Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αικον οτι αποτελεσμα κι αν βγαλει πηγε προς τζιφο στη ρωσια αλλα θλει κι αλλη βελτιωση 

Εντωματαξυ αυτη η λιμνουλα που παει ιονιο στο αικον παλυει να βαλει υετο στα ηπειρωτικα χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το αικον οτι αποτελεσμα κι αν βγαλει πηγε προς τζιφο στη ρωσια αλλα θλει κι αλλη βελτιωση 

Τίποτα Αντώνη. Ο τζιφος πλέον πρέπει από σήμερα να διορθώνει. Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές. 

iconeu-0-84.png

gfseu-0-90.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το αικον οτι αποτελεσμα κι αν βγαλει πηγε προς τζιφο στη ρωσια αλλα θλει κι αλλη βελτιωση 

Ναι ξεκάθαρο βήμα προς τζιφο όχι μόνο στον αντικυκλωνα αλλά και στη θέση των χαμηλών γεωδυναμικων του πολικου σκανδιναβικου Χ μιας και μετατοπιστηκαν πιο βόρεια.. Εβγαλε πάντως και μια υποτυπώδη λίμνη Αδριατική.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Τελικά για 11-12 ΒΔ Θεσσαλία και περιοχή Πραμαντα Τζουμέρκα τι υψόμετρα παίζουν?

Και εμένα αυτό με προβληματίζει γιατί είμαι από τα θεοδωριανα. 

Πάντως η διάταξη δεν μας ευνοεί καθόλου να ξέρεις. 

Πάντως ο Ευρωπαίος δίνει 70 χιλιοστά γιά τα Τζουμέρκα από τα 900-1000 μέτρα. 

Τα Ενσεμπλε του τζιφους δίνουν και αυτά παλι ένα περασμα

Ενώ το κυριο του τζιφου δεν δινει τίποτα. 

Και όλα αυτά 2 μέρες πριν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Τίποτα Αντώνη. Ο τζιφος πλέον πρέπει από σήμερα να διορθώνει. Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές. 

iconeu-0-84.png

gfseu-0-90.png

Νικόλα ο μόνος λόγος που κοιταω εξναι το ουκμο ο τζιφος είναι για πέταμα σαν μοντέλο και θεωρώ απίθανο να βγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήστε τα icon, σε λίγο βγαίνει ο βασιλιάς 😛

Σοβαρά πάντως, gfs, ukmo και ευρωπαϊκό θέλω να δω σήμερα, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Άντε και gem το πολύ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Αφήστε τα icon, σε λίγο βγαίνει ο βασιλιάς 😛

Σοβαρά πάντως, gfs, ukmo και ευρωπαϊκό θέλω να δω σήμερα, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Άντε και gem το πολύ πολύ.

Πάμε για 6α ρι παλιακο χααχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Και εμένα αυτό με προβληματίζει γιατί είμαι από τα θεοδωριανα. 

Πάντως η διάταξη δεν μας ευνοεί καθόλου να ξέρεις. 

Πάντως ο Ευρωπαίος δίνει 70 χιλιοστά γιά τα Τζουμέρκα από τα 900-1000 μέτρα. 

Τα Ενσεμπλε του τζιφους δίνουν και αυτά παλι ένα περασμα

Ενώ το κυριο του τζιφου δεν δινει τίποτα. 

Και όλα αυτά 2 μέρες πριν. 

Βλέπω να παλεύουμε με βροχή και στην ένταση των φαινομένων χλαπατσες......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουμπιασε το  ukmo? 

Βλέπουν καλά τα μάτια μου? 

Έχουμε συμμαχία gfs και ukmo  και κοιτάμε icon? 

