Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Ε ναι εχουν καψει ειδη τον χειμωνα επειδη δεν χιονισε ακομα εξω απο την πορτα τους

Τεσπα θα μαλακωσει οντως ο καιρος την περιοδο των χριστουγεννων

Αλλα οχι σαν το περσινο χαλι που ηταν οντως ηταν  για  μπανιο στην παραλια

Αν καποιος θυμαται ποσο ειχε φτασει περυσι  η θερμη εισβολη την περιοδο των γιορτων ας την αναφερει

 

Νομίζω το Γενάρη είχε φτάσει 23 βαθμούς το Λεκανοπέδιο, έσπασαν και αρκετά ρεκόρ, αλλά νομίζω δεν ήταν μέσα στις γιορτές αλλά αργότερα. Πάντως και την περίοδο των γιορτών είχαμε 18 - 19 βαθμούς καθημερινά στην Αθήνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Είπα μία κουβέντα χωρίς να έχω διάθεση υπερβολής, απλά είπα ότι με 6-7 βαθμούς στα 850 φτάνουμε τους 20 στο έδαφος, βασισμένος στο +12 που είχαμε χθες (από τα 850 στο έδαφος με ΒΔ κιόλας) και μου την πέσατε όλοι με ειρωνείες. Είχα εκφράσει και τις προάλλες την κατεύθυνση που έχει πάρει το forum με τα ίδια προβλήματα που είχε και το παλιό και δεν μπορώ πλέον να είμαι κομμάτι αυτού του χώρου. Το λέω και εδώ για να το ξέρουν κάποια από τα αξιόλογα άτομα με τους οποίους μιλούσαμε. Αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να επικοινωνήσει μαζί μου για τα διαδικαστικά.

Ελπίζω να μην είναι οριστική απόφαση Γιάννη. Προσωπικά σε βρίσκω εξαιρετικά λογικό άτομο και η απόφαση σου να φύγεις θα είναι πλήγμα για το φόρουμ. Ωστόσο αν εσένα σε βοηθάει στην ψυχική σου υγεία ( και εγώ κάποιες μέρες απέχω και με βοηθάει) τότε κάνε αυτό που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα για τα τρεξίματα τα έχει πει όλα ο ταις δεν έχω να συμπληρώσω κάτι. Ωστόσο βλέπω ότι ο τζιφος στο 12 Άρι θα κάνει τεράστιες αλλαγές στην Αμερική κυρίως, για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τώρα για τα τρεξίματα τα έχει πει όλα ο ταις δεν έχω να συμπληρώσω κάτι. Ωστόσο βλέπω ότι ο τζιφος στο 12 Άρι θα κάνει τεράστιες αλλαγές στην Αμερική κυρίως, για να δούμε.

Εμενα παντως οι δεικτες δεν μου γεμιζουν το ματι για την αλλαγη που φαινεται στα ενς παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εμενα παντως οι δεικτες δεν μου γεμιζουν το ματι για την αλλαγη που φαινεται στα ενς παντως

Εμένα μου φαίνονται πολύ ψηλά οι δείκτες σε σχέση με το τι δείχνουν τα μοντέλα.

Κατά τα άλλα οι βροχές στην Ήπειρο δυστυχώς θα λιώσουν όλα τα χιόνια μέχρι τα 2000 μέτρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....λοιπόν

-Η ανατροπή στα μοντέλα για χιόνια κλπ προκλήθηκε από την βίαια είσοδο του δυτικόυ ρεύματος (jet) στο βόρειο Αντλαντικό ..

-Αυτό λοπόν το δυτικό ρεύμα θα συγκρουσθεί πάνω από την Ευρώπη  με τον πολικό αεροχείμαρο...που έρχεται από την Σκανδιαναβία(τα χαμηλά δεν συγκρούονται ποτέ, οι αεριες μάζες ναι)

-Το αποτέλεσμα της σύγκρουσης δεν μας ενδιαφέρει και πολύ..αντίθετα μας ενδιαφέρει ότι θα απομείνει από το δυτικό stream στον Αντλαντικό και το οποίο θα δημιουργήσει ενα βαθύ χαμηλό, αν αυτό  κινηθεί βορειοανατολικα προς Ισλανδία η ακόμη και βόρεια προς Γροιλανδία αν κινηθεί ομως ανατολικά προς Ευρώπη την κατσαμε.

-Αυτό εμφανισε το  06 του τζίφου και ετσι δόθηκε χώρος να ριντζαρει αντικυκλώνας στην δυτική Ευρώπη,αν ο αεορχείμαρος jet του βορειου Αντλανιτκού δεν πάρει βόρεια διεύθυνση δεν μας σώζει ουτε ο Γροιλανδικός ουτε ο Αζορικος ,και ου δύο αντικυκλώνες θελουν χώρο για να αναπτυχθούν

-Δεν εχω δεί το 12ζ του τζίφου πάντως αν συνεχίζει να εμφανίζει αυτήν την κίνηση δλδ το ΝΔ-Ν ρεύμα στο βορειο Αντλαντικό τοτε ναι θα έχουμε παλι μεσημβρινή κυκλοφορία στην Ευρώπη

-Ταφόπλακα από Ζιακό για άλλα χιόνια, μαγκιά του που τόλμησε και τα πρόβλεψε.

