην ξεχνάμε που ζούμε.

Οχι δεν ξεχνάμε που ζούμε, αλλά δεν ζούμε και στην Αφρική για να έχουμε συνεχόμενε 18αρια στην καρδιά του χειμώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, SNOWBLACK είπε:

δεν ξέρω εάν έχει μεγάλη σημασία (καθ΄ ότι μη ειδικός) αλλά βλέπω ότι το χαμηλό Δυτικά Αγγλίας έχει εξασθενήσει σημαντικά. Έτσι φαίνεται από το 6 άρι βέβαια.... Θα δούμε και μετά με τα 12 άρια 

Φυσικά και έχει σημασία . Δεν πρέπει με τίποτα να γίνει αυτή η ένωση .. με λίγο πιο ισχυρό αζορικο στην βάση του και λίγο πιο εξασθενημένο το Ατλαντικό χαμηλό ,ίσως την αποφύγουμε ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, SNOWBLACK είπε:

Πάντως μία παρατήρηση: Ο Μαρουσάκης στο ΟΠΕΝ εδώ και τουλάχιστον 4 ημέρες είχε πει και επιμείνει ότι ο καιρός τα Χριστούγεννα γενικά θα είναι ήπιος....

Μου έκανε εντύπωση τότε που φαίνονταν όλα πολύ καλύτερα στους χάρτες! Τώρα κατάλαβα.... Αλλά τί μπορεί να έβλεπε;; 

Δεν άκουσα τι έλεγε για τα Χριστούγεννα αφού μόλις άκουσα τα κλασικά υπερβολικά του περί πολικού ψύχους το σαβ/κο το άλλαξα το κανάλι …. Όχι τίποτα αλλά αν έρθει όντως πολικό ψύχος κάποια στιγμή τι θα πει; Αρμαγεδώνα και Δευτέρα παρουσία ;😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι ότι ο mjo έχει κολλήσει στην φάση 7 και σε συνδυασμό με τον αρνητικό qbo έχουμε πάει σε ανατολική La Nina. Τι σημαίνει αυτό; Αστάθεια. Τα μοντέλα δυσκολεύονται πολύ σε τέτοια περίπτωση. Αυτή η παρατεταμένη εμμονή σε φάση 7 στο παρελθόν έχει καταλήξει σε μεγάλους χιονιαδες στην Αγγλία αλλά και σε όλη την Ευρώπη με συνεχείς ανατροφοδοτησεις ψυχους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο το 6αρι γιαφθιωτιδα!Πάμε για σοβαρό χιονακι από τα 800 Μ και πάνω ενώ εκτιμώ να το δούμε στρωμένο μέχρι τα 200-300μ.Λογικα θα θα δει ωραίες χιονοπτώσεις η Λαμία αλλά δεν νομίζω στρωσιδια και ιστορίες..Δεν πειράζει..κανόνισα πεζοπορία Οίτη οπότε θα το δούμε,τώρα ανά φάω και φόλα εκεί είμαι άξιος της μοίρας μου χαχ

69-777GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου άρεσε το 6αρι σε σύγκριση με το 00αρι. Βέβαια γενικά κανένα τρέξιμο δεν είναι για ενθουσιασμούς.

 

άθλιο

gfs-0-264.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω για μετά τος 26 αλλά ανήμερα και 26 σχεδόν κλειδώνουν οι πάνω από τα κανονικά θερμοκρασίες με πιθανότητες για θερμή εισβολή πάντα σε σχέση με τις ψυχρές που θα έχουμε τις επόμενες μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Πολύ ωραίο το 6αρι γιαφθιωτιδα!Πάμε για σοβαρό χιονακι από τα 800 Μ και πάνω ενώ εκτιμώ να το δούμε στρωμένο μέχρι τα 200-300μ.Λογικα θα θα δει ωραίες χιονοπτώσεις η Λαμία αλλά δεν νομίζω στρωσιδια και ιστορίες..Δεν πειράζει..κανόνισα πεζοπορία Οίτη οπότε θα το δούμε,τώρα ανά φάω και φόλα εκεί είμαι άξιος της μοίρας μου χαχ

Τι έγινε γκολ στο 90 και καθυστερήσεις?? Δεν μπήκα να δω διάφορά λόγω εργασίας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...