Εκεί που τα είχα παρατησει θα αρχίσω πάλι τα ξενυχτια? 😂😂😂

Θέλω να δω Ευρωπαίο να γίνει το σκυλακι του τζίφου και ας παει ο Αυλώνας Ιταλία... δεν πειραζει, αρκεί να δω τον αντιπαθητικό να ξεφτιλιζεται όπως στη Μήδεια!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι αυτοί που θα έπρεπε να καίγονται περισσότερο για τα επερχόμενα είναι κυρίως όσοι κατοικούν κεντρική Ελλάδα. Για λεκανοπέδιο Αττικής οι πιθανότητες για κάτι πραγματικά καλό είναι εξαιρετικά μειωμένες από την άποψη ότι στατιστικά δεν γίνεται να κάτσει κάτι τέτοιο χωρίς να έχει κλείσει καν χρόνος από τη Μήδεια βλ. υπογραφή μου. Παρ' όλα αυτά αναμένουμε να δούμε που θα καταλήξουν, οι δε υετικοί χάρτες είναι απλώς ενδεικτικοί ακόμα και στο nowcast όπως είδαμε σε πάμπολλες περιπτώσεις της Μήδειας συμπεριλαμβανομένης. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όσους έχουν εστιάσει στη Λίμνη Βουλιαγμένης, Νικόλα, θα προτεινα το σωληναριο να ειναι σε κοντινη σχετικά αποσταση απο το τηλεφωνο ή ταμπλετ στα αποψινά 12άρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κι εφόσον ισχύει ότι οι αντικυκλωνες προβλέπονται πιο εύκολα και δεν αλλάζουν τόσο εύκολα από ραν σε ραν λόγω της φύσης τους (ευσταθεις μάζες κλπ) τότε ίσως ο τζίφος έχει πιάσει το point αυτό.. Σε αντίθεση με τα πολικα Χ που από τη φύση τους είναι πιο ασταθή (χαμηλά γεωδυναμικά, ασταθείς ανεμοι κλπ) και δεν προβλέπονται τόσο εύκολα.. Τότε ίσως με αυτήν την αυθαίρετη λογική να ακολουθήσουν και τα άλλα μοντέλα το "σκεπτικό" του τζιφου.. Ένα άλλο εξτρά fact στην υπόθεση είναι ότι ο παιος ανέκαθεν εμφάνιζε τους αυλωνες και γενικότερα τις ψυχρές λίμνες πιο χοντροκομμενες με μεγάλες αλλαγές από ραν σε ραν.. Και συν το παραπάνω σκεπτικό ίσως εν τέλει διορθώσει προς τζιφο.. 

Όλα αυτά βέβαια όπως είπα αποτελούν αυθαίρετες σκέψεις.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Νομίζω ότι αυτοί που θα έπρεπε να καίγονται περισσότερο για τα επερχόμενα είναι κυρίως όσοι κατοικούν κεντρική Ελλάδα. Για λεκανοπέδιο Αττικής οι πιθανότητες για κάτι πραγματικά καλό είναι εξαιρετικά μειωμένες από την άποψη ότι στατιστικά δεν γίνεται να κάτσει κάτι τέτοιο χωρίς να έχει κλείσει καν χρόνος από τη Μήδεια. Παρ' όλα αυτά αναμένουμε να δούμε που θα καταλήξουν, οι δε υετικοί χάρτες είναι απλώς ενδεικτικοί ακόμα και στο nowcast όπως είδαμε σε πάμπολλες περιπτώσεις της Μήδειας συμπεριλαμβανομένης. 

Και εδώ έριξε καλά στην Μήδεια. Ειδικά στις πιο βόρειες συνοικίες έριξε 30ποντο. Στατιστικά ναι είναι δύσκολο αλλά καιρικά και επιστημονικά δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι δεν ξαναγίνεται καλό χιόνι μέσα σε ένα χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, oldboy332 said:

Συνήθως τα υψηλής ανάλυσης δίνουν υπερβολικό υετο .Αυτο κάνει το αντίθετο.  

Έχει χαλάσει νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, yiannis_volos said:

Και εδώ έριξε καλά στην Μήδεια. Ειδικά στις πιο βόρειες συνοικίες έριξε 30ποντο. Στατιστικά ναι είναι δύσκολο αλλά καιρικά και επιστημονικά δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι δεν ξαναγίνεται καλό χιόνι μέσα σε ένα χρόνο.

Μιλάω καθαρά για την καιρική ιστορία του λεκανοπεδίου. Η μόνη φορά μετά το 1980 που συνέβη κάτι απανωτά ήταν την περίοδο Φεβρουάριος 1991-Φεβρουάριος 1992 (3 μεγάλους και αμέτρητους μικρότερους) αλλά προηγήθηκε η έκρηξη του Πινατούμπο τον Μάιο του 1991 που προκάλεσε τον τελευταίο ηφαιστειακό χειμώνα που έζησε ο πλανήτης. Προφανώς ποτέ μην λες ποτέ και καλά χιονοεπεισόδια μπορούν να συμβούν κάθε χρονιά αλλά ιστορικός είναι εξαιρετικά δύσκολο. Από βόρεια Αττική, Βοιωτία και πάνω είναι άλλος Θεός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Μιλάω καθαρά για την καιρική ιστορία του λεκανοπεδίου. Η μόνη φορά μετά το 1980 που συνέβη κάτι απανωτά ήταν την περίοδο Φεβρουάριος 1991-Φεβρουάριος 1992 (3 μεγάλους και αμέτρητους μικρότερους) αλλά προηγήθηκε η έκρηξη του Πινατούμπο τον Μάιο του 1991 που προκάλεσε τον τελευταίο ηφαιστειακό χειμώνα που έζησε ο πλανήτης. Προφανώς ποτέ μην λες ποτέ και καλά χιονοεπεισόδια μπορούν να συμβούν κάθε χρονιά αλλά ιστορικός είναι εξαιρετικά δύσκολο. Από βόρεια Αττική, Βοιωτία και πάνω είναι άλλος Θεός. 

E εντάξει και 10cm να ρίξει μια χαρά είναι. Δεν είναι ανάγκη να είναι ιστορικός πάντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...