Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πατριώτη το χανουμε σιγα σιγα το 11 ..το εννοείς στο ύψος της Αττικής δηλαδη θα ναι για κεντροβορεια; χαχααχ

καλά στις 11....δείχναν υπερβολές....μιλάμε οτι κοψαν και υετό και θερμοκρασίες εγω περίμενα μισόμετρα και τωρα θα παίζουμε με ποντάκια(δεν ανεβαίνω για σαχλαμάρες)....για τις 13 δες το και εδώ https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR2bIH3goF-48cG7aX6uoDw8LrYr9pEWzVK4RQTJulvqAPCmz6Xb5IRIt3Q δεν μπορω να το υποτυπώσω σε υετό....αλλα νομίζω  ειναιπροσήνεμο...και με λιγο ανατολική θεσσαλία μεσα....για μετά στις 19 το σημα γίνεται πολύ ισχυρό και για εμάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, bardaris είπε:

από ότι διάβασα....περισσότερο στεναχωριόμουν με  εσάς που ήδη έχετε κουρασθεί παρά τα μοντέλα,νομίζω πάντως αυτήν την φορά..την τούμπα θα την κάνει ο Ευρωπαίος και χρειάζεται χρόνο άυριο το μεσημέρι θα μαστε σίγουροι,οσον αφορά αεροχειμάρους...επιμένουν στις 13-14  για χαμηλό στο υψος της Αττικής... και δίνουν ισχυρό σημα για σημαντική κακοκαιρία στις 19.....για σημερα περιμένετε το 18ζ της κυριακής όπως παλιά ειχαμε το θεατρο της Δευτέρας!!

Χαμηλό σε μάς, σημαινει κι ανεβασμένες θερμοκρασίες σε μας.

Δηλ. από το απόλυτο τίποτα του Ευρωπαίου , παμε σε βροχές εδώ (ξανα) σύμφωνα με αυτό που λες. Μπρος γκρεμός και πάω ρέμα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

παντως εαν οπως λες το χαμηλο ειναι στο υψος της αττικης τοτε εχουμε ελπιδες κ εμεις

και εγώ ετσι θέλω αλλά με το ζόρι διαβαζω μπορω να δω τα χαμηλά....υετό ομως με τιποτα...προσήνεμο το λέω γιατί ουσιαστικά μεσα στο αιγαίο σχηματίζεται....αλλά κατσε να δουμε μπας και εχουμε ανατροπές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, stathis2b είπε:

Χαμηλό σε μάς, σημαινει κι ανεβασμένες θερμοκρασίες σε μας.

Δηλ. από το απόλυτο τίποτα του Ευρωπαίου , παμε σε βροχές εδώ (ξανα) σύμφωνα με αυτό που λες. Μπρος γκρεμός και πάω ρέμα 😂

οχι....εγω λεω πως βγαινουν τα χαμηλά με τους αεροχειμάρους που ειναι πολύ αισιόδοξα....,μην βιάζεσε  αυριο το μεσημερι μπορει τα πράγματα να ειναι πολυ καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

7 σενάρια με λίμνη κάπου στην Ελλάδα και 44 τίποτα το ευρωπαϊκό 

Τις προηγούμενες μέρες,πόσα σενάρια είχε για λίμνη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και εγώ ετσι θέλω αλλά με το ζόρι διαβαζω μπορω να δω τα χαμηλά....υετό ομως με τιποτα...προσήνεμο το λέω γιατί ουσιαστικά μεσα στο αιγαίο σχηματίζεται....αλλά κατσε να δουμε μπας και εχουμε ανατροπές..

αυτο που φαινεται απο αυτο που εβαλες ειναι οτι το χαμηλο που σχηματιζεται 13-14 ευνοει κ,β,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Τις προηγούμενες μέρες,πόσα σενάρια είχε για λίμνη;

Χθες είχε καμία 12 , 13 ...Αλλά πλέον έχουν φτάσει οι ώρες της αποκοπής στις 72 ,, οπότε αν αλλάξει το κύριο τα ανσαμπλ θα ακολουθήσουν μαζικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χθες είχε καμία 12 , 13 ...Αλλά πλέον έχουν φτάσει οι ώρες της αποκοπής στις 72 ,, οπότε αν αλλάξει το κύριο τα ανσαμπλ θα ακολουθήσουν μαζικά 

Άρα, όσο υπάρχουν σενάρια για λίμνες στον Ευρωπαίο,δεν υπαρχει σιγουριά για τίποτα..

Μπορεί να γέρνει η πλάστιγγα προς Ευρωπαίο, αλλά, όλα παραμένουν ανοιχτά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, HuxFlux said:

Α ρε παπατζη τζιφο τι μας εκανες παλι. Ακο,α,κι εγω που δε το πολυπιστευα το συγκεκριμεμο συστημα εφαγα το δουλεμα σου..