-ανσαπλ και δείκτες ειναι στοιχεία που έρχονται να επιβεβαιώσουν υποθέσεις αλλά δεν είναι το αίτιο..που μας είναι αναγκαίο για την ανάλυση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς επιβεβαίωση μπορείτε να δείτε αυτά που λέω στις 230-240 ώρες του τζίφου που επιμένει στην βορεια-βορειοανατολική κατεύθυνση του χαμηλού στον βόρειο Αντλαντικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν γίναμε σοφότεροι  από το κυριο του τζιφου .. εχει ψωμι ακόμη μέχρι να κλειδώσουμε την ταφόπλακα για το έτος.... άλλωστε το διαστημα που στοχεύουμε είναι μακρυα.... νηστεία προσευχή ... πλύσιμο αυτοκινήτων μπαλκονιών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμένα μου φαίνονται πολύ ψηλά οι δείκτες σε σχέση με το τι δείχνουν τα μοντέλα.

Κατά τα άλλα οι βροχές στην Ήπειρο δυστυχώς θα λιώσουν όλα τα χιόνια μέχρι τα 2000 μέτρα...

Τι εννοεις ψηλα αο -3 -4 το εχουν γι αυτο δεν ειμαι σιγουρος οτι μιλαμε για ψυχρη εισβολη νοτια ευρωπη...μαλλον αλλου θα μεινει το ψυχος ..το μονο σιγουρο κατω εμε ειναι οτι οναζορ θα κανει προσπαθεια αναβασης

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, yiannis_volos said:

Είπα μία κουβέντα χωρίς να έχω διάθεση υπερβολής, απλά είπα ότι με 6-7 βαθμούς στα 850 φτάνουμε τους 20 στο έδαφος, βασισμένος στο +12 που είχαμε χθες (από τα 850 στο έδαφος με ΒΔ κιόλας) και μου την πέσατε όλοι με ειρωνείες. Είχα εκφράσει και τις προάλλες την κατεύθυνση που έχει πάρει το forum με τα ίδια προβλήματα που είχε και το παλιό και δεν μπορώ πλέον να είμαι κομμάτι αυτού του χώρου. Το λέω και εδώ για να το ξέρουν κάποια από τα αξιόλογα άτομα με τους οποίους μιλούσαμε. Αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να επικοινωνήσει μαζί μου για τα διαδικαστικά.

αγαπητε μου, φιλε και συνδαιτυμόνα, κανείς δεν επεσε να σε φαει - κανεις δεν εχει προβλημα με αυτα που γραφεις αφου παντα (σχεδον) χρησιμοποιεις  επιχειρηματα στο λογο σου (γραπτο) - εκει που πεσαμε (?) να σε φαμε ειναι στους χαρακτηρισμους σου...δε θες να γινεις γραφικος και να  εξομοιωθείς με κασκολ και αραχωβες με πιτσες - δεν το αξιζεις γιατι δεν εισαι τρολ, ισα ισα. food for thought. καλη συνεχεια οτι κι αν αποφασισεις να κανεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, bardaris είπε:

....λοιπόν

-Η ανατροπή στα μοντέλα για χιόνια κλπ προκλήθηκε από την βίαια είσοδο του δυτικόυ ρεύματος (jet) στο βόρειο Αντλαντικό ..

-Αυτό λοπόν το δυτικό ρεύμα θα συγκρουσθεί πάνω από την Ευρώπη  με τον πολικό αεροχείμαρο...που έρχεται από την Σκανδιαναβία(τα χαμηλά δεν συγκρούονται ποτέ, οι αεριες μάζες ναι)

-Το αποτέλεσμα της σύγκρουσης δεν μας ενδιαφέρει και πολύ..αντίθετα μας ενδιαφέρει ότι θα απομείνει από το δυτικό stream στον Αντλαντικό και το οποίο θα δημιουργήσει ενα βαθύ χαμηλό, αν αυτό  κινηθεί βορειοανατολικα προς Ισλανδία η ακόμη και βόρεια προς Γροιλανδία αν κινηθεί ομως ανατολικά προς Ευρώπη την κατσαμε.

-Αυτό εμφανισε το  06 του τζίφου και ετσι δόθηκε χώρος να ριντζαρει αντικυκλώνας στην δυτική Ευρώπη,αν ο αεορχείμαρος jet του βορειου Αντλανιτκού δεν πάρει βόρεια διεύθυνση δεν μας σώζει ουτε ο Γροιλανδικός ουτε ο Αζορικος ,και ου δύο αντικυκλώνες θελουν χώρο για να αναπτυχθούν

-Δεν εχω δεί το 12ζ του τζίφου πάντως αν συνεχίζει να εμφανίζει αυτήν την κίνηση δλδ το ΝΔ-Ν ρεύμα στο βορειο Αντλαντικό τοτε ναι θα έχουμε παλι μεσημβρινή κυκλοφορία στην Ευρώπη

-Ταφόπλακα από Ζιακό για άλλα χιόνια, μαγκιά του που τόλμησε και τα πρόβλεψε.