Και που ξέρεις τι θα βγει τελικά; είσαι δηλαδή σίγουρος ότι θα βγει ο παίος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα!!! Ο βασιλιάς μίλησε και επιμένει!!! Ηπειρωτεςςςς και γείτονες Δυτικομακεδονεςςςς.... Ετοιμαστειτεεε.... Είναι δικός μας ο χιονιας...... Δεν τον χάνουμε..... Βαρδαρηηηηηηη..... Θα. Μιλήσει ο πολικός αεροχειμαρρος στο τέλος.... Α ξέχασα αισιόδοξος και ο φλώρος ο Εγγλέζος... Αλλά αυτός θέλει  Αιγαίο ο φουστης🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Δλδ ρε παιδιά έχει υποστεί τόση μεγάλη υποβάθμιση το χαμηλό 10 με 12?. Μιλάω για κεντροβορεια.

Υετός 72 ωρών. Μια χαρά είναι

72-777GR.GIF?09-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, johnagp είπε:

Δηλαδη ως τωρα τι δεδομενα εχουμε για 13-14 γιατι εχω μπερδευτει😅;

Εμείς να, δεις... Αν είσαι κεντροβόρειος παρακαλά να βγει ο τζίφος... Αν είσαι ανατολικός παρακαλά να βγει ο εγγλεζος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Άρα, όσο υπάρχουν σενάρια για λίμνες στον Ευρωπαίο,δεν υπαρχει σιγουριά για τίποτα..

Μπορεί να γέρνει η πλάστιγγα προς Ευρωπαίο, αλλά, όλα παραμένουν ανοιχτά..

Ε ναι δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα αλλα και το μέσο σεναριο δεν είναι καλό το μέσο σεναριο ειναι να γινει αποκοπη να πάει λιμνη προς Ελλάδα αλλα ο αντικυκλωνας να μη την αφήσει α φτασει....θα δείξει ειναι χάος εκει στη Ρωσία γινεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

ολοι μας πιστευουμε οτι ο τζιφος θα φαει ακυρο..αλλα ποτε δεν ξερεις ,ειναι μια μικρη λεπτη γραμμη που χωριζει την πληρη αποκοπη απο το μαζεμα προς τα πανω οποτε οι παραγοντες που παιζουν παιχνιδι σ αυτο ειναι η ισχυς του πολικου χαμηλου πολυ βορεια η ισχτς του σκανδιναβικου(ας τον πουμε ετσι) και η ισχυς του αυλωνα που ειναι να γινει λιμνη.Και τα 3 με μια μικρη αλλαγη ειναι ενα μικρο υπολογιστικο λαθος μπορει να οδηγησουν σε αλλου ειδους σεναρια και ας ειναι κατω απο τις 100 ωρες

Ετοίμασε φτυάρια εσύ!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Δλδ ρε παιδιά έχει υποστεί τόση μεγάλη υποβάθμιση το χαμηλό 10 με 12?. Μιλάω για κεντροβορεια.

Τη πιο μεγάλη ζημιά την πάθαμε εμςι εδω στη δυτικη μακεδονια γιατι θα μπορουσε να χιονιζει χαμηλα στις πόλεις αλλα υποβαθμίστηκε παρα πολυ ο υετος στη Θεσσαλία και είναι δεν έχει υποβαθμιστεί σχεδόν καθολου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

αυτο που φαινεται απο αυτο που εβαλες ειναι οτι το χαμηλο που σχηματιζεται 13-14 ευνοει κ,β,

μακάρι....γείτονα,αλλά ο αυλώνας προέρχεται από ηπειρωτικές περιοχές χωρίς καθόλου υγρασία...σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω μονο στο βορειοδυτικό αιγαίο εμεις μπορουμε να κάνουμε δουλειά....εννοώ για εσάς και οτιδήποτε βρισκεται ανατολικά του Αξιού,μακάρι όμως....(αν μας βγεί αυτό της 19 χαρισμα τους)

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα! Usa-Αγγλια συμμαχια λοιπον!

Κι ομως, το γφς που ειναι αυτο που επιμενει στην ουσια δεν εχει κατασταλλαξει καθως 5 μερες πριν και παρουσιαζει στο διαγραμμα του θερμοκρασιακη αποκλιση 8 βαθμων! Γιατι; Επειδη ακριβως η ολη φαση κρεμεται ξαναλεμε σε μια κλωστη!

 

ΥΓ: αυτο το ρημαδι το ευρωπαικο 14 χρονια ποτέ δε το χωνεψα!!! 😜

γιατι ήταν παντα φειδωλο στα καιρικα της Ελλαδας και φυσικα φειδωλο  στα παρεχομενα στοιχεια!

Φυσικα αυτο δεν αναιρει οτι ειναι σοβαροτατο και αξιοπιστο μοντελο, αλοιμονο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...