-ανσαπλ και δείκτες ειναι στοιχεία που έρχονται να επιβεβαιώσουν υποθέσεις αλλά δεν είναι το αίτιο..που μας είναι αναγκαίο για την ανάλυση.

Τι μαγκιά? Την πάτησε και αυτός σαν εμάς... Η εικόνα που έβαλε με τo Milestone δε νομίζω να αφορούσε την τρέχουσα ψυχρή εισβολή... Είχε και αυτός προσδοκίες και πήγε κουβά.. Επίσης την πάτησε για τα χιόνια στη βόρεια Ελλάδα και όντως το παραδεχτηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Τι μαγκιά? Την πάτησε και αυτός σαν εμάς... Η εικόνα που έβαλε με τo Milestone δε νομίζω να αφορούσε την τρέχουσα ψυχρή εισβολή... Είχε και αυτός προσδοκίες και πήγε κουβά.. Επίσης την πάτησε για τα χιόνια στη βόρεια Ελλάδα και όντως το παραδεχτηκε

ακριβώς το τελευταίο γέιτονα....σκέψου ολους αυτούς που μας έχουν τρελλάνει...με "κουζίνες" "βουνά" και τέτοια και σκεψου έναν ανθρωπο που έχει φάει τα νιάτα του στα βιβλία και στους επιχειρησιακούς χάρτες να σου λέει ότι έρχονται χιόνια....ξεκάθαρα(δεν είναι υποχρεωμένος)...και όταν δεν βγαίνει η πρόγνωση να το παραδέχεται....ε αυτό θέλω....και όχι να κάθομαι να ακούω ατάκες γνωμικά....και άλλα τετοια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Orinos said:

μια χαρα πάμε !!!

αλλες χρονιες τετοια περιοδο  δεν υπηρχε υποψια χιονιού .  μόνο πέτρες στα χιονοδρομικα

 

 

 

 

Αυτο, ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, ICELARISSA said:

Εμενα παντως οι δεικτες δεν μου γεμιζουν το ματι για την αλλαγη που φαινεται στα ενς παντως

Κώστα sorry αλλά ίσως να έχει νοημα να το ξαναδειτε αυτο με τους δεικτες. Αν μια θεωρητική προσέγγιση δεν επιβεβαιωνεται στην.πραξη, μπορει καπου να.πασχει....

Και το λεω χωρις καμια προθεση παρεξηγησεως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενσωματαξυ το meteo δίνει για Πέμπτη ξημέρωμα χιονοπτωση στο Βόλο.

Χαζομάρες του meteo ή υπάρχει έστω αμυδρή ελπίδα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, cptbill είπε:

Ενσωματαξυ το meteo δίνει για Πέμπτη ξημέρωμα χιονοπτωση στο Βόλο.

Χαζομάρες του meteo ή υπάρχει έστω αμυδρή ελπίδα?

ναι το bolam δίνει υετό για εκείνες τις ώρες. Στο bolam δεν βασίζεται το meteo ή θυμάμαι λάθος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Κώστα sorry αλλά ίσως να έχει νοημα να το ξαναδειτε αυτο με τους δεικτες. Αν μια θεωρητική προσέγγιση δεν επιβεβαιωνεται στην.πραξη, μπορει καπου να.πασχει....

Και το λεω χωρις καμια προθεση παρεξηγησεως.

Δεν ειναι της ομαδας αυτο...δικια μου προσεγγιση ειναι αλλα με αο ναο -3 -4 ειναι αδυνατον να μην παει κεντρικη ευρωπη του τζιφου παντα μιλαω του ευρωπαικου ειναι λιγο καλυτεροι.εμεις μακρο δεν βγαζουμε με βαση ναο αο

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ειναι της ομαδας αυτο...δικια μου προσεγγιση ειναι αλλα με αο ναο -3 -4 ειναι αδυνατον να μην παει κεντρικη ευρωπη του τζιφου παντα μιλαω του ευρωπαικου ειναι λιγο καλυτεροι.εμεις μακρο δεν βγαζουμε με βαση ναο αο

Δεν υπαρχει ναο μειον 3 και 4 στο τζιφο 2 σεναρια είναι μόνο τα υπόλοιπα είναι πάνω από μειον 1 για 30 και μετα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, ICELARISSA said:

Δεν ειναι της ομαδας αυτο...δικια μου προσεγγιση ειναι αλλα με αο ναο -3 -4 ειναι αδυνατον να μην παει κεντρικη ευρωπη του τζιφου παντα μιλαω του ευρωπαικου ειναι λιγο καλυτεροι.εμεις μακρο δεν βγαζουμε με βαση ναο αο

οκ τοτε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δεν υπαρχει ναο μειον 3 και 4 στο τζιφο 2 σεναρια είναι μόνο τα υπόλοιπα είναι πάνω από μειον 1 για 30 και μετα ....

Αο εννουσα ρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αοo, ναο, μαο, mjo, qbo,  ...εφτακόσιες μ@@κιες  χρειαζόμαστε για να κάνουμε το χόμπι μας.....    αει σταδιάλα...  